Puroi la masea

275 comentarii 1 2 345 ..... 9 10 Înainte ›
0
08-03-2010, ora 11:32
nicleta
Nu este medic/terapeut
nicleta
buna.sunt insarcinata in 28 de saptamani si de vreo 2 zile mi sa umflat partea dreapta a fete cu ochi cu tot.iar azi dimineata deasupra maselei mi-a aparut o punga de puroi.as vrea sa stiu ce pot face ca acestea sa dispara.dureri nu am.va multumesc frumos
0
08-03-2010, ora 16:07
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna ziua. Trebuie sa mergeti la un cabinet sa vi se faca un drenaj si spalaturi cu sol. dezinfectante, iar asociat va trebui sa luati antibiotic: amoxicilina 500mg 1la 6ore(la aceasta varsta a sarcinii, acest antiboitic nu pune probleme-dar pentru linistea dvs. puteti cere acordul ginecologului dvs.). Va doresc multa sanatate
0
12-03-2010, ora 17:51
fane33
Nu este medic/terapeut
fane33
Buna ziua. In ultimile doua zile am inceput sa am dureri la una din maselele din partea dreapta, iar acuma am inceput sa am si puroi la maseaua respectiva. Imi puteti recomanda un remediu!
0
12-03-2010, ora 19:13
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna fane33. Remediul este sa mergi la un dentist, sa faci si o radiografie. Daca este puroi, in prima instanta se face un drenaj si spalaturi cu sol. dezinfectante, iar ulterior, in functie de situatia care se vede radiologic, se face fie tratament de canal, fie rezectie apicala sau extractie
0
24-03-2010, ora 18:44
eluka2020
Nu este medic/terapeut
eluka2020
mi-am scos o masea din partea de jos si dupa 2 zile mi s-a facut o punga cu puroi pe gingie in exterior, de 4 zile tot iau amoxacilina din 6 in 6 ore dar degeaba, e tot acolo si ma doare toata partea, deja incepe si urechea, ce sa fac? va rog sa ma ajutati
0
24-03-2010, ora 21:17
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
molarul a iesit intreg sau a mai ramas ceva acolo?
dupa extractie s-a chiuretat bine alveola? s-a indepartat si tesutul infectat de la varful radacinii?
mergeti la dentist din nou, clar ceva e in neregula... antibioticele nu sunt suficiente, este nevoie de tratament local.
0
25-03-2010, ora 11:55
iko
Nu este medic/terapeut
iko
Buna ziua. Saptaman trecuta am fost la un medic stomatolog si m-a trimis sa fac o radiografie, radacina unei masele era putin stramb crescuta astfel am simtit umflatura deasupra altei masele, aceasta masea nu a mai fost plombata dar mi-a zis ca, caria mi-a ajuns la nerv si mi l-a scos, am fost dupa acea de 2 ori la control, dar nu mi-a pus plomba finala, ultima oara mi-a curatat canalul, mi-a pus la radacina o pasta galbenuie. nici umflatura nu a disparut de tot. merg doar peste 2 saptamani inca o data la stomatolog pt plomba. ce ar trebui sa mai fac sa-mi dispara umflatura aceea? nu simt nici o durere si nu am probleme.
0
25-03-2010, ora 14:47
alecs23
Nu este medic/terapeut
alecs23
Buna ziua. Ieri mi s-a umflat o masea (stanga sus) care timp de vreo 3 saptamani, daca apasam cam la vreo 2 cm sub ochi, simteam o durere mica. Nu am mai avut probleme de genul asta cu maseaua respectiva. Acu vreo 2 luni, timp de vreo 2 zile daca intra in contact cu maseaua de jos ma durea un pic. Chestia e ca nu s-a umflat gingia ci la aproximativ 2 cm sub ochi si nu ma doare deloc. Am luat aseara antibiotic (rovamicina 3 mil) si iau in continuare. Ce ma pune pe ganduri e ca azi dimineata cand m-am trezit mi-am gasit falca putin mai umflata decat ieri si mai tare la atingere. S-a umflat pana la ochi si imi e tare frica sa nu fie vreo ceva urat. Stiu ca ar trebui sa ma duc la doctor doar ca nu suport acele..si mai am si ceva probleme cardiace..
As vrea sa stiu daca exista vreo sansa sa imi treaca fara sa ma prezint la stomatolog.
0
25-03-2010, ora 16:27
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Absolut nicio sansa...daca mai stati mult o sa aveti probleme mult mai mari si nu numai la dinti!
0
25-03-2010, ora 18:42
alecs23
Nu este medic/terapeut
alecs23
Deci sa inteleg ca e chiar asa grav? Stiu ca am mai avut infectie la alta masea mai demult, dar a trecut in 2-3 zile cu antibiotice..
0
25-03-2010, ora 22:35
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu aveti decat sa asteptati.dar asteptarea asta o sa va coste ff mult si la propriu... si la figurat !
0
06-04-2010, ora 21:07
julia632
Nu este medic/terapeut
julia632
buna am avut si eu acum vreo 3 saptamani o problema la 3, 5, am facut o radiografie:chist radicular, trebuie sa fac o operatie numita rezectie apicala;imi puteti spune cu o trimitere de la medicul de familie cam cat ar costa o operatie la clinica maxilo-faciale din tm, m-ar putea ajurta si o adeverinta de la facultate?cam cat dureaza o astfel de interventie. va multumesc
0
06-04-2010, ora 21:11
julia632
Nu este medic/terapeut
julia632
am uitat sa mentionez ca mi s-a drenat canalul, curatat, etc.
0
08-04-2010, ora 18:34
benny1234mysteryo
Nu este medic/terapeut
benny1234mysteryo
poi chiar azi am si eu pe cerul gurii un puroi, dar e langa masea, si ma cam doare si in gat pe partea dreapta, unde se afla si puroiul, si cred ca am si un ganglion, si nu stiu ce sa fac...mie frica sa nu se agraveze puroiul sau sa mi se urce la creier, sau sa coboare la inima,...cred ca ar fi bine sa ma duc la stomatolog, asai?
si cand inghit simt asa o durere..si ganglionul parca il simt tot mai tare, mai ales noaptea
CN ma ajuta cu un sfat?
0
10-04-2010, ora 15:09
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
Data: 10-04-2010, ora 14:59 | Raporteaza continut inadecvat Continutul a fost raportat! Raporteaza continut inadecvat

buna ziua dn doctor. am o fetita de 1.5 luni. dintisori au inceput sa ii iasa la un anisor. acuma are 4 sus doi gos mai mari si cei de langa sant foarte stram iesiti, i-au iesit si maselute si asta inaintea dintilor, . problema mea este acum insa un mai grava dupa parerea mea, dar nu stiu unde sa am adresez, locuim in bucuresti. de doua zile are in dreptul caninului stag jos un fel de abces, asa pare rosu si moale, eu am crezut ca ii iese caninul insa maseaua de langa acel loc este iesita putin avea culoarea alba cand a iesit, iar acum este maro si sange pe ea. e posibil sa se fi cariat. o si doare se vede ca o deranjeaza. astazi cand s-a trezit avea gura plina de sange si parca toata gingia e rosie. are si multe basicute ca niste afte pe obraji, pe palatiu se vede undeva lateral ca si cand ar iesi o masea, in spatele dintilor de jos fata la fel sant speriata tare plus ca sangereaza. a avut o infectie in gat si mi s-a dat kilacid 3.5 mil la 6 ore. a afcut temperatura mare 39.grade trei zile la rand. sa aiba infectie si la gingi. recomandatimi un medic stomatolog pentru copii in bucuresti, va rog ajutati-ma nu stiu ce as putea sa fac. nu cunosc nici bine bucurestiu eu stand de putin timp aici si nici sotul nu este dar daca stiu un loc sigur merg acolo. va multumesc din suflet
0
10-04-2010, ora 19:43
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
Clinica de protetica si pedodontie a facultatii de stomatologie. strada Ionel Perlea, la etajul 4 este catedra de pedodontie. ( ca localizare este pe langa piata M Kogalniceanu, calea plevnei).
0
10-04-2010, ora 20:51
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
va multumesc din suflet pentru raspunsul atat de rapid
0
11-04-2010, ora 14:39
akymya
Nu este medic/terapeut
akymya
HELPPPPP!!
m-am trezit intr-o dimineata cu gura arzand. ma durea gatul ft tare, imi era inflamata amigdala stanga, insa ma durea si gingia stanga jos. am inceput tratament cu OSPAMOX.abia in a 2-a zi am realizat ca pe gingie in interior am o umflatura. banuiesc ca e puroi si m-am gandit ca tratamentul pe care il am ma ajuta si la puroi. mentionez ca nu am carii in zona respectiva pt ca nu de mult mi-am facut dintii... nu ma doare exagerat dar ma sacaie destul de mult. in a 3-a zi m-am dus totusi la un dentist sa ma vada. acesta mi-a zis ca nu imi poate face nimic pana se retrage puroiul, eventual sa mai iau piroxicam. ei, acum sunt in a 4-a zi de tratament si in loc sa fiu mai bn am inceput sa ma umflu si la fata si simt o caldura destul de puternica langa ureche.. e sambata si nu ma pot duce nici la medic...ce sa mai fac? e normal sa mi se umfle fata in ciuda tratamentului????
0
12-04-2010, ora 15:01
eluka2020
Nu este medic/terapeut
eluka2020
buna ziua, de cateva zile aproape in fiecare zi mi se intampla sa imi arda fata foarte tare, mi se face rau iar mainile imi sunt reci.ma ingalbenesc la fata si am impresia ca o sa lesin.va rog sa ma ajutati cu un raspuns
0
04-05-2010, ora 13:20
little
Nu este medic/terapeut
little
buna ziua. de cateva zile mi-a aparut la nivelul gingiei o punguta de puroi. acum 2 zile am inceput sa ma umflu foarte tare, (toata falca dreapta, inclusiv ochiul si pleoapa) am fost la dentist, mi-a dat tratament cu amoxicilina 500 din 6 in 6 ore si nurofen. peste 2 saptamani trebuie sa fac o radiografie iar dupa radiografie o sa merg la operatie, d-na doctor mi-a zis ca am cangrena si ca trebuie sa ma opereze. daca o sa se duca tot puroiul o sa mai fie nevoie de operatie?doare aceasta interventie?va multumesc
0
05-05-2010, ora 09:30
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Da, este nevoie de operatie pentru ca, chiar daca va dezumflati, nu inseamna ca nu mai aveti puroi la radacina, ci doar ca s-a creat o cale de drenaj care a ajutat sa treaca acest puseu acut. Daca nu se indeparteaza cauza(puroiul de la varful radacinii), acest puseu se va repeta. Interventia nu doare, se face sub anestezie.
0
08-05-2010, ora 15:44
elymard
Nu este medic/terapeut
elymard
buna.ma numesc elena si de curand m-am operat de un abces la o masea de sus.initial am crezut ca a fost o gluma cand medicul meu stomatolog m-a trimis la maxilo-faciale.la inceput mi s-a facut o incizie si mi s-a pus o lama de dren.am tinut-o 4 zile iar in ultima zi am sangerat f tare.am mers la medicul de la maxilo pt ca avem programare pt extractie si scoaterea chistului. a fost putin ingrijorat de sangerare dar dupa cateva analize am ajuns la opratie.mi-a spus ca am fost norocoasa ca am avut un medic dentist bun pt ca era f aproape de sinusul maxilar chistul.acum sunt mai binisor.sunt umflata la obraz tare si nu pot manca.ma incomodeaza atele.mi-a dat sa iau niste pastile medrol si nu am voie sa suflu nasul 2 saptamani.
as vrea sa stiu pentru ce sunt pastilele si cat de periculos e ce am avut.
va multumesc!
0
30-05-2010, ora 01:52
VladPopescu
Nu este medic/terapeut
VladPopescu
Salut, am si eu o problema, cam de 3-4 saptamani mi se face o punga de puroi sub limba pe partea dreapta. Am tot frecat-o cu limba dar nu am reusit sa o sparg, pana la urma am spart-o cu o scobitoare, a curs destul de mult, s-a desumflat dar a revenit inapoi si tot asa am spart-o de vreo 3 ori pana acuma. Ce ar fi indicat sa fac? Va Multumesc!
0
30-05-2010, ora 14:41
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este o intrebare retorica???
0
30-05-2010, ora 14:47
VladPopescu
Nu este medic/terapeut
VladPopescu
Daca tu crezi ca imi fac cont pe site pt o intrebare retorica te inseli, vreau sa stiu daca ar trebui sa consult un medic, sau sa iau ceva pastile, punga se tot reface dupa ce o sparg.
0
30-05-2010, ora 14:51
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
intre varianta consultatie la medic / administrarea de antibiotice ( pe care din pacate pacientii si le autoadministreaza) se pune " si " nu " sau".
evident, trebuie sa mergi la medicul stomatolog
0
30-05-2010, ora 14:55
VladPopescu
Nu este medic/terapeut
VladPopescu
Scuze, nu am intrat pe acest site sa primesc lectii de limba romana. Vad ca raspunzi mai mult in scarba... imi pare rau nu am sa mai apelez la acest site sa te deranjez.
0
30-05-2010, ora 15:34
dj_shaghy
Nu este medic/terapeut
dj_shaghy
BUNA ZIUA! Vad ca am nimerit und trb Am si eu o prob cu un premolar. Acum un an am facut obturatia de canal iar din cauza unuia din acele de plastic care inchid canalul am facut infectie. Acum sunt in Cipru si nu prea am incredere in medici. totul a inceput acum o luna. Am fost la medic, mi-a deschis plomba care bineinteles se crapase si se inegrise de la infectie, mi-a drenat, a iesit infectie si dupa cateva zile a reinceput sa se unfle. cand mi-a bagat acele nu mai iesea infectie, infectia fiind undeva deasupra dinteleui pe la radacina dar nu iesea la drenaj. Un chirurc mi-a cerut cam 500 euro pt taietura etc dar nu sunt nebun sa dau banii astia. asa ca merg in continuare la acelasi dentist. Bun, sa continuii. Cum s-a umflat din nou nu mi-a mai pus plomba provizorie si a lasat dintele deschis. in ultima saptamana s-a umflat mai rau dar nu am abces. Simt cu limba ca ar fii infectie in imprejurimile intregului dinte si doare cand apas langa sinus la nas. Nu e umflat tare dar cu toate aste de joi cu antibiotice si antiinflamatoare, imi vine sa ma dau cu capul de pereti. Traiesc cu Aulin pe care incerc cand de mult pot sa il raresc cunoscand cat de "bun" este ptr inima etc. Am programare luni sa mi-o scoata, intrebarea mea este acum daka nu s-a desumflat si inca ma doare, zvacneste iar cand ating dintii ma dor trei( premolarul cu infectia, molarul si caninul de langa el) in situatia asta poate sa mi-o scoata ? cu tot cu anestezie? fara sa ma chinuie? Plus de asta nu mi-a facut radiografie. urma dar a spus ca daca infectia mi-a revenit si dintele nu are nerv, inegrindu-se un pic si fiint jumate din el ca jumate l-a ros caria, o scoate direct. In fine decat sa dau 200 euro si sa risc la anu sa fac iarasi, dintele fiint varza eu nu am probleme sa il scot. Cer mii de scuze ptr formularile de "analfabet" dar acum cand scriu imi vine sa ma dau cu capul de pereti :( ASTEPT RASUNS!
0
31-05-2010, ora 10:26
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In mod normal nu se extrage in plin puseu acut (adica umflat), ci se asteapta trecerea puseului inflamator(cu drenaje si tratament antibiotic) si abia apoi se face extractia daca este nevoie. Spun daca este nevoie, pentru ca este posibil sa se poata salva. Sfatul meu este sa faceti o radiografie pe care medicul va poate spune daca este posibila curatarea puroiului de la radacina. Nu va luati dupa faptul ca este foarte distrusa coroana dintelui, oricat este de distrus, se poate rezolva cu conditia sa poata fi indepartat puroiul de la vaful radacinii
0
31-05-2010, ora 11:41
dj_shaghy
Nu este medic/terapeut
dj_shaghy
mda asa credeam si eu Dr. AS, tocmai de aceea am specificat ca nu am incredere in doctorii de aici cu toate ca majoritatea au studiat in tari est europene ( Romania. Bulgaria, Serbia etc). Azi noapte s-a format abcesul si am fost suprins sa vad ca se vede negru pe umflatura acum ca o fii sange sau puroi.??? Abces format in partea exterioare gurii care a facut sa nu ma mai doara dintele cu toate ca a mai ramas o umflatura mica langa gingie si langa cerul gurii, dar care in schimb nu m-a lasat el(abcesul) sa dorm. Dimin asta m-am trezit cu el mai mic, fara dureri si cand pun dinte pe dinte doare mult mai putin asa o durere seaca semn ca da inapoi. O sa fac o rad panoramica sa nu am surpriza sa fie ceva si la dintele de langa ca. ce e in mana nu-i minciuna. Normal daca m-a lasat si continui cu antibiotic nu exista sansa sa se mai umfle nu? (Cat de curand)!? Oricum era tare chirurgul de care am specificat mai sus! Propunea sa ma taie la radacina sa ma curete si in procesul asta intrau radiografii dupa fiecare vizita la el dar totusi 500 e? adica e un dinte nu implant, si nu imi pun piatra Zvarovski pe el. Prin urmare a te face stomatolog e o idee mai mult decat geniala :)
Adaugă un comentariu / răspuns
275 comentarii 1 2 345 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •