Puroi la masea

275 comentarii 1 2 34 ..... 9 10 Înainte ›
0
03-02-2010, ora 23:23
zsuzsanna.tasi
Nu este medic/terapeut
zsuzsanna.tasi
Buna am si eu o intrebare

Sunt in Anglia si am fata umflata cu puroi la masea si nu ma primeste dentistul fiind-ca nu sunt din tara, nu am decat ampicilina 500 mg, iau de 4 zile, dar nu s-a retras puroiul, e buna ampicilina sau doar amoxicilina pt asa ceva////?????
Ce efecte pot sa apara daca nu i-au altceva, la farmacie nu-mi dau antibiotice decat cu reteta, si nu am de unde sa iau.
va rog mult sa-mi raspunde-ti!!!!!!!!!!
0
03-02-2010, ora 23:40
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
pai cel mai bine e sa se dea drumul la puroi de acolo(incizie la stomatolog) plus tratament antibiotic..ampicilina e antibiotic..acum nu stiu cum iei ampicilina..la cate ore?in principiu poti sa iei ampicilina de 500 mg la 6 ore..si minim 5 zile..dar daca nu-si face efectul du-te si te roaga de aia sa-ti taie abcesul...ce efecte poate sa apara..depinde de evolutie..cel mai bine oricum e sa taie cineva abcesul ala
..antibioticul e bun..dar in anumite cazuri nu face fata..vezi ce faci.cu respect jonel...
0
03-02-2010, ora 23:46
zsuzsanna.tasi
Nu este medic/terapeut
zsuzsanna.tasi
Multumesc mult pentru raspuns DR.J
0
09-02-2010, ora 22:33
denyy10
Nu este medic/terapeut
denyy10
Buna ziua!Am fost joi la stomatologie pt.a scoate radacina de la un incisiv care mi sa rupt pe timpul sarcinii, de vreo 2 zile simt o jena ca niste mici intepaturi in zona radacini scoase si pe gingie o mica punga de puroi cat un vf.de ac...mi sa spus sa revin peste 2 saptamani pt. a verifica vindecarea.Specific ca am respectat indicatiile dr.Sa iau antibiotic, ce imi recomandati?Este cazul sa merg mai devreme la control?
0
10-02-2010, ora 16:12
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
e cazul sa te duci mai devreme la control..si in functie de ce este acolo se decide daca iei antibiotic sau nu..
cu respect JONEL
0
11-02-2010, ora 12:00
nydy
Nu este medic/terapeut
nydy
Buna ziua!Luni a inceput sa ma doara dintele(cel mic de langa canin, parea dreapta sus).De ceva timp am avut o punguta de puroi pe gingie la el dar nu ma deranja si fiind in sesiune am amanat vizita la medic. Marti deja am inceput sa se umfle iar miercuri m-am dus la urgente.Acolo m-i sa dat o gaura in dinte pe care din cate am inteles trebuia sa imi iasa puroiul dar eu nu am observat asta.Iau amoxicilina 500mg la 6 ore dar azi parca sunt mai umflata si incepe si sub ochi sa se umfle, in cerul gurii simt umflaturi iar deasupra dintelui s-a format o umflatura destul de mare de culoare rosie care ma sperie.In plus ma doare capul si ma simt slabita.Credeti ca ar trebui sa merg din nou la medic sau mai dureaza pana isi face efectul amoxicilina?Poate as avea nevoie de o radiografie sau altceva.
0
11-02-2010, ora 12:05
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
du-te din nou sa mai umble acolo pe canal..acolo unde s-a dat gaura in dinte tu trebuie sa pui vata cand mananci ca sa nu se "astupe" cu mancare, si dupa aceea sa scoti buleta de vata..si in continuu sa tragi de acolo..daca te ai umflat mult mai mult du-te sa mai faca cateva spalaturi...antibiotic sa iei in continuare..respect jonel
0
11-02-2010, ora 12:10
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
continuati amoxicilina, dar asta nu este suficient. este clar ca puroiul nu a drenat prin dinte si continua sa evolueze. trebuie incizat abcesul de la nivelul gingiei ( sub anestezie bineinteles) de catre un medic stomatolog, de preferat chirurg, fie tot de la spitalul de stomatologie la urgenta, sau la un cabinet particular, e alegerea dvs. dupa ce se reduce umflatura trebuie sa faceti ceva in privinta acestui dinte, fie tratament de canal, fie o rezectie apicala, daca infectia nu poate fi tratata prin canal, fie in cel mai rau caz daca dintele este complet distrus, extractia ( desi ma indoiesc ca e cazul la dvs). acest lucru se decide si in functie de ce arata o radiografie, pe care ar fi bine sa o faceti acum, inainte de a merge din nou la medic.
0
11-02-2010, ora 12:34
nydy
Nu este medic/terapeut
nydy
Va multumsc pentru raspunsuri... voi merge din nou la medic...
0
15-02-2010, ora 20:40
cosmin312
Nu este medic/terapeut
cosmin312
Poate sa ma ajuste cineva, VA ROG DIN SUFLET. Am o masea partea dreapta sus care a fost cariata mai demult si mi a intrat mizerie intre ele, ea fiind plombata. De vreo cinci luni e cu nervul scos si vineri a inceput sa ma doara iar. Am fost la Dentist (dentistul care mi a si plombat-o), m-a trimis sa fac radiografie si mi a zis ca am o caciulita de puroi sus la radacina, nu imi venea sa cred pentru ca nu era umflat deloc. Mi a zis ca singura posibilitate e sa ma opereze (incizie cred). E adevarat ca numai asa se putea? nu mai rezist... :S Azi am fost la operatie si i am spus doctorului daca sigur e puroi
?, ca nu ma mai doare deloc, nici macar cand apas si dupa ce mi a facut operatie mi a zis ca a urcat puroi la sinus si trebuie sa ma opereze in cateva zile la sinus ca sa curete... e asa? :-S... Nu merge tratament sau ceva... trebuie sa ma opereze si la sinus
?
0
16-02-2010, ora 13:35
iop10
Nu este medic/terapeut
iop10
buna ziua...este a doua oara cand mi se umfla aceiasi masea...dreapta sus adica nici nu maii am maseua ca s-a mancat...dar d data asta mi sa umflat mult mai rau cu tot cu ochii dar nu ma doare si nici dureri d cap nu am nu stiu ce s fac..am auzit ca puroiu poate urca la cap si ca este foarte riscant...astept sa mi se desumfle dupa care merg la dentist sau:(???????? momentan iau antibiotic oxacilina 500mg dar nici un rezultat astept raspuns cat mai repede.ma multumesc...
0
16-02-2010, ora 13:38
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
oxacilina va fost prescrisa de cine?. mergeti la medic cat mai repede tratamentul local pe care vi-l va face o sa fie asociat si cu tratament cu antibiotice, dar amoxicilina sau augmentin.
0
16-02-2010, ora 13:41
iop10
Nu este medic/terapeut
iop10
oxacilina a fost prescrisa d farmacie.s merg la stomatolog? imi poate face ceva cat maseua este umflata ca d cate ori am fost cu maseaua umflata mi s-a spus ca nu poate sa imi faca nimik:(:(.astept rasp...va multumesc
0
16-02-2010, ora 14:19
daniel1984
Nu este medic/terapeut
daniel1984
Buna ziua, ma numesc Daniel si am 26 de ani. Acum cateva zile a inceput sa ma doara o masea de portelan, durere suportabila pentru doar 24 de ore. Apoi, desi am mai avut probleme cu dintii si maselele de-a lungul vietii, o durere insuportabila a pus stapanire pe masea. Am fost la medicul stomatolog si mi-a prescris amoxicilina (din 6 in 6 ore) si Ketonal Forte de 2 ori pe zi, urmand ca, la finele tratamentului sa-mi fie operata maseaua in cauza. Desi de ieri dimineata am inceput tratamentul, durerea continua sa fie la fel de prezenta, nereusind sa dorm noaptea trecuta mai mult de 2-3 ore. Ketonalul isi face efectul dar pe o perioada de timp extrem de scurta (max 1 h). A inceput sa ma doara si maxilarul iar maseaua in cauza daca este atinsa cu limba sau dintii din jur parca imi transmite impulsuri pana in creier. Intrebarea mea este daca e normal dupa o zi de antibiotice si Ketonal ca durerea sa fie la fel de acuta si cam in cat timp ar trebui sa ajunga la un nivel suportabil. Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
17-02-2010, ora 08:37
elena95
Nu este medic/terapeut
elena95
buna ziua! ma numesc elena si as avea si eu o intrebare...in urma cu 3 zile a inceput sa mi se faca puroi la o masea am fost la medic mi'a deschis canalul si mi'a dat claritromicina / elitromicina ptr a mi se deumfla. Dar problema e ca umflatura mi'a ajuns deja sub ochi... am facut 2 zile de tratament. cce sa fac?
0
17-02-2010, ora 08:43
elena95
Nu este medic/terapeut
elena95
am uitat sa va spun sunt alergica la ampiciline
0
17-02-2010, ora 10:41
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru iop10: cand va doare un dinte mergeti la dentist, nu la farmacie. oxacilina e buna ca antibiotic, dar nu actioneaza tintit pe microbii din cavitatea bucala. este adevarat sa atunci cand este "umflata o masea" nu se poate face imediat nimic pentru a indeparta cauza. dar se poate trata urgenta, adica umflatura, pentru a va ajuta sa va desumflati mai repede si, logic, sa poata si maseaua fi tratata mai repede.

pentru daniel1984: de obicei daca doare f tare un dinte de sub o lucrarea, aceasta se da jos si se curta canalele. daca lucrarea este in stare buna si nu se doreste a fi taiata ( si deci pierduta, urmand sa se faca una noua), atunci dintele se poate trata print-o operatie, asa cum v-a zis si medicul dvs. totusi, este posibil doar cu antibiotice si ketonal durerea sa nu treaca si sa va umflati. inn acest caz se incizeaza abcesul. dupa vindecarea inciziei se face operatia. mergeti din nou la medic, el decide ce e de facut.

petru elena95: fie canalele nu au fost deschise complet, fie ele s-au blocat din nou cu resturi alimentare ( dvs trebuia sa tineti ff curat in zona, sa puneti o putina vata acolo inainte de a manca si sa o dati jos dupa ce mancati), cert este ca infectia nu dreneaza prin canale. reveniti la medic sa va mai curete o data, sau daca deja aveti un abces sa il incizeze si astfel sa dea drumul infectiei nu prin canale, ci pe langa dinte. pentru alergicii la peniciline, eu de obicei prescriu clindamicina de 300mg 1cps/12 ore. dar si antibioticul prescris de medicul dvs e ok.
0
17-02-2010, ora 15:41
teea
Nu este medic/terapeut
teea
ieri am fost la dentist din cauza unei dureri cumplite a unui dinte(incisiv).simteam ca ma "electrocuteaza", ca pulseaza si daca incercam sa mananc ma durea ingrozitor la contact cu orice.
fiind insarcinata si neavand voie sa iau analgezice m-am dus de urgenta la dentist.
dintele fusese plombat in urma cu aprox.2, mi s-a dat plomba jos si s-a lucrat pe canal, doamna doctor spunand ca pentru a scapa de durerea aceea este novoie sa imi scoata nervul.zis si facut! mi-a scos nervul.am beneficiat doar de o cantitate infima de xilina simpla(neavand voie sa imi faca alt fel de anestezie).mi-a curatat canalul, l-a obturat, a pus chiar si o plomba definitiva pe canal.mi s-a spus sa revin in 5 zile pentru a plomba dintele.
dupa ce a trecut efectul xilinei(aprox 10 minute) m-a durut ingrozitor.doctorita mi-a spus ca pana a doua zi imi va trece.
iata ca e a doua zi.si pe mine inca ma mai doare dintele la contact si in mod constant (nu ma doare foarte tare dar este o durere constanta si enerveanta..parca pulseaza).
cat o sa ma mai doara avand in vedere ca nervul este scos de 24 de ore?de ce ma mai doare inca...?este normal sa mai simt durere?
mentionez ca radiografie la dintele respeciv nu pot face (fiind gravida).
astept un raspuns.multumesc
0
17-02-2010, ora 22:55
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este destul de imprudent sa finalizezi un tratament de canal din prima sedinta fara radiografie. este posibil ca sub plomba nervul sa fi fost deja mort, sa aveti o infectie in osul din jurul radacinii si aceasta sa determine durerea pulsatila. radiografia ar fi lamurit acest lucru. in cazul acesta ( parodontita apicala ) nu se inchide definitiv canalul din prima sedinta, ci se face mai intai un tratament medicamentos de lunga sau scurta durata, in functie de cum reactioneaza dintele.
dvs nu puteti face radiografii, deci cel mai indicat ar fi sa se lase pe canal o pasta provizorie cu hidroxid de calciu, pe termen lung. aceasta se schimba periodic pana dupa nastere cand puteti face o radiografie si se poate finaliza in siguranta obturatia de canal.
0
18-02-2010, ora 10:16
teea
Nu este medic/terapeut
teea
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns.am hotarat ca voi mai astepta si astazi poate va trece durerea(desi nu cred ac este normal sa mai doara dupa 2 zile de cand a fost scos nervul).dintele doare atunci cand musc pe el.chiar daca musc de exemplu din ceva relativ moale(miez de paine).
daca ma mai doare si maine cred ca o voi suna pe dentista(nu este dentista mea, este o doamna recomandata de o prietena, deoarece dentista mea este plecata pentru o luna).
acum, nici nu stiu ce as putea face...adica sa ma duc din nou la dansa sa-mi dea plomba jos si sa vada despre ce e vorba...si sa faca ceva...ceea ce ar insemna alti bani(pentru dat plomba jos, curatat din nou, verificat de ce mai doare inca, o plomba etc)
sau sa ma duc la un alt medic...
0
18-02-2010, ora 10:27
elena95
Nu este medic/terapeut
elena95
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns am revenit la dentist si mi'a spus sa merg azi sa imi faca o incizie deorece s'a strans puroiul si ink mi'e umflat si ochiul. Doare incizia? Dupa incizie trebuie sa ma operez?
0
04-03-2010, ora 22:57
raresss
Nu este medic/terapeut
raresss
Buna
Am si eu o problema, in urma cu 2 zile, a inceput sa ma deranjeze o masea (din partea dreapta sus), cred ca m-a tras curentul, m-a durut un pic, dar m-a lasat, apoi peste noapte m-a apucat iar, ieri pe zi, am observat un pic ca mi se umflase obrazul, nu foarte vizibil, pe interior la masea nu mi-e umflata gingia. Daca ating mai sus de gingie, spre os, ma doare, desi nu mi-e umflat, Este posibil sa fie infectie (puroi) ? Ieri am inceput sa iau ketonal, durerea m-a lasat, ma mai apuca cate un pic, ma lasa... ma gandeam sa iau si amoxicilina, in caz de infectie, dar am zis sa cer si o parere inainte, de a ma duce la doctor.

Va multumesc anticipat
0
05-03-2010, ora 09:04
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Probabil este o prodontita apicala acuta(o infectie care a trecut de varful radacinii). Cand este in stadiu subperiostal(adica nu a perforat cu totul osul), durerea este foarte mare, dar inca nu apare o inflamatie vizibila. Abia cand trece de acest stadiu si ajunge submucos apare inflamatie puternica, iar durerea dispare.Sfatul meu este sa mergeti la medic. Faceti si o radiografie. Nu luati antibiotice la intamplare. Va doresc o zi fara dureri!
0
07-03-2010, ora 05:53
Ioana02
Nu este medic/terapeut
Ioana02
buna seara!!

ma numesc ioana.am 21 de ani si sunt in italia de 7 luni.mereu am avut probleme cu dintii, , dar niciodata nu mi sa facut punga de puroi.de vreo 3 saptamani mia cazut dintro masea o bucatica de plomba si a inceput sa ma doara pt ca nu mia fost scos nervul cand mi sa plombat maseaua respectiva.a inceput o durere insuortabila.am luat tador pt inceput, apoi ceva picuri de dentocalmin.ma mai lasa durerea, , dar cum mancam ceva sau beam iar incepea, am luat antibiotice, ma lasat vreo saptamana si apoi, la sugestia unui amic miam pus putina vata cu novalgica in speranta k o sa imi omoare nervul.de vineri seara(azi fiind duminica), ma luat o durere cumplita.mi sa facut o punga imensa cu puroi.am inceput sa iau antibiotice din 4 in 4 ore cate 2, dar nu vad nici un efect.ma doare ingrozitor!!!spuneti va rog ce as putea lua, tinand cont k sunt in italia, sau ce as putea face k nu mai suport durerea asta.

va multumesc din suflet!

cu stima si respect, , Ioana02
0
07-03-2010, ora 08:49
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna Ioana. In primul rand vreau sa-ti spun ca antibioticele nu trebuie luate cat mai multe odata in speranta ca rezolva problema;la fel tratamentele nu se fac acasa dupa sfatul prietenilor. Acum, daca aveti puroi, ar trebui sa mergeti acolo la un cabinet sa se faca un drenaj si spalaturi endodontice cu solutii dezinfectante(adica se intra pe radacini si se curata pentru a se asigura drenajul). In acelasi timp, luati Augmentin de 1 g, 2/zi (una la 12 ore) sau Amoxicilina de 500mg 4/zi (una la 6 ore), asociat cu antiinflamatorii. Insist asupra ideii ca trebuie sa mergeti la medic. Faceti si o radiografie, se va vedea exact cat puroi este si medicul va va putea spune dupa ce trece acest puseu acut ce trebuie facut in continuare. Va doresc sanatate
0
07-03-2010, ora 10:02
Ioana02
Nu este medic/terapeut
Ioana02
am fost azi de dimineata la urgenta si mia facut un drenaj.mia dat reteta pentru eugmentin 1g, la 12 ore.mia spus ca trebuie sa fac dupa ce imi trece o radiografie.nu mia curatat radacina deoarece mia cazut doar o bucatica foarte mica din plomba si a zis k fara radiografie nu poate sa dea plomba jos.ar fi o solutie buna ca dupa ce imi revin sa scot maseaua?

multumesc pentru sfatul de mai sus Dr.As

cu stima si respect, Ioana02
0
07-03-2010, ora 10:28
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Si fara radiografie se poate face drenaj, este o masura de urgenta. Pe radiografie se va vedea exact cat puroi este si cat de mult sunt afectate radacinile. De cele mai multe ori, problema se poate rezolva prin rezectie apicala(sub anestezie, se taie varful radacinii afectate, se curata puroiul si se plombeaza radacinile)-asta in cazul in care aceasta interventie nu implica rezecarea unei portiuni mari din radacina care sa submineze rezistenta dintelui. Extractia este o solutie extrema, care se face doar in cazul in care dintele nu mai are nici o sansa prin rezectie. Sfatul meu este, ca daca se poate salva prin rezectie apicala, sa faci aceasta interventie. Este pacat sa pierzi o masea daca se poate salva. Mult succes!!
0
07-03-2010, ora 22:06
iko
Nu este medic/terapeut
iko
Buna...de o vreme am simtit ca deasupra unei masele, spre cerul gurii am o umflatura, iar daca apasam atunci simteam o presiune. maseaua deasupra careia s-a format umflatura este plombata de circa 4 ani, si pana acum nu am avut probleme decat atunci cand ajungea mult dulce la plomba, mai ales cand mancam ciocolata. As dori sa stiu din ce cauza a aparut aceasta umflatura, daca este posibil sa fie puroi si ce as putea face inainte de a merge la stomatolog. Multumesc anticipat
0
07-03-2010, ora 23:18
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este posibil ca sub plomba pulpa dentara ( nervul) sa se fi infectat. infectia insa nu s-a oprit la nivelul dintelui, ea a continuat in os si s-a exteriorizat acum pe sub mucoasa/ gingie. din cate descrieti, daca umflatura este insotita si de durere si de inrosirea mucoasei probabilitatea este foarte mare sa fie puroi. mergeti la dentist cat mai repede. el va da drena infectia si va va prescrie in plus si tratament cu antibiotice pe cale generala.
0
07-03-2010, ora 23:27
iko
Nu este medic/terapeut
iko
Va multumesc pentru raspuns, umflatura am sesizat-o de ceva vreme insa nu simt nici durere si nu am observat sa fie rosie gingia, totusi nu voi mai astepta si voi merge saptamana urmatoare la un dentist.
Adaugă un comentariu / răspuns
275 comentarii 1 2 34 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •