Puroi la masea

275 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›
0
26-07-2009, ora 13:20
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
ptr kamelutza..trebuie sa te duci la dentist..iti faci curaj..acul e foarte subtire..si daca iti mai da si cu un spray topic de anestezie nu simti nimic la anestezie..nu ca fara spray ai smti..spray-ul e mai mult pentru calmarea pacientului..si dupa anestezie ai sa vezi ca nu o sa simti nimic..si scapi si de dureri..si nu lasi problema sa se agraveze..cu respect jonel
0
27-07-2009, ora 22:16
any23
Nu este medic/terapeut
any23
buna seara am si eu o intrebare este buna compresa cu apa rece daca ai infctie la masea sau daca e foarte umflata va rog datimi un raspuns
multumesc
0
28-07-2009, ora 17:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
pun pariu ca stie sa puna si gresie, faianta.sa joace la bursa.sa vanda covrigi.ma refer la cosmin B
0
28-07-2009, ora 18:07
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
... ca doar nu era sa ti cu ala de zice ca stomatologii stiu doar sa te indoape cu antibiotice si sa-ti puna plomba in 3 sedinte fara sa ai nicio garantie la sfarsit :)
0
29-07-2009, ora 00:57
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
asta nu e o joaca..tinem cu sanatatea..parerea mea..
0
29-07-2009, ora 00:59
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
ptr any 23..compresa cu apa rece e buna si folositoare doar temporar si ma refer ca o sa calmeze durerea un pic, ca face vaoconstrictie..dar daca esti umflata tebuie sa ajungi la stomatolog, ori sa dreneze dintele, ori sa incizeze abcesul..cu respect jonel
0
29-07-2009, ora 11:56
iulianaalexandra
Nu este medic/terapeut
iulianaalexandra
iulianaalexandra
0
29-07-2009, ora 12:22
crisss_medg
Nu este medic/terapeut
crisss_medg
cam in genul asta am patit eu am o saptamana si tot fac antibiotic :)ferice de mine ca am gasit o doctora exceptionala chiar are efect tratamentul ampicilina si flagyl foarte tare s-a umflat maseluta mea dar cel mai tare aveam in interior pe maxelar toata punga de puroi cu tratamentul ei am reusit sa scap de dureri caci am avut dureri de parca ziceai ca nasc acum imi vine sa rad dar am vaut pe pielea mea cum este sa ai o masea umflat caci eu am "mancat" cu paiul cateva zile si ca sa va dau si o mana de ajutor : IN CAZUL IN CARE VA DOARE MASEAUA DAR SA VA DOARA NU SA VA JENEZE VA RECOMAND DIN SUFLET :PROFENID LP200mg trece mai greu durerea dar este pe termen mai lung succes:))
0
29-07-2009, ora 12:25
crisss_medg
Nu este medic/terapeut
crisss_medg
PS: am uitat sa specific nu mai mult de 2 pastilute de profenid este foarte puternic si chiar va rog sa cititi prospectul pentru ca or sa fie si efecte secundare:)) bye bye
0
09-08-2009, ora 21:25
mirabela_april
Nu este medic/terapeut
mirabela_april
Am si eu o problema cu dantura, destul de grava pentru varsta mea. De mica am tot refuzat sa merg la stomatolog si acum se vad rezultatele. Inca de anul trecut trebuia sa ma operez - deaaupra dintilor mi s-a format infectie. Acum ma doare si capul cu intreaga dantura, dar si urechile sunt mai sensibile. Sambata, 15 august voi avea acea interventie. Inainte sa ma operez, as dori parerea unui alt doctor. As putea sa va trimit radiografia danturii? Va multumesc!
0
21-08-2009, ora 10:37
raluca vaslui
Nu este medic/terapeut
raluca vaslui
am tras curent la masea. la maseaua de minte de fapt si am fost la medic si mi-a zis sa ma operez, insa eu nu vreau. azi o sa ma mai duc la un alt doctor sa vad o alta opinie.mentionez k iau de vreo 3 zile amxicilina.ar fi vreo problema daca doctorul mi-ar sparge acolo k e fix langa masea.adica sa-mi dea drumul la puroi.astept raspuns.
0
24-08-2009, ora 17:56
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
maseaua de minte treb extrasa, mai mult ca sigur.
0
24-08-2009, ora 19:22
raluca vaslui
Nu este medic/terapeut
raluca vaslui
stiu ca trebuie extrasa. insa de ce niciun doctor nu vrea sa-mi de drumul la puroi? si toti ma trimit la operatie. acum iau augmentin si parca e putin mai bine, nu mai este umflata maseaua(am tinut multa gheata la ea). insa infectia nu cedeaza deloc.
0
25-08-2009, ora 14:03
nova79
Nu este medic/terapeut
nova79
Am si eu o problema, de 2 saptamani am infectie la maseau de minte am fost am facut radiografie si se pare ca aceasta este ascunsa in gingie. problema este ca infectia ne cedeaza la antibiotice iar medicul zice ca se poate opera pentru a o scoate numai dupa ce infectia dispare. este ok ? ce trebuie facut? exista alta solutie?
0
05-09-2009, ora 10:28
Drasik
Nu este medic/terapeut
Drasik
Salut, am o infectie pe canal si am fost la dentist care mia prescris nolicin 1 la 12 ore. Timp de 2 zile ma durut cumplit maseaua. A 3a zi durerea a mai disparut dar mi sa umflat rau de tot. Nu ma mai doare maseaua doar ca este foarte umflata. Aveti vrun sfat pentru inflamatia mea?
0
23-11-2009, ora 11:44
m00n
Nu este medic/terapeut
m00n
Salut, am si eu o problema.

Initial, am facut o infectie la un incisiv de sus. Am luat antibiotic trei zile pana mi-a dat inapoi umflatura, apoi am fost la stomatolog, care mi-a scos nervul si mi-a pus un pansament. Acum, insa, in a cincea zi de antibiotice, mi s-a umflat mult mai tare locul, plus zona de sub ochi (am o punga sub ochi destul de mare) si ochii mi s-au invinetit. Am uitat sa-i precizez stomatologului ca am si sinuzita. Au legatura? Ce e de facut?
0
26-11-2009, ora 13:11
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
aveti nevoie de tratament local si general. local trebuie sa vi se deschida dintele si sa vi se lase canalul liber cateva zile pentru a nu va mai umfla, daca aveti un abces constituit acesta se incizeaza. pe cale generala se iau antibiotice minim 5 zile si antiinflamatoare asociate. dupa ce vi se calmeaza episodul acut, se evaluaza starea dintelui care v-a cauzat infectia si se decide daca se poate trata sau se extrage.
0
14-01-2010, ora 13:48
Iuliana0988
Nu este medic/terapeut
Iuliana0988
Buna..as avea si eu o intrebare...Am o masea care trebuie extrasa, dar nu pot pt ca imi este umflata toata partea stanga, si gura nu prea pot sa o deschid...(este foarte dificil sa si mananc, in afar de supa nu prea pot sa mananc nimic fara sa fie dureros)i-au antibiotice de 3 zile..
Pe mine ma sperie faptul ca ma trezesc tot mai umflata(de la o simpla umflare la maxilar a ajuns pana sub ochiul stang...)..
Va rog din suflet sa imi spune-ti ce as putea face...

Va multumesc anticipat...
0
14-01-2010, ora 17:29
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
bineinteles...sa mergeti la medic daca ati luat deja de 3 zile antibiotic, dar pun ramasag ca ati luat oxacilina la indrumarea farmacistului.degeaba.
0
14-01-2010, ora 23:04
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
medicul dentist mai intai va drena abcesul. va face o mica incizie prin care va elimina puroiul, bineinteles sub anestezie. dupa cateva zile, cand umflatura se va reduce, va putea fi facuta extractia dintelui care a cauzat acest abces sau tratamentul dintelui, dupa caz. tratamentul cu antibiotice pe cale generala ajuta, dar nu e suficient. mergeti cat mai repede la medic, altfel situatia se poate agrava.
0
20-01-2010, ora 09:05
Alisa5
Nu este medic/terapeut
Alisa5
Buna ziua! Am si eu o problema. De cateva zile mi-a aparut o mica umflatura sub ochi, usor vizibila, insa cand pun mana in zona respectiva se simte ca o pernita. Si acelasi lucru s-a intamplat in zona tamplei, la acelasi ochi. Nu doare deloc, nici daca palpez zona respectiva. Nici nu are alta culoare acea zona decat cea a pielii. Trbuie sa mentionez ca din aceeasi teama de dentist, am amanat si eu sa ajung la doctor. La una dintre maselele in acea parte a fetei mi-a mai aparut puroi dar nu atat de sus. Nu stiu daca e vorba de puroi, de acumulare de apa (stiu ca uneori organismul retine apa in anumite zone), de sinuzita...E doar o usoara senzatie ce e ceva acolo, aproape insesizabila. Poate ma puteti ajuta cu un sfat.Si daca e cumva puroi, cat e de grav, in sensul ca mi-e foarte teama si de dentist si de faptul ca as putea pati ceva foarte grav in cazul in care s-ar fi adunat in acea zona puroi. Va rog mult. Va multumesc..
0
20-01-2010, ora 09:26
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
eu zic sa-ti iei "frica in dinti" si sa te duci la stomatolog..acolo o sa vada daca e in legatura cu dintele sau nu..si daca nu e, te trimite in alta parte..sa stai, chiar si cu sfaturile in buzunar, nu e o idee buna.nu iti poti face decat rau..
cu respect Jonel
0
20-01-2010, ora 09:58
Alisa5
Nu este medic/terapeut
Alisa5
Va multumesc pentru raspuns. Mai am doua intrebari: pungile de puroi dor de obicei daca se fac in zona in care mi-a aparut mie acea punga?...Ca sa stiu la ce sa ma astept fiindca imi e foarte foarte teama...Si daca e puroi, ajunge foarte repede la creier, se poate muri?
0
20-01-2010, ora 10:08
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
pungile de puroi, adica un abces doare in faza subperiostala(adica la inceput)dupa aceea cand se umfla mai mult nu doare asa de tare.daca e puroi nu e bine.infectia poate difuza si in vecinatate..per total e mai bine sa te duci la doctor sa afli ce e, decat sa te rogi sa nu fie ceva rau..
0
20-01-2010, ora 13:51
Alisa5
Nu este medic/terapeut
Alisa5
Dr.J., va multumesc pentru raspuns!
0
20-01-2010, ora 15:12
Vlad1987
Nu este medic/terapeut
Vlad1987
Buna! Am probleme la 2 masele ambele de jos, una in partea stanga una in partea dreapta. Din pacate am tot amanat controlul stomatologic si mi-e teama ca cel putin in cazul uneia s-a ajuns la chestii mai complicate. Aveam o gaura destul de mare in ea si de ceva vreme am in acea gaura o bucatica de carne umflata (ca si gingia). Ma doare cand lovesc incetisor peretele maselei si cand ajunge apa rece in zona respectiva durerea se amelioreaza pe moment. Din ce am citit pe net, poate fi vorba de un abces? Cum se trateaza in cazul in care nu e necesara extractia? Desi nu-mi fac prea mari sperante... In cazul celeilalte masele e doar craterul din interiorul maselei, generat cred ca de o carie netratata si ma gandesc ca se poate "repara" fara a se ajunge la extractie. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
03-02-2010, ora 22:35
Iulia28
Nu este medic/terapeut
Iulia28
Buna ziua. Am si eu o problema. De ceva timp ma doare o masea destul de rau, numai kmaseaua e pefect sanatoasa, adica nu pare saaiba vreo afectiune, sau carie.. Care credeti ca ar fi problema?Vamultumesc anticipat.
0
03-02-2010, ora 22:52
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
asa..pai cauzele durerii ar putea fi dupa cum urmeaza:-poate fi o pulpita, de la o cariuta care incepe pe undeva interdentar (intre masele) si nu se vede, poate sa aiba o plomba si a facut carie sub plomba, poate sa doara si gingia daca are vreun factor de iritatie, tartru, gingivita etc..dar noi asa online si virtual putem spune multe..live e mai bine sa te duci undeva si eventual o radiografie inainte la dintele respectiv..si se va da diagnostic corect.. cu respect jonel
0
03-02-2010, ora 22:59
Iulia28
Nu este medic/terapeut
Iulia28
Este ultima masea, iar alta langa nu am ptr ca am fost nevoita sa o scot. Plomba nu am... O sa merg zilele astea sa fac radiografie ptr ca am mai fost odata cu aceasi masea la dentist si mi-a spus ca e perfect sanatoasa..cu toate ca continua sa ma doara..
Va multumesc oricum ptr ajutor.
0
03-02-2010, ora 23:05
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
cel mai bine asa..e o placere..
cu respect jonel
Adaugă un comentariu / răspuns
275 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •