PULSUL NORMAL?

08-01-2010
momohelena
Nu este medic/terapeut
momohelena
pulsul mare (140-130 BATAI PE MINUT, VARSTA 17 ANI, IN CONDITII NORMALE; ORGANISM ODIHNIT)este normal? ar putea duce la diferite boli cardiovasculere, posibil chiar un preinfarct?caci am citit recent un studiu in care am aflat ca si tinerii sunt la fel de predispusi ca si adultii sa faca infarct miocardic.eu mereu am avut pulsul foarte mare si tensiunea mica(8.5-10.5).in familia mea exista boli cardiace, dar care se manifesta doar la persoanele in varsta.de mentionat sa sunt o persoana sedentara.
va rog frumos sa-mi spuneti care sunt limitele pulsului normal pe diferite categorii de varsta.
multumesc anticipat
2 comentarii
0
08-01-2010, ora 22:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cu oricata generozitate consideram limitele normalului in materie de puls si tot ajungem la o singura concluzie: 130-140 pe minut in repaus nu este normal. In cel mai optimist caz, este o simpla lipsa de conditionare fizica, al carei tratament e evident. Totusi, mai intai trebuie excluse alte boli. Acest lucru presupune un consult medical din cap pana in picioare si cel putin o electrocardiograma.
0
24-02-2010, ora 09:51
teo82
Nu este medic/terapeut
teo82
Am 28 de ani iar tensiunea sistolica o am 154 mmHg, iar cea diastolica 114mmHg si pulsul 94ppm, nu mi se pare normal si as dori sa fac un set de analize, as vrea un sfat, cu ce analize ar trebui sa incep.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici