Pubertate precoce

25-09-2006
angela
Nu este medic/terapeut
angela
am o fetita de 6 ani si 4 luni care s-a nascut cu spina bifida + hidrocefalie. are in prezent 10 operati printre care prima de spina bifida si a doua de hidrocefalie. este o fetita f desteapta si scumpa dar in continuare are problemele datoratespinei bifida adica paralizie si incontinenta urinara. de mai bine de 6 luni i-a aparut par pubian si acnee. am fost la medic, a facut radiografia mainii si a iesit o.k. in urma analizelor i-a iesit colesterolul si trigliceridele mari. am facut tratament si am tinut regim si este mult mai bine deoarece a slabit caci era supraponderala. in continuare ii creste par pubian iar eu sunt ingrijorata pentru asta deoarece am citit pe net tot felul de chestii despre asta. poate cineva sa ma ajute ???????????????
va rog mult de tot.
2 comentarii
0
26-09-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
mergeti cu ea la endocrinolog...daca este vorba despre pubertate precoce, acesta va putea sa o diagnosticheze si sa prescrie si conduita de urmat
0
01-04-2015, ora 15:12
lacramioara26
Nu este medic/terapeut
lacramioara26
doamna doctor sunt mama unui baietel de 6 ani. am fost la endocrinologie si i-a facut ecografie la tiroida si i-a iesit nodul LTD de 1 cm discret vascularizat in interior.ce inseamna asta? are doar 6 ani.a mai auzit cineva la copii asa mici si baieti. poate fi de la o infectie streptococica de un an cu BETA HEMOLITIC A. sa i se fi declansat ceva pe baza imuna ca are si niste spasme musculare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Pubertatea precoce feminina

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pubertatea precoce asociată cu șanse mai mari de migrene la fete
  • Utilizarea excesivă a smartphone-ului poate duce la pubertate timpurie
  • Pubertatea precoce: semne de avertizare
  • Pubertatea precoce pavează calea tulburărilor cardiometabolice la maturitate
  •