Ma doare osul din talpa, sub degetul al doilea

10-06-2009
simonna38
Nu este medic/terapeut
simonna38
Buna ziua
in final am ajuns la concluzia ca de fapt ma doare osul din talpa de sub degetul al doilea
ce sa fie ?
astept raspuns multumesc
68 comentarii 12 3 Înainte ›
0
10-06-2009, ora 23:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund pentru a 4-a oara: cu o mare probabilitate este vorba despre o metatarsalgie, insa exista alte 30-40 cauze posibile.
O consultatie atenta va decela cauza suferintei D-voastre.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-06-2009, ora 18:52
yulinana19
Nu este medic/terapeut
yulinana19
buna ziua! tatal meu are o problema, are o durere la ambele picioare, dureri la laba piciorului si ii se umfla venele.as dori mai multe relatii despre afectiune si despre tratatea ei.va multumesc!
0
11-06-2009, ora 20:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Durerea ambelor picioare apare in vreo 500-1000 de afectiuni diferite, ca si "umflarea venelor".
Trebuie sa fiti infinit mai precisa in descrierea suferintei, plecand de la varsta, greutate, antecedente traumatice, vasculare, reumatologice, metabolice, cardiovasculare, hepatice etc. etc
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-11-2009, ora 20:11
adinap76
Nu este medic/terapeut
adinap76
Buna seara, ma numesc Adina Pop si sunt din Baia Mare. In urma cu o luna, in 01.10.2009, mama mea, Tinc Iuliana a fost consultata de dvs., are pinteni calcaneeni la ambele picioare si i-ati recomandat un set de exercitii pt a le efectua acasa (retractia gastrocnemienilor).
Doresc sa va informez ca in urma efectuarii regulate a exercitiilor, dupa modelul indicat de dvs, mama mea se simte mai rau ca inainte. Adica, are dureri puternice in calcaie si doreste sa stie daca sunt normale aceste dureri sau nu, in urma efectuarii exercitiilor. Ce ii puteti spune dvs?
Va comunic aceste lucruri pt ca in urma consultatiei ati rugat-o sa va comunice in fiecare luna starea sanatatii ei.
Va multumesc!
0
03-11-2009, ora 23:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aveti adresa mea de mail, contact@chirurgiapiciorului.ro
Vom discuta in detaliu pe mail sau ma puteti apela pe tel cunoscut, pe care-l aveti pe cartea de vizita.
Astept sa ma contactati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-02-2010, ora 18:37
thewonderkid
Nu este medic/terapeut
thewonderkid
Buna seara, am si eu nevoie de cateva raspunsuri, acum 5-6 luni am facut entorsa, am fost la urgente si la radiografie nu a iesit nimik la os asa ca am decis sa nu imi pun ghips, durerea a persistat si a persistat iar eu fiind sportiv am fortat glezna in continuare.In urma cu 2 zile am facut radiografie la un cabinet de ortopedie si mi s-a spus ca am avut fractura de maleola si acum s-a sudat probabil defectuos, doctorul mi-a zis sa fac 10 sedinte de fizioterapie si sa revin insa mi-a zis ca mai am ca optiune interventia chirurgicala.As vrea daca se poate sa imi spune-ti cum credeti ca ar fi mai bine mai ales in cazul ca eu sunt sportiv de performanta.
Va multumesc!
0
07-02-2010, ora 13:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de apreciat situatia D-voastra in absenta studiului dosarului radiologic.
Solutia poate fi, intr-adevar, conservatoare sau chirurgicala. Acesta este motivul pentru care, actualmente, mai ales la sportivi, se prefera tratamentul chirurgical al fracturilor maleolare in defavoarea tratamentului ortopedic (imobilizare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-02-2010, ora 12:48
thewonderkid
Nu este medic/terapeut
thewonderkid
se poate cumva sa imi spune ti un pret aproximativ pentru o operatie de fractura de maleola?
Va multumesc!
0
12-02-2010, ora 15:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul D-voastra nu se mai pune problema unei fracturi recente, ci a unui eventual calus vicios dupa o fractura maleolara.
Nu se pune problema unui pret pentru tratarea unei fracturi, atata timp cat nu aveti o fractura..
In functie de studiul clinic si radiologic al situatiei actuale se va decide tratamentul de etapa.
Prin urmare, aveti nevoie de un consult clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-02-2010, ora 19:58
petcu eugen
Nu este medic/terapeut
petcu eugen
Pentru domnul doctor Marius Uscatu
Buna seara
Am varsta de 42 de ani, sufar de boala Still a Adultului complicata cu sindrom de activitate macrofagica, iar din cauza corticoterapiei am fost diagnosticat in luna mai 2009 cu osteonecroza de cap femural bilateral. In luna august s-a intervenit chirurgical, practicandu-se artoplastia de resurfatare, totala, sold stang.
Evolutia postoperatorie fiind favorabila.
Acum urmeaza sa se intervina chirurgical si la celalalt sold. La control mi s-a spus ca nu mai exista posibilitatea de proteza tip BHR si ca urmeaza proteza va fi una conventionala. Nu stiu ce inseamna proteza conventionala. Credeti ca mi-ati putea explica?Dati-mi va rog un sfat! Care este diferenta dintre proteza BHR si cea conventionala?
0
12-02-2010, ora 20:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba despre o proteza ce sacrifica intreg colul femural, cu sau fara componenta acetabulara (cupa).
Aveti insa dreptul la o proteza de resurfatare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-02-2010, ora 20:48
petcu eugen
Nu este medic/terapeut
petcu eugen
Va multumesc pentru raspunsul promt.
Din raspunsul dumneavoastra, sa inteleg ca mai am dreptul la inca o proteza de resurfatare? Deoarece am deja una pusa la soldul stang gratuita iar cea de-a doua mi s-a spus ca trebuie sa o platesc. Gratuit nu pot obtine decat una conventionala. Dupa prima interventie, piciorul operat este mai lung. Daca pun o proteza conventionala, lungimea picioarelor va fi egala tinand cont ca trebuie sacrificat intreg colul femural?
Dupa prima interventie, doctorul mi-a spus ca am oasele moi. Ce e de facut?
Cu respect,
Petcu E
0
12-02-2010, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- aveti dreptul la oricate proteze este nevoie. Nu exista nici o limitare.
- piciorul operat este mai lung pentru ca, in urma necrozei capului femural, isi pierduse din lungime, iar protezarea i-a restituit lungimea cvasi-normala.
- lungimea membrului se poate regla foarte facil din componentele protezei, care sunt modulabile.
- nu inteleg ce ar fi acelea "oase moi", prin urmare nu stiu ce este de facut. Probabil se refera la o osteoporoza post-cortizonica sau post-imobilizare prelungita. Se rezolva prin kineto-terapie si mentinerea unei forme fizice acceptabile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-02-2010, ora 21:20
petcu eugen
Nu este medic/terapeut
petcu eugen
va multumesc pentru ajutor.
0
24-03-2010, ora 22:09
Camelia-Tatiana
Nu este medic/terapeut
Camelia-Tatiana
Buna seara Domnule Doctor,
As dori, daca se poate, un sfat de specialitate, intrucit sufar de urmatoarele simptome:
- senzatie de torsiune la laba piciorului drept,
- dezordine in ligamentele laterale, care par a se uni fortat deasupre labei piciorului, cu o senzatie de "dezgolire"a talpii
- aceste simptome determina dureri ascendente pina la pulpa, cu dezechilibru in mers si in picioara
Va multumesc,
0
25-03-2010, ora 09:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Sincer nu inteleg deloc simptomele descrise de D-voastra.
Nu mi-ati precizat detalii absolut esentiale: greutate/inaltime, status ponderal si ocupational, varsta, antecedente traumatice, metabolice, reumatologice, sporturi practicate, etc etc etc.
Durerile de gamba si coapsa descrise pot avea si o origine inalta, la nivelul coloanei vertebrale lombare.
Un examen clinic specializat va solutiona problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-04-2010, ora 02:36
Crisa05cmc
Nu este medic/terapeut
Crisa05cmc
Buna ziua!

Mama mea are osteoporoza cu nivel ridicat de fracturi si gonactroza la ambii genunchi. Momentan, face tratament cu FOSAVANCE. S-au umflat ambii genunchi si are dureri in calcaiul stang si umarul drept, durerile fiind insuportabile chiar si noaptea. De la ce are aceste umflaturi ale genunchilor? Mentionez ca ia si tratament pentru hipertensiune arteriala.

Va multumesc!
0
28-04-2010, ora 16:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu inteleg ce intelegeti prin ""nivel ridicat de fracturi"": a avut mai multe fracturi pana acum???
Durerile descrise de D-voastra nu se datoreaza osteoporozei, ci artrozei (gonartrozei, omartrozei etc) care poate determina marirea de volum a articulatiilor. De asemenea, hipertensiunea poate determina edem al membrului pelvin.
Infinit mai importanta decat osteoporoza este insa mentinerea greutatii normale. Prezenta obezitatii (daca este cazul) reprezinta un factor agravant major si orice tratament din lume am administra, este iluzoriu in absenta normalizarii greutatii corporale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-04-2010, ora 21:43
Crisa05cmc
Nu este medic/terapeut
Crisa05cmc
Buna seara!

Va multumesc mult pt raspuns!!!
Cred ca problema principala este greutatea corporala si asta o sa incerce si mama mea sa rezolve.
Inca odata va multumesc!
0
30-04-2010, ora 15:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu progresele, ar fi interesant pentru toti pacientii!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-05-2010, ora 21:58
Crisa05cmc
Nu este medic/terapeut
Crisa05cmc
Cu siguranta o sa va tin la curent!

Va multumesc inca odata pt rapuns!
0
02-05-2010, ora 17:59
iuliana stan
Nu este medic/terapeut
iuliana stan
imi pare rau pentru ca va deranjez va explic problema inca o data am un baietel are 11 ani l-am nascut cand aveam 6 luni dumnezeu la ajutat sa traiasca problema este ca biatul a mers prima data in picioare cind avea 4 ani jumate pe urma cand corpul lui creste sau cand picioarele cresc zgarciurile picioarelor amandoua nu cresc din cauza aceasta acum merge cu ganunchii indoiti daca face operatie vreau sa stiu procentul de risc ajunge la cit la o suta multumesc mult iuliana stan
0
02-05-2010, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Probabil ca va referiti la i infirmitate motorie cerebrala, care se manifesta printr-o parapareza spastica.
Problema este 99% neurologica si doar 1% de competenta ortopedului pediatru.
Intai de toate aveti nevoie de un consult neurologic complex si competent, cu cotatia fiecarei grupe musculare, urmat de un examen ortopedic clinic, care va cuantifica gravitatea leziunilor actuale.
Nu se poate aprecia, dupa descrierea D-voastra, un risc al tratamentului chirurgical, insa trebuie sa intelegeti ca acesta nu are un carcater curativ, ci doar unul paleativ, de confort.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-05-2010, ora 22:34
letttyy
Nu este medic/terapeut
letttyy
buna ziua...ma numesc nicoleta si am 27 de ani...si v-as ruga si eu daca se poate sa-mi raspundeti la cateva intrebari...am o problema...am picioarele strambe de la genunchi in jos...cred ca e o tibia vara din ce am mai citit eu pe net.dar nu asta e problema.in urma cu5-6 ani daca mergeam mai mult si mai repede simteam niste dureri surde in tibie si muschii dinprejur si o senzatie de..parca as fi mers prin apa.nu am dat importanta.am zis ca trece...apoi in anii ce au urmat am inceput sa am dureri in talpa piciorului...care se localizau cand mai spre calcai...cand mai prin mijlocul talpei.iarasi nu am dat importanta...de fapt mai mult din lipsa de timp...de 1 an si ceva de zile locul meu actual de munca imi solicita picioarele f mult deoarece trebuie sa stau in jur de 9-10 ore in picioare.si am probleme...cand ajung acasa mi-i se umfla picioarele si ma dor genunchii si in spatele genunchiului ingrozitor..iar talpile...nici nu pot sa mai calc pe ele...ce am mai exact?ce ma sfatuiti sa fac?aaa..si precizez ca am si probleme cu coloana...e deformata si ea un pic...o scolioza cred.as vrea sa vin la dumneavoastra pt un consult...va rog frumos daca imi puteti da o adresa...unde va pot gasi...un nr de tel.si mai am o problema f importanta pt mine.am un baietel de 4 ani, care de asemenea are probleme cu piciorusele.nu are formata scobitura piciorului...un platfus...si aduce glezna in interior...iar piciorusul il da mult in spate de la genunchi in jos...iar burtica mai in fata...nu prea stiu cum sa va explic..dar cred ca intelegeti ce vreau sa spun.iam cumparat ghetute de la ortopedia cu taloneta in interior...le-a purtat aproape 2 ani.dar nu zi de zi...si nu se vede nici un rezultat...ce-mi recomandati pt el?...nu as vrea sa ajung cu el la operatie.e slabut...nu e grasut...doar vreo 13 kg are...poate fi un rahitism?...i-am facut toate vaccinurile...iam dat vigantol pana la 1, 5 ani..va multumesc mult...si imi cer scuze daca am scris prea mult.astept raspuns...multumesc mult inca o data si multa sanatate...
0
01-06-2010, ora 00:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Imi solicitati extrem de multe raspunsuri, unele peste competenta mea.
Problema D-voastra este extrem de ambigua: edemele (umflatura) membrelor pelvine au multiple origini, dintre care cele mai importante sunt cardiace, renale, hepatice, reumatologice, metabolice sai vasculare (arteriale, venoase).
Problema copilului este infinit mai simpla: piciorul plat este fiziologic la aceasta varsta si, cu mici exceptii (circa 0, 00001%) nu necesita nici un tratament.
Ghetele ortopedice sunt niste monstruozitati de care ar trebui sa uitati repede: sunt nu numai perfect inutile, dar pot agrava mult problema copilului.
Nu cred ca se pune problema rahitismului, ci poate fi vorba despre un picior plat structural, unul functional sau unul adaptativ.
Un consult detaliat poate rezolva problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-06-2010, ora 18:11
letttyy
Nu este medic/terapeut
letttyy
multumesc mult pt raspunsuri.o sa revin cu un telefon pt o programare la consult...o zi buna in continuare...si multa sanatate.
0
18-06-2010, ora 04:31
Diacu
Nu este medic/terapeut
Diacu
Buna seara! Domnule doctor, as avea nevoie de un sfat din partea dvs. Am 22 de ani, iar acum 3 ani am cazut si m-am ales cu o "fractura urata" (asa a zis d-l doctor) si cu ligamentele de la genunchiul stang "incrucisate" (parca asta era termenul!) si niste "macinari ale cartilajelor", dar citez: "Nu e nimic grav." -iar eu, in inconstienta mea, fiindca trebuie sa recunosc ca o parte de vina imi apartine, am zis "Ok" si nu am acordat imprtanta cuvenita. Mi s-a spus: "Sunteti tanara, o sa va refaceti!"... Am facut ultrasunete, am folosit unguente, calmante, fase elastice, pe scurt "am facut tot ce trebuia facut, insa dupa atata timp si tratamente nu ma simt mai bine. In ultima vreme am dureri groaznice in interior, insotite de dureri ale muschilor gambei -ma trezesc in miez de noapte cu genunchiul blocat si in imposibilitatea de a-l misca pret de cateva minute. E necesara o artroscopie? VA MULTUMESC.
0
29-07-2010, ora 17:59
deea deutza
Nu este medic/terapeut
deea deutza
buna seara! as vrea sa-mi spuneti si mie daca se poate ce inseamna pe "romaneste" acest diagnosic:leziune osteocondrala rotula cu liber osteocartiloginos, condromalacie grad 4 condil femural intern si extern si SDR de hiperpresiune femuropatelara genunchi...si as vrea sa va intreb dumneavoastra ce parere aveti de extragerea lichidului din genunchi si infiltrarea cu un anume Diprophos...va multumesc si ast raspunsul dumneavoastra...
0
07-08-2010, ora 14:04
moboni1977
Nu este medic/terapeut
moboni1977
Buna ziua, va adresez si eu o intrebare in legatura cu sora mea.Am facut o radiografie la soldul stang (deoarece avea dureri si o incomoda la mers) la spitalul Budimex si am constatat ca femurul respectiv capul femural este tot distrus si numai are cartilaj, piciorul fiind un pic mai scurt din aceasta cauza.Ea a mai fost operata de doctorul Burnei la piciorul drept si acum dansul ne-a spus ca are nevoie de o proteza de sold.Problema este ca nu a avut timp sa stea de vorba cu noi si ne-a lasat cam in aer fara un diagnostic si fara sa ma lamureasca asupra modelului de proteza sau sa ne dea niste minime informatii.Ma adresez dumneavoastra cu rugamintea sa ne ajutati daca se poate cu un consult si niste sfaturi legate de problema aceasta deoarece este destul de grav si nu stiu ce sa facem.Va multumesc.
0
08-08-2010, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru ""deea deutza"": ceea ce descrieti D-voastra reprezinta semne de distructie a cartilajului, ca urmare a suprasolicitarii de tip sportiv. Eu sunt total impotriva procedurii descrise de D-voastra, ca fiin catastrofala si perfect inutila. Tot ce aveti de facut este mentinerea greutatii normale si evitarea cu strictete a sporturilor ce solicita enorm genunchii (jogging, foot-ball, etc etc).
Pentru ""moboni1977"": eu va pot ajuta oricand cu sfaturi legate de aceasta problema. Ce varsta are pacienta??? Eu nu i-as recomanda sub nici o forma proteza de sold inainte de varsta de 40-50 de ani, chiar mai tarziu. Chiar daca are un efect spectaculos, proteza prezinta si neunmarate complicatii, si mai ales o degradare extrem de rapida la tineri.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
68 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.