Este posibil sa aiba o tusa de 3-4 luni de la acest stafilococ?

08-05-2014
ana_marya1983
Nu este medic/terapeut
ana_marya1983
Am un baietel de 3, 8 ani care la exudat i-a iesit ca are stafilococul Aureus, la biograma a iesit ca e sensibil la clindamicina, gentamicina, ofloxacin, vancomicina, nitrofurantoin. Este posibil sa aiba o tusa de 3-4 luni de la acest stafilococ? Va multumesc
8 comentarii
0
08-05-2014, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil sa fie un copil cu probleme gastrice..si din cauza reluxului gastric si alimentelor acre si acide..sa se irite faringele...
un faringe iritat si uscat.. duce la tuse
pe un faringe iritat se lipeste usor orice microb..
daca o sa alergati NUmai dupa microbi cu scopul sa.i distrgeti fara a schimba stilul de alimentatie si a radica imunitatea generala si locala... nu prea aveti sanse la vindecare completa
0
10-05-2014, ora 16:00
ana_marya1983
Nu este medic/terapeut
ana_marya1983
Va multumesc domnule doctor.Dar ce ma sfatuiti sa-i dau ca tratament.in prezent face gentamicina. si m ar interesa si pe mine ce regim alimentar ar fi indicat.acru si sucurile acidulate lispesc din alimentatia lui
0
10-05-2014, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se exclud si fructele citrice
alimentatia trebuie sa contina multe legume.., produse apicole
trebuei investigat pentru parazitii intestinali
tratamentelele locale in clud inhalatii, aerosoli, spreiuri pentru faringe
siropuri naturiste antitusive
0
10-05-2014, ora 22:31
ana_marya1983
Nu este medic/terapeut
ana_marya1983
Domnule Doctor am folosit si aerosoli si siropuri naturiste antitusive cam tot ce exista pe piata la ora actuala, i-am dat si de imunitate (asta 15, isoprinosine, baraka, produse de la forever, ceaiurile le indulcim cu miere, i-am luat aparat de salin S2, bronhovaxon, vitamine A, E, complexul de B, calciu, vitamina D).
Am fost si la orele si i-a bagat camera in nasuc si in gat a zis ca e ok.
Am mai fost si la pneumolog si i-am facut si vaccinul prevenal 13 si asa ne luptam cu aceasta tusa de cand a intrat in colectivitate, ce ma sfatuiti sa fac.
Va multumesc si va doresc o seara placuta.
0
11-05-2014, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa opriti copilul acasa 3 spatamani si sa faceti intens tratamentele locale de 3-4 ori pe zi
regim strict alimentar
investigatii pe ntru parazitii intestinali
cand copilul incepe sa tuseasca.. i.l luati la bucatarie.. ii desfundati nasul cu un sprei..si suflati bine nasul
ii dati sa bea un ceai cald si dupa ii dati in faringe cu faringo.sprey
si asa de fiecare data
in acest mod se exclude cauza nazala si faringiana a tisei
daca tusea este pulmonara, traheobronsica.. nu cedeaza de la aceste manevre is trebuie insitat tratamentul cu aerosoli si salina
0
12-05-2014, ora 09:30
ana_marya1983
Nu este medic/terapeut
ana_marya1983
Va multumim din tot sufletul pentru sfaturi.Am omis sa va precizam ca el este diagnosticat cu talasemie minora si in timpul somnului are transpiratii abundente de fiecare data.Am fost cu el la numerosi medici si nimeni nu a stiut sa ne spuna care este cauza.Multumim
0
12-05-2014, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
talasemia..este ereditara.. si nu e nimic de facut decat tratamentul simptomatic
transpiratiile de noapte au cauza sau Rinichiis sau plamanii asa ca faceti investigatii amanuntite..
0
12-05-2014, ora 21:49
ana_marya1983
Nu este medic/terapeut
ana_marya1983
Va multumim mult, o sa urmam sfaturile dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.