Ce inseamna deviatia de sept... trebuie operata imediat? | Forumul Medical ROmedic

Ce inseamna deviatia de sept... trebuie operata imediat?

17-06-2010
alpiscampionu2009
Nu este medic/terapeut
alpiscampionu2009
Am facut o tomografie de sinusuri si concluziile au fost:Planseul osos al recesului alveolar al sinusurilor maxilare este integru.Mini lizereu de ingrosare mucoasa in unghiul inferior al sinusurilor maxilare.Hiatus semilunar liber bilateral.Fara anomalii de continut in sinusul sfenoidal, celule etmoidale si sinus frontal.Minima deviatie de sept catre dreapta.Cornete nazale normal conformate, fara hipertrofie de mucoasa.Fose si meaturi nazale libere.Fara leziuni osoase ale masibului facial si bazei de craniu.Va rog frumos sa-mi spuneti ce inseamna.Deviatia de sept trebuie operata neaparat ?Eu fac otite seroase repetate de 1 an si mi s-a rec.aceasta operatie.Va multumesc mult.
7 comentarii
0
17-06-2010, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa rezultatul CT.. NU ai nici o problema majora si nu ar trebui operat septul.
dar dupa cum vezi realitatea bate.. investigatiea !
medicul care vede Nasul.. poate sa.ti spuna cat de mult impedica acea deviate de sept respiratia.
sau verifici si singur.. resirand..cu fiecare parte a nasului.. mai multe minute.. ca sa vezi pe care parte poti respira si pe care NU..
0
03-07-2010, ora 17:28
iulianiulian
Nu este medic/terapeut
iulianiulian
buna ziua. am fost diagnosticat cu hipoacuzie bilaterala. am fost soldat voluntar in ministerul apararii , la arma transmisiuni timp de 2ö de ani.In ultimii 3 ani am inceput sa am probleme cu auzul. in urma uni control mai amanuntit am fost descoperit cu aceasta boala si am fost trecut in rezerva ( inapt grupa 2). am lucrat cu casti pe urechi, trageri, etc. as dori sa imi spuneti daca o pot caracteriza ca boala profesionala. va multumesc
0
03-07-2010, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tu poti sa o caracterizezi cum vrei..
o comisie specializata dupa investigatii o sa, ti aprobe sau nu acesasta problema ca si profesionala.. fiindca de aici se implica niste costuri sau beneficii din partea Ta.
0
04-07-2010, ora 09:33
iulianiulian
Nu este medic/terapeut
iulianiulian
va multumesc mult, pentru raspuns. ce v-am scris a fost doar prima problema a mea. de cand am aceasta problema cu auzul, am si alte probleme medicale. am ameteli, am senzatia ca imi fuge pamantul de sub picioare, cand stau pe scaun am impresia ca alunec de pe el, nu pot sa intorc ca pul sa ma uit intr-o parte ca si ameteala, , vine dupa mine, , , daca ridic privirea sa ma uit la ceva la inaltime, dupa care cobor privirea, parca imi pierd echilibru. cand conduc masina , orice groapa pe care o simt , parca imi pierd concentrarea. uneori cand am o stare de nervozitate, sau emotii parca plutesc, parca sunt pe alta lume. daca m-am facut inteles, va multumesc ca m-ati ascultat, si astept un sfat din partea dumneavoastra. va multumesc
.
0
04-07-2010, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
calea corecta este sa te internezi in clinica ORL.. unde o sa.ti faca teste vestibulare si investigatii a apartului auditiv.. poate si un CT cerebral.. si atunci o sa se afgle cauzele si posibilile tratamente
0
05-07-2010, ora 20:53
NataliaP
Nu este medic/terapeut
NataliaP
Buna ziua!
Sora mea a fost operata acum 2 ani de sinuzita.dupa operatie s-a ales cu o insuficienta respiratorie, are tot timpul nasul infundat si doar cu picaturi poate respira pe nas...zilele acestea a fost la doctor si dupa o seire de analize i s-a spus ca este alergica la parul de pisica, dar din pacate sau fericire nu-i plac pisicile si nu a avut niciodata o pisica prin preajma...
pute-ti sa-mi spuneti va rog dca afost o interventie nereusita si daca se mai poate face ceva sa poata respira normal?
daca trebuie sa va mai dau si alte detalii sa-mi spuneti, tin sa precizez ca sora mea locuieste in Rep.Moldova si m-ar ajuta mult si sfatul unui medic roman..

Multumesc,
0
05-07-2010, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca nu conteaza nationalitatea medicului.. Din ce raion sau localitate a republicii este sora?
ma intereseaza rezultaul radiografiei SAF?
un consult la ORL.. sa.mi zica daca este deviatie de sept.. sau rinita hipertrofica !
daca are posibilitatea sa vina in romania ?
raspunsul si radiografiea trimiteti pe mail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: