PSIHOTERAPIE APLICATA PRIN EMAIL | Forumul Medical ROmedic

PSIHOTERAPIE APLICATA PRIN EMAIL

09-06-2014
userelena
Nu este medic/terapeut
userelena
Buna dimineata dragii mei prieteni de suferinta.Sper ca nu va deranjeaza ca v-am numit asa pe toti de pe aici care aveti sa zicem probleme ca si mine sau de alta natura.Daca va uitati la un post anterior o sa vedeti c aam suferit de Agorafobie, atacuri de panica, anxietate de aproximativ 5 ani daca nu si mai mult.Spun am suferit fiindca nici macar nu vreau cumva sa ma mai gandesc la cuvantul asta vreodata.Ma-m hotarat sa scriu si eu pe forum sa ma alatur voua si sa vad ce spun psihologii cu ce ar putea sa ma ajute.Si mi-au raspuns cativa dar m-am oprit la doamna doctor Cristina Stoian si am hotarat sa incep terapia cu dansa.Eu nu sunt din Bucuresti asa ca imi era imposibil sa ma duc la cabinetul dansei [desi eu va recomand din tot sufletul sa va duceti la cabinet]si am stabilit ca vreua sa fac terapia prin email.La inceput doamna doctor sa zicem ca era putin cam sceptica ca ar merge dar nu m-am lasat si am zis asta vreau sa fac si nimic nu ma va oprii.Sa va spun despre mine cateva lucruri celor care nu mi-ati citit postarea cu agorafobie;Nu am iesit din casa decat pana la poarta, nu ma duceam in oras decat cu taxiul, si intodeauna trebuia sa fiu atenta sa am mereu in casa mancare, medicamente orice as avea nevoie si s anu fiu nevoita sa ies din casa.Apoi intodeauna gaseam pe cineva care sa duca in locul meu sa mi rezolve problemele si uite asa eram prizoniera in propia casa timp de 5 ani.La inceputul discutiilor noastre, intre mine si doamna Psiholog erau mai mult despre trecutul meu.chestii generale, poate ca sunteti multi care ati calcat pragul unui cabinet si stiti de fapt ce te intreaba sa te poata cunoaste mai bine.Gandul meu era doar la cum sa ies din casa.Altceva nu ma interesa decat s aies din casa de una singura, si cu cineva pana la urma.Numai sa ies din casa sa ma plimb prin magazine, sa ma urc intr-un autobuz.Si ma inceput sa aplic ce doamna psiholog mi-a zis din primele sedinte.Vreau sa stiti dragi prieteni ca este foarte important pentru voi sa faceti nu numai sa discutati.Puteam sa imi scriu la emailuri cu doamna Cristina cred ca vre-o 10 luni, dar daca nu aplicam si ce zicea era inutil discutia noastra prin email.Fiecare email care il primeam de la dansa era ca un balsam pentru suflet.Ma incuraja sa ma expun la situatiile de care imi este frica cel mai mult adica;Mall-uri, Autobuze, spatii deschise in general.Si uite asa m-am urcat intr-o dimineata pe la ora 6 si ceva in primul autobuz si m-am dus de la un capat la altul al orasului.Lumea se ducea la servici, si eu tot la servici:)))) si am avut o oarecare stare de EMOTIE, Are dreptate doamna coctor era emotie nu atac de panica pentru ca numai mersesem de mult cu autobuzul si era normal sa simt un disconfort.Am inceput sa reiau legatura cu o prietena, sa merg la mall.La primul meu suc baut la o terasa dupa atata chin de stat in casa, Am intrerupt cercul vicios in care ma aflam;Adica nu le-am mai cerut ajutorul vecinilor.fratilor mei etc sa ma ajute sa duca ei in locul meu la cumparaturi, sa mi rezolve problemele care eu nu le rezolvam.Deci vreau sa concluzionez ca daca eu care am facut terapie prin email ma ajutat atat de mult cu atat voi care va duceti la cabinet ve-ti avea succes.Ganditi-va ca eu nu o cunosc pe doamna Doctor decat prin email, nici la telefon nu am vorbit nic la cabinet nu am fost.Asta trebuie sa va de-a curaj in toate problemele pe care le aveti de rezolvat.Este ok ca va incurajati si aici pe forum intre voi, insa nimic nu paote inlocui interactiunea cu un psiholog.Si nu uitati ca totul depinde doar de voi sa va reveniti.Viata e frumoasa mai prieteni de ce sa o traim cu stari de anxietate, panica si mai stiu eu ce depresii.Avem si zile bune si zile rele toti pana la urma.Inca ceva si inchei;puteti sa va duceti la orice psiholog vreti voi.Eu v-am zis cine ma ajutat pe mine si in ce context.Sunt convinsa ca toti psihologii sunt foarte buni.numai ca noi suntem cei care care trebuie sa ne ajutam intai.Smile viata e frumoasa..
4 comentarii
0
18-06-2014, ora 14:35
Psiho-healing, Bucuresti
Identitate neconfirmată
Psiho-healing, Bucuresti
Buna ziua,
va multumim ca ati impartasit experienta dvs. cu noi. Ma bucura initiativa dvs.de a incuraja persoanele aflate in suferinta sa gaseasca solutii la problemele lor. Mult succes pe viitor! Sa va fie bine!
0
18-06-2014, ora 15:48
userelena
Nu este medic/terapeut
userelena
Va multumesc doamna psiholog si totul merge ca pe roate, nu exista zi sa nu ies din casa Sper sa inteleaga toti ce-i cu probleme de acest gen ca in noi sta sa ne facem bine si ca dv ca psihologi sunteti doar suportul nostru moral.Mai am multe de experimentat de iesit pe unde nu am mai fost si am sa le fac pe toate.Abia astept sa ma urc in tren sa ma duc la munte ce poate fi mai frumos mai ales daca il iau si pe Bubico cu mine sper sa nu mi-l arunce careva pe geam:)))) glumesc asa sunt eu glumeata:))))
0
18-06-2014, ora 18:56
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Imi plac postarile prin care se descriu experientele din cabinetul unui psiholog intr-un mod atat de realist. Cred ca ajutati mult persoanele interesate sa vada ce se intampla in terapie si cum se ajunge, de fapt, la rezultat - FACAND. Este cea mai sigura reteta :)
0
28-06-2014, ora 21:25
userelena
Nu este medic/terapeut
userelena
Da doamna Ana perfect adevarat asta este adevarul.Cand mi sa spus ca nu mi se va intampla absolut nimic fizic exact asa a fost.Mi-am facut si analizele au iesit ok. Doamna psiholog mi-a zis ;"'ai sa vezi ca esti ok"'si asa a fost au iesit perfecte. Sunt bine in momentul actual si eu sunt fericita pentru tot ce mi se intampla.Mai sunt si zile proaste dar fara nici-o legatura cu anxietatea agorafobia ceva de genul acesta.Sunt unele lucruri care trebuie sa le schimb in plan personal[servici, familie etc] sper sa reusesc sa fac ceva si in privinta asta.desi cuvantul "'sper"nu ar trebui sa existe in vocabular. Da ce-a mai sigura reteta de acord cu dv;FACAND.Important pentru mine este ca ;ies din casa de una singura fara atacuri de panica, iesitul pana la poarta e de domeniul trecutului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ȘedinÈ›ele de psihoterapie sunt mai eficiente dimineaÈ›a
  • Dezvoltarea toleranÈ›ei la anxietate - cheia în reducerea simptomelor tulburării obsesiv-compulsive
  • Identificarea punctelor forte È™i a celor slabe ale psihoterapeuÈ›ilor È™i utilizarea lor ar putea îmbunătății rezultatele pacienÈ›ilor
  • O mai bună identificare a efectelor adverse ar putea îmbunătăți calitatea psihoterapiei
  • Tehnica oglindirii È™i impactul asupra sentimentului de vinovăție
  •