Psihomatica - ce ar trebui sa stim?

03-12-2010
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
O carte recent aparuta sub semnatura Constantin Enachescu ( doctor in psihologie si medicina, medic primar psihiatru, profesor universitar la facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei, Universitatea din Bucuresti ) si Liliana Enachescu - PSIHOSOMATICA - in care am gasit o abordare noua, totalizatoare determinandu-ma la acest subiect.
.

" De ce nu spunem niciodata: corpul genereaza sufletul, ci spunem intotdeauna : sufletul genereaza trupul?
Realitatea psihica este fundamentala pe materia carnalitatii si nu invers, materia carnalitatii pe suflet" - Ed Husserl, Lidee de la phenomenologie

"SANATATEA SI BOALA ISI DISPUTA DREPTURILE ASUPRA OMULUI, LA FEL CA SI BINELE SI RAUL ASUPRA LUMII." - H.E. Sigerist, Introduction a la medicine

" Sanatatea reprezinta viata in tacere a organelor. Boala este cea care impiedica desfasurarea normala a vietii oamenilor, facandu-i sa sufere" -- R.Leriche De la sante a la maladie
.

PRINCIPII DE BAZA PENTRU O SANATATE MINTALA OPTIMA:

1. - principiul valorii - ca valoare, sanatatea mintala impune responsablitate si constiinta morala dublate de datoria de le respecta si cultiva;
2. - principiul cunoasterii de sine si al autocontrolului - conform cu " Imperare simi, maximum imperium est"
3. - principiul abtinerii - in sensul de a fi propriul stapan peste instinct, pulsiuni si tendinte individuale (egoism) -
4. - principiul echilibrului si masurii - asigurarea echilibrului propriu prin utilizarea regulata a resurselor sufletesti individuale - ( vechii greci aveau cuvintele: metriotes kai symmetria);
5. - principiul modelului pozitiv - existenta unui model pozitiv pe care-l imitam;
6. - principiul cooperarii - integrarea persoanei in grup, antrenarea in activitati colective, eviatarea izolarii, a conduitelor de refugiu, a inflatiei sferei imaginarului, a egotismului narcisic. este un principiu DINAMIC, si f important;
7. - principiul integrarii -- formarea unor deprinderi pozitive, az unor modele de comportament; cred ca mai mult decat atat - aici e terenul de manifestare a ceea ce esti / devii tu ca om /entitate de sine statatoare;
8 - principiul diferentierii riscului - omul trebuie sa fie pregatit pt a sesiza riscul si directia lui, sursele si consecintele sale; trebuie cunoscute caracteristicile riscului, ale grupelor deviante, ale situatiilor neplacute sau periculoase, a tot ceea ce poate dauna sanatatii mintale, riscuri pe care individul trebuie sa le ocoleasca;
9.- principiul programarii - educatia sanatatii mintale imprima individului desfasurarea planificata a activitatii, a programelor de activiatate sau a comportamentului; aceasta vizeaza o punere de acord cu intre ritmul de activitate individuala, sarcini si posibilitati, intre tendinte si capacitati ; - E O CONDITIE ESNTIALA a pastrarii starii de sanatate mintala;
10.- principiul prevenirii riscului - scopul fundamental al igienei mintale;
.
Am scos acste principii din alta carte a domnului C. Enachescu, "TRATAT DE IGIENA MINTALA" - editia a II-a, 2008, Polirom ( la fel ca si Psihosomatica).

Voi puncta intr-un posting urmator cateva lucruri care mi s-au parut esentiale in depistarea/ tratarea bolii psihice- gasite in aceste carti - prin prisma cunoasterii si combaterii cauzelor.

Ce va spune cuvantul "manipulare" ?
44 comentarii 12 Înainte ›
0
04-12-2010, ora 09:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Blueciel

Mai bine sa respectem cele 10 porunci si sa ducem o viata curata.

Caci pacatele sunt cauzele tuturor bolilor.
0
04-12-2010, ora 22:04
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Nu stiu la ce fel de pacate te referi Clara, cand e vorba de depresie, sa zicem. Pt ca ea apare intotdeauna acolo unde a lipsit afectiunea, o viata normala la limita minima, -
Si-atunci, cui spunem sa respecte cele zece porunci ( ca si cum nu le0ar fi respectat ) -- pagubitului sau celui ce a savarsit paguba ? Sau asta e psihologia cu care ne-am obisnuit, pana la urma, mortul e vinovat intotdeauna.

De cand am avut acest nefericit episod de decompensare - desi, nu am gandit, macar, inainte a-l supara pe Dumnezeu, totusi sanatatea s-a mi s-a degradat.

Problema noastra, a mea, sa zicem : suntem noi lasati a urma modelul crestin ? Avem aceasta libertatae de a trai cum ne dorim?...

ma tem ca lucrurile sunt mai grave decat ne inchipuim, dar...traim mintindu-ne si spunand "Ne-am obisnuit cu boala" -

Dumnezeu nu spune asa. Mai ales NU cu boala psihica - Trebuie facut absolut tot ce depinde de noi, pt a ne salva de acest tip de boli. Pt ca numai disparitia lor inseamna eliberarea noastra. Ori daca acceptam ideea ca " asta e, sunt bolnav si n-am ce face..." ne dam un start prost.
.

CEva f important - se cunoaste, dar mai amintesc pt cei care au lasat pe planul doi acest aspect, multumindu-se sa ia pastile in continuare numai sa-si pastreze confortul pe care-l au sau si l-au creat cu mult efort - cum e cazul celor casatoriti.

Oameni buni, iesiti din mediu ! E cel mai important, suficient !!

Familia, e familia noastra - o iubim si o respectam, insa ea poate constitui atat un mediu sanogenetic - favorabil rezolvarii cazului - dar si un mediu morbigenetic, de producere si reprimare nevrotica a bolanvului, prin inductie sugestiva de ordin negativ.
De regula aceste cazuri sunt cele mai dificile de tratat.
.

Cand intalnesc suflete frumoase si deschise care au o suferinta psihica - mi se pare ca nu e corect, de ce? De ex am fost zilele trecute intr-o sectie de ergoterapie pt bolanvi psihic la Cluj - si am intalnit acolo femei cu povesti de viata f grele - O doamna imi spunea ca s-a imbolnavit psihic cu 28 ani in urma din cauza sotului care bea f mult si nu poate dormi noptile din cauza lui. Era frumoasa acea persoana si arata senina ca un copil - stiti de ce?
Pt ca s-a apropiat f mult de Dumnezeu in suferinta ei. Altii s-au agravat in decursul anilor, pe cand ea, s-a mentinut prin puterea credintei si a rugaciunii.

Clara, in seara asta. printr-o fraza, ai spus totul. Cate nu are de descurcat Dumnezeu in urma noastra mai intai ! Avem de staruit... Iarta-ne si ajuta-ne, Doamne !
0
05-12-2010, ora 12:11
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Manipulare?Era o discutie pe alt forum"Agresivitate si Victima", unde se observa in mod exagerat manipularea victimei, instinctul victimei de a se supune in mod normal in fata agresorului, agresorul poate fii:seful, patronul, presedintele sau alte persoane de alte functii, in mod normal se folosesc de instinctul negativ, demonesc, si asa cade prada buna victima.Dumnezeu e singurul care este lumina, lui merita sa fim victima, sa ne supunem, sa ne ingenunchiem binelui.
0
07-12-2010, ora 21:11
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
foarte interesant cuvant manipulare. am aflat azi cate ceva despre cineva bolnav psihic - Ceva neplacut legat de acele crize emotionale ( de plans ) pe acre le are... Sunt dezarmata in fata unor astfel de lucruri.

M-am intrebat daca nu cumva, la bolnavul psihic este o problema cu caracterul...

Nu pot acum sa dezvolt prea mult, insa, chiar si in acest tratat : "Psihosomatica" - se vorbeste, printre alte lucruri, despre ipohondrie - despre caracterul histrionic al unor boli - Ce poate spune asta?

In cazul meu - imi stiu greseala; nu ma iesit din cerc - din singuratate/ izolare in care fusesem inchisa de imprejurari -

Nu trebuie sa ingaduim sa fim propriile noastre victime, printr-un mod de gandire sovaelnic, lipsit de forta, care nu penetreaza zidul de intuneric asezat de o minciuna intre Dumnezeu si sufletul/ inima noastra.

Imi spunea o asistenta ca Depresia este Nimic. Depresia nu poate fi pipaita, nu se poate fi localizata/ identificata in urma unor analize de laborator - de aceea, ...in jur...cati dintre cei sanatosi vor intelege ?

Dupa ce a plecat norul - aproape ca nici tu, cel care ai fost afectat - nu ai o explicatie... chiar nu intelegi..

Am gasit si asta in tratatul de psihiatrie:

" daca va rugati lui Dumnezeu, cereti- I un suflet sanatos intr-un corp sanatos, cereti-i un suflet puternic ferit de spaimele mortii, un suflet care suporta greutatile vietii, pe care mania nu-l poate atinge, nici dorintele desarte. -- Juvenal, satireX, 335

" Omul sanatos este armonios construit si aceasta armonie ste implinita prin exercitiu si VIATA ECHILIBRATA.
0
07-12-2010, ora 21:24
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
" Omul sanatos este armonios construit si aceasta armonie ste implinita prin exercitiu si VIATA ECHILIBRATA.

Omul armonios nu este numai sanatos, dar este si frumos, iar calea carea duce catre frumusete, TRECE prin sanatate.
Dar armonia nu este completa decat atunci cand corpul sanatos este purtatorul unui suflet sanatos."
- H.E.Sigerist, Introduction a la medecine

Da, mi-am mai amintit acum ceva a ce a daunat mult sanatatii: nu am avut, si din pacate, nici acum nu am, un program echilibrat ( cu toate ca nu fac excese de alta natura: alcool, cafea, etc - numai faptul de a mi se deregla bioritmul, pe o durata lunga - poate fi grav, si am simtit ; vorbesc de cazul meu).

Sanatate va doresc !
0
10-12-2010, ora 05:15
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
@ bleuciel

Cand e vorba de depresie e vorba de pacatul tristetii sau al deznadejdii, nu ?

Esti depresiva ? De ce ? Rezolva problema. Dispare depresia.

Eu de cand am inceput sa ma spovedesc am inceput sa imi revin minunat.

Parerea mea e ca toata lumea ar trebui sa respecte cele 10 porunci.
0
10-12-2010, ora 05:50
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
@ bleuciel

Si pagubitul si cel care a savarsit paguba trebuie sa respecte cele 10 Porunci daca vor sa le mearga bine in viata.

"Averea jefuita aduce cu sine ispita diavoleasca, daca omul nu poate rabda aceasta paguba, caci vrand diavolul sa arunce pe om in hula, ii face lui aceasta, iar multumitorul, de ar fi jefuit, daca pe toate ale lui Dumnezeu le socoteste, pentru aceasta este intocmai cu milostenia.

Domnul a dat, Domnul a luat, precum a voit Domnul asa a facut, fie numele Domnului binecuvantat."

"Sau asta e psihologia cu care ne-am obisnuit, pana la urma, mortul e vinovat intotdeauna."

Despre ce mort vorbesti Elena ?

"totusi sanatatea s-a mi s-a degradat. "

Ce inseamna primul "s-a" ?

Problema noastra cred ca este sa urmam toti o credinta dreapta.

Ce inseamna dupa parerea ta "libertatae de a trai cum ne dorim" ?

"ma tem ca lucrurile sunt mai grave decat ne inchipuim"

In ce sens ?

Bravo Elena. Eu zic NU, bolii psihice.

Faci absolut tot ce depinde de tine pentru a te salva din aceasta boala ?

Eu cred cu foarte mare tarie in disparitia lor si in eliberarea noastra.

Ioana Dana
0
10-12-2010, ora 22:00
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
"Rezolva problema. Dispare depresia. " - au fost mai multi factori/ imprejurari nefavorabile de lunga durata, perioada biologica critica, care s-au suprapus; usor de spus "rezolva problema, Dispare depresia" - a mai disparut...Nu e in mintea mea ca sa-i spun "Pleaca! " - s-a intamplat independent de
vointa mea

"De cand am avut acest nefericit episod de decompensare - desi, nu am gandit, macar, inainte a-l supara pe Dumnezeu, totusi sanatatea s-a mi s-a degradat. "

"Trei culori cunosc pe lume..." nu stiu ce inseamna aceasta fraza -am vrut sa scriu si am scris :P Ce, tu tot timpul ai randament?

"s-a mi s-a degradat. " - aici am gresit, nu ai observat ? ce, tu nu gresesti niciodata?

Si ce-i cu drapelul asta la avatar ?
0
11-12-2010, ora 09:17
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Sunt o mica patrioata Elena.

Simt sevoia sa promovez sentimentul.

Sigur ca mi s-a intamplat sa gresesc si eu. Dar cu limba ma straduiesc sa nu o fac.

Nu stii ca v-am trimis Lacrima limbii noastre - Doina si Ion Aldea Teodorovici ?

http://www.youtube.com/watch?v=wOOWEEHSQtw

Cu pace,

Ioana Dana
0
11-12-2010, ora 10:29
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
cred ca ti-ai dat seama ca am glumit... cand ma cert cu cineva...nu pot sa ma tin serioasa.. (in afara de cazurile grave...cand sunt f afectata efectiv) ...dar chestia cu drapelul tarii mi se pare o gluma buna

Simt sevoia sa promovez sentimentul - sentimentul, in general? sau cel patriotic?
Am vizionat ce mi-ai trimis - e frumos, multumesc.

cu pace, daca vrei tu...
0
13-12-2010, ora 04:54
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Blueciele ;-)

Mai vorbim.

Nu stiu daca tu simti nevoia sa promovezi sentimentul in general sau pe cel patriotic. Nu mi-ai povestit.

Ma bucur ca ai vizionat tot ceea ce ti-am trimis si ca ti-a placut. Cu placere.

Simpatic porumbelul tau. Cumva simbolizeaza ceea ce cred eu ?

Pup,

Ioana Dana
0
13-12-2010, ora 18:42
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Fetita fara fustita..., nu vezi cum ma cheama? Ce inseamana Blueciele?

Pe 11.12 ora 09:07 tu ai spus: "Simt sevoia sa promovez sentimentul", iar eu te-am intrebat : "sentimentul in general, sau cel patrihotic" ? si tu nu mi-ai povestit. Nici nu te pricepi.

Ce crezi tu despre porumbelul meu? daca nu-mi spui n-am de unde sa stiu.

pup de porumbel
0
14-12-2010, ora 09:12
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Auzi Heleno,

Eben Ezer nu este egal Blueciel ?

lol

Blueciele de la Blueciel :-)

Referitor la afirmatia mea din 11.12, ora 09.07, raspunsul este:

Simt nevoia sa cultiv si sa promovez sentimentul dragostei de oameni si de tara in general.
Te rog sa ma ierti ca nu ti-am scris mai in detaliu. Nu prea ma pricep la scris sau la vorbit.

Despre porumbelul tau cred ca Il semnifica pe Sfantul Duh :-)

Pup si eu, da de om nu de porumbel :-)
0
16-12-2010, ora 01:03
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
ce tot vorbiti voi acolo?

"pup de om", nu prea stiu cum e asta. eu mai mult pup de porumbel folosesc.:( oare e de rau?
0
16-12-2010, ora 05:42
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
De ce Heleno ?

Te simti pasare draga ?

;-) lol

Ioana Dana
0
16-12-2010, ora 06:07
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Dedicatie speciala

http://www.youtube.com/watch?v=A5e6EI07DXUfeature=related
0
16-12-2010, ora 06:08
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Blueciele,

Mai vrei sa ne intalnim ?

Daca da, lasa draga ca viu eu sa te vizitez pe tine.

Am bilet gratuit dus intors cu trenul.

Zi locul. Si iti zic eu ora.
0
16-12-2010, ora 18:12
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Clara, multumesc pt telefon. Nu intrasem inainte pe forum, pt ca am plecat f de dimineata - la 6, 30 -
Ar fi fost mai potrivit sa fi facut o rezervare undeva. de ce nu mi-ai dat ideea asta cu ceva timp in urma? poate se mai pot gasi locuri - dar nu e numai asta...nu sunt pregatita in nici un fel. Inca sunt f racita, clima e f rece, nu stim cum se va circula. Mai am 3 zile de job - Am avut de lucru mai mult ca de obicei in ultimul timp, dar si alte evnimente...
pastram legatura.

Foarte frumoasa piesa. Multumesc.
(nu am gasit nr tau pe mobil...)
0
17-12-2010, ora 13:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vorbim Elena, dupa ce te insanatosesti.

Trimit numar mobil si de fix pe mail.
0
17-12-2010, ora 21:51
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Buna Clara, am desfacut adineauri un plic pe care l-am primit de la Daryl van Horn - unul dintre marile nume ale clarviziunii din lume(Clarviziune, Numerologie, Astrologie, Medium, Stiinte magice si Magnetism curativ). Trimisesem doar data nasterii prin intermediul unei reviste - ar urma sa comand un talisman, care va fi construit special pt mine avand 7 pietre colorate specific celor 7 cakre.

Se mentioneaza ca punand ain armonie aceste 7 valori, putem gasi linistea sufleteasca - asta fiind dorinta principala a autorului.

nu-mi place cuvantul ::Stiinte magice", de ex. - ce parere ai de asa ceva? Sa continui?

( Mi-a trimis cateva lucruri care au avut loc in trecutul meu. Sunt exacte. (din pacate) Dar, imi spune, mai departe: "Nu spuneti: :Am ratat ocazia" ) da, nu trebuie sa spunem asta niciodata.
0
17-12-2010, ora 22:08
daria popescu
Nu este medic/terapeut
daria popescu
Eben ezer este fosta Bleuciel, adica Elena?Schimbind numele sau contulknu-mi mai dau seama cu cine vorbesc, sa ne sfatuim unii pe alti cat cu cuvintul Tatalui si cu cuvintul sfant, daca putem impreuna cu Clara sa organizam un program de rugaciune si post si daca mai sunt persoane dispuse sa-si faca un cont sau chiar dac nu-si fac un cont, noi o sa pregatim orarul rugaciuni, si rugaciunea sa fie la fel pentru fiecare persoana.
0
18-12-2010, ora 16:39
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
e destul de greu sa nu stii cu cine vorbesti in realitate...dar ce importanta are la urma urmei? Nu sunt fosta, ci si actuala; Eben Ezer, cum am mai spus pe un alt topic, semnifica piatra de ajutor (apare in Sf Scriptura intr-o imprejurare in care poporul lui Dumnezeu a fost ajutat de Dumnezeu intr-o batalie; si Samuel a marcat acel loc printr-o piatra - Eben Ezer, zicand: "Pana aici Domnul ne-a ajutat", si I-au multumit. ( 1Samuel 7.12 )
In rest, nu e un lucru rau ceea ce afirmi tu, Daria, numai ca din felul cum vorbesti, si dupa tinuta vestimentara, inexistenta - arati cat d putin ai patruns in taina nespus de adanca si pretioasa a cunoasterii Lui Dumnezeu; a cailor sale prin care-si duce la implinire planul nobil, nepretuit inaintea multora.

Dumnezeu sa ne aiba pe toti in vedere dandu-ne dupa nevoi.

Clara, astept parerea ta legat de mesajul din 17.12, ora 21.51
0
19-12-2010, ora 22:33
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Clara, glas cristalin de clopotel, te salut .
0
19-12-2010, ora 22:35
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Noapte buna !!
0
20-12-2010, ora 06:43
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Mi-a facut o mare bucurie, Elena.
Acuma am cheltuit deja banii in alte scopuri dar data viitoare facem o rezervare.
Astea cu Daryl van Horn sunt prostii Elena. Nu le mai lua in seama.
In Biblie nu scrie ca ai nevoie de talismane cu 7 pietre colorate ca sa te echilibrezi.
Importanta e relatia ta cu Dumnezeu si cu aproapele.
Sunt impotriva stiintelor magice. Numai Dumnezeu cunoaste viitorul, nici macar Fiul. Nu scrie asa in Biblie?

Daria,
Te rog sa faci o propunere concreta pentru programul de rugaciune si post.
Eu ma alatur cu mult interes.
Pregateste orarul si rugaciunea.

Elena,

De ce afirmi ca la domnisoara Daria tinuta vestimentara este inexistenta?
In poza domnisoara are numai chipul. Nu se vede vestimentatia.
Te rog, Elena. Am pretentii mari de la tine.

Eu va imbratisez cu o raza de lumina.

Buna dimineata, dragii mei.
0
20-12-2010, ora 22:09
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Multumesc, daca ai pretentii de la mine, Clara... da eu nu pot...:(

acum de ex - sunt ca din oala...singurul loc care mi s-ar potrivi ar fi in pat; maine e o zi mai aparte...Am mare nevoie de Doamne Daomne.

Pana acum am pregatit materiale peste materiale...Poate iau si dulapul cu mine...urmeaza sa ma spal pe cap. Tu la cate zile te speli pe cap? Iuh. am adormit pe la 4 dim. si m-am sculat la 6, 30.

in seara asta tre as ma culc la o ora mai rezonabila ca sa aiba cine se trezi. maine e doar o zi mare - Serios. Cum sa fac sa fiu mai sobra? asa? sau asa? E vorba de un moment ...cu specatori

o sa vorbim noi altadata, ...

"pregateste orarul si rugaciunea" - tie iti place cum suna? Sau Daria e tipul omului mecanicist.hmm
0
22-12-2010, ora 03:06
utilizator_88915
Nu este medic/terapeut
utilizator_88915
Cand mi se murdareste parul.

Te rog, formuleaza tu, o rugaciune scurta, daca Il iubesti asa de mult pe Doamne-Doamne.

Ioana Dana
0
22-12-2010, ora 18:52
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Draga Clara, ieri a fost o zi diferita. Cred ca nu merita sa-mi amintesc chiar deloc pt ca nu am nevoie de asta.

E f grea luptat pt existenta, printre oamenii tari si sanatosi. Se aude ca se vor mai reduce nr de posturi, si asa in scadere. Dar nu e atat asta, cat lacomia si ura starnite in cei mai multi, care sunt in stare de orice numai sa obtina ce -si doresc. Nu pot concretiza - insa, am mare nevoie de sanatate, si de ajutor de Sus. Pt ca ce-i mai rau este faptul ca nu se mai tine cont de valoarea omului - ci, daca cumva esti perceput mai cu bun simt, sau poate bolnav - se declanseaza pricipiul corbilor la starv.Te trezesti in oala...mancat de viu...De aceea, caut eu Adapost, sub aripile Lui - (Totusi iti voi spune 2 vorbe sa stii cam despre ce e vb: Desi nu era normal sa se autoinvite in ziua de serbare, fosta doamna invatatoare care a avut clasa mea anul trecut si ravneste f tare la postul pe care ma aflu eu acum, a fost si ea prezenta; cu ce ganduri...si ce metode...S-o ierte Dumnezeu;...) dar, nu m-am speriat

Am o urgenta medicala: trebuie sa fac o extractie obligatoriu acum si nu stiu daca voi suporta anestezia. Stiu ca ultima anestezie -generala, cu Mialgin - m-a adormit aproape de tot. F serios vorbesc - am lesinat si m-am invinetit toata...E prima extractie in viata mea, mi-e si frica dar nu am incotro, ma infectez mereu. as putea s-o patesc? sa ma marturisesc inainte?

iar cu rugaciunea, intotdeauna e bine sa ne rugam - acum mai mult ca altadata.

Starea mea din acest moment nu e potrivita - dar apelez la Psalmi.

" Dumnezeu este adapostul si sprijinul nostru, un ajutor care nu lipseste niciodata in nevoi.
De acea nu ne temem chiar daca s-ar zgudui pamantul, si s-ar clatina muntii in inima marilor.

Est un rau, ale carui izvoare inveselesc cetatea lui Dumnezeu, sfantul locas al locuintelor Celui PreaInalt.
Dumnezeu este in mijlocul ei si ea nu se clatina;
Dumnezeu o ajuta in revarsatul zorilor...

Domnul ostirilor este un turn de scapare pentru noi.

Opriti-va si sa stiti ca Eu sunt Dumnezeu:
Eu stapanesc peste neamuri,
Eu stapanesc pe pamant,
Domnul ostirilor este cu noi,
Dumnezeul lui Iacov este un turn de scapare pentru noi." - Amin.
Ps. 46

"Imi pusesem increderea in Domnul si El, s-a plecat spre mine, mi-a ascultat strigatele;
M-a scos din groapa pieirii, ...
Mi-a pus picioarele pe stanca si mi-a inatrit pasii.

Mi-a pus in gura o cantare noua,
o, lauda pentru Dumnezeul nostru.
Multi au vazut lucrul acesta, s-au mirat, si s-au increzut in Domnul.

Ferice de omul care isi pune increderea in Domnul,
si care nu se indreapta spre cei trufasi si mincinosi !

Doamne, Dumnezeule, multe sunt minunile si planurile tale pentru mine:
nimeni nu se poate asemana cu Tine.

As vrea sa le trambitez, sa le vestesc, dar numarul lor este prea mare ca sa le povestesc.

Tu nu doresti nici jertfa, nici dar de mancare, ci mi-ai starpuns urechile;

nu ceri nici ardere de tot, nici jertfa de ispasire.

Atunci am zis: "Iata-ma ca vin" - IN sulul cartii este scris despre Mine (aceste cuvinte se refera la Domnul Iisus, dar si noi, cei mantuiti suntem scrisi in Cartea Vietii )

vreau sa fac voia Ta, Dumnezeule.
Si Legea Ta, este in fundul inimii mele.

Nu tin in inima mea indurarea Ta, ci vestesc adevarul Tau si mantuirea Ta, si nu ascund bunatatea si credinciosia Ta in adunarea cea mare.

Tu, Doamne, nu-mi vei opri indurarile Tale;
ci bunatatea si credinciosia Ta, ma vor pazi totdeauna.

Caci rele fara numar ma impresoara, m-au ajuns pedepsele pentru nelegiuirile mele; si nu le mai pot suferi...
Sunt mai multe decat perii capului meu si mi se moaie inima...
( orice stare care nu e dupa voia Lui, e pacat - si depresia ! )

Izabaveste-ma Doamne !
Vino, Doamnme, degraba in ajutorul meu! .

Eu sunt sarac si lipsit,
dar Domnul se gandeste la mine.

Tu esti ajutorul si izabavitorul meu:
nu zabovi, Dumnezeule ! " -- Psalmul 40
0
22-12-2010, ora 19:01
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Daca vremea va fi mai calda - si te poti interesa pt o iesire, unde sa-ti convina ca distanta, ( pe timpul vacantei ), te rog, spune-mi.

Numai bine, si ai grija de tine.
0
01-03-2011, ora 01:03
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Buna seara, am trecut sa va salut - am venit de la slujba pe la 6 pm, dupa cateva cozi in oras, am mancat sau n-am mancat - m-am apucat sa fac mesajul zilei de maine ( plansa ) pt ca sunt de dimineata - apoi am intrat la cautari felicitari, modificat marime...printat, printat litere pt un panou, printat desene de colorat despre primavara, pregatit fise pt maine la lb rom - cautat cantece dar reusit scris versuri doar pt unul singur pt maine atat - iar restul altadata. Nu cantat cantec, f obosit - noapte buna, my friends !

LA MULTI ANI DE MARTISOR !!
Poate reusesc maine sa adaug ceva frumos,
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Informații noi despre modul în care mintea ne influențează corpul
  •