PROBLEME CU GLANDA TIROIDA

13-12-2015
ASF
Nu este medic/terapeut
ASF
Pe data de 10.03.2015, in urma ecografiei la glanda tiroida am fost diagnosticata cu GUSA POLINODULARA cu eutiroidie - FREE T4=0.908 ng/dl; TSH=1.28 uUl/ml.Nu am primit nici un tratament. Dupa trei luni am repetat ecografia tiroidiana si analizele. Nodulii nu au crescut, in schimb FREE T4=0.869 ng/dl; TSH=3.5 nd/dl.Am primit tratament cu EUTHIROX 25mg - 1/2 p in fiecare dimineata. Am repetat analizele in aceasta luna: FREE T4=12.5 pmol/L(termen de referinta 10.6-22.7); TSH=2.01 uUl/mL(termen de referinta 0.27-4.2). Intrebarea mea ar fi... trebuie sa urmez in continuare cu tratament sau nu? Am primit diagnosticul de GUSA POLINODULARA CU EUTIROIDIE. Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
13-12-2015, ora 12:52
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Pai in primul rand e important cum va simtiti pe tratament fata de cum v-ati simtit fara.Doza de 25mcg de Euthyrox e o doza mica/de start, care nu influenteaza in mod semnificativ valorile markerilor endocrini. Ar fi bine de stiut si cauza aparitiei starii dvs., n-ar strica o analiza a anticorpilor specifici.Multi doctori din pacate trateaza dupa rezultatul analizelor si mai putin dupa simptome.
1
15-12-2015, ora 01:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa va alegeti un medic endocrinolog in care sa aveti incedere si sa-i urmati sfaturile. Trebuie sa va tratati tiroida.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.