PROBLEMA ENDOCRINA?

10-08-2010
gyorgyo
Nu este medic/terapeut
gyorgyo
spuneti-mi va rog daca e posibil ca din cauza tiroidei sa am urmatoarele probleme;am o mare intoleranta la caldura, la scurt timp dupa ce ies in caldura ma ia o stare de lesin inima bate mai repede parca si respir mai greut un pic si tremur dar doar in caldura ca daca fac efort cand e rece nu am nimic.am facut analize la cap inima plamani abdomen si nu am nimic ce ar putea fi?
multumesc mult
3 comentarii
0
10-08-2010, ora 22:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Gyorgyo,

Da, intoleranţa la căldură poate fi un simptom indus de o hiperactivitate a glandei tiroide. V-aţi investigat funcţia acestei glande endocrine? (v-aţi făcut testele serologice specifice (TSH, T3, T4, FT3, FT4) sau v-aţi investigat prin intermediul unor teste paraclinice (ecografie tiroidiană, scintigrafie etc.)?)
Şi totuşi, trebuie să ştiţi că intoleranţa la căldură poate avea şi alte cauze, în cazul dvs., şi nu numai.



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect şi iubire creştină,
Nick
0
11-08-2010, ora 09:41
gyorgyo
Nu este medic/terapeut
gyorgyo
am facut o ecografie la tiroida e in limite normale dar dozajul hormonalnu l-am facut dar il voi face ce alte cauze ar putea fi ca analize la celelalte organe le-am facut chiar repetat in mai multe locuri sant bine?multumesc mult de raspuns
0
16-09-2010, ora 19:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Gyorgyo,

Aţi făcut dozajul hormonal? (T3, FT3, T4, FT4 şi TSH-ul, în principal).
Cauzele sunt simple sau multiple, dar pot beneficia de o complexitate foarte mare. De cele mai multe ori, intoleranţele, indiferent de tipul acestora, apar pe fondul unor hiperfuncţii sau pe fondul unor hipofuncţii, generalmente vorbind, acestea fiind la rândul lor generate de anumite substanţe aflate în concentraţii mai mari sau mai mici decât în mod normal, în organism. Intoleranţa dvs. trebuie investigată foarte amănunţit!!!
Aştept răspunsul dvs. În funcţie de el vă voi da mai multe sfaturi.


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.