Simt ca ar trebui sa eructez, incerc, dar nu pot.

29-11-2011
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Am o problema ciudata. Simt ca ar trebui sa eructez, incerc, dar nu pot. Si am si nasul infundat si nu pot trage aer in piept cat trebuie, cum faceam inainte sa am nasul infundat. Dar, daca reusesc sa eructez de 2-3 ori, nasul mi se desfunda si pot trage aer in piept asa cum trebuie. Dupa ceva timp, iar mi se infunda nasul. Ce poate fi?
9 comentarii
0
29-11-2011, ora 20:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la doctor sau la urgenta. Ai mancat ceva ce nu ai mai mancat pana acum?
Sunt simptome mai deosebite sau poate ai 2 probleme - o bila lenesa si o sinuzita.
Oricum trebuie sa te consulte un medic si sa-i spui ce ai mancat in ultimile 2 zile - daca a fost ceva diferit de ce obisnuiesti (fructe de mare, de ex) sau ai luat ceva pastile, suplimente, ceaiuri.
0
29-11-2011, ora 20:50
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Am avut sinuzita. Am luat o pastila de Ultracod, acum doua saptamani si de atunci am problema asta.
0
29-11-2011, ora 21:00
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai luat antibiotice? Ultracod ai luat mult timp?
0
29-11-2011, ora 21:05
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Nu am luat antibiotice. Am lua o pastila de Ultracod miercuri, apoi am mai luat una vineri. Sti vreun medicament care m-ar ajuta sa eructez?
0
29-11-2011, ora 21:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ultracod contine codeina (care iti putea da probleme respiratorii) + paracetamol.
Cu asta nu tratezi sinuzita care este o infectie bacteriana.
Mergi la doctor, iar daca acesta considera ca trebuie sa iei un antibiotic, faci intai un exudat nazal cu antibiograma.
Nu face nici un tratament antibiotic fara sa ai in fata antibiograma in care sa scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria gasita.
Vorbeste cu doctorul despre asta.
Sa nu mananci lactate si grepfruit pe perioada tratamentului. Interactioneaza si anihileaza efectul medicamentelor.
0
29-11-2011, ora 21:11
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Oricum de sinuzita m-am operat acum cativa ani. Si nu am vreo infectie. Am osteoartrita. Am dureri mari. De asta am luat Ultracod.
0
29-11-2011, ora 21:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca ai o bila cam groasa. Incearca sa bei o lingura de ulei de masline daca ai, cu putina apa calda si stai culcata pe partea dreapta.
Pastile ar fi, dar numai doctorul iti poate da.
0
29-11-2011, ora 21:17
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Multumesc mult pt. raspunsuri. Apropo, culcat nu culcata, ca sunt barbat!
0
29-11-2011, ora 21:19
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Iti trimit un mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •