Posibil colageniza? rog rapsuns.

14-10-2011
fcerc
Nu este medic/terapeut
fcerc
Buna ziua!
In urma cu aprox. 4 luni, a inceput sa ma doara din senin muschiul de la gamba stanga cand stateam in picioare, simteam gamba obosita, muschiul incordat si o durere ca in cazul unui efort fizic foarte mare. Nu mai aveam nici stabilitate pe piciorul stang cand stateam in picioare si aveam o senzatie de ameteala; in schim cand mergeam aveam stabilitate.N-am dat importanta atunci, insa in timp au inceput sa ma doara amebele gambe, uneori le simteam contractate, la fel si antebratele. A disparut senzatia de ameteala(aia a fost doar la inceput, trecator), in schimb au evoluat durerile, au inceput sa urce de la gambe inspre coapse, simteam o febra musculara la muschii de la picioare, fasciculatii musculare. Am fost la un neurolog, a zis ca e de la stres, pe sistem nervos, etc. Mi-a dat Mydocalm, dar nu s-au imbunatatit simptomele, au disparut fasciculatiile si starea de contractura. Durerile insa au inceput sa urce, au inceput sa ma doara muschii de la mana(biceps, triceps), muschii umerilor. Toata durerile sunt simetrice, intotdeauna ma dor atat in stanga cat si cei din dreapta. Au inceput sa ma doara si muschii spatelui si in partea dreapta, in zona ficatului, bilei. Durerile sunt cu caracter de febra musculara sau de arsura(parca ma ard muschii). In urma cu cativa ani am avut o spondilartrita reactiva, care a cedat la tratament si nu m-au mai durut articulatiile, asa ca m-am dus la un reumatolog care m-a suspectat de colagenoza. Am facut urmatoarele analize : ANA, anti U1-70 RNP, anti HCV, anti Hbs, anti ADN- toate negative; creatininkinaza=154 (normal:0-170), LDH buna, VSH, hemoleucograma bune; TGP, TGO bune, factor reumatoid bun, doar creatinina si ureea cam la limita(1.29 respectiv 38) si fosfataza alcalina usor marita(184, normal 53-141U/L). Am facut o ecografie si a iesit ficatul usor marit; simt si o durere in zona ficatului, uneori sub forma de arsura. Reumatologul a zis ca nu e o problema de colagenoza, mi-a dat sa iau Thiogamma timp de 1 luna. Nu stiu ce sa fac, durerile nu inceteaza. Intr-o zi ma dor gambele, a doua zi ma dor mainile, in fiecare zi ma doare ficatul(durere usoara, vaga). Uneori simt ca parca nu pot respira, parca as avea un corset care imi strange coastele. De vreo 2 zile, au inceput sa ma doara tamplele. Nu stiu incotro sa apuc. VA ROG dati-mi un sfat!
8 comentarii
0
15-10-2011, ora 15:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dozarea ferului seric s-a facut ? Dar un examen oftalmologic ? O ecografie abdominala ? Ameteli mai ai, sau alte probleme neurologice ? Cati ani ai si unde ai lucrat / lucrezi ? Consumi alcool zilnic ? Ai in familie membri cu boli ereditare, boli rare ?
0
15-10-2011, ora 19:48
fcerc
Nu este medic/terapeut
fcerc
Dozarea ferului seric nu am facut-o, nici examen oftalmo, ecografia abdominala arata ficat usor marit, in rest totul normal. Ameteli si alte simptome neuro nu mai am acum. Am 33 ani, inginer, lucrez mult la calculator, miscare f. putina, nu beau alcool. Alte boli in familie deosebite nu avem. Sunt zile in care ma simt mai bine si zile in care iarasi incep durerile. Am observat o diferenta intre gamba stanga si cea dreapta atunci cand incordez muschii, la gamba stanga se observa un fel de umflatura, un fel de galma care nu doare. In repaus, nu se vede nimic, numai cand incordez gambele.Nu stiu incotro sa ma indrept. Dati-mi va rog un sfat! Va multumesc!
0
16-10-2011, ora 01:27
fcerc
Nu este medic/terapeut
fcerc
Am uitat sa mentionez ca uneori ma dor si pometii obrajilor. In seara asta am simtit iarasi starea de slabiciune din gambe la stat in picioare, simteam o oboseala mare in gambe, durere si imi tremurau picioarele ca dupa un efort f mare.
0
16-10-2011, ora 07:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie completate analizele..cu ferul seric, magneziu, potasiu, electroforeza proteinelor, colesterol, trigliceride, ceruloplasmina si eliminarea urinara de cupru,.spui ca markerii pentru hepatita B si C, CK, TGO, TGP, ecografia hepatica, renala, nu arata nimic deosebit..dar glicemia?.Daca fumezi sa-mi spui ce cat timp si cat..In locul unde este acea umflatura la gamba stg. este rosu, cald ?
0
16-10-2011, ora 23:16
fcerc
Nu este medic/terapeut
fcerc
Nu fumez, n-am fumat niciodata. Glicemia in jur de 80-85. Umflatura din gamba stanga nu doare, nu e colorata, nu e mai calda, e ca si cum ar fi muschiul mai dezvoltat fata de gamba dreapta. Se observa doar cand incordez gamba, intr-o anumita pozitie, ca atunci cand as sta pe varfuri. Se vede muschiul putin mai umflat. De asemenea, cand ma dureau muschii picioarelor(cvadriceps), la stangul s-a simtit o perioada de cateva zile o umflatura dureroasa, ca un nodul in muschi. Dupa 2-3 zile s-a retras, muschii nu ma mai dureau, acum se simte foarte slab acea umflatura.
TGP, TGO, magneziu, potasiu(un pic mai mic la primele analize in vara, apoi in limite) - bune, anti HCV, anti Hbs negativi, colesterol putin peste limita(nu mai stiu acum valoarea exact), trigliceride - bune, eco renal bun, doar la ficat un pic marit.
Va multumesc de raspuns si va rog sa-mi dati un sfat, o parere: e posibil sa fie colagenoza, sau alte probleme neidentificate pana acum...
Am sa fac analizele recomandate de dvs. si am sa scriu pe acest forum.
0
03-11-2011, ora 11:42
fcerc
Nu este medic/terapeut
fcerc
Am repetat cateva analize si au aparut urmatoarele modificari:
1. creatinina serica: de la 1, 29 a crescut la 1, 37
2. ureea a scazut la 16 (nici nu prea mancasem mult cu o zi inainte)
3. TGP, TGO au ramas la valori nromale: 24, respectiv 31
4. Fosfataza alcalina : 249 dar cei de la laborator au schimbat domeniul de referinta: 98-279, asa ca se incadreaza in normal.

Astept rezultatul CK, inca n-a venit

Durerile nu s-au ameliorat, sunt sub forma de arsura si la efort ca o febra musculara si oboseala.
Imi poate da cineva vreun sfat?
0
21-10-2012, ora 09:55
mikovenyi
Nu este medic/terapeut
mikovenyi
Buna ziua, am ceva timp de cand ma dor picioarele mai ales muschii superiori ai picioarelor.Ma ard de fapt dar ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca durerile acestea se accentueaza spre dimineata cand picioarele mele sunt odihnite.Ma dor la fel de mult amandoua picioarele, niciodata numai unul.Mi-am facut mai intai analize pentru circulatie, este bine.Apoi mai multe analize pentru reumatism, diabet rinichi.Analizele sunt bune.Dar au trecut doi ani de cand durerile musculare sunt tot mai deranjante.Este adevarat ca muncesc numai in picioare 10 ore pe zi de 5 ani dar caut sa ma odihnesc cat mai mult posibil.Nici in concediu nu imi trec aceste dureri.Medicul de familie mi-a dat magneziu in urma analizelorpe care le-am facut..Imi poate da cineva un sfat?Va rog-
0
14-02-2014, ora 10:14
ionion17
Nu este medic/terapeut
ionion17
pot sa te doara muschii si de la o fiere incarcata.incearca cu acupunctura si ceai de siminoc, atentie ca e cam laxativ!
ar trebui sa se rezolve in 4-6 zile cu ace daca nimeresti un dr acup. bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •