Polipii la copii

23-02-2015
bia19
Nu este medic/terapeut
bia19
Buna ziua am 2 fetite gemene in varsta de 6 ani, au o saptamana de cand au fost operate de polipi, din cauza ca au o otita seroasa si probleme cu auz, este normal sa sforaie in continuare noaptea?Am fost la controlul de 1 saptamana nu sau vazut prea mari imbunatatiri la auz, ce ma sfatuiti sa fac?Tratament au primit dupa operatie antibiotic azitrox 3 zile, antiinflamatoare, picaturi de pus in nas timp de 1 luna in fiecare seara nasonex si de 3 ori pe zi timp de 1 luna esberitox-n.Va multumesc tare mult astept cu mare nerabdare raspunsul dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac in continuare.
7 comentarii
0
23-02-2015, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati citit pe forum
cum se ac aerosoli, spalaturi nazale si tratamentul cu colargolm pentru nas?
ati citit pe forum ca la otita seroasa se fac exercitii de umflat baloane, incalzit urechile, apasat cu degetul spre timpan cu scopul de a masa indirect
timpanul, se folosesc gume de mestecat care ajuta la functionalitatea trompei lui eustache???
ce ati facut din cele descrise?
ati citit despre regimul corect alimentar care se impune in acest caz??
0
23-02-2015, ora 15:34
bia19
Nu este medic/terapeut
bia19
Doar umflat baloane, mestecat guma si alimentatia adecvata, eu vroiam sa stiu daca este normal sa sforaie in continuare dupa op de polipi si auzul cam in cat timp si-ar reveni la loc, sa ma panichez sau sa mai astept, momentan a trecut doar 1 saptamana de la op de polipi.Ele de respirat in timpul zilei respira bine cu gurita inchisa, ce as putea sa mai fac sa le ajute.Va multumesc anticipat!
0
23-02-2015, ora 15:39
bia19
Nu este medic/terapeut
bia19
Si cred ca am uitat sa specific ceva f important, fetele au fost cu amigdalele destul de marite, domnul doctor a spus ca este ok fara a le scoate ca vor mai da inapoi si nu va fi nevoie de op de amigdale, dar ma ingrijoreaza sforaitul din timpul somnului si bineinteles auzul, scuze sper sa nu deranjez cu prea multe intrebari, dar chiar nu stiu ce sa fac sa mai asteptam, avand in vedere ca noi suntem din Galati iar fetele au fost operate la Bucuresti.O zi buna va doresc.
0
23-02-2015, ora 20:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu este normal sa sforaie
nu este normal sa va panicati..., nu ajuta la nimic
2. sforaie din cauza amigdalelor mari care astupa faringele in pozite culcat
se exclud complet toate frucele citrice, sucurile, mancarea acra
se foloseste tantum verde sprey 10 zile
bioparox 10 zile
faringo sprey 10 zile
tot asa lunar pana se micsoreaza si amigdalele
3 pentru nas.. tratamentul cu colargol...10 zile pe luna
0
24-02-2015, ora 09:18
bia19
Nu este medic/terapeut
bia19
Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
24-02-2015, ora 09:19
bia19
Nu este medic/terapeut
bia19
De cate ori pe zi se folosesc sprayurile?
0
24-02-2015, ora 09:27
bia19
Nu este medic/terapeut
bia19
Sa inteleg ca avem toate sansele sa ajungem din nou la operatie?Va multumesc frumos sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •