Am o stare de rau generala, cu o senzatie profunda de neputinta - orice efort ma epuizeaza total

10-12-2009
llumy
Nu este medic/terapeut
llumy
Buna sara !
Problemele mele au inceput acum 4 luni ( cele pe care le-am luat in seama - pt ca semne au mai fost ), cu o durere puternica de umar - durere care mi-a imobilizat bratul o saptamana.
Am fost la medic, am facut tratament -chiar si infiltratii- si in urma unei radiografi mi s-a pus diagnosticul de poliartrita reumatoida cu depuneri de calciu in capsula.
Dupa ce durerile au cedat am luat totul in gluma.
Dupa 2 luni durerlle au revenit - de data aceasta la celalalt umar si mai putin violente, pt ca mai apoi sa am dureri profunde de coapse.
Dupa o alta radiografie la bazin si coloana diagnosticul pus a fost acelasi - afectata fiind numai coloana.
De aproape o saptamana am o stare de rau generala, cu o senzatie profunda de neputinta - orice efort ma epuizeaza total.
Din analizele uzuale pe care le-am facut mi-a iesit o calcemie si o hemoglobina la limita, iar fosfataza alcalina putin sub limita normala. Acum astept rezultatul unor analize mai profunde.
Oare aceasta stare are legatura cu diagnosticul pus ?
Mentionez ca am 35 de ani si sunt un om destul de optimist - sper sa nu fie adevarat !
Diagnosticul a fost pus de 2 medici radiologi !
Ma puteti ajuta cu un sfat ?
Multumesc anticipat !
8 comentarii
0
10-12-2009, ora 23:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Diagnosticul de Poliartrita Reumatoida este unul serios si are nevoie de o examinare clinica atenta si competenta din partea unui reumatolog, impreuna cu un set de analize tintite.
Dupa examenul radiologic poate exista un rezultat radiologic de suspiciune, si nicidecum un diagnostic.
Prin urmare, consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
0
11-12-2009, ora 11:33
llumy
Nu este medic/terapeut
llumy
Buna ziua !
Multumesc frumos pt raspuns !
Cu siguranta dupa obtinerea rezultatelor la analizele facute am sa consult un reumatolog.
As fi vrut sa stiu daca presupusul diagnostic are legatura cu aceasta stare generala de rau.
Am generalizat spunand "om" -fara a folosi ghilimelele de rigoare - sunt femeie !
0
11-12-2009, ora 12:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este posibila o legatura intre alterarea starii generale si o artrita de tip reactiv.
Consultul reumatologic va elucida situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
0
11-12-2009, ora 20:43
llumy
Nu este medic/terapeut
llumy
Va multumesc pt raspuns !
Dupa ce o sa am un diagnostic pus de medicul reumatolog o sa revin si sper ca prin amabilitatea dvs. sa beneficiez in continuare de sfaturi competente.
O noapte buna va doresc !
0
11-12-2009, ora 20:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-12-2009, ora 21:03
llumy
Nu este medic/terapeut
llumy
- In atentia domnului doctor Marius Uscatu -
Buna seara !
Vin cu o completare la cele spuse mai sus.
Am primit rezultatul analizelor : factor rheumatoid :18, aslo :109, proteina c reactiva 3, anticorpi antinucleari 0.1.
Rezultatul radiorafiei la coloana este : pensare T 11-T 12 ; T 12-L1, L1-L2 si posterior L1 -S1.
Din pacate la reumatolog, asa cum mi-ati recomandat , nu am ajuns deoarece este in concediu.
Dupa rezultatele pe care le am, chiar este posibil sa fie o boala de colagen ?
Aceste "pensari" ce remediu au ?
Cu multumiri anticipate, va doresc o noapte buna !
0
20-12-2009, ora 17:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Diagnosticul este stabilit de catre reumatolog 99% pe baza examenului clinic si 1% pe baza analizelor.
Prezenta analizelor normale nu exclude o maladie reumatologica si un tratament corespunzator de fond.
Aici intervine rolul capital al reumatologului de se baza preponderent pe examenul clinic si nu atat pe analize.
Pensarea pe radiografie semnifica doar o artroza si nimic mai mult.
Prin urmare consultati un reumatolog bun si tineti-ma la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-12-2009, ora 20:19
llumy
Nu este medic/terapeut
llumy
Buna seara !
Va multumesc pentru raspuns.
Astept sa treaca sarbatorile si am sa va urmez sfatul.
Sarbatori fericite si multa sanatate va doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.