Poliartrita reumatoida

1707 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 56 57 Înainte ›
0
08-05-2013, ora 13:11
lea29
Nu este medic/terapeut
lea29
buna ziua,
va citesc de f mult timp-dar n-am postat-imi incerc acum curajul:am poliartrita reumatoida de 7 ani.Norocul meu, am o forma mai usoara-ca manifestare, dar ma ingrijoreaza consecintelee acestei boli.Medicul meu de familie imi da cam de 2 ori pe an pastile de durere.Eu as vrea sa nu le iau nici pe alea.Oasele ma dor mai mereu, dar nu mi mai umfla nimic, slava domnului.Am facut de vreo 3 ori pana acum si iridociclita, ca o consecinta a bolii.Am citit ca antibioticul BIOCLAVID ar rezolva durerile-dar nu stiu cat e de bun pt boala noastra.A luat cineva? Si de asemenea regimul vegetarian ajuta?Sper sa ma auda si pe mine cineva.Multumiri,
0
09-05-2013, ora 17:19
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Lea29, mi-e greu sa cred ca un antibiotic ar putea determina scaderea in intensitate a durerilor articulare. Sunt pareri mai putin ale medicilor cat ale unor suferinzi de poliartrita, ca aceasta boala ar fi de natura infectioasa (mai exact, exclusiv infectioasa). Chiar si pe acest forum incerca cineva sa ne convinga de aceasta. Spui ca:'Medicul meu de familie imi da cam de 2 ori pe an pastile de durere". Pastile de durere insemnand ce? Inca o intrebare: dupa 7 ani de la diagnosticarea cu poliartrita reumatoida te trateaza exclusiv medicul de familie?!? La reumatolog ai fost?
Sanatate,
Adrian
0
09-05-2013, ora 20:59
lea29
Nu este medic/terapeut
lea29
serbana61, multumesc ca mi-ai dat un semn.Pastilele de durere sunt Arcoxia-la reumaltologie am fost acu 7 ani cand am facut primul atac-o luna nu m-amdat jos din pat-mi s-a umflat intai glezna stanga, apoi genunchiul stang, mana stanga, umarul...ce mai a fost ingrozitor.Pana m-au diagnosticat, fiindca analizele imi ieseau bine, doar vsh-ul putin marit.Atunci am luat medrol, am fost internata o saptamana-dupa vreo 2 luni de chin a dat inapoi, si pe urma cam o data pe an am facut iridociclita.Am mai luat prednison de vreo 2-3 ori de atunci cand am mai avut niste episoade dureroase.
De atunci am mers doar la medicul de familie-e adevarart ca nu am mai avut niciodata vreo replica atat de grava, dar stiu ca boala e tot acolo, cateodata imi scartaie toate oasele.
Alte analize nici n-am facut-mi-e si frica sa mai investighez ceva.Multumesc domnului ca parca sta pe loc, si citesc acest forum cu speranta ca s-a inventat ceva miraculos.
Nu stiu ce sa mai cred, e adevarat ca, in comparatie cu ce citesc pe aici, eu pot spune ca sunt norocoasa, dar crede-ma ca nici un doctor nu da atentie acestei boli, doar iti dau calmante si bla bla bla...Nu stiu, incerc sa fac ceva pt mine cu alimentatia, dar nu stiu daca e de ajunsMultumesc inca o data si astept, poate stiti si altceva in afaar a de Marshal ala.Sanatate tuturor!
0
16-05-2013, ora 09:28
valicu
Nu este medic/terapeut
valicu
buna ziua tuturor, am trei fiole preumplute de metotrexat de 10 mg.eu am trecut pe lefl. si ofer cuiva cele trei seringi in schimbul a 3 doze bere timisoreana si rugamintea sa vina cu reteta ptr a fi sigur ca nu ajung la cine nu trebuie locuiesc in dr taberei tel 0722225387( buletin si reteta cu acelasi nume)
0
30-05-2013, ora 14:05
iulia67h
Nu este medic/terapeut
iulia67h
tare oferta valicule! din pacate eu am avut nevoie de mtx de 10 dar nu aveam reteta (din stupidul motiv ca nu am prins loc la programare in primii 20/zi ) asa ca am intrerupt vreo 5 saptamani.
acum am mtx pastile.
lea eu stiu ca boala asta trebuie tratata cursiv nu sporadic si ma uimeste ca tu iei asa rar tratament...ma rog, is noua in club si nu zic nimic...doar ca mie mi-a zis reumatologul ca e grav si astea 5 sapt de intrerupere daramite atata timp...zic si eu!
sanatate tuturor!
0
30-05-2013, ora 16:27
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
Profit de trecerea pe aici ca sa va mai scriu cateva randuri.

Sotia mea, bolnava de poliartrita, a urmat mult timp tratament cu antibiotice sub indrumarea unui medic cunoscut.
Si eu am urmat un tratament similar, cu toate ca nu aveam probleme (Si la mine a iesit pozitiv testul de borelia).

Ok, dupa acest tratament sotia mea se simte excelent, nu mai are dureri, nici incheieturi inflamate si nici nu mai face de mult timp tratament specific poliartritei.
Este practic un om normal.
De-a lungul tratamentului a avut o evolutie pozitiva si acum se simte excelent.

Insa tratamentul nu s-a incheiat inca (nu am scapat inca de Borelia). Doctorita spune ca tratamentul se apropie de sfarsit.

As mai mentiona ca una din rundele de tratament a fost cu Malarone, care nu este antibiotic. Este folosit de spanioli in tratamentul malariei. A avut rezultat excelente si la sotia mea, si la fratele meu diagnosticat cu spondilita anchilozanta (un soi de PR). Se pare ca Malarone omoara foarte multe specii de paraziti, curata organismul.
Si sotia mea, si fratele meu, s-au simtit excelent dupa tratamentul cu Malarone.

Pentru cei care au intrebat unde pot face analize pentru paraziti, raspunsul este Lyme Diagnostic, Bucuresti. Analizele complete (Wester Blott si microscopie in camp intunecat) costa 300..350 Ron.

Va urez mult succes in tratarea bolii, indiferent de calea pe care o urmati !
Toate cele bune !
Toni
0
30-05-2013, ora 16:51
vally86br
Nu este medic/terapeut
vally86br
Buna ziua!
Am 2 cutii de metotrexat pastile de 2.5mg. cate 100 de pastilute in cutie, valabile pana in Aprilie 2014.
Daca aveti nevoie va rog sa lasati mesaj si contracost vi le pot trimite.
0
30-05-2013, ora 16:52
vally86br
Nu este medic/terapeut
vally86br
Buna ziua!
Am 2 cutii de metotrexat pastile de 2.5mg. cate 100 de pastilute in cutie, valabile pana in Aprilie 2014.
Daca aveti nevoie va rog sa lasati mesaj si contracost vi le pot trimite.
0
14-06-2013, ora 15:18
mary_3244
Nu este medic/terapeut
mary_3244
Buna ziua,
intimplator am cititi comentariile de pe acest forum referitor la poliartrita reumatoida; si eu am acest diagnostic din 1998, urmez in prezent tratament cu MTX, leflunomida, medrol, as dori sa stiu ca cineva a incercat sa renunte la imunosupresor( in vederea unei interventii chirurgicale, ); ce manifestari au fost, si cu ce s a inlocuit? Multumesc!
0
14-06-2013, ora 15:51
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
Mary,

sotia mea a renuntat pentru mult timp la tratamentul de fond in perioada cand am vrut sa facem un copil. Cred ca pentru vreo doi ani.
A luat sulfasalazina in mare parte din timp, desi aceasta nu prea a avut efect.
Mult mai mare efect au avut antiinflamatoarele, cortizonul (medrolul), aspirina, pastilele cu bromelina (enzima care se gaseste din belsug in ananas), ananasul, scortisoara.
Nu a fost usor : dureri articulare, articulatii umflate si inflamate.
Dar a rezistat cam doi ani, si dupa aceea inca 9 luni cat a fost insarcinata fara niciun tratament. In perioada sarcinii oricum este mult mai usor. Se pare ca organismul este mai puternic.

De vreun an si jumatate face tratament cu antibiotice contra boreliei. Nu mai are probleme, a renuntat complet la tratamentul specific de poliartrita.

Deci antibioticul are putere si mai mare, iti spun asta doar orientativ. La medicii care trateaza PR nu vei gasi sprijin in directia asta.
S-a intamplat sa faci vreodata tratament cu antibiotic ? Daca da, ai observat imbunatatiri ?

Nu cred ca vei avea probleme foarte mari daca renunti la MTX pentru o perioada scurta de timp (cateva luni). Te descurci cu antiinflamatoare, cortizon daca e nevoie.

Sanatate !
0
17-06-2013, ora 12:23
mary_3244
Nu este medic/terapeut
mary_3244
Multumesc Toni ptr raspuns !.
Antibiotice nu am incercat, (exact cum zici, toti medicii prescriu tratamentul clasic al poliartritei) ; singurul antibiotic luat, a fost augumentin la o extractie dentara, si am facut alergie, (care a fost ff rebela).Eu, iau tratamentul de 15 ani si sunt ff dependenta de el, imi dau seama de asta, ; ma bucur ptr sotia ta, ca a reusit sa scape de tratamentul clasic. Multa sanatate!
0
17-06-2013, ora 22:22
flu2013
Nu este medic/terapeut
flu2013
Buna tuturor. Legat de dependenta de medicamente, la fel am fost si eu pentru 6 ani de antiinflamatoare (Naprosyn), pe care le luam in fiecare zi, uneori chiar si doua capsule si tot aveam dureri si rigiditate articulara ridicata, dimineata. De vreo 3 luni de zile am trecut pe tratament biologic, Humira, alaturi de Mtx si prednisone in cantitate mica.Ma simt foarte bine, reusesc sa fac multe lucruri pe care anul trecut nu reuseam. Oarecum si acum exista o dependenta de Humira (care il administrez o data la 2 saptamani) pt ca este foarte probabil ca, daca il intrerup, durerile sa reapara. Multa sanatate tuturor!
0
18-06-2013, ora 22:01
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Buna seara,
Se deschide din nou un subiect care nu cred ca ar trebui sa fie in topicul "Poliartrita reumatoida", respectiv Borellia si tratamentul cu antibiotice impotriva boreliozei. Sau despre alti paraziti. Irinatomistii continua sa fie activi, chiar daca initiatoarea curentului s-a retras de pe forum. Mi-am adus aminte de ce m-am retras de pe acest forum o lunga perioada de timp...Ma bucur pentru cei care se simt mai bine, le multumesc ca ne impartasesc tratamentul pe care l-au luat pentru a trata altceva decat POLIARTRITA. Poliartrita Nu este o boala infectioasa. Exista boli infectioase care au manifestari asemanatoare cu cele ale PR dar si ceva in plus. Cei care avem PR stim ca asta avem, de la doctorii nostri, cei care am avut dubii, am mers la alti doctori, si la altii si acum stim ce avem.
Va salut si va urez o noapte fara dureri
Adrian
0
20-06-2013, ora 14:31
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
@Serbana61

Nimeni nu detine adevarul absolut, nici macar medicii.
De exemplu acum cativa ani se considera ca ulcerul este cauzat de stres. :)
'mi-e greu sa cred ca.' nu este argument intr-o discutie (ai scris pe undeva mai sus...).

Sotia mea a fost diagnosticata cu Poliatrita de catre doctorii de la spitalul Sf. Maria; sunt aceiasi medici care i-au diagnosticat pe multi dintre voi.
Dupa ce a urmat ani de zile tratamentul de fond pentru PR, reactioneaza excelent la tratamentul cu antibiotice.
Acum ceva timp, a fost scoasa din cea mai teribila criza cu antibiotice.
Astea sunt argumente adevarate intr-o discutie.
Nu e vorba de niciun curent, povestesc experienta mea proprie si atat. Fiecare trage ce concluzii vrea. Daca cineva nu crede, sau nu vrea sa incerce, eu nu am nicio problema cu asta. Fiecare alege ce e mai bine pentru el. Iar tratamentul de fond este o solutie - rezolva problema mai mult sau mai putin, nu conteaza prin ce mijloace.

Am postat despre experienta mea in speranta ca exista interes sau curiozitate pentru o astfel de abordare. Nu costa nimic sa ai mintea deschisa la lucruri care par imposibile.
Probabil ca o sa intervin mai rar de acum incolo pe aici.

Toate cele bune si sanatate !
0
25-06-2013, ora 10:03
Randunika
Nu este medic/terapeut
Randunika
A.TONI,
Imi puteti zice daca sotia dv. a luat pastile naturiste cat timp a facut pauza pentru a avea copii?...eu am 4 luni de cand fac pauza la pastile(am luat ARAVA), iar acum am inceput sa am dureri de oase. Sper sa rezit macar 6 luni fara...ca sa pot face copii. As incerca cu naturiste macar sa-mi amelioreze durerile.

Multumesc anticipat!
Numai bine va doresc!
0
25-06-2013, ora 11:07
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
@ Randunika

Am scris deja chiar pe pagina asta tot ce a luat sotia mea in perioada cat am incercat sa facem copil : sulfasalazina, cortizon (medrol), pastile cu bromelina, ananas fruct (contine multa bromelina), o data la cateva saptamani scortisoara timp de cateva zile, aspirina, antiinflamatoare.

Din ce am scris mai sus, naturiste ar fi : pastilele cu bromelina si/sau ananas, scortisoara.
A avut perioade cand a stat doar pe pastile de bromelina + antiinflamatoare din cand in cand.

Sotia mea a stat vreo 2 ani de zile fara tratament de fond pana a ramas insarcinata. Nu a fost usor. Dureri, articulatii inflamate. A trecut prin momente grele, insa si-a dorit mult un copil.
Dupa ce a ramas insarcinata, a continuat sa ia cortizon (4mg/zi) timp de 1-2 luni (nu mai tin minte exact).
I-a fost frica sa renunte la el brusc.
Cu toate ca medicii spun ca 4mg/zi este o doza infima si nu are efect, copilul nostru a avut cateva analize care au iesit foarte prost. Altfel arata perfect normal, insa analizele aratau cu totul altceva.

Dupa doua saptamani de la nastere, am repetat analizele respective, insa au iesit parca un pic mai prost decat prima oara.

Analizele care au iesit foarte prost : ACTH-ul, Testosteronul si Potasiul Seric. A iesit la limita Sodiul Seric.
Toate astea s-au intamplat probabil din cauza excesului de cortizon din corpul mamei.
Medicii spuneau ca nu s-au mai confruntat cu asa ceva si ca nu prea stiu cum sa abordeze cazul. Erau ingrijorati desi bebelusul se comporta perfect normal.
Ei sa asteptau ca copilul sa nu manance si sa scada in greutate, insa copilul avea o evolutie foarte buna.
Daca starea sanatii lui ar fi evoluat in rau, probabil ca medicii ar fi incercat sa-l trateze cu cortizon.

In sfarsit, final fericit : am avut ideea de a-l duce la mare cand avea doar doua luni. L-am scos in fiecare dimineata la aerosoli, pe malul marii.
Cand ne-am intors, analizele au iesit aproape perfect.
De atunci nu am mai avut nicio problema cu el. Este perfect sanatos.
Cata putere poate sa aiba marea !

Am scris aceste detalii in speranta ca vor fi de folos candva cuiva care se confrunta cu aceleasi probleme.
La vremea cand am avut problema respectiva, noi, parintii, am fost disperati. Din pacate nu am gasit informatii pe nicaieri si nici medicii nu ne-au putut ajuta foarte mult.

Iti urez sanatate !
Sa dea Domnul sa ramai cat mai repede insarcinata !
Sa nu te descurajezi daca lucrurile nu se intampla foarte repede ! Cred ca si ARAVA scade fertilitatea pentru mult timp, deci trebuie sa te inarmezi cu rabdare.
0
26-06-2013, ora 12:56
Randunika
Nu este medic/terapeut
Randunika
Multumesc pentru raspuns si pentru faptul ca sunteti deschis si ne relatati din experientele prin care ati trecut...cu siguranta invatam si noi din ele.

Doamne ajuta!
0
27-06-2013, ora 15:59
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
serbana, irinatomistii au ajun sa sa se vindece de o boala careia doftorii tai nu-i cunosc cauzele si nici tratamentul vindecator.
Nu ai decat sa mergi pe mana cuiva care nu te stie vindeca, e alegerea ta dar nu mai da cu batu-n balta-ti de sub fund sperand sa faci valuri ca devii patetic, zau asa. te compatrimesc pentru suferinta prin care ai trecut amar de ani dar a fost alegerea ta. Tot ce ni se intampla in viata tine de alegerile pe care le facem
la asta ar trebui sa reflectezi, nu la alte aberatii. acum e de inteles ca mtx-ul acela fiind atat de toxic, iti invaluie creierul intr-o pacla deasa.
Chiar si la experimentele facute pe soareci, artrita este indusa artificial pe cale bacteriana, deci...???
pentru ceilalti participanti la forum si pentru cei care mi-au scris pe facebook :
Am deja 4 ani de cand s-a declansat la mine aceasta boala extrem de dura, o adevarata lectie de viata pe care mi-am insusit-o si am dus aceasta lectie peste suferinta fizica, undeva in emotional si spiritual.
Cred, STIU, ca boala este infectioasa dar... dupa atata experienta cu boala si atata lupta, am ajuns la concliuzia ca nu neaparat bacteriile sunt cauza ci intoxicarea organismului, acidoza metabolica care duce in final la incapacitatea lui de a se apara. Intr-un final am ales caile naturisete de detoxifiere ale organismului si sunt multe etapele primn care am trecut, multe si grele. Unele au dat rezultate bune, altele mai modeste dar intr-un final mi-am gasit formula optima si iata-ma
azi intr-o forma excelenta. Am scapat de toate problemele de sanatate, inclusiv steatoza hepatica si toate analizele mele sunt foarte bune. Nu mai iau absolut niciun medicament de aproape un an si suplimentele le-am redus foarte mult.
Medicamente reumatologice am luat doar 8 luni ( din fericire ) si sper ca nu voi mai trece toata viata pe la farmacie, dupa cate lucruri am aflat despre cum se obtine si se pastreaza adevarata stare de sanatate.
O sa revin intr-un commentariu ulterior, cand voi avea timp, sa ofer celor interesati o bibliografie valoroasa, cartile pe care le-am citit si carte m-au ajutat sa ma vindec atat fizic cat si phihic si emotional. La emotional mai am inca de lucrat dar totul imi pare o provocare, un prilej de evolutie sprituala si umana. Nu mai consider ca un dumnezeu crud a vrut sa ma pedepseasca cu aceasta boala ci vad acum totul in alta maniera, ma simt printre alesii carora li se da sansa sa evolueze.
Toti primim prin boala aceasta sansa. apoi e optiunea fiecaruia sa se ridice din mocirla in care a trait sau se afunde.
Poate parea dur cand spun mocirla dar efectiv asta facem... Din pacate mocirla nu o poti vedea decat atunci cand isi din ea si te intrebi : Cum am putut eu sa stau acolo ?
Voi reveni.
Cu drag va imbratisez pe toti si capul sus ! Poliatrita nu e incurabila doar pentru cei care se lasa convinsi de asta !
0
27-06-2013, ora 16:17
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
Irina, ar fi foarte interesant daca ai da mai multe detalii despre cum ai reusit sa tii sub control boala. Multumesc anticipat !

Sper ca nu este cu suparare, o mica sugestie : trebuie sa aratam respect pentru parerea celorlalti, chiar daca avem alta opinie. Serbana are un punct de vedere. Trebuie sa il respectam, chiar daca nu suntem de acord cu el, iar daca ii raspundem sa o facem intr-un mod civilizat.

Toate cele bune !
Toni

-
0
27-06-2013, ora 16:48
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
dupa cum am spus, o sa revin cu informatii detaliate. Acum nu am prea mult timp sa ma desfasor.
nu-i nicio suparare, tu manifesti multa intelegere si rabdare cu toata lumea si te admir pentru asta. Eu nu am nimic cu expunerea parerii fiecaruia dar e iritant cand unul dintre participantii la discutii nu isi expune experientele proprii ci doar face aluzii tampe si se crede moderatoruli topicului, hotarand el cine si ce sa scrie pe topic. de cand a venit pe aici numai asta face. imi mentin in continuare parerea ca ura si rautatea pe unii i-au imbolnavit.
0
30-06-2013, ora 23:59
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Niciodata nu e prea tarziu, spune un proverb romanesc ! Ati devenit vegetariana d-na Toma ! Banuiesc ca asta e "secretul" ! :)
0
03-07-2013, ora 22:48
balan d
Nu este medic/terapeut
balan d
mulumesc pe aceast cale lui A.TONI pentru postarile care le-a facut,
deocamdata suntem in stadiul de analize si tratament pentru borelioza cu penicilina intravenos
mentionez ca de cinci ani sotia mea a luat tratament ptr. poliartrita reumatoida
0
04-07-2013, ora 16:26
flu2013
Nu este medic/terapeut
flu2013
Buna ziua tuturor!
As dori sa stiu daca sunt persoane printre voi care au intampinat problema caderii parului, din cauza tratamentului cu MTX, cred.
Imi puteti da detalii despre ce ar trebui facut pentru a stopa sau macar a reduce caderea parului?
Va multumesc
0
04-07-2013, ora 16:39
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
Da, sotia mea a avut problemele astea cand a luat MTX si multe altele. Sa nu uitam ca MTX-ul este un soi de citostatic.
Nu stiu sigur daca pierderile de par sunt ireversibile. O sa o intreb sa vad ce a luat ca sa amelioreze.
Din cate stiu nu a reusit sa stopeze complet caderea parului.

-
0
04-07-2013, ora 16:54
flu2013
Nu este medic/terapeut
flu2013
Am mai urmat acum cativa ani tratamentul cu MTX si nu am avut probleme legate de caderea parului, insa acum am observat ca imi cade din ce in ce mai mult. Sper sa fie o solutie pentru a reduce macar caderea.
Multumesc pt. raspuns.
1
10-07-2013, ora 13:33
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Buna dragilor,
revin cu informatii despre evolutia mea cu boala.
Nu stevens, nu am devenit vegetariana ci am devenit vegana. De un an nu mai consum proteine animale deloc, nici lactate si nici oua. De fapt oua am mai consumat rarisim dar doar asa, amestecate in preparate insa ideea este spre eliminarea completa a proteinei animale.
Dupa ce am iesit de pe trat. antibiotic am incercat multe terapii naturiste, dieta, alcalinizare, detox, clisme, bowem, psihoterapie, terapii energetice - reiki, sport, post negru, sieta oshawa, reducerea stresului, iesiri dese in natura, meditatie, mi-am schimbat viata foarte mult si modul de gandire, de abordare a problemelor cotidiene. A fost o lectie pentru mine boala asta, o lectie grea dar care m-a captivat pentru ca am gasit si multa frumusete in profunzimile ei. Am inceput sa-mi descopar si sa-mi cunosc corpul, sa comunic cu el, sa inteleg ce vrea de la mine astfel incat sa nu se mai autodistruga ( specific atacurilor autoimune). Am invatat si am inteles multe. Am aplicat pe mine si am testat tot ce scrie in cartile citite iar in urma
acestor experiente fascinante va recomand niste lucrari importante care s-ar putea sa va ajute in intelegearea bolii
ca odata inteleasa boala e relativ usor sa gasesti calea vindecarii si mai ales sa -ti mentii consecventa pe drumul pe care ai pornit.
Va spun sincer ca antibioticele au avut efect la mine si mi-au rezolvat multe probleme, inclusiv psihice dar dupa tot ce am citit, facut si inteles, azi nu as mai repeta experienta antibiotice pentru ca am inteles ca organismul meu era blocat si intoxicat, organele nu mai functionau bine, limfa s-a congestionat si sist. de epurare era batut de soarta. Ma mir ca nu am dat intr-o boala mai grava pe care nici nu vreau s-o numesc ca simpla ei numire ne scade vibratia.
Daca as fi stiut atunci ce stiu acum as fi inceput cu detoxiere serioasa a la long, detox ce presupune dieta, posturi si curatarea organelor importanate in eliminarea toxinelor, reducerea aciditatii metabolice, restabilirea functiilor lor care nu se face cu medicamente. Cu medicamenete nu facem decat sa incarcam si mai mult toxicitatea corpului si aciditatea sangelui, facand astfel ca boala sa fie intradevar incurabila. incurabilul situatiei vine din FRICA, din presetarea mintii ( iti spune doctorul ca n-ai salvare ) si din consumul de medicamente chimice si foarte toxice. Nu as mai lua nici-o pilula cat de mica, niciun antiinflamator nimic !
Nimic nu m-a ajutat mai mult cu scaderea inflamatiilor decat clismele cu cafea. Stiu ca e greu pentru multi sa accepte niste asemenea terapii dar fiecare e liber sa alewaga cum si daca se va vindeca de aceasta boala cumplita.
Prin urmare, orice v-as spune eu, ar fi doar vorbe fara a ma sustine cu lucrarile citite, unele scrice de medici, de terapeuti, in urma experienetelor lor cu pacienti, altele pe cercetare stiintifica si altele doar pe simple experiente de viata dar din toate am invatat cate cava si undeva in strafundurile subconstientului s-au sedimentat informatii care au nascut lumina, au tasnit convingerea ca si eu ma pot vindeca si iata-ma azi un om care urca in varful muntilor, care face kangoo jumps, care traieste ca un om normal, fara dureri si fara vreun tratament chimic, in armonie si echilibru cu natura si tot ce il inconjoara.
Nu e greu, sunt carti faine si unele se gasesc online. eu le-am devorat dintr-o suflare :)
STUDIUL CHINA - Colin Chambell ( un studiu vast comadat de presedintele chinei si care arata cat de mare este implicatia proteinelor animale si a laptelui de vaca in toate bolile cronice)
TERAPIA GERSON - Charlote Gerson ( despre vindecarea bolilor cronice prin detox si dieta )
SCAPA DE PIETRE LA FICAT SI FIERE - Andreas Moritz ( catrea care m-a ajutat poate cel mai mult, intrucat cand am eliminat calculii din ficat si colecist, am avut o explozie de energie, parca tot corpul meu s-a resetat. am eliminat zeci de calculi si atunci bursita de la glezne a inceput sa se resoarba.Am facut pana azi protocolul de 5 ori )
VINDECAREA BOLILOR INCURABILE - Mikhail tombak ( foarte tare, am invatat multe si am aplicat )
DETOX -- Alejandro Jumper ( Buna )
SA TRAIM SANATOS FARA TOXINE - Robert Morse ( vitala !!! )
ENZIMA MIRACOL - Hiromi Shinya ( despre importnata unei alimentatii bine gandite, totul pleaca de la intestine )
SISTEMUL IMUNITAR - CHEIA SANATATII - Mihaita Toma
DEZINTOXICAREA FIZICA SI PSIHICA - Mihaita Toma
VINDECARI MIRACULOASE CU IARBA DE GRAU - Steve Meierowitz
POSTUL - Patricia Paul Bragg ( foarte importanta, salvatoare )
DIETA YOUNG - Robert Young ( despre alcalinizare, normalizarea PH ului ca terapie vitala )
MAI MULT DECAT VINDECAREA - Dominique Rueff ( am fost si la conferinta tinuta de acest medic, foarte importante informatii )
CALATORIA - Brandon Bays ( despre cauzele emotionale ale bolilor si cum se pot rezolva ele, fascinanta carte )
Poti sa-ti vindeci viata - louise L. Hay ( idem)
TERAPIA DESTINULUI - Vasile Andru ( idei despre carma, destin si cum pot fie ele intelese, acceptate, influentate )
PUTEREA EXTRAORDINARA A SUBCONSTIENTULUI TAU - Murphy
PUTEREA PREZENTULUI - Ekart Tolle
100 ZILE PENTRU SANATATE BUNA - Yudelove, Eric Steven ( despre yoga, exercitii de respiratie si exercitii fizice, qi gong, foarte buna )
Exercitiile de qi gong pe mine m-au ajutat mult in ameliorarea durerilor de articulatii si de coloana, plus ca s-au deblocat centrii energetici si am avut mai multa forta, mai multa claritate in gandire, fapt ce m-a ajutat sa nu mai alunec in prapastii.
Ar mai fi multe, am citit mult, am discutat cu terapeuti, cu medici, cu pacienti care s-au vindecat naturist... dar pentru inceput acestea ar fi recomandarile mele. Vindecarea presupune timp si disciplina, incredere, vointa si multa informare.
Am descoperit ca produsele apicole nu fac bine in bolile autoimune, fiind foarte alergene. cand le-am eliminat mi-a fost mult mai bine decat atunci cand luam produse gen laptisor de matca, propolis, polen etc.
sper ca am fost de ajutor cu ceea ce am scris si va doresc tuturor sanatate pe toate planurile vietii voastre.
Cu drag
Irina.
0
18-07-2013, ora 19:27
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
draga flu 2013 si eu am avut probleme cu caderea parului cand faceam mtx si am luat de la farmacie niste fiole de la vichy cu care imi dadeam in par de 2 ori pe saptaminasi am mai luat niste pastile tot de la vichi sunt de doua culori intr un pachet rosi si albe si luam una rosie si una alba impreuna dimineata parul l am regenerat si mi a crescut la loc dar acum nu mai fac mtx ptr ca am intrat pe biologic iti doresc multa sanatate
0
18-07-2013, ora 20:01
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
buna seara tuturor spuneti mi va rog daca stiti ceva de tratamentul biologic enbrel doctorul mi a spus ca ma face oarecum mai vulnerabila in fata infectiilor am doar careva luni de cand am inceput si deja am facut infectie urinara voi ce credeti sfat imi puteti da ma simt cam dezamagita ptr ca nu ma asteptam asa imediat la o infectie va multumesc anticipat si va salut pe toti cu drag
0
19-07-2013, ora 01:23
flu2013
Nu este medic/terapeut
flu2013
Multumesc pentru raspuns si pentru informatii. Legat de tratamentul biologic, tin sa precizez ca si eu iau acum Humira, o data l 2 saptamani si ma simt foarte bine. DIn ce mi-a explicat medicul, urmarea unui tratament biologic poate duce la aparitia mult mai rapida a unor infectii, de orice tip. Totodata, tratarea infectiilor se realizeaza un pic mai greu datorita administrarii medicamentului biologic
. Multa sanatate!
0
19-07-2013, ora 10:40
Mihs
Nu este medic/terapeut
Mihs
pentru mary_3244 Eu am renuntat la mtx pentru vreo 3 saptamani deoarece am avut o interventie chirurgicala.Trebuie sa-ti spun ca tratamentul difera de la un pacient la altul si la mine, dupa 3 sapt au inceput inflamatiile, drept urmare am reluat mtx de la primele semne de inflamatie.Nu am avut probleme din cauza antibioticelor sau a altor medicamente administrate post operator. Operatia s-a prins bine si nu am avut probleme.O gandire pozitiva te trateaza pe jumatate. Sanatate si rabdare va doresc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
1707 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 56 57 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.