Poliartrita reumatoida

1707 comentarii 1 2 345 ..... 56 57 Înainte ›
0
22-07-2009, ora 14:00
ewelyn
Nu este medic/terapeut
ewelyn
buna, am poliartrita reumatoida de 4 ani si am auzit ca pot beneficia de pensia de handicapat dar, daca nu am lucrat si nu am pensie mai pot beneficia de aceasta pensie?
0
22-07-2009, ora 14:11
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
buna ewelyn! chiar daca nu ai muncit poti beneficia de indemnizatia de persoana cu handicap.Asa se numeste ca nu e o pensie. Dar ca sa te incadrezi intrun grad mai bun ar trebui sa fii in gradul de boala 2-3 si sa ai cateva modificari vizibile.Dar oricum ar fi incearca ca incercarea moarte nu are. Si eu am incercat acum vreo 5 ani si mi-au dat gradul 3 dar am mers in continuare la comisie si de doi ani mau incadrat la gr 2. Diferenta intre gradele de incadrare consta in bani si alte drepturi dar oricum iti e de folos un certificat de persoana cu handicap chiar daca el e cu gr 3. Daca mai vrei informatii poti sa ma mai intrebi. Mult succes!
.
0
22-07-2009, ora 14:40
rusulik
Nu este medic/terapeut
rusulik
Buna ziua!!.draga ewelyn!..., atata timp cat incerci sa afli ceea ce ai intrebat imi da impresia ca ambitia ta de a te vindeca a cam cedat, iar daca stai si citesti comentariile celorlalti pe acest site ai intelege ca unul din cele mai importante lucruri este psihicul si dorinta de a te simti cat mai bine. Parerea mea este ca niciunul din noi, cei care avem aceasta boala, nu ar trebui sa cedam iar dorinta de a ne face bine si de a ne continua viata cat mai putin afectati de poliartrita ar trebui sa ne determine sa luptam si sa fim cat mai receptivi la ceea ce se descopera nou in domeniu. Incearca sa ai o gandire mai constructiva si mai pozitiva...sunt sigur ca ajuta.MULTA SANATATE TUTUROR!!
0
22-07-2009, ora 14:57
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
in priimul rand trebuie sa-i multumim lui Doamne-Doamne ca traim in aceste vremuri. Acum 50 ani, o persoana cu P.R. dupa 3 luni de boala avea mari sanse sa ajunga in scaun cu rotile ptr ca tratamentul...lasa de dorit si nu se cunostea f multe despre aceasta boala. Acest lucru mi-a fost spus de un medic. Stie cineva cam cat este indemnizatia ptr P.R.?Aproximativ...?
0
22-07-2009, ora 15:03
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
sunt de acord cu cee ce ati spus si voi dar daca se poate lua aceasta indemnizatie de ce sa nu o iei ?
Mai ales ca ewelyn a zis ca nu a muncit niciodata asa cai va fi de foarte mult ajutor un certificat de persoana cu handicap. Indemnizatia pentru gr3 este de 36 lei iar pentru gr 2 este de 234lei. Bineinteles ca si sfatul meu e acelasi sa fie optimista si sa lupte cu boala dar sa incerce sa ia si acel certificat oricare ar fi gradul lui.
0
22-07-2009, ora 15:38
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
Corect dana72!!Daca statul ne ofera niste beneficii de ce sa nu profitam de ele?De fapt sunt drepturile noastre.Voi merge sa imi depun si eu dosarul...Dana72, indemnizatia ptr gr3 este de 36 lei?Ai scris bine??eu am deformari la mana dreapta vizibile din timpul facultatii, cand trebuia sa tin pasul cu scrisul la cursuri, si apoi de la calculator...din pacate!
Stie cineva ce s-a intamplat cu Asociatia bolnavilor cu P.R.?nu am gasit nici un site al lor. Mai exista?
0
22-07-2009, ora 15:42
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
ptr Ene Puica: Stiu ca ar fi dificil ca sotul d-voastra sa-si schimbe domeniul de lucru, dar ptr sanatatea dansului ar trebui...pentru frigul e unul din factorii determinanti in P.R.negativ.probabil ca deja stiti acest lucru, poate si din cauza acestu mediu s-a "activat" P.R.Deci.chiar e ff important!
0
22-07-2009, ora 15:44
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
da am scris corect pentru gr 3 e 36 lei. Eu nu am auzit nimic de aceasta asociatie, stiu doar ca a propus cineva sa se infiinteze dar nu am aflat nimic pana acum
0
22-07-2009, ora 15:50
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
Eu am de cativa ani o brosura informativa despre P.R. in care apare si a.b.p.r., dar pe net nu am gasit nimic. daca stie cineva mai multe...asteptam informatii.
Mersi dana72.
0
23-07-2009, ora 00:17
camelia_camy
Nu este medic/terapeut
camelia_camy
buna tuturor.eu am folosit scortisoara cu mierea dimineata inainte de micul dejun. m-am simtit fff bine si am intrerupt-o pentru ca am inteles ca mai trebuie intrerupta daca nu, nu mai are efect dupaceea...am deja 3 saptamani de cand nu am mai luat-o si ma simt la fel de bine.am renuntat sa mai iau seara 5 mg de cortizon in schimb iau 80 g de ibuprofen si ma trezesc dimineata ca noua!!multumesc voua de sfaturile bune care le dati, si nu in ultimul rand domnului doctor care e o minune de om si bunului dumnezeu din ceruri care face ca toate aceste sa fie posibile si realizabile.
.
.
si inca ceva "nu va lasati nicioadata ca veti invinge orice ar fii !!!".sanatate tuturor si numai bine!
-CAMELIA-
0
23-07-2009, ora 08:00
dumtras
Nu este medic/terapeut
dumtras
Draga CAMELIA,
Te felicit pt.ca-ti merge bine cu scortisoara si miere si te rog sa ne spui si noua, in detaliu, cum faci aceasta cura.Multimim.
DACA STIE CINEVA AMANUNTE DESPRE TRATAMENTUL CU MAB THERA IL ROG SA NE SPUNA SI NOUA, DIN EXPERIENTA LUI, CATE CEVA. CU MULTUMIRI-dumtras
0
23-07-2009, ora 13:16
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
buna ziua! d-le dumtras ce anume v-ar interesa despre mabthera?
eu am o prietena bolnava si ea de pr si acum face tratament cu acest medicament. Deja a facut primele doua cure si se simte bine. Si eu ar fi trebuit sa intru cu acest medicament dar datorita unor alergii pe care le faceam medicul meu a decis sa mai asteptam si acum continui tratamentul cu remicade. Cred ca cat de curand am sa trec si eu pe acest medicament si atunci am sa va pot spune personal cum e
0
23-07-2009, ora 15:30
anasia
Nu este medic/terapeut
anasia
Bauna ziua tuturor.Am citit cu mare interes tot ce a-ti scris pe acest forum despre aceasta boala ce se numeste poliartrita reumatoida.Si eu sufar de aceasta boala de 9 ani.La inceput am facut tratament cu metrotexat si antiinflamatoare, care m-au ajutatcam 2ani, apoi cu arava, mtx. plaqenil, celebrex.Anul acesta am inceput trat. cu HUMIRA. Am inceput in luna martie si ma simt foarte bine.Dupa 4 luni am facut analizele si au iesit bune, nu am avut reactii adverse pina acum.Am ajuns la concluzia ca increderea in medicul curant si optimismul ajuta foarte mult la ameliorarea acestei boli.Tin sa multumesc d-lui dr.M. Uscatu pentru sfaturi si pentru ca isi face timp pentru noi.Doresc multa sanatate tuturor.
0
24-07-2009, ora 11:39
dumtras
Nu este medic/terapeut
dumtras
dumtras,
ma intereseaza foarte mult, din partea cuiva care foloseste sau a folosit MabThera, cum se simte?, cum a reactionat organismul ?, ce reactii adverse sau paralele au aparut, etc.
Cu multumiri,
dumtras
0
24-07-2009, ora 15:47
camelia_camy
Nu este medic/terapeut
camelia_camy
o lingurita de miere si jumatate de lingurita de scortisoara (praf) in fiecare dimineata pe stomacul gol, le pui intr-un pahar si dupaia torni apa calduta-aproape rece peste ele, apoi se amesteca si se bea!.nu e asa placuta dar daca face bine eu am facut un efort!!!!.mie mi-a dat rezultate cam dupa o saptamana pana mi s-a obisnuit organismul cu ea.dar atentie cam dupa o luna jumate trebuie intrerupta si dupaia cand simtiti ca iar aveti dureri o luati de la capat!! eu nu am mai luat-o cam de o luna si ma simt bine mai astept si cand va fii nevoie o sa iau din nou!

bineinteles ca pe langa cele naturale fac tratament o data pe saptamana 15 mg de metrotrexate si o data la 2 saptamani humira.deocamdata bine si ma rog la d-zeu sa mai tina asa.!multa sanatate si numai bine la toata lumea v-am pupat!
0
24-07-2009, ora 19:08
ewelyn
Nu este medic/terapeut
ewelyn
pai de fapt nu eu st cea cu aceasta boala eu sunt o fata de 12 ani si bunica mea are aceasta problema de 4 ani si mi cam frica de aceea am intrebat asta.ca deja se simte cam rau
0
25-07-2009, ora 09:36
anasia
Nu este medic/terapeut
anasia
Este foarte greu atunci cand ai dureri si nimeni nu te poate ajuta, de aceea vreau sa va spun cateva remedii pe care le-am folosit si care m-au ajutat.Cand am inceput tratamentul cu metotrexat mi-au iesit niste noduri cam de marimea unei nuci la picioare.Am citit undeva ca ajuta rasina de brad si am pus la aceste noduri aceasta rasina topita, cat am suportat de fierbinte in fiecare seara timp de o luna.Puneam seara, ma pansam si lasam pana dimineata.Dupa o luna au disparut. In urma cu un an am inceput sa am carcei la maini si picioare. Am luat ulei de ficat de cod cate o capsula pe zi si dupa 12 saptamani au disparut complet. Stiu ca P.R.nu se vindeca dar incercand si alte remedii ne putem descurca si fara ajutor. Multa sanatate tuturor.
0
25-07-2009, ora 11:20
rodi T
Nu este medic/terapeut
rodi T
Buna ziua tuturor.Eu am facut MXT din martie acum l-am intrerupt pt ca vreau sa fac fertilizarea in vitro.Da ai dreptate te ajuta si remediile naturiste.Am de 10 ani PR si pina acum n-am urmat nici un tratament de fond, decit naturistesi antiinflamatoare cind aveam puseuri.pe mine m-a ajutat mult vinul de ridiche neagra.am modificare la mima dr.dar nu e vizibil.pe mine ce ma supara cel mai tare sunt picioarele.am apa la genunchi si nu pot scapa de ea, iar picioarele mi se unfla dupa 8 ore de munca, dar peste noapte isi revin.as vrea sa te intreb DANA 72, dupa atitea tratamente pe care le-ai folosit, cum te simti? Pt. ai zis ca si tu ai de 10 ani PR si ai 37 de ani.Tu ai copii? te-as mai intreba ceva.Eu am gr.de hadicap 3, ce beneficii ai pt ca mie mi s-a spus ca nu beneficiez decit de unele medicamente gratuite.Sanatate tuturor
0
25-07-2009, ora 17:25
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
buna rodi T ! ce pot sa iti spun eu am pr de 10 ani dar nu am copii pentru ca mtx iti da infertilitate si eu m-am interesat daca pot sa am copii iar medicii au zis ca da , dar cu anumite riscuri.Dar probabil ca te-ai interesat si tu asa ca eu ce iti pot spune decat ca iti urez mult succes si sa reusesti sa ai un copil frumos si sanatos. Da am facut si fac tratamente multe in continuare si eu o sa continui sa le fac pentru ca fara ele nu ma simt bine. Am incercat sa renunt la mtx si cam6 luni nu am facu deloc dar am inceput sa fac alergii foarte mari (am ajuns si la urgente cu gatul umflat si fara sa pot respira) si dupa ce am inceput sa fac din nou mtx nu am mai facut alergii. Ce pot sa iti spun e ca eu ma simt bine dar am ajutor foarte mare in gospodarie si nu muncesc ca sunt pensionata pe caz de boala. Intradevar la gr 3 de handicap nu beneficiezi decat de medicamente gratis(aproape) si cam atat. dar nu te lasa ca si eu am vrut sa nu ma mai duc la comisie si pana la urma mi-au dat gr 2. Asa ca mult succes.
0
27-07-2009, ora 10:39
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
Eu chiar nu stiam ca MTX da infertilitate...iau MTX de 5 ani si nici un medic nu mi-a spus asta...Ceea ce e foarte trist pentru ca eu cu sotul meu chiar vrem sa facem copii..
:((((((((((
0
27-07-2009, ora 10:55
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
mtx da infertilitate pe perioada cat este folosit, dar daca vrei sa faci un copil trebuie sa opresti orice tratament pe o perioada de minim 3 luni pentru ca organismul sa elimine orice urma de medicament. Ce pot sa iti spun ca iti urez mult succes si poate vei avea un copil sanatos si frumos. Eu am cam renuntat la aceasta dorinta dar nu se stie niciodata, Multa bafta!
!
0
27-07-2009, ora 11:13
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
Mersi mult Dana72, acum citeam pe internet despre asta.De obicei nu citesc prospectul la medicamentele de fond ptr P.R. pe care le iau pentru ca acolo sunt scrise toate nenorocirile(ceea ce ma deprima) pentru a fi "acoperiti" dar si pentru ca deocamdata nu am facut nici o alergie la nici un medicament.
Am crezut ptr moment ca MTX da infertilitate pe viata. Am o prietena care are P.R. tot de 8 ani, ia Enbrel de vreo 2 ani jumate si se siimte foarte bine; VSH-ul, Prot C reactiv si fact reumat i-au iesit normal.Acest lucru il sper si eu ptr miine si pentru toata lumea cu P.R.
Stiu desigur ca trebuie sa renunt la medicamente, si sa fac o cura de dezintoxicare.Acesta-i si planul.
Dana72 daca ai renuntat la dorinta de a avea un copil din cauza P.R., nu e bine.Psihicul tau si credinta in Dumnezeu iti poate da tot ceea ce iti doresti.Am un exemplu concret in familie.O femeie careia i-au spus medicii ca nu poate avea copii, la 42 ani a ramas insarcinata fara nici un tratament medicamentos, ci prin credinta..si are un copil mare de 25 ani sanatos tun!!Asa ca dana72...poti incepe a te intreba...de ce sa nu ti se intample si tie o minune..??de ce nu?
0
27-07-2009, ora 11:30
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
nu am renuntat inca si as vrea ca toata lumea sa fie optimista cum sunt eu. Eu am renuntat la mtx cam 6 luni dar continuam sa fac tratament cu remicade si am inceput sa ma simt din ce in ce mai rau, iar alergie faceam din lipsa mtx-ului deoarece el iti scade imunitatea pentru ca remicade sa poata acctiona asupra bolii, si fara mtx organismul meu lupta impotriva mea.Cel putin asta e concluzia la care am ajuns deoarece cum am inceput sa fac mtx nu am mai facut alergii.Sfatul meu e sa vb cu medicul tau curant sa ii spui de planul tau de a face un copil si discuta si cu un ginecolog.
0
27-07-2009, ora 11:32
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
Doresc sa va mai pun o intrebare?Face cineva ceva miscare, sport?
0
27-07-2009, ora 11:34
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
Sigur dana72...
daca esti o optimista incurabila, inseamna ca esti de-a mea...:))
0
27-07-2009, ora 11:37
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
eu fac pentru ca acum sunt la dieta deorece am luat prendison mult timp si m-am ingrasat asa ca am oprit cortizonul si acu tin dieta. Eu merg zilnic cam3-5 km pe jos, fac abdomene si putin fitnes si dansez.Cam acesta e sportul(daca se poate spune asa)pe care il fac eu
0
27-07-2009, ora 11:46
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
dana72 ai renuntat 6 luni la MTX fara a consulta medicul?
0
27-07-2009, ora 11:51
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
da daca ar afla medicul meu cred ca s-ar supara tare pe mine. Am renuntat pentru ca ma saturasem de greturile pe care le aveam de la mtx, dar acum fac injectii si e mult mai bine decat cu pastile. Sfatul meu acum e sa nu mai faca nimeni ca mine
0
27-07-2009, ora 11:53
Elena.T
Nu este medic/terapeut
Elena.T
:))
Eu mi-am scazut doza de MTX, tot fara a consulta medicul...si e ok.
Evident ca ma gandeam si eu sa renunt la el din cauza...problemelor pe care mi le da..in viata de cuplu..
Dar m-ai cam speriat..
0
27-07-2009, ora 11:55
dana72
Nu este medic/terapeut
dana72
in afara de mtx mai iei si alt tratament de fond?
Adaugă un comentariu / răspuns
1707 comentarii 1 2 345 ..... 56 57 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.