Poliartrita reumatoida

1707 comentarii 1 2 ..... 323334 ..... 56 57 Înainte ›
0
07-11-2011, ora 23:36
denis19827
Nu este medic/terapeut
denis19827
Am primit rezultatul de dr Moscu borelia si bartonela.Nu stiu ce varianta sa aleg:DR Rosca, dr cretu carmen (ecoparadiagnosis), sa fac un drum la dr, Ion la Ct.sau sa aleg o varianta de trat, cu antibiotice de la alti pacienti.Nu mai am speranta deoarece am auzit atiti pacienti ce sau chinuit cu acele doze de, , ELEFANT"de antibiotice in cure repetate si degeaba.Poate ar fi mai bine un trat.antiparazitar, ciuperci imunomodulatoare,
Ce stiti despre human gamaglobulina?este de mai multe feluri, cat costa si de unde se procura?Pe vremuri la Cantacuzino se facea gamaglobulina, stiu ca i-mi faceau parinti ca sa nu racesc.
DE unde le cumparati si ce recomandati cei ce folosesc suplimente.
Multa sanatate
0
08-11-2011, ora 12:30
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Urmatorul pas este sa mergi la Fundeni sa-ti faci si ceilalti paraziti. Borrelia se trateaza diferit in functie de specie
si in functie de alte coinfectii, mycoplasma, toxoplasma. etc.
Fa-ti si un test ELISA de paraziti si un western Blot pt borrelia. Nu te opri aici cu investigatiile.
Trat antibiotic are si el rostul lui. Dupa ce ataci bacteriile cu antibiotic si cu alte mijloace pe care ti le spune medicul, apoi poti merge pe antiparazitare, oxigenare si alte terapii. Borelia poate fi scoasa din organism dar numai in timp si cu tratament consecvent . Inarmeaza-te cu rabdare si usurel usurel o sa gasesti calea ta de vindecare. Poti sa ma suni oricand. Desi eu nu pot inca bifa o victorie asupra borreliei, te pot ajuta cu cunostintele si experientele mele pana la acest moment.
0
08-11-2011, ora 13:03
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Liliana, FR nu este un indiciu indubitabil pt. poliatrita. El se activeaza cand organismul lupta cu o combinatie de bacterii si imunitatea slabeste. Multe bacterii cum sunt si mycoplasma si borrelia, secreta niste substante care anihileaza sistemul nostru imun si atunci apare o productie de asemebea anticorpi din nevoia fireasca a organismului de a se apara de patogeni.. Asta am inteles eu din diverse note explicative date de medici parazitologi si infectionisti. De altfel sunt oameni care au PR de 30 ani si nu au FR precum sunt si altii care au FR dar nu dezvolta niciodata PR. Deci nu e relevant acel FR pt. diagnosticul de poliartrita, el fiind comun mai multor afectiuni si neafectiuni.
0
08-11-2011, ora 21:15
corinabia
Nu este medic/terapeut
corinabia
vreau sa vrb cu Irina Toma cum fac?
0
08-11-2011, ora 21:23
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
ti-am scris un mesaj privat
0
09-11-2011, ora 14:47
corinabia
Nu este medic/terapeut
corinabia
pentru IRINA TOMA multumesc mult pentru mesaj
0
10-11-2011, ora 11:19
popa ioan
Nu este medic/terapeut
popa ioan
Sanatate tuturor!
Propun ca numele fundatiei sa includa numele MARSHALL!
0
10-11-2011, ora 11:27
lilianao6
Nu este medic/terapeut
lilianao6
O idee buna dl. Popa.
0
10-11-2011, ora 12:37
lilianao6
Nu este medic/terapeut
lilianao6
Dar trebuie vazut daca poate fi folosit acest nume.
0
10-11-2011, ora 15:03
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
buna ziua tuturor!!! Am si eu o intrebare ptr doamna Irina Toma spune mi te rog si mie cum te tratezi doar cu antibiotic??? nu crezi ca iti faci mai mult rau cu atata antibiotic, ca ti distrugi mai rau sistemul imunitar?? si eu vreau sa ma vindec de pr dar cum cu antibiotic?luat in ce doze?si pana cand? multumesc anticipat ptr raspuns !! pa pa
0
10-11-2011, ora 15:09
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Cine ti-a spus ca ma tratez doar cu antibiotic??? Antibioticul este foarte putin utilizat in schema mea de tratament si este ajutator, ba chiar optional. Schema Marshall se poate face si fara antibiotic. Am impresia ca-mi uzez tastatura de pomana.

Mai intai trebuie sa vezi ce combinatie de infectii ai si pe urma stabilesti schema de tratament cu un infectionist. Schema este complexa si nu se bazeaza numai pe antibiotic in nicio varianta.
0
10-11-2011, ora 16:45
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
draga irina iti multumesc mult ptr raspunsul dat eu nu vreau sa fiu aroganta doar te am intrebat cu ce te tratezi ca am avut impresia ca te tratezi asa scuza ma daca te am facut sa ti uzezi tastatura dar vroiam doar niste informatii in legatura cu acest marshall credeam ca i pe baza de antibiotic ma interesa si atat multumesc inca o data la revedere
0
10-11-2011, ora 20:14
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Scuze, am scris de multe ori in ce consta trat. Marshall. Am dat linkuri catre protocolul tradus in limba romana si catre alte surse de informare. Niste oameni au muncit mult sa traduca acele materiale. Trebuie doar sa citesti ce s-a scris in urma pe forum. Nu pot si nu-i corect fata de cei mai vechi pe aici, sa ma apuc sa scriu pt. fiecare nou venit acelasi lucru. Poti folosi arhiva forumului sa citesti postari mai vechi. S-ar putea sa afli in postarile mai vechi ale noastre si alte informatii interesante care sa te ajute sa-ti faci o idee.
0
12-11-2011, ora 23:52
lili77
Nu este medic/terapeut
lili77
Buna la toata lumea.
Va citesc de vreun an si ma minunez. Incepuse interesant forumul acesta inainte de a-l monopoliza d-na Irina Toma. A avut cineva rabdare sa citeasca toate postarile d-nei Irina Toma una dupa alta? O sa vedeti o multime de contraziceri la date, informatii, etc. Si cititi si postarile de la alte subiecte ca se pricepe la toate bolile! Oare cand mai are timp de firma aia unde e sefa, de familie si de toata umblatura pe la spitale si analize?
Toti santem la un moment dat descurajati si dornici de a gasi solutii dar nu mai luati de buna tot ce zice persoana asta dubioasa. Toata medicina e o minciuna numai ea detine adevaruri absolute!
D-na Toma, nu va e frica sa dati diagnostice si tratamente? Aveti vreo calificare? Cineva cu probleme cardiace de exemplu o poate pati rau cu Omelsartanul pe care il recomandati cu atata inconstienta.
Informati-va oameni buni si de pe forumuri din alte tari, gasiti informatii mai utile decat aberatiile d-nei Toma.
Cred ca nu mai raspunde nici un medic de multa vreme tot din cauza tampeniilor pe care le tot scrie aici d-na Toma.
Inainte de a ma certa pentru cele scrise aici va rog cercetati si singuri.

Lili 34 ani,
Diagnosticat 2004 Tiroidita autoimuna Hashimoto, 2008 Sindrom overlap Lupus + Poliartrita reumatoida,
2009 Boala reumatismala valvulara, insuficienta aortica si mitrala
0
13-11-2011, ora 10:51
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Lili, vezi bine ca din 2004 incoace ai dat-o dintr-o boala intr´alta. Nu pot decat sa-ti inteleg frustrarea si neputinta.
Unii se imbolnavesc din cauza ca-s prea sensibili in fata unor lovituri ale vietii dar exista si categoria acelora care se imbolnavesc fiind vesnic macinati de ura si rautate. Tu imi pari a fi exponentul celei de a doua categorii.
Dubioasa sau nu, eu m-am intalnit personal cu multi participanti la acest topic si cu si mai multi am vorbit muult la telefon. Nu am avut rezerve in a ma prezenta asa cum sunt in fata oricui pentru a ne impartasi experietele prilejuite de boala.Despre tine, nu stiu cine esti si daca CNP ul tau incepe cu 1 sau cu 2. Sub protectia anonimatului poti arunca oricat cu secretiile-ti nazale in fasole fara sa ai ceva de justificat sau argumentat. Daca te deranjeaza ca am monopolizat acest topic poti deschide altul in care sa discuti despre dozele de cortizoni si alte terapii. Stai linistita ca nu te-oi deranja eu!
Nu vad ce medici au intervenit aici inainte sa apar eu, in afara de Dl. Dr. Uscatu pe care il respect si ii recunosc competenta doar ca dansul este specializat pe ortopedie asa cum a si spus in multe randuri. In rest n-am vazut navala de doctori imbulzindu-se sa deie sfaturi bolnavilor de PR de pe aici.
Poate ca daca voi disparea eu o sa vina buluc !!
Rautatea si ranchiuna ta e nejustificata si interpretezi complet aiurea interventiile mele. N-am dat nimanui diagnostice si tratamente, eu doar am sugerat niste investigatii suplimentare prin care zeci de oameni
au descoperit ca fusesera dignosticati gresit si faceau tratament inadecvat. Asta arata analizele facute ci nu spun eu. Eu nu recomand nimanui olmesartan. Esti intr-o grava eroare !! Eu am intrat pe Protocolul Marshall, moment in care mi s-a oprit boala si a inceput sa regreseze. Marshall este pentru oameni destupati la minte care vor si pot sa citeasca foarte mult si sa se informeze. Asta e si indemnul meu zi de zi pentru oricine !! sa citeasca fiecare si sa treca prin filtrul gandirii toate informatiile. Am spus in nenumarate randuri sa nu se ia nimeni dupa ce spun eu. Ce spun eu e rezultatul concluziilor mele dupa experientele mele si nu pot fi interpretate ca indicatii cu caracter general. Nici chiar medicii nu au un tartament care sa se potriveasca la toti si merg pe ghicite, incercand diverse variante de tratament in functie de raspunsul bolnavului.
Ma intristez sa vad un om atat de grav lovit de boala si atat de inrait incat sa-si piarda orice urma de discernamant
dar ma rog sa te ajute dumnezeu sa iesi si tu candva din asta. Boala asta ne afecteaza tuturor creierul, nici nu-i de mirare sa vedem asemenea manifestari schizoide.
As vrea sa stiu ce poate pati un om cu afectiuni cardiace de la olmesartan cand acesta e special pt. asa ceva.
Da-mi si ie informatii pe care nu le stiu daca tot indemni lumea la cercetare. Da-ne macar linkuri si concluzii scrise in urma corora sa delibereze fiecare ci nu arunca niste ineptii nefondate in vantul virtual ca nu i se rupe numanui catargul prea usor. Sunt multi care iau olmesartan si poate ar vrea sa stie ce stii tu si ei nu au aflat inca.
Daca tot esti in contra mea, macar sa iasa ceva productiv din asta. Nu refuz nicio alta parere. Chiar saptamana trecuta ne-am dus mai multi de aici la o clinica ce abordeaza un alt fel de tratament deci sunt deschisa oricaror variante si nu ma voi opri din cautari pana nu voi vedea vindecata aceasta boala chit ca-ti convine tie sau nu.
Ahhh, si nu mai avea tu grija de timpul meu ca cum ma descurc cu firma si familia. Am vreme de mult mai multe lucruri, daca vrei iti dau informatii suplimentare in privat dar mi-e teama ca faci accident vascular de nervi. Un om care nu face decat sa se planga n-o sa-l inteleaga niciodata pe ala care actioneaza... si invers.
Pe incheiere as vrea sa spun ca da, si caii se impusca... dar in nici un caz nu mor cand vor cainii.
Sanatate mintala iti doresc, ca apoi le rezolvi tu si pe celelalte
0
13-11-2011, ora 11:55
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
ahhh, si vezi sa nu-ti plesneasca aorta daca-ti spun ca in unele cazuri am discutat ore in sir cu medicii de famiie care urmaresc bolnavii ce au intrat pe marshall. Nu se poate spune ca acei oameni nu au cunostinte de medicina si ca cineva a fost indrumat de mine gresit, fara consultari cu medici atestati. Stai linistita ca oricine are o afectiune ce poate fi agravata de olmesartan, n-o sa intre niciodata pe un asemenea tratament. Oricine isi da seama si singur ca trebuie sa se consulte cu medicul inainte sa inceapa asa ceva. Si eu am probleme cu inima!!
pe parcursul tratamentului am avut nenumarate rectii herx cardiace ceea ce inseamna ca si inima e afectata de boala. Bacteriile sunt transportate de sange in toate organele imbolnavindu-le. Daca nu-ti intelegi boala nu vei intelege niciodata principiile vindecarii.
0
13-11-2011, ora 13:01
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
In ultima vreme nici n-am mai prea recomandat MP. Daca erai mai atenta observai acest aspect. Am luat doar ipoteza infectioasa a bolii si am indemnat la diagnosticare corecta. In proportie de 90 % toti cei investigati au fost gasiti cu aceiasi combinatie de bacterii, si vorbim despre exact aceiasi oameni pe care ii indemni sa nu se increada in mine.
Odata diagnosticata boala infectioasa poate alege fiecare ce tratament doreste in functie de posibilitatile de natura fizica sau materiala. Ca unii aleg terapia cu antibiotice si deparazitare, altii MP, altii naturiste sau altceva... Fiecare se consulta cu medicul sau si in functie de starea sa poate alege o terapie sau alta.
Exista tratamentul Huldei Clark prin produse puternic antibacteriene naturiste + zapper, exista terapii gen MMS
si altele pe care fiecare poate sa le incerce fara foarte mari riscuri.
Desigur ca nu i-as recomanda sotului meu care are insuficienta renala cronica, marshall sau antibiotice. Acolo alegem alta terapie. Pt. fiul meu de 11 ani alegem alta terapie, functie de varsta si alte considerente. Nu recomand
MP si olmesartan in orice situatie. Poate nu stii ca in familiile afectate de aceste bacterii, sunt afectati toti membrii
si fiecare necesita tratament chiar daca sunt asimptomatici deoarece daca membrii familiei sunt purtatori, degeaba face unul tratament ca se infecteaza iar si iar de la ceilalti si cercul viciios nu se rupe niciodata.
Mai informeaza-te si ciuleste antenele inainte sa ridici doua degete si sa te inscrii la cuvant !
0
13-11-2011, ora 15:35
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
buna ziua tuturor ! ptr doamna irina toma eu nu inteleg cum de aruncati cu atata noroi in toti medicii reumatologi si ii ridicati atata in slavi pe infectionisti ? medicina este studiata la nivel mondial si toti cercetatorii au ajuns la acelasi raspuns asa ca nu sunt numai doctorii romani care spun asta sunt toti pe tot mapamontul si tratamentele sunt aceleasi in toata lumea credeti ca daca era un sambure de adevar doctorii reumatologi nu ne trimiteau si la un infectionist????? va multumesc anticipat pentru raspuns!!
0
13-11-2011, ora 16:00
lilianao6
Nu este medic/terapeut
lilianao6
Buna ziua tuturor.

Va spun sincer ca am ramas fara cuvinte citind ultimele comentarii. Este incredibil sa vezi oameni care lupta cu o asemenea boala, fiecare pe frontul lui, si in felul in care ii este bine, ca mai sunt capabili de rautate verbala. Iar tu Lili draga, vorbesti gratuit, si nu ma refer numai la Marshall. Orice om isi poate face timp daca vrea, si daca nu sta sa-si planga de mila. Nu mai pot continua, pur si simplu nu am cuvinte.
0
13-11-2011, ora 17:07
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
amarena, nu dau cu noroi in nimeni. Probabil ca nici nu voi ma scrie aici. In curand o sa deschidem site-ul asociatiei.
Tu, daca iti poti permite, du-te la Anadolu in Turcia, unde s-a dus si Andreea Marin. Acolo vei vedea cum lucreaza o echipa de medici intru diagnosticare corecta. Dupa aceea probail vei intelege multe. Asta ca sa ai o notiune despre ce inseamna tot mapamondul/tul... in fine, toti gresim.

Liliana, eu sunt doar patimasa si foarte implicata. Nu am rautate fata de nimeni. Oricand m-as lasa pe mine sa ajut pe cineva in suferinta. Mie boala asta mi-a afectat rau viata si toata familia Ca tuturor de altfel. De aceea ma zbat. E usor sa stai pe margine si sa critici.
0
13-11-2011, ora 20:21
lilianao6
Nu este medic/terapeut
lilianao6
D-na Irina, nici nu cred ca m-am adresat numai dvs. Vorbeam in general, pentru ca este trist sa vezi cum oameni deja afectati de suferinta, mai au timp de rautati, Pe toti ne afecteaza aceasta boala, nu se poate altfel. Si mai consider ca fiecare este liber sa citeasca, sa incerce, sa se sfatuiasca cu doctorul; fiecare este liber sa faca ce tratament vrea.
Poate ca voi fi luata si eu de nebuna, daca spun ca pe mine ma ajuta pilates foarte mult, si ca am urmat multi ani, si chiar cred in, tratament bazat pe energie Reiki. Eu cred ca fiecare isi gaseste linistea in ceva; se simte bine cu un anumit tratament; dar mai cred cu tarie ca ajuta enorm si psihicul; si as vrea sa mai stiti, ca si eu am ajutat oameni, in ciuda problemelor mele, dar nu este cazul sa vorbim despre asa ceva. Vroiam de fapt sa spun ca fiecare este liberul lui arbitru, iar daca nu crezi in Marshall sau Reiki, spune-o frumos, nu jigni. Sau impartaseste, tu, care nu crezi in tratamente alternative, din experienta ta. Pentru ca eu le fac pe amandoua, si alternative, si tratament de fond cu MTX si medrol. Si mai stiu inca ceva; trebuie sa crezi cu tarie in tratamentul pe care ti l-ai ales. A, eu nu critic.
O seara buna.
0
14-11-2011, ora 10:26
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Buna,
sunt de-a dreptul uimita de rautatea verbala a lui 'lili77'. Nu inteleg frustrarea indreptata catre cineva care chiar isi dedica din timpul sau celorlalti...da am fost la clinica la CT mai multi de pe forum, cu familiile noastre deoarece in aceasta lupta din pacate trebuie implicati toti ai casei tinand cont de faptul ca borreliile si celelalte se gasesc in sange, sperma, secretii vaginale, puroiul dintr-un cos...si lista poate continua ( lucru vazut la microscop si dovedit si prin analizele imunologice).
Irina si cu mine nu am facut nimic altceva decat sa va impartasim din experienta noastra si dv. Tare as fi vrut sa intru pe acest forum si sa aflu despre borrelia in dec 2008.m-as fi scutit de multa suferinta si as fi fost de mult tratata.
Faptul ca am incercat fiecare dintre noi sa scriem cat mai multe nu a fost din dorinta de monopol...nu avem aceste veleitati si nici nu suntem niste frustrate (ba dimpotriva suntem niste persoane foarte ocupate ) care au trecut printr-o culpa grava medicala care ne-a distrus vietile.Daca cititi postarile mele anterioare o sa vedeti cata incredere am avut in reumatologi...asta chiar imi da dreptul sa spun ca sunt printre cei mai slab pregatiti medici din Romania.Sa va spun ca i-am scris reumatologului meu si nu mi-a raspuns..macar un pic de bun simt asteptam ca m-a nenorocit nestiinta ei!
E bine sa crezi in doctorul tau...asta te ajuta sa te simti ceva mai bine...dar daca diagnosticul este gresit si tratamentul de asemenea atunci nu ai nicio sansa la vindecare.
Nu detinem adevarul suprem...doar ca am incercat tratamentele reumatologilor si s-au dovedit chiar daunatoare nu numai inutile.
Sunt convinsa ca am agatat micoplsma dupa MTX.
Fiecare are dreptul sa alega pentru sine. Nu i s-a cerut decat sa vina cu argumente pertinente si sa ne indrume si pe noi spre mult dorita vindecare. ATAT!
Cat despre frustrati fara nume si CNP chiar nu-mi pasa...fiecare decide pentru sine.
Vreau sa posteze oameni care chiar au ceva de spus sa nu ne faca sa ne pierdem timpul.Sa spuna propria lor poveste, tratamentele care le urmeaza decoperirile facute...totul pentru a ne simti cu totii mai bine.
Aici nu este camp de batalie pentru frustratii de orice fel...aici e un front comun impotriva bolilor diagnosticate grestit, a medicilor incompetenti care nu au macar bunul simt sa se recunoasca depasiti.
Asadar, te sfatuiesc lili77 sa cauti alt loc in care sa arunci cu noroi...si ala infestat cu bacterii!
Fa si tu mai mult...monopolizeaza si tu forumul nu-i nicio suparare...fiecare citeste ce vrea...Oricum pe tine te voi sari pe viitor.
0
14-11-2011, ora 10:37
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Buna ziua,
Nu vreau sa polemizez cu nimeni;Eu una, inca odata ii multumesc acestei DOAMNE, Irina Toma. Da, intentionat am scris cu majuscule.Este o sufletista.Nu a oprit pe nimeni sa-si exprime opiniile, parerile;nu obliga pe nimeni sa citeasca, dar sunt oameni care si-au gasit rezolvarea datorita insistentelor ei.Sunt boli grele, trebuie mers pe toate caile pentru rezolvare.Sunt afectiuni in care trebuie implicati internisti, infectionisti, psihologi, reumatologi.
0
14-11-2011, ora 11:50
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
buna ziua tuturor, da aveti dreptate toata lumea are dreptate dar ca de obicei sunt persoane pro si contra fiecare are dreptul sa spuna ce crede si ce gandeste insa nu ne da dreptul sa sarim in capul unei persoane cand nu este de acord cu ceilalti doamna Lili 77 a vrut doar sa si spuna punctul de vedere nu vad ce i rau aici dansa nu i de acord cu teoria doamnei toma si gata dar de jignit a jignit mult si doamna toma si asta cred ca i sta in caracter (am spus cred ). Si eu citesc de mult acest forum si am mai citit si prin alte sitturi despre artrita dar ceea ce amcitit nu se leaga mereu de aceste borelii eu de ex nu am borelii dar am artrita si as ruga toate fetele care citesc sa intre sa mai vorbim si despre artrita nu doar de borelii spirochete samd ca mi s a facut destula frica nu am nimic impotriva cu ceilalti dar m ar fi interesat si opiniile celorlalte doamne fix pe artrita cum se mai simt si alte sfaturi care ne pot face viata mai usoara. va multumesc tuturor si pe curand pa pa
0
14-11-2011, ora 12:04
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Nu uitati, ca sunt germeni de borelia si ce o mai fi, pentru care nu exista chituri de diagnosticare!dar toate bolile au la origini germeni care inca nu pot fi diagnosticati.
0
14-11-2011, ora 12:35
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
amarena, eu nu spun doar ce cred ci argumentez ! Iti las nr. meu de tel in privat sa ma suni. Te duc eu la analize. Oricum trebuie sa-mi duc si pisicile. Cand vei vedea spirochetele in sangele tau vei gandi altfel. Daca tu nu ai borrelia, mycvoplasma, toxoplasma, eu fac tot ce vrei tu.
artrita este o boala inflamatorie. In articulatii se produce inflamatie. Inflamatia presupune patogeni. Nu se exista fara, ca sa fiu pe intelesul tau. Unde ai citit tu ca-i fara borrelii am citit si noi. Am si crezut multa vreme doar ca realitatea ne-a fost dat sa fie alta. Noi am fost ca tine, tu inca n-ai ajuns ca noi, ca sa citez frumos de pe o placa funerara. Cum am mai spus, uinterventiile mele au avut ca scop indrumarea oricui cu boala la debut, pe un diagnostic si tratament corect. In reumatologi am crezut si eu, daca citesti primele posturi ale mele la topicul " poliarita?" vei vedea ca eram la fel de in ceatza ca si tine acum. Din pacate reumatologii m-au nenorocit. De cand am intrat pe mana lor mi s-au distrus mainile, picioarele, coloana, ochii etc.
D-na Lili probabil a avut un tratament bine condus de medici, din moment ce s-a imbolnavit tot mai grav de la an la an. Eu am reusit sa stopez boala si s-o pun pe regresie.
Ti-am vorbit de multe ori frumos si te-am sfatuit de bine. Daca insisti sa discuti despre artrita ca boala neinfectioasa, poti gasi lesne alt loc. Internetul e mare si primitor.Se gaseste loc pt. fiecare.
0
14-11-2011, ora 12:55
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Si D-na Doric a fost sfatuita de reumatologi sa nu caute infectii ca-s povesti si nu-i posibil sa aiba asa ceva, sa nu se caute de boli inchipuite. Primise un tratament reaumatologic aberant. Poate o sa ne spuna dansa mai explicit. Totusi s-a dus sa faca o microscopie si ce sa vezi... SURPRIZA ?? !! Pt. mine nu !
Acum vad ca se informeaza despre tratamentul borreliozei.
0
14-11-2011, ora 13:02
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Se stie ca orice tratament reumatologic se initiaza dupe ce se elimina toate infectiile din organism. Cum se asigura reumatologii ca-s eliminate infectiile daca nu te trimit la analize? Pana si o infectie la o masea poate genera probleme de tip autoimun.
Ei se iau dupa eozinofil, vsh si alte indicii din analizele de baza insa nu stiu sau ni se gandesc ca o borrelie, mycoplasma, toxoplasma nu modifica multa vreme analizele. Aceste infectii se pot depista doar prin analize specifice.
0
14-11-2011, ora 13:43
lili77
Nu este medic/terapeut
lili77
Buna,
Imi cer scuze de la cei care s-au suparat, dar nu am abilitatea de exprimare a d-nei Toma. Dansei nu vreau sa-i raspund pentru ca urarile cu 'sa-ti crape aorta' si 'sanatate mintala' sant mult prea urate. Vroiam sa spun ca din experienta personala m-am convins ca nu e bine sa te tratezi singur sau sa bajbai dupa raspunsuri pentru ca uneori se poate pierde timp pretios. Cred ca pe langa tratamentul de la medic se pot incerca doar tratamente alternative nepericuloase si nedaunatoare
Insuficienta aortica si mitrala o am de la 16 ani dupa ce am facut reumatism articular acut in urma unei banale amigdalite tratata cu gargara si leacuri babesti.
In 2002 dupa ce am nascut al doilea baiat am inceput sa ma simt obosita, sa iau in greutate, sa-mi cada parul..
Nu am fost imediat la medic, am incercat dupa sfaturi de la cunostinte si din reviste diverse remedii, costisitoare si inutile. In 2004 am ajuns la spital cu ambulanta dupa o criza de bradicardie (tensiune si puls f.scazute) care credeam eu ca e de la vechea mea suferinta cardiaca. Mi-au gasit o hipotiroidie avansata si mi-au pus diagnosticul de tiroidita autoimuna Hashimoto. Tratamentul pe care mi l-au dat in spital m-a pus pe picioare in vreo 3-4 luni si ma costa 15 lei pe luna. Din pacate pentru ca am intarziat 2 ani pana sa merg la medic cam jumatate din glanda tiroida e compromisa (tesut mort, noduli) si va trebui scoasa.
In 2008 m-am invatat minte si m-am dus la reumatologie in prima luna dupa ce au inceput sa mi se umfle toate articulatiile de la maini si laba piciorului. (Citisem deja despre asocierea tiroiditei autoimune cu PR.)
Diagnosticul initial a fost de PR in observatie, tratament metrotexat 2 fiole/sapt. + plaquenil 2 buc/zi si la nevoie tramadol. M-am simtit binisor dupa numai vreo doua luni. Dupa ce au venit rezultatele analizelor diagnosticul a fost sindrom overlap PR+lupus (adica am unele din manifestarile poliartritei reumatoide si unele de la artrita lupica). Ma duc la control de 2 ori pe an, din 2010 mi-a scos metrotexatul, am ramas numai cu plaquenil si ma simt bine. Ma mai dor uneori estompat genunchii si degetele de la maini dupa ce stau mult in frig. Din pacate am un loc de munca nepotrivit cu boala mea, frig si efort fizic.
Teoria originei infectioase a PR a fost agreata de un numar mic de medici si oricum nu mai e de actualitate.
D-na Toma are o idee fixa cu asta dar cititi si dvs. ce manifestari are borrelia si altele.
Inca o data scuze de la ceilalti.
0
14-11-2011, ora 13:50
doric
Nu este medic/terapeut
doric
Buna ziua tuturor!

Un gand bun Irinei careia ii voi scrie si in particular, asa cum am mai facut-o, dar numai cand o sa am noutati, ca sa nu o plictisesc cu amanunte fara importanta...

Dar pentru o cronologica informare, pentru toti cei ce sunt pe calea derutei date de intrebarea o fi sau nu o fi si la mine artrita sau borelioza, o sa mai scriu ce am mai facut eu pe directia 'tatonari', analize, etc.

Multumita unor sfaturi prietenesti si de buna credinta ale multora de pe aici (dar in mod deosebit Irina si Diana,
carora le multumesc ca inca de la inceput mi-au raspuns mie tintit) am inceput sa-mi abat atentia de la convingerea ca as avea 'artroza' si sa ma duc cu gandul catre borelia, de care, sincer sa va spun, nici ca auzisem.

Asa ca, dupa sfaturile primite, am mers la dr vet. Moscu unde am facut in prima faza microscopia. Din pacate, desi a trecut timpul dat, nu am inca in mana rezultatul scris, dar telefonic mi s-a dat a intelege ca ar fi prezenta borelia.
Maine, cand lab va fi deschis (dupa cateva zile in care medicul a lipsit) voi merge si pt confirmarea scrisa.
Tot maine dimineata voi merge la Fundeni la dr Gogoasa pt testarile suplimentare. Daca se confirma rezultatele voi merge mai departe. Tin sa spun ca nu 'insist' sa am borelia, artroza, artrita sau alta boala, insist doar sa fiu sanatoasa si daca am vreo suferinta, oricare ar fi ea, sa o stiu, sa o tratez corect, sigur cu ajutorul medicului, nu dupa retete impartasite pe internet. Dar si sfaturile celor de aici, toate trecute prin filtrul si judecata fiecaruia, isi au rolul lor.
Iar apoi, sper sa-mi dea domnul gandul cel bun, si sa fac o alegere buna si in privinta medicului care-mi va da schema de tratament.
Imediat apoi voi merge cu toti ai mei sa faca analizele specifice, ca sa fim siguri ca nu stam pe un teren minat, in continuare. Desigur imi doresc ca nici unul sa nu aiba ceva, dar vreau sa ma asigur, inainte de a ma bucura...

Cu ocazia asta, multumesc inca o data celor care isi gasesc timpul energia si dorinta de a impartasi din experienta si suferintele proprii celorlalti, pentru a nu fi in situatia de a ingrosa randurile celor gresit diagnosticati.
Nu vreau acum sa lnsez ideea ca toata lumea asta este contaminata cu virusi, bacterii sau microbi de toate natiile, ca ar fi o moda si de bon ton sa faci analize pt infectioase, dar daca exista o suspiciune, de ce sa umbli pe nisipuri miscatoare cand poti alege calea sigura?

Va doresc tuturor sanatate si sa aveti sansa unor diagnostice corect puse si tratate. si apoi puterea data de Dumnezeu sa tratati orice boala ar fi, oricum s-o chema, cu forta si incredere
Dorina
Adaugă un comentariu / răspuns
1707 comentarii 1 2 ..... 323334 ..... 56 57 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.