Poliartrita reumatoida

1707 comentarii 1 2 ..... 293031 ..... 56 57 Înainte ›
0
25-10-2011, ora 21:07
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Acest forum a fost foarte important pentru mine;D-abia asteptam sa vad ce a mai postat d-na Toma, are cele mai pertinente interventii.Cred ca am reusit in primul rand datorita lui Dumnezeu dar si acestui forum.Vreau sa va impartasesc din experienta mea, sa evitati erorile pe care le-am facut.Tratamentul cu Medrol pe care il recomanda reumatologii este bun in situatii de exceptie, cum ar fi trebuit sa fie la fiica mea, doar citeva luni, cind numai putea merge.Organismul se obisnuieste si dupa aceea trebuie marite dozele, cresc leucocitele, trebuie introdus Metrorexatul in doza mica, apoi in doza mai mare si asa se intra intr-un cerc din care greu se mai iese.Am facut analize peste analize, dar sub tratament cu Medrol si Metrorexate ;unde faceam analize spuneam ce tratament are, dar mi se spunea ca nu este nimic, daca este ceva trebuie sa iasa.Fals, adevaratele analize ies fara MEDROL si METROREXATE.. Numai spun ce ravagii poate face Medrolul pe o perioada indelungata.Am fost in multe centre medicale.Suferinta sterge toate barierile..Astepind la analize, consultatii se intra in discutii de parca te-ai cunoaste de o viata.Am gasit o tanara care a gasit rezolvarea prin investigatii complexe la ficat. D-na Toma pe buna dreptate spune ca reumatologii nicodata nu o sa recunoasca ca au gresit.Trebuie multa diplomatie la o consultatie si intotdeauna sunt grabiti;o consultatie nici nu cred ca dureaza 10 minute.Merg dupa scheme fixe iti spun " boala autoimuna", Medrol, Metrorexate calciu cu vit Dsi la control dupa o luna..Eu am mers la d-na reumatolog cu rezultatele de la analizele de Vitamina D, avea surplus, m-a intrebat "de ce le-ati facut "? Fara cuvinte.
0
26-10-2011, ora 08:22
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Buna.
D-na Niculaescu are mare dreptate.Consultatiile mele la reumatolog nu durau mai mult de 5 minute. Mai mult, am mers la Bucuresti la o mare prof care practica si in clinica privata Regina Maria, m-a costat consultatia de 2 minute 200 lei. S-a uitat 30 secunde pe ultimele analize si m-a chemat la internare sa ma bage pe tratamente biologice.
Eu citisem ce inseamna si ce riscuri comporta dar ea credea ca sta de vorba cu vreo idioata. Si asa am cheltuit vizita la Bucuresti+consultatia degeaba!
Ba mai mult a intarit parerea proasta despre reumatologi...si despre medici in general...care nu au timp sa stea de vorba cu pacientii macar 15 minute...desi nu este de ajuns!
Si toate astea pentru bani.consulta de 10 ori mai multi pacienti pe zi ca in strainatate. O programare in Franta de exemplu dureaza cel putin o ora...nu 5 minute ca la noi.Ne mai miram ca avem diagnostice gresite!
Cat despre analizele pe tratament sunt total neconcludente.Ba mai mult sotului si baiatului meu nu i-au iesit la testul Eliza borrelii si am insistat sa fac si Western Blot-ul care este specific pentru borrelia...si au iesit borrelii de 2 specii diferite la baieti( garini si afzeli).
0
26-10-2011, ora 08:31
maria 24
Nu este medic/terapeut
maria 24
pentru irina, mai vreau si eu lamuriri ca sunt cam tare de cap si nu pricep prea bine, am inteles de doctorul de la constanta, dar si de doctorul gogoase, o sa cer mai multe lamuriri despre ei dar nu acum, eu tot nu inteleg care este legatura dintre poliartrita si acei paraziti, microbi, de exemplu daca am alea borellioza inseamna ca nu am poliartrita si eu ma tratez de ea sau cum lamuriti- ma va rog si pe mine.
0
26-10-2011, ora 09:04
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Va marturisesc faptul ca am avut norocul sa intalnesc oameni deosebiti care m-au ajutat dezinteresat atat in scoala, profesie dar si in viata particulara. Acesti oameni au lasat fiecare o amprenta pe sufletul meu si ma gandesc foarte mult la ei. Din aceeasi categorie face parte si Irina Toma pe care o apreciez pentru spiritul ei si pentru altruismul de care da dovada in fiecare zi. Datorita ei sunt acum pe un drum bun. Daca ea nu ar fi scis cu pasiune si cu cunoastere ceea ce a scris pe forum si apoi email-urile, discutiile telefonice in care m-a sustinut atunci cand poate si cei apropiati erau neputiinciosi, mi-ar fi fost mult mai greu.
Poate pare ciudat dar o data cu aceasta nenorocire am avut parte si de niste lucruri bune, m-a schimbat foarte mult, m-a facut mai atenta la problemele celor din jur, mai intelegatoare.Asta este chiar o lectie!
Probabil ca tot ce ni se intampla este cu un rost anume...important este sa-l identificam si sa ne tragem invatamintele.
0
26-10-2011, ora 15:53
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Buna tuturor,
Azi am fost la control la reumatologul meu. Cand l-am intrebat de protocolul Marshall a zis ca nu a auzit de asa ceva, stie doar de planul Marsahall de reconstrucţie a Europei dupa razboi. Macar stia ceva, nu? Cand l-am intrebat de infectioase si paraziti a zis ca astea sunt povesti forumistice. Si mi-a crescut doza de MTX de la 4 la 5 fiole pe saptamana. Drept pentru care sunt in cautare de reumatolog. Eventual de un popa? :-). Un doctor bun in zona Arad-Hunedoara, o sugestie, ceva? Ca de popa am facut rost...
Multa sanatate tuturor!!!
0
26-10-2011, ora 16:26
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Cred ca doctorul de la Arad este in varsta;de fapt niciun reumatolog nu mai citeste nimic, mai bine stiu pacienti;
.Macar nu au curiozitate sa dea pe google Marshal.Nu sunt povesti forumistice.Noroc ca mai exista medici tineri, luminati.
0
26-10-2011, ora 16:31
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Ce e trist este faptul ca medicul meu are 40 de ani, deci e tanar. Ma rog, din punctul meu de vedere este tanar atata timp cat are cu 10 ani mai putin decat mine.
0
26-10-2011, ora 16:38
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Ce pacat, este foarte tanar ;noroc ca mai avem in tara medici buni, deschisi la discutii.Cu doctorul Ion de la Constanta poti discuta orice. Daca am putea sa-l clonam ar fi extraordinar.
0
26-10-2011, ora 16:52
Dana Diac
Nu este medic/terapeut
Dana Diac
Buna tuturor,
Desi diagnosticul meu nu este PR, vreau totusi sa va impartasesc si experienta mea. Am fost diagnosticata cu Lupus si trecuta pe tratament cu Plaquenil; am avut norocul sa gasesc acest forum, si ma refer in special la sfaturile Irinei Toma, pe care le-am urmat. Intradevar la analize mi-a aparut mycoplasma si urmez tratament cu antibiotic de 2 luni jumatate. Am inceput sa ma simt mult mai bine, nu mai am dureri articulare si nici starea de oboseala permanenta. A fost un pic mai greu la inceput, dar asta nu m-a facut sa renunt. E adevarat ca la mine boala era la inceput, dar pt ca modul in care sunt tratate aceste boli nu m-a convins sa raman pe tratamentul clasic am cautat altceva si am gasit (prin intermediul Irinei Toma si al dr Markus) un tratament care are o logica. Celor care citesc acest forum le doresc curaj, curaj sa incerce una din aceste metode de tratament (Marshall, Lin-Mar, etc...). Faceti analizele complete si gasiti medici in care sa aveti incredere.
0
26-10-2011, ora 17:07
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
buna ziua tuturor !!! va spuneam ca merg din nou la alt doctor si ca mi am facut analizele din nou testele de parazitologie sunt NEGATIV deci mi au spus ca nu am nici borelia nici altceva mai am de asteptat inca un set de rezultate carevor iesi abia pe 17 noiembrie dar doctorul a fost pe cat se poate de clar o sa ma bage pe trat cu mtx l am intrebat si pe asta de borelia dar mi a zis ca borelia nu are nici o legatura cu asa ceva ca aceasta boala a fost si este studiata inca si nu s a constatat niciodata ca ar fi asa ceva sunt doar niste aberatii nu ca cineva nu ar fi capabil sa ne dea tratamente de viermi si sa ne vindecam dar asa ceva nu este in mod cert un lucru dovedit stiintific m i s a spus ca sa nu mai vorbesc cu bunica de artrita si doar cu doctorii de marshall nu a auzit si nici nu stie ce este acelasi discurs nu mai vorbii cu bunica si doar cu oameni care au studiat si cunosc medicina si corpul uman.Nustiu ce sa va mai spun dar cert este un lucru EU MI AM FACUT EXAMENUL PARAZITOLOGIC SI NU AM NIMIC asa ca sunt si persoane care nu au asa ceva si sufera de aceasta boala se pare ca nu bacteriile sunt de vina si e cu totul altceva va salut pe toate si va doresc numai sanatate pa
0
26-10-2011, ora 17:17
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Asa este, nu numai bacteriile bacteriile pot fi de vina, in aceeasi situatie sunt si eu, cu teste negative la "animalutze" si cu PR seropozitiva. Dar in caz de prezenta a acestor microorganisme, rezultatul este INTOTDEAUNA ceva care seamana cu poliartrita reumatoida ca si manifestari; daca te trece pe MTX este strict optiunea TA daca le iei sau nu, medicul doar prescrie.
0
26-10-2011, ora 17:44
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Eu am scris de prea multe ori ca analize trebuiesc facute la miscroscopie in camp intunecat, La Dr Botzic in Ungaria sau la Moscu sau western blot la dr. Gogoase de la Fundeni care le face pe sange proaspat. Orice analiza facuta la un laborator care trimite sange congelat in Germania, e fix inutila si in masura a te indrepta pe o pista terapeutica gresita.
Prin ce metoda ti s-au facut analizele de parazitologie si unde sunt facute ?
Si mie mi-au iesit la inceput fals negative ca nu apareau anticorpi si totusi am borrelia si asta se vede in sange, la microscop. Am aflat abia dupa un an jumate in care am facut sute de analize din care nu iesea nimic relevant., timp in care boala m-a distrus agresiv atacandu-mi toate articulatiile, coloana, ochii, pielea, creierul si probabil organele interne. Daca vrea cineva sa priceapa ceva din asta bine, daca nu, dumnezeu cu mila.
Eu barem am avut ' noroc ' de doctori care au recunoscut spasiti ca-s depasiti de problema. Asta m-a facut sa merg mai departe, sa caut si sa gasesc solutii pertinente de tratament.
Marshall protocol functioneaza ideal daca e inceput la debutul bolii. Mi-am recuperat integral artticulatiile
si am dobandit un sistem imunitar de exceptie. Borelia a dezvoltat rezistenta, s-a inchistat si e greu de tratat dar in timp se poate. Din pacate cei mai multui sunt diagnosticati gresit deoarece la noi in tara posibilitatile de a depista toate speciile de borelia sunt limitate si lumea nu cunoaste.
0
26-10-2011, ora 17:49
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
D-na Serbanmia, v-am scris un mesaj privat pe mesageria forumului.
0
26-10-2011, ora 18:20
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Serban, daca esti din Deva ar fi mai lesne sa te duci la Budapesta. Poate reusesti sa ajungi la dr Botzic..
Nu stiu ce sa spun... dar cred ca merita sa afli parerea dumnealui. Doar sa vorbesti ungureste sau engleza, sau sa iei pe careva cu tine care vorbeste in limba lui Attila. Doctorii nostri reumatologi is praf. marturie stau si
rezultatele tratamentelor lor in timp. :(
0
26-10-2011, ora 18:45
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Exact in Ungaria mi-am facut analizele dar nu in Budapesta ci la Szeged la o clinica (nu-i dau numele ca nu vreau sa se creada ca fac reclama). Sa zicem ca la "Clinica de aur" (vorbitorii de maghiara si iubitorii de google translate vor intelege :-)) Se vorbea mai degraba franceza decat engleza dar m-am descurcat in maghiara. Chiar am fost internat la ei pentru analizele acestea si multe altele, vreo 3 zile. Ce pot sa spun despre doctorii maghiari este faptul ca par mai interesati de pacient decat ai nostri, ca nu accepta "atentii", si preturile sunt muuult mai scazute decat te-ar costa in Romania aceleasi analize/investigatii. Si sunt foarte multi doctori si asistente care vorbesc romana ca si limba materna. Se pare ca nu toti au plecat in Anglia si Franta.
0
26-10-2011, ora 18:59
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
O admir pe d-na Toma pentru rabdarea pe care o are, sa explice de atitea ori pasii de urmat.Asa trebuie procedat, numai cheltuiti inutil banii pe la fel si fel de laboratoare.Intr-adevar tratamentul cu antibiotice este mai indelungat, dar cind iei Medrol, Metrorexate si altele si nu te simti bine nu trebuie sa ne dea de gindit?Si dupa ce se incepe tratamentul cu antibiotic totul este in regula, dispar durerile ce spuneti?
Daca toate aceste informatii ar fi existat pe forum in decembrie 2009, cred ca as fi gasit mai repede drumul bun. Cand am dat de el deja fiica era de 1 an de zile pe Metrorexate.Profitati de interventiile repetate ale doamnei.
Dupa ce epuizati toate incercarile de a va gasi cauzele mergeti la reumatolog, dar este foarte greu de gasit unul bun. Am consultat medici de alte specialitati dar parca sunt altfel decit reumatologii.accepta si alte pareri;Incepeti sa va cautati in primul rand la internisti, infectionisti.., endocrinologi.
0
26-10-2011, ora 20:23
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Nu stiu ce sa zic. Sunt studii care confirma eficienta tratamentului cu minociclina asupra bolanvilor cu poliartrita reumatoida. S-a observat ca acesti bolnavi au raspuns bine la tratamentul antibiotic dar boala a revenit dupa intreruperea acestuia. De aici s-au nascut tot mai multe ipoteze care sustin cauza infectioasa a acestei boli. Daca n-ar fi bacterii sensibile la acest antibiotic, organismul n-ar reactiona. Asta e cea mai buna proba !! Se pare ca nu s-a gasit inca o formula eficienta pe termen lung si deplin acceptata de tratare a infectiilor ce declanseaza poliartrita si in acelasi timp de stabilizare a sistemului imunitar. Marshall si-a propus si a atins acest obiectiv.Pacat ca nu e cunoscut si folosit. Ma cuprinde asa o tristete. Imi pare rau.

Serban, nu cred ca la Szeged ti-au facut microscopie in camp intunecat.
0
26-10-2011, ora 20:37
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
MP nici macar nu se bazeaza pe anlizele de parazitologie. El spune ca aceste infectii sunt atat de greu de dibuit si pentru unele nici nu exista reactivi, incat a renuntat la depistarea acestora si si-a bazat toata cercetarea pe raspunsul organsimului la bacterii, respectiv inflamatia TH1. S-a demonstrat ca toate bacteriile, indiferent de cum se numesc, raspund la aceeasi schema de antibiotic, doar ca tratamentul trebuie structurat pe termen lung, cu doze mici si pulsative de antibiotic si asociat cu niste restrictii. Eu asa am inteles si am luat-o pe drumul acesta, pe considerentul ca oricum n-am nimic de pierdut. Boala pe mine m-a lovit atat de rau incat nu-mi imaginez ce ar putea fi mai graoznic.
Probabil ca cei la care boala se instaleaza mai lent, nu au aceeasi senzatie si aceeasi motivare.
Una este sa te doara un deget rarisim ca in cazul Iuliei si alta e sa te doara brusc tot corpul si sa nu te mai poti misca deloc.
0
26-10-2011, ora 20:41
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Irina, ai dreptate, nu la Szeged mi-au facut microscopie in camp intunecat, la Szeged mi-au fost doar prelevate probele de sange si lichid cefalo rahidian. Rezultatele si interpretarea imaginilor erau in limba germana si engleza. Probabil in Austria sau aparatura era de productie germana.
0
26-10-2011, ora 20:44
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
si la ce concluzie s-a ajuns?
0
26-10-2011, ora 21:04
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Negativ in toate benzile, nimic ce ar putea cauza valori atat de ridicate ale VSH-ului, factorului reumatoid, proteinei C reactive.
0
27-10-2011, ora 08:38
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Serban,
imi pare rau pentru tine daca ai epuizat toate cautarile. Ieri, o prietena de-a mea a auzit ca am borrelia si s-a bucurat nespus de mult pentru mine. Pare paradoxal dar de borrelia se scapa, de PR cu siguranta ca nu. M-a surprins ca stia ata de multe despre borrelia dar are 2 catei in casa si a citit despre ce boli transmit capusele ( ea mi-a spus ca in fiecare perioada calda scoate capuse de pe cateii ei).
Deci, daca ai mers si la microscopie in camp intunecat si in picatura de sange proaspat nu s-au vazut animalutele atunci asta e...capul sus...MTX, ARAVA, ENBREL, etc.
Cat despre amarena39 ma bucur ca este pe drumul cel bun si crede in reumatologul d-ei.Asta inseamna ca se simte excelent si nu pot decat sa ma bucur pentru ea.
Insa despre doctorii care se cred atoatestiutori...imi pare rau...asta nu denota decat neprofesionalismul lor. 'Forumistii' sunt oameni care sufera si care incearca in mod cu totul dezinteresat sa impartaseasca si celorlalti din experientele lor.Toti medicii care sunt OK activeaza pe forumuri sau macar le citesc.( dr. Markus, dr. Ion, dr. Uscatu, dr. Motcu...).Din pacate lista este foarte subtire.
A, sa inteleg ca marea profesoara care ma dorea cotizant la ea in schimbul unor injectii cu REMICADE este un foarte bun doctor? Este clar ca fiecare are puterea lui de intelegere si are dreptul sa-si aleaga terapia. Cu cat crezi mai mult in terapia urmata cu atat rezultatele sunt mai bune.

Cea mai buna prietena a mea ( de 30 de ani suntem impreuna) are deja mainile modificate de boala, simtomele clare de asa zisa poliartrita ( de curand este programata pentru prima data la reumatolog). Dupa ce am fost la dr. Motcu i-am povestit despre borrelia si despre capuse si mi-a spus ca in 2001 a fost intepata de capusa si dupa cateva zile a descoperit-o pe spate.
Are toate simtomele borreliei. Va merge si ea cat de curand la Bucuresti pentru investigatii deoarece starea ei se inrautateste in fiecare zi.Mi-am sunat toate cunostintele pe care le stiu cu probleme similare si le-am indrumat catre infectioase. Mai mult o doamna si fiica ei de 18 ani au eritem migrator ( semn clar de infectie cu borrelia)
si nici un medic nu si-a dat seama de asta. Le-am trimis la investigatii.
Nu e de gluma cu borrelia si mai mult nu se poate estima numarul persoanelor infectate.
Un medic a spus ca procentul este foarte mare, in jur de 80%, mai ales in mediu rural, dar ca un sistem imunitar puternic face fata.Ce se intampla cand o banala raceala te destabilizeaza si iti scade sistemul imunitar? Atunci lucrurile o iau razna.
As fi curioasa sa aflu despre performantele dr. tau, amarena39.Are vreun pacient tratat de PR?
Oricum e pozitiva opozitia ta pe forum, asa se naste progresul, numai sper sa-ti fie bine tie.

Repet si eu ceea ce zice Irina:
1. microscopie in camp intunecat
2.testul ELIZA ( Fundeni)+Western Blot ( chiar daca pe Eliza nu a iesit nimic)
Daca toate astea au iesit negative ( asta daca nu cumva sunteti pe imunosupresoare sau corticosteroizi care dau rezultate fals-negative) atunci singura solutie este REUMATOLOGUL!
Este foarte importanta ordinea: INFECTIONIST si apoi, daca este cazul REUMATOLOG!
0
27-10-2011, ora 08:54
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Serban,
nu te costa nimic sa incerci 1 an protocolul Marshall.E foarte posibil sa fie o bacterie care nu este identificabila, similara borreliei. Stii ca anual se descoperii in medie 5 noi specii de bacterii. Iar analiza unei bacterii cunoscute presupune prezenta in laborator a kitului pentru acea bacterie. Degeaba mergi la un laborator care face borrelia dar are kit doar pentru burgdorferi si tu ai afzeli sau garini. Evident ca testul va iesi negativ.In Romania cu greu gasesti kituri pentru cateva bacterii mai cunoscute...dar ele sunt cu miile.
Eu in locul tau as apela, doar in ultima instanta, la tratament imunosupresor.
Mult noroc!
0
27-10-2011, ora 12:57
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Eu una cu ajutorul forumistilor m-am pus pe picioare. Daca nu erau oameni ca BB care mi-au impartasit experientele lor, n-as fi gasit nici acum un raspuns la problemele mele. Imi pare rau si acum ca nu l-am ascultat mai devreme si am lasat sa treaca 6 luni, timp in care am mers pe mana reumatologilor si mi-au fost distruse toate tendoanele de la picioare si maini, coloana, ochii si restul. In 5 minute de consultatie, un reumatolog faimos, mi-a pus scanerul de la ecograf pe glezne sa vada inflamatia care oricum se vedea cu ochiul liber. Asta m-a costat vreo 200 lei in plus fata de costul deja mare al consultatiei Am ramas cu impresia ca nu avea alta grija decat sa-si amortizeze ecograful de vreme ce cu toate ca aveam inflamatii vizibile si dureri generalizate, mi-a prescris Coenzima Q 10, artrostop si antioxidant, cu programare peste inca o luna.
Dupa o luna de asemenea tratament, eu nici nu mai puteam merge pe picioare si nu-mi mai puteam folosi mainile, moment in care am primit faimosul methotrexat, fara nici o alta investigatie suplimentatra. Se pare ca MTX in diverse combinatii, e maximum ce pot ei face.
Cand ma gandesc ca si doamna Niculaescu credea la inceput ca MTX e bun, ca-i modificator de boala si ca boala o sa intre in remisie... iar acum s-a convins de contrariul, inteleg ca la fel ca dansa, la fel ca mine, Diana si toti ceilalti, are fiecare timengul sau si e nevoie de timp si multe alte cunostinte de trecut prin filtrul ratiunii, pentru a intelege ceva atat de complex cum e aceasta boala nenorocita care ne-a lovit.
0
27-10-2011, ora 13:37
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Nu stiu daca ar fi posibil de o intilnire a "forumistilor" cu citiva medici reumatologi tineri.Le pun la dispozitie dosarul medical. Tot am crezut ca o sa citeasca si acesti medici ce scriem noi si sa le dea de gindit.
0
27-10-2011, ora 14:30
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Asa este, am citit si recitit.Am intrat pe zeci de situri de reumatologie din multe tari.Trebuie facut ceva cu societatea de reumatologie;vreau sa merg la acel reumatolog vazut la televizor, dupa a carui emisiune am intrat in panica si sa-i prezint cazul sa-i multumesc deoarece indirect, m-a ajutat sa ajung pe drumul bun.
0
27-10-2011, ora 15:29
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Sa stiti ca si reumatologii au intrat in panica, nu numai noi. E un curent de opinie foarte defavorabil protocolului Marshall in reumatologie, de asemenea impotriva doctorului maghiar Bozsik Bela Pal, o intreaga campanie de presa.
0
27-10-2011, ora 15:47
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Serbane, da-ne si noua link-uri sa citim despre ceea ce tu spui.
Ce este gresit?
Gainile care au Micoplasma mor ( am avut asa ceva, le-am tratat cu synulox -antibiotice si nu si-au revenit deoarece le-am tratat tarziu), cainii cu babesia mor in mai putin de 4 zile ( si daca sunt tratati raman cu sechele )...si sa cred ca astea nu fac ravagii in corpul nostru?
Le elimin si apoi, daca nu am rezolvat problema (ca este si aceasta optiune ca o data pornit procesul autoimun sa nu mai poata fi stopat),...merg mai departe.
Stii ce i-a spus regina Spaniei lui Cristofor Columb: ' Daca pamantul pe care-l cauti nu exista, D-zeu il va crea pentru a-ti rasplati cautarea'
Sa nu uitam ca multi ganditori au fost judecati de inchizitie si arsi pe rug (e pur si muove-si totusi se misca; sunt cuvintele rostite de Galileo Galilei, la sfârsitul procesului intentat de biserica pentru convingerile sale stiintifice si în cadrul careia a fost obligat sa retracteze afirmatiile anterioare. In contradictie cu teoria geocentrica sustinuta de biserica, el a demonstrat, pe baza observatiilor astronomice, ca Pamântul este o planeta care face o miscare de rotatie în jurul Soarelui).
Astfel, vom vedea in anii ce urmeaza daca reumatolgii vor ramane la fel de inchistati in protocoalele lor doar cu MTX sau medrol.
0
27-10-2011, ora 17:19
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
buna ziua tuturor, imi place sa citesc sfaturile si experientele voastre va inteleg ptr ca prin asa ceva trecem toti.Eu acum sunt in Italia toate analizele le am facut aici trebuie sa va spun ca DA le am facut in camp intunecat si mi au iesit negative dtr de acolo mi a zis ca nici nu era nevoie sa le mai fac ptr ca era sigur ca nu am ptr ca nu am valorile care sa indice asa ceva marite ( cum ar fi ves etc) oricum evorba sigur de pr mai astept inca o serie de raspunsuri la alte analize si apoi intru pe tratament CRED ca pe mtx dupa spusele doctorului.Eu as fi vrut sa intru imediat pe trat sa nu mai stau doar cu antiinflamatoare dar dtr asta are ceva scrupule mi a zis ca vrea sa fie sigur de tratament. Eu acum ma tratez aici in Italia am gasit acest doctor pe care m i l a recomandat odoamna farmacista care a inceput sa mi cunoasca durerea vazandu ma in halul in care eram.Deocamdata atat am sa va spun va multumesc mult tuturor celor care mi ati raspuns si nu pot decat sa va doresc multa sanatate si numai bine tuturor.PA PA
0
27-10-2011, ora 20:09
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
unde se manifesta curentul acela de opinie Serbane? Chiar asa, da-ne si noua sa citim acele opinii defavorabile.
Macar de-ar avea reumatologii pareri vis a vis de MP, fie ele si defavorabile. Asta ar insemna ca au studiat problema dar, sincer, ma indoiesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
1707 comentarii 1 2 ..... 293031 ..... 56 57 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.