Poliartrita reumatoida

1707 comentarii 1 2 ..... 282930 ..... 56 57 Înainte ›
0
21-10-2011, ora 20:55
voios23
Nu este medic/terapeut
voios23
Buna Irina
Am citit si eu comment-urile despre toate bacteriile si parazitii ce se pot gasii in sangele nostru.marturisesc ca si eu am ajuns dupa nenumarate investigatii si tratamente sa fac un examen la microscop intunecat.am ramas uimit.macar am gasit o CAUZA.as vrea sa pot lua legatura cu tine pentru mai multe informatii si indrumari.eu sunt din constanta.o adresa de mess sau chiar un nr de tel ar fi de folosd aca nu deranjez.astept un semn de la tine.iti multumesc anticipat.
1
21-10-2011, ora 23:24
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Buna Adi, ti-am dat un mesaj privat
0
23-10-2011, ora 20:37
alexandra_1123
Nu este medic/terapeut
alexandra_1123
buna seara.din pacate este prima data cand va scriu si asta pt ca sunt disperata.problemele mele au inceput acum 1 an cand ma jena f putin genunchiul drept si f rar.acum 3 luni de zile insa au inceput niste dureri fff suparatoare la mana dreapta.dupa 2 sapt la mana stanga.am avut un puseu in care nu m-am putut ridica din pat.toate articulatiile ma ardeau efectiv.si ma simteam ca si cum as avea gripa.a mers la reumatolog si am facut analize si absolut toate sunt bune.(vsh, proteina c reactiva, celule lupice, analize de endocrinologie, factor reumatoid, aslo, hemoleucograma).acum o saptamana am repetat analizele pt ca nu pot sa cred ca nu am nimic desi eu ma simt tot mai rau.la analizele de la med de fam in urma exudatului faringian a reiesit ca am stafilococ auriu in gat si culmea proteina c reactiva pozitiva plus valoarea aslo 200.am luat antibiotice pt tratarea stafilococului doar ca de 2 zile genunchiul drept ma inteapa si nu pot sa il flexez.nu pot sa stau in genunchi si ma ridic greu.
am incercat cu toate unguentele si tin sa mentionez ca in puseul pe care l-am avut am facut si dexametazona si un piafen pt dureri si abia a cedat..sunt tot mai trista pt ca nu gasesc ce am, , , toti medicii ma trimit acasa desi eu ma simt tot mai groaznic.mai grav e ca ma incadrez in tot ce ati discutat voi aici.va rog sa ma sfatuiti ce sa fac?
0
23-10-2011, ora 20:43
alexandra_1123
Nu este medic/terapeut
alexandra_1123
mentionez ca momentan nu am nici o articulatie inflamata, , , , durerea este fugitiva uneori ma dor degetele mainilor ca mai apoi sa ma doara in talpa de exemplu! am mers la 2 reumatologi, , am uitat sa spun ca am facut si acea analiza hla-b27 negativ.am facut si anti sm, anti ccp, anti adn dublu catenari toate in valori normale.ce poate fi totusi?
0
24-10-2011, ora 09:56
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
Pentru Alexandra;nu stiu citi ani aveti, dar cititi tot ce a scris D-na Toma, are dreptate in tot ce spune.Analiza ASLO nu arata infectiile latente;O sa va spun succint despre fiica mea.Chiar in saptamina in care trebuia sa-si serbeze majoratul, s-a umflat la genunchi, cot, git ;a avut CRP 170, VSH 100, Fibrinogen 900, leucocite 19500lichid la genunchi, efectiv nu mai putea merge.I-am facut zeci de analize, am umblat pe la zeci de reumatologi, infectionisti.A inceput tratamentul cu MEDROL si METROTREXATE;in prima faza i-a fost bine, dar dupa aceea trebuia marita doza de Medrol.Cind sunam la reumatolog imi spunea sa mai introducem o pastila de Medrol.Am intrat in panica in primavara acestui an, cind am vazut la televizor un reumatolg celebru care spunea ca Metrotrexatul nu a vindecat pe nimeni.Am inceput sa merg la alti infectionisti, internisti, reumatologi, ortopezi, radiologi.Unul din infectionisti, cind i-am spus despre infectiile latente, mi-a spus ca el nu a invatat la scoala acum 30 de ani despre asa ceva.M-a lasat fara cuvinte.Am gasit o doamna doctor, specializata in terapie intensiva care mi-a spus ca toate bolile au o cauza si ca trebuie sa merg din aproape in aproape;ca diagnosticul de boala din cauze necunoscute pentru ea nu exista.Eram disperata dar increzatoare ca voi gasi calea cea buna.Am inceput din nou cu analize la fel si fel de clinici.Am fost si la clinici din strainatate. Nu gaseam nimic.La indicatia domnului doctor Markus de la Sighet am inceput alte analize si asa am ajuns la dr.Gogoasa, la Fundeni.I-au iesit micoplasma, giardia etc.Fiind sub tratament cu Medrol si Metrotexate, rezultatele nu sunt edificatoare.Am inceput tratament pentru giardia, i-am redus doza de Medrol, nu i-am mai facut Metrorexate si ne-am dus din nou la Fundeni.Rezultatele de data aceasta au aratat clar Borelia si pe IGG SI pe IGM.Stiam de doctorul Ion de la Constanta de pe net, de pe diverse forumuri.Este un medic de exceptie.La Constanta, la indicatia doctorului Ion i-am facut RMN la sold, era la limita CU NECROZA DE CAP FEMURAL..Atentie mare la cei care iau Medrol.
I s-a scos toata medicatia si imediat, in aceiasi zi am inceput tratamentul pe schemele date de domnul Ion ;fiica se simte bine, fara Medrol, fara Metrorexate, fara Aflamil.Dupa 2 ani de zile gaseam in sfirsit un infectionist de exceptie.Exista atita energie pozitiva la Constanta, sunt oameni minunati, pun suflet in ceea ce fac.Inca
odata le multumesc celor doi medici Ion de la Constanta si Markus de la Sighet. Multumesc si Aneimaria de la Constanta,
0
24-10-2011, ora 10:09
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
am vrut sa scriu succint, cred ca am mai facut si alte greseli de scris, dar numai conteaza
0
24-10-2011, ora 10:55
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Buna !
Ma bucur ca ne-ati impartasit din experienta fiicei dv, d-na Niculaescu.
Sunt multiple cauze care pot conduce la analize eronate, cum ar fi imunosupresoarele sau corticosteroizii.
Dar daca aveti dubii in ceea ce priveste un exament imunologic mergeti si la un microscop in camp intunecat. Oricum fiecare dintre dv care este gasit pozitiv la o analiza imunologica ar trebui sa mearga si la un microscop in camp intunecat deoarece se pot identifica intr-o picatura de sange si alte nanobacterii decat cele pentru care exista kituri la Fundeni, la dr. Gogoase. De exemplu, noua la Fundeni nu ne-a putut face testul pentru babesia, un parazit din clasa celor care da malaria.Acest parazit a iesit in schimb la microscopia in camp intunecat.
Deci o investigatie completa, dupa mine, ar incepe cu un microscop in camp intunecat si apoi cu un test ELISA continuat cu WB desfasurat pentru borrelia. bineinteles ca am avut si eu si baiatul stafilococ auriu in nas, acum un an. Am urmat tratament si la urmatoarea analiza nu a mai iesit. Dar nu garanteaza nimeni ca nu a reaparut infectia deoarece acest stafilococ face parte din flora bacteriana comuna care devine patologic atunci cand se inmulteste in mod exagerat.
Acum stiu faptul ca problemele noastre pe tractul ORL sunt date de micoplasme, care sunt foarte greu de indepartat.
Atunci cand mergeti la un infectionist trebuie sa aveti intregul tablou al coinfectiilor pentru a vi se da tratamentul adecvat.
De ex, daca nu mergeam la microscop in camp intunecat nu stiam de babesia, care face ravagii.Un catel infestat moare in mai putin de 4 zile iar in organismul nostru babesia este responsabila de anemie si de aici de consecintele neoxigenarii corespunzatoare ale tesuturilor.Pe langa toate astea sunt si multe alte efecte ale infectiei cu babesia.
0
24-10-2011, ora 11:08
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
In februarie 2011 am fost la Fundeni la alt medic la imunologie si mi-a iesit ASLO peste 200. D-na dr. mi-a spus ca nu arat a bolnav de PR si ca sigur am o infectie. ASLO este specific stafilococului B -hemolitic, care este si el foarte periculos. Un titru crescut arata fie prezenta stafilococului fie o infectie trecuta si nesterilizata complet cu acest stafilococ. Eu am avut la 27 de ani 2 episoade de amigdalita pultacee ( sau angina pultacee) care m-au tinut la pat cate o saptamana cu dureri cumplite de muschi si articulatii ( exact ca acum pe PR) doar ca aveam puncte de puroi pe amigdale si febra. Mult timp am pus PR pe seama celor 2 pusee de angina pultacee si poate ca si astea, pe undeva, au slabit sistemul imunitar.M-am tratat singura, dupa farmacista, si nu dupa schemele unui infectionist sau ORL-is, la care se ajunge foarte greu intr-un mic oras de provincie. (Si daca avem in oras asa ceva sunt de cea mai proasta calitate).Dupa aceste episoade au inceput durerile la un genunchi vreo cativa ani, ca sa culmineze in 2008 si sa se declanseze un asa raspuns imun.Banuiesc ca intre timp am agatat si bacteriile pe un fond de sistem slabit si iata la ce au condus toate astea. In vara lui 2008 ne-am cumparat o casa la tara si probabil in acea perioada au avut loc infestarile. In iarna deja lucrurile au luat-o razna.Pe un fond de organism slabit, imunitate scazuta, stres, etc. s-au creat conditiile mai mult decat propice de dezvoltare a acestor nanobacterii si paraziti.
0
24-10-2011, ora 11:10
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Nici nu stiu cum e mai bine: sa nu stii decat ce iti spune medicul si sa ai incredere sau sa stii ca doctorul tau in care aveai incredere este posibil sa fie depasit si toata suferinta ta a fost de pomana. Nu mai stiu ce sa fac...Deocamdata am intrerupt orice tratament, nu m-am mai prezentat la controale si nu mai vreau sa aud de medici... NU e bine dar deocamdata asta simt.
0
24-10-2011, ora 11:23
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Daca stiam atunci ce stiu acum as fi fost mult mai preventiva. E suficient ca la iesirile in aer liber, la iarba verde sa fiti protejati atat cu haine cat si cu lotiuni contra insectelor, sa va scuturati hainele inainte de a va urca in masini, de a intra in casa si de a aduce la dv in apropiere aceste capuse, care in forma nimfa au 1-2 mm.Daca aveti iarba in curte aceasta trebuie cosita foarte des si stropit cu diferite substante deparazitare.Animalele dv de companie trebuie sa fie vaccinate si deparazitate la timp, periate, supravegheate mai ales daca locuiesc cu dv. in casa.Chiar si banalii hamsteri sau porcusori de Guineea pot transmite diverse bacterii. Atentie la curataul tavii pisicii dv. precum si igiena exemplara dupa un episod de tandrete cu prietenul dv necuvantator.
In lumea civilizata se pune accent foarte mare pe profilaxia bolilor pe cand in lumea noastra de categoria a III-a nici nu incape vorba. Asemenea lucruri ar trebui spuse la scoala copiilor.dar cine sa o faca...profesorii... alta categorie depasita de vremuri.
Recunosc faptul ca nu chiar fugeam la spalat dupa fiecare mangaiere a cateilor nostri ( care erau la zi cu vaccinarile) sau motanul pe care-l indrageam atat de tare.
Cat despre copii mi se parea chiar inofensiv sa se joace pe iarba tunsa scurt din curte sau cu piciorusele goale.de-a dreptul reenergizant! Consideram ca este benefic, ca se intareste astfel sistemul imunitar.
De acum inainte voi fi foarte atenta la toate aceste aspecte si mai ales pentru copii.
0
24-10-2011, ora 11:28
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Pt serbana61
Am trecut si eu prin faza asta si nu a fost benefic...m-am ales cu dureri cumplite si cu 8 luni de chin groaznic. Fara medici nu ne putem descurca.,..doar ca trebuie sa-i gasim pe cei mai buni...pe cei carora le pasa de suferinta noastra, nu numai de propriul lor buzunar...personal imi pun mari sperante in dr. Ion de la CT.Abia astept sa ajung la d-lui.Eu am PR cu FR 440 UI ( imens) si s-ar putea ca sa rezolv infectiile dar sa raman cu un raspuns imun exacerbat...si totusi voi face tot posibilul sa ma vindec...toate aceste bacterii slabesc organismul si trebuiesc indepartate cat mai urgent...asa ca sper ca indepartata cauza sa plece si efectele.
1
24-10-2011, ora 11:57
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
hey, nu putem acu' sa traim intr-un glob de sticla steril. Eu luam din cand in cand regent si dadeam toata casa dar se pare ca nu am dat destul de des. Am inteles de la veterinari ca trebuie data toata curtea unde sta cainele. Aceasta procedura se face din 6 in 6 luni. Totusi, e greu sa te feresti. Ce poti face cel mai bine este sa ai grija de sist. imunitar si sa nu ai multe alte parazitoze la purtator.
Un doctor ce face microscopie in camp intunecat, spunea ca luati aleatoriu si analizati la microscop, aprox. 80 % dintre oamaeni prezinta diverse forme de borelii in sange, doar ca nu toti prezinta simptome.
Problema declansarii smptomelor noastre este faptul ca borelia se combina cu mycoplasma, toxoplasma
babesia si diverse alte parazitoze. Mycoplasma este cea mai nenorocita bacterie deoarece se inmulteste asimptomatic, da doar oboseala extrema si imunosupresie. Pe fondul unei mycoplasmopze se pot dezvolta
aceste boli. Noi cei cu simptomatologie articulara, avem deja o forma cronica a infectiilor, foarte greu de tratat.
Statul nu aloca fonduri pentru aceste proceduri, doctorii isi cumpara reactivi din buzunarul propriu.
Dr Botzic si-a preparat si brevetat singur reactivul dual dur pentru a evidentia borelia in sange. Dansul a fost bolnav ca si noi si de aceea s-a zbatut, ca si Marshall care a suferit 20 ani de sarcoidoza, ca si alti medici celebri care au atacat aceste boli pe cauzele infectioase. Acesti oameni au reusit sa aduca un pic de lumina inr-un domeniu pribegit, au inteles ca fiecarui minus ii corescpunde un plus si au incercat sa-l gaseasca.
Medicina secolului nostru nu cauta sa ne vindece pe noi ci este indreptata masiv spre castig. Medicilor nu le caut mare vina, eu nu-i acuz de nimic. Sunt niste oameni ca si noi, cu posibilitati limitate, supusi sistemului si vremurilor. Nu pot sa inteleg de ce nu depun pasiune in ceea ce fac si de ce nu se face cercetare dar
daca patrunzand mai adanc in sistem, probabil ca acolo se gasesc toate aceste raspunsuri.
0
24-10-2011, ora 12:06
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Serban, daca ai reusit sa intrerupi orice tratament, esti mare omule !!! Acum e momentul sa faci toate analizele, dupa ce stai o vreme fara imunosupresor. Eu am vazut multe cazuri ( oameni cu care am vorbit ) in care spirochetele din sange n-au aparut decat dupa initierea antibioticului.
Chiar Dr. Botzic explica pe un buletin de analize cum antibioticul scoate spirochetele cantonate in tesuturi / articulatii, acestea fiind preluate de sange spre a fi atacate. Analizele unor pacienti inainte si dupa antibiotic au evidentiat clar acest fenomen.
Gandeste-te la asta. E destul de tehnic pt. tine ? :)
0
24-10-2011, ora 12:19
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Irina are dreptate.
Eu am urmat 6 luni MP si am simtit cum se reactiveaza toate nanobacteriile, dupa doze mici de antibiotic..
0
24-10-2011, ora 12:30
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
am uitat sa mentionez, ca i-am facut analizele si la microscop pe cimp intunecat, avem filmul in care vedem cum misuna parazitii;
0
24-10-2011, ora 12:41
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
S-a activat de fapt sistemul imun,. Bacteriile erau acolo si inainte doar ca nu erau atacate de sistemul imun care era tinut suprimat cu methotrexat si arava. S-a produs asa zisa rascolire despre care vorbesc toate batranele prin centrele de recuperare. Ele stiu din proprie experienta ca la inceputul oricarei proceduri de recuperare se produce o rascolire ce exacerbeaza boala si apar dureri mai intense. Abia dupa aceea se instaleaza starea de bine si se simt beneficiile
terapiei. Trebuie sa intelegem ca nanobacteriile in sine nu produc nicio durere ci doar degenereare lenta. Doar raspunsul organismului impotriva lor produce inflamatie si deci durere. Inflamatia trebuie controlata, organismul trebuie ajutat in lupta lui prin tratament sustinut cu doze pulsative de antibiotic, tintite pe infectiile existente, cu stimulare gen oxigenare, ozonoterapie si cu detoxifiere.
Terapia imunosupresoare ar trebui initiata numai si numai daca tratarea infectiilor nu mai este posibila, respectiv organsimul nu mai poate sa lupte sau lupta cu boala ii poate fi fatala.
Niste oameni tineri care inca au capacitate de regenerare nu ar trebui sa renunte asa usor la lupta. E adevarat ca e posibil sa ne luptam cu boala asta si s-o si invingem, ca apoi sa ne loveasca vreo alta belea necrutatoare.
Suntem expusi in permanenta hazardului si ramane la latitudinea fiecaruia sa lupte sau nu pentru sanatatea lui viitoare sacrificand starea de oarecare bine din prezent. Mie una mi-e groaza sa ma apuce batranetile cu o boala precum poliartrita sau borelioza care aduce multiple sechele degenerative. Prefer sa ma lupt acum cu boala ca cine stie daca o sa-mi ajunga pensioara mai tarziu sa ma mai aventurez in diverse tratamente.
0
24-10-2011, ora 19:05
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
am intrerupt si eu tot tratamentul pe care il aveam inclusiv medrol am facut din nou toate analizele inclusiv bacteorologic si aslo maine iau rezultatele si tot maine am programare la doctor(mentionez ca l am schimbat) abia astept sa vad rezultatele maine va spun ce am facut numai bine si sanatate
0
24-10-2011, ora 19:18
amarena39
Nu este medic/terapeut
amarena39
ptr domnul serbana nu cred ca ati facut bine ca ati lasat tratamentul eu sunt abia la inceputul bolii si dupa ce am intrerupt tratamentul la nici macar o luna au inceput durerile dar de data asta mult mai intense si mai anchilozante va sfatuiesc din experienta personala NU INTRERUPETI TRATAMENTUL durerile o sa fie mult mai chinuitoare si tratamentul ineficient va doresc numai bine pa
0
24-10-2011, ora 22:24
alexandra_1123
Nu este medic/terapeut
alexandra_1123
am fost astazi pt a treia oara la un alt reumatolog.am facut o ecografie pt ca a observat ca am genunchiul umflat si ca e posibil sa fie un chist baker.in urma ecografiei a reiesit ca nu am acest chist prezent insa genunchiul nu arata bine si prezinta o inflamatie.prin urmare mi s-a dat sa fac un rmn de genunchi.aveti idee in ce masura ma ajuta acest rmn, , , trebuie sa astept o saptamana pana il fac si sincer sunt din ce in ce mai speriata!!!
0
25-10-2011, ora 08:53
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
E foarte bine sa gasesti tratamentul si medicul in care sa ai incredere deplina...asta ajuta.
2, 5 ani am facut tratament imunosupresor si credeam ca sunt OK...dar mi s-a intamplat sa nu iau cateva zile tratamentul si durerile m-au terminat...ceea ce mi-a dat de gandit...un tratament eficient trebuie sa-ti redea starea de bine si mult timp dupa ce l-ai intrerupt.ceva era suspect. Apoi la cateva luni dupa acest episod am renuntat complet deoarece am aflat ca sunt pe o pista gresita.
Am discutat cu un medic care a auzit de borrelia si mi-a zis ca tratand aceste infectii este posibila vindecarea, adica durerile articulare sa dispara dar ca exista si riscul de a nu mai putea stopa raspunsul autoimun agresiv...depinde de cat de avansata este boala si de cat de bolnav este sistemul imun. Dar ca, in orice conditii, aceste infectii trebuiesc urgent eliminate deoarece pot fi fatale.M-am buburat sa gasesc un medic care desi nu este infectionist stia foarte multe despre borrelia si coinfectiile ce insotesc aceasta nenorocire. Am scris pe forumul Marshall si cei de acolo ma sfatuiesc sa incerc sa ma tratez la un infectionist dar daca problema nu se rezolva sa nu exclud posibilitatea de a ma intoarce la protocol, ei sustin ca desi e de lunga durata rezultatele sunt garantate.
Oricum alte sanse nu sunt. Exclud orice tratament imunosupresor deoarece ma face mai vulnerabila in fata tutor virusurilor, bacteriilor, parazitilor, etc.
Dar depinde de fiecare dintre dv sa alegeti ce credeti ca e mai bine pentru dv. Va sfatuiesc doar sa faceti alegerile dupa ce aveti un tablou complet asupra starii dv de sanatate.Inainte de orice hotarare faceti analizele pe infectioase...garantat o sa va schimbati optica dupa.
Pana atunci...sanatate sau mai bine zis la cat mai multe zile bune!
0
25-10-2011, ora 10:12
serbanmia
Nu este medic/terapeut
serbanmia
As ruga mult daca cineva stie exact daca ar fi corect sa fac testele de parazitologie in conditiile in care fac un tratament de fond cu plaquenil si medrol.Am inceput sa reduc doza de medrol dar mai dureaza pana termin si nu stiu cand voi fi apta sa-mi fac celelate investigatii.Mentionez ca sunt in prima luna de tratament pentru PR.Eu as dori sa fac testele cat mai repede sa vad daca totusi nu este vorba despre altceva iar eu ma tratez de zor cu imunosupresoare ale caror rectii adverse le cunoaste toata lumea de pe acest forum.Astept comentariile d-voastra si va multumesc anticipat.
0
25-10-2011, ora 10:17
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Draga Mia,
redu mai intai doza si apoi fa analizele. Poti incepe cu microscopia in camp intunecat, asta pentru a sti incotro sa mergi.
0
25-10-2011, ora 10:46
serbanmia
Nu este medic/terapeut
serbanmia
Am inteles.Iti multumesc mult de tot Diana.
0
25-10-2011, ora 10:51
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Reducerea dozei sau (in cazul meu) stoparea unui tratament este optiunea pacientului sau a medicului? Ce parere aveti?
0
25-10-2011, ora 12:09
felenadiana
Nu este medic/terapeut
felenadiana
Daca as avea incredere deplina in medicul meu ar fi optiunea lui...dar cum nu mai am este optiunea mea.
Cel mai important este sa descoperi ce diagnostic ai. Daca se confirma PR atunci imunosupresoarele si antimalaricele sunt o optiune alaturi de corticosteroizi.Dar este obligatoriu sa fie un diagnostic adevarat. Sunt curioasa sa aflu de cineva care are PR si care nu are o infectie cu Borrrelia, Babesia sau Micoplasme, asta dupa ce a epuizat toate investigatiile enumerate si de catre Irina in postari anterioare.
Daca ai pus diagnostic gresit si faci imunosupresie atunci o faci pe sanatatea ta!
Una este sa nu fii informat, sa nu stii si alta este sa fii informat si sa alegi gresit.
Aici chiar functioneaza liberul arbitru.
0
25-10-2011, ora 12:23
serbana61
Nu este medic/terapeut
serbana61
Eu am poliartrita diagnosticata in 1981, tinuta sub control pana in 2008 si explodata in 2009. Nu am Borrrelia, Babesia sau Micoplasme
0
25-10-2011, ora 12:49
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Ideal ar fi sa alegi impreuna cu medicul tau sa intrerupi tratamentul. Sa admita ca trebuie sa faci analize pe infectioase si sa te sustina in acest demers dar sunt unii medici care au ochelari de cal si nu pot intelege de ce tu vrei sa cauti alte raspunsuri cand ei ti-au zis clar ca ai poliartrita si te-au pus pe un tratament pe care ei il considera eficient. Poate ai putere de convingere si gasesti un medic destupat. Sunt si ei in urma nitel, iti dai seama daca abia anul acesta a aparut si la noi investigatia la microscopie in camp intunecat... si nici macar nu se face la un laborator uman. Suntem in urma rau !!
Ba am aflat de curand, tot de la un bolnav ca si noi, ca o face si un doctor din Constanta.
In orice caz, nu e bine sa stai prea mult fara tratament. Trebuie sa faci analize pe infectioase sa vezi daca ai tot coktailul ca si noi si apoi sa intri pe un tratament cat mai urgent. Altfel risti sa ai distructii mari si ireversibile.
Eu iti spun ca am fost la foarte multi medici, aproape toti reumatologii din BUcuresti si cei mai buni, si niciunul nu a avut sclipirea sa-mi recomanda analize de borelia, cu toate ca simptomele mele erau destul de evident specifice unei infectii cu borrelii, mycoplasme si tot restul.
Multi oameni care au luat-o pe cont propriu sau vindecat sau au tinut boala sub control fara tratamentele reumatologilor. In momentul in care s-au dus la medicii care ii diagnosticasera initial cu poliartita acestia au spus ca inseamna ca nu au avut poliartrita ci altceva, necunoscut, nedefinit, de aceea s-a vindecat. Ei n-or sa recunoasca niciodata, in ruptul capului, ca gresesc.
0
25-10-2011, ora 12:56
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Serban, daca tu esti sigur ca n-ai borrelia bebesia si mycoplasme, n-ai decat sa vorbesti cu medicul tau, sa-i spui ca tratamentul a devenit ineficient, ca nu mai poate tine boala sub control si sa-ti faca dosar pentru tratament biologic gen enbrel. Dupa 30 ani de boala e greu sa mai tratezi vreo infectie, oricum. Ar fi chinu naibii.
0
25-10-2011, ora 13:59
serbanmia
Nu este medic/terapeut
serbanmia
Draga Irina.
Scuza-ma daca sunt prea insistenta dar am citit intr-o postare anterioara de a ta ca ai auzit de un doctor in Constanta care ar face aceste analize de parazitologie in camp intunecat.Ai putea sa-mi spui cum il cheama?Ti-as fi recunoscatoare pentru ca in acest caz nu as mai face drumul pana la Bucuresti si ar fi mai simplu pentru mine care locuiesc in Constanta.
0
25-10-2011, ora 14:05
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Mi-a spus si mie adiluchian77. Sa-l rugam sa te contacteze in privat si sa-ti dea datele acelui medic.
Adaugă un comentariu / răspuns
1707 comentarii 1 2 ..... 282930 ..... 56 57 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.