Poate fi vb cancer de colon? Rog un raspuns urgent

20-02-2008
emiliahristo
Nu este medic/terapeut
emiliahristo
Am 30 de ani si din lunile aug-septembrie 2007 am o jena in partea stanga mai exact in fosa iliaca stanga. La inceput aparea si disparea in ultima perioada este prezenta aproape in fiecare zi. Este o jena suportabila. In luna oct 2007 am facut o ecografie iar rez sunt buneIn urma acestor analize am consultat un medic care mi-a spus ca nu este vb de colon ci de rinichi intrucat rinichii au o forma neregulata adica:RS- 106/51mm, IP-18mm, IPC usor neregulatAm facut si un examen de coprocultura care a iest negativ(Dizenteric, salmonela, vibrion holeric, yersinia)Mentionez ca scaunele sunt regulate, nu am fost niciodata constipata in sensul sa nu ies la WC zile in sir, in schimb sunt zile cand materia fecala este mai groasa ceea ce duce la aparitia hemoroizilor. Pt a scapa de acesti hemoroizi am baut timp de o sapt un ceai antihemor. si am obs ca in ultima perioada am inceput sa am scaunele moi si inainte de a iesi la WC am crampe care dispar dupa. Mentionez cu nu sunt sacune diareice si nici nu am observat ca ar fi sange in ele. intrebarea mea este: ESTE VORBA DE COLON? TB SA FAC COLONOSCOPIE? DC NU CE POATE FI?
7 comentarii
0
23-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In primul rand varsta dvs. face ca dg. de cancer de colon sa fie putin probabil, aceasta fiind o afectiune a varstnicului. Cel mai probabil, este vorba de sindromul de intestin iritabil, care afecteaza intermitent tanarul in conditii de stress si asociaza dureri in zona descrisa si tulburari de tranzit. Tratamentul se face cu reglatoare ale motilitatii digestive gen trimebutina, enzime, regim bogat in fibre plus antispastice la nevoie.
Pentru a nu ignora insa un alt diagnostic cum ar fi rectocolita ulcero-hemoragica, boala Crohn, e bine sa faceti o coprocitograma, un test de depistare al hemoragiilor oculte in scau si recto-sigmoidoscopie sau colonoscopie care va exclude complet orice diagnostic cu risc.
0
12-05-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal
am 28 de ani si am cam aceleasi simptome cu tine.: durere abdominala stanga jos( dar o durere difuza), durere abdominala fosa ilica dreapta (dureri aproape permanente), balonari, greata uneori, dureri de cap in zona tamplelor, dureri de spate uneori, si nu stiu daca are legatura dar ma mai doare-amorteste si piciorul drept.destul de multe simptome si fff enervante

mi-am facut o gramada de analize, endoscopie, colonoscopie, ecografir.mi sa pus diagnosticul de colon iritabil.

sa fie doar colon iritabil???
0
28-07-2008, ora 00:00
denisam
Nu este medic/terapeut
denisam
Buna xw, aceleasi simptome le am si eu, la inceput au fost destul de rare, dar acum s-au accentuat si ma deranjeaza din ce in ce mai mult. Mi-am facut o gramada de investigatii, dar fara un diagnostic corect. In urma analizelor mi-a iesit megacolon, si lombosciatica. Mi-e greu sa cred ca durerile sunt de la coloana. Daca vrei putem sa schimbam cateva impresii, pentru ca medicii nu m-au lamurit. Unii zic ca este de la colon, altii de la coloana. Nu stiu ce sa ma cred si ce sa mai fac.
0
27-04-2010, ora 17:16
MARIA BOGDAN
Nu este medic/terapeut
MARIA BOGDAN
buna, aceleasi dureri in partea stanga le am si eu, am facut o gramada de analize si investigatii si pana la urma mi s-a pus diag. de colon iritabil;am luat debridat, motilium, espumisam si m-am simtit bine iau si colonhelp, de 2 zile iarasi simt durere in partea stanga ;eu nu am diaree sau constipatie.Am tot auzit de tratamente hemeopate; daca stie cineva va rog sa-mi spuna ce ia si de unde sa cumpar va multumesc !Cine a avut asemenea probleme si s-a vindecat sa ne impartaseasca si noua!!!
0
27-04-2010, ora 20:44
gigione
Nu este medic/terapeut
gigione
Acelasi diagnostic il am si eu-sindrom de colon iritabil si sindrom axios-depresiv!Am incercat cu mai multe tratamente, dar fara rezultate satisfacatoare!Iau debridat, spasmomen si la nevoie cate o pastila de Xanax pentru a-mi calma starile de panica ce apar cand ma balonez excesiv(pana simt ca mi se infunda urechile ca la altitudini mari si simt ca nu mai pot sa respir).La mine se complica situatia din cauza acestui "sindrom anxios-depresiv" care agraveaza simptomele colonului iritabil-balonare excesiva, tulburari digestive(constipatie sau diaree) apare si senzatia ciudata de nod in gat sau o frica de un pericol iminent (lesin sau moarte).As dori daca se poate sa-mi spuneti si mie Dna.MARIA BOGDAN cum va simtiti dupa o perioada mai lunga de COLONHELP!
Va multumesc!
0
27-04-2010, ora 20:56
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Semintele de in din Colonhelp sunt macinate. Ori inul macinat este vulnerabil in contact cu aerul, iar daca cutia prinde mereu aer, grasimile polinesaturate din in se oxideaza, ceea ce trebuie evitat.

Mult mai recomandata este fibra din canepa, semintele de in macinate personal cu rasnita de cafea.
Mi-am luat in din piata cand era ger si folosesc 10 zile/luna. In alte zile Canah colon active.
0
28-04-2010, ora 17:01
MARIA BOGDAN
Nu este medic/terapeut
MARIA BOGDAN
iau COLONHELP de o luna, m-am simtit bine, tranzit ft. bun, nu am mai avut dureri dar, de 3-4 zile ma doare iarasi in partea stanga, mai am din cutie inca si iau in continuare.Am observat ca si de la mancare provin durerile, daca ceva nu-i place imediat apar durerile. Am citit ca produsele hemeopate ar fi bune. nu stiu de unde le pot cumpara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.