pneumonie severa sau TBC?

21-07-2014
maria bella
Nu este medic/terapeut
maria bella
Buna ziua!
Verisoara mea, in varsta de 20 de ani, este internata intr-un spital tbc de o saptamana si nu are pus un diagnostic inca. inainte sa plece la spital acuza doar o tuse seaca persistenta, s-a dus la med de familie care a pus diagnosticul de bronsita cu tratament pe 6 zile cu antibiotic( cred ca zinat) si eurespal, dupa cele 6 zile de tr nu a mai tusit asa de mult dar a inceput sa aibe dureri in spate pe partea dreapta, dupa care med de fam o trimite la spital. in spital i se face film unde ne spune ca plamanul drept este afectat, analize de sange de unde reiese si cv infectie in sange..in continuare tratament cu cefort, i-a fost trimisa sputa la analiza...rezultat negativ la sputa. azi a fost trimisa la un alt spital pt un ct la care medicul curant nu se poate pronunta si pe maine o sa mai cheme un doctor sa citeasca impreuna rez ctului.
Va rog frumos, din suflet, sa ne dezmeticiti cumva daca se poate.
Multumesc!
1 comentarii
0
23-08-2014, ora 19:48
mary2476
Nu este medic/terapeut
mary2476
Buna seara, nu stiu daca te ajuta cu ceva raspunsul meu, insa sfatul meu este sa mai incerce totusi si la alt medic, de ex.mie mi s a spus ca am pneumonie, am luat augmentin 5 zile in care m am simtit si mai rau, intr un final au depistat ca era tbc. Iar ce a urmat si inca urmeaza, nu ti mai spun ca te sperii. Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Tuberculoza (TBC)
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •