Picioare umflate, dureroase, dureri de mijloc

03-09-2010
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Buna ziua.
Sper sa ma poata ajuta cineva cu un raspuns.Am un frate de 21 de ani, se plange de dureri in zona spatelui care se duce spre muschiul fesier in jos, uneori il dor piciorele, care sunt si umflate, iar la maini se plange ca il dor de parca sunt rupte.nu intelegem ce se intampla.Toata vara a stat cu spatele gol in curent cu geamul deschis, a stat cu sosete ude in picioare, iar acum o luna jumatate a fost foarte racit.Sa fie asta cauza?A fost si la reumatolog care i-a spus ca ar putea fi o boala pe viata sau o inflamatie.Cum este posibil asa ceva, cand pana acum nu a avut nimic, iar apoi de cand a avut acea raceala au inceput toate problemele.Astept raspuns urgent.Va multumesc.
4 comentarii
0
13-09-2010, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Bolile reumatologic, de tip inflamator-autoimun apar brusc, fara nici o explicatie, la orice varsta.
Prin urmare, daca nu ati fot corect diagnosticat, merita sa consultati si un alt reumatolog, si mai ales sa nu neglijati!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-09-2010, ora 17:29
angelD
Nu este medic/terapeut
angelD
Buna ziua!Va multumesc foarte mult pentru raspunsul si sfatul dvs. domnule doctor.Este foarte greu de crezut ca poate aparea boli reumatologice la o persoana atat de tanara.Acum au inceput sa i se umfle mainile, picioarele de la genuchi in jos si dureri de oase.Suntem foarte ingrijorati.Ma gandesc ca trebuie sa existe un tratament ca se se vindece, sper sa nu fie ceva pe viata.Ni s-a spus ca ar putea fi spondilartropatie seronegativa, noi speram sa nu fie asa ceva.
0
14-09-2010, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Spondilartropatia seronegativa este o afectiune tipica a adultului tanar
Consultati un reumatolog priceput, unul care sa puna baza mai ales pe examenul clinic si sa nu excluda o afetiune reumatologica-autoimuna doar motivand ca analizele sunt perfect normale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-05-2011, ora 23:50
markika
Nu este medic/terapeut
markika
Domnule doctor, am dureri de spate de o saptamana in zonz mijlocului am facut 5 zile injectii cu tador dar nimic.mentionez ca am varsta de 39 de ani si meseria de sofer si stau intre 5_6 ore la volan.va rog mult ajutati_ma cateodata am dureri de nu ma mai pot misca ma imobilizeaza iar in pat cand ma misc simt durere puternica.ce pot face?va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  • Ai picioarele umflate? Sfaturi şi recomandări
  •