Pete rosii pe piele... mancarime

09-01-2008
princes
Nu este medic/terapeut
princes
buna..de ani de zile imi apar pe corp niste pete rosii, mari care ma mananca rau de tot, am facut analize peste analize atat in tara cat si in ungaria si nimeni nu mi-a putut spune ce pot fi, din ce cauza imi apar!!!!am observat ca si la presiunea mecanica asupra unei parti a corpului meu, adica prin apasare, ciupire, inclusiv statul indelung pe scaun, imediat mi se umfla zona respectiva si se inroseste.nu mai stiu ce sa fac.si acum sant plina.ieri nu am putut deschide un ochi pt ca eram si acolo unflata.va rog ajutati-ma cu un sfat
7 comentarii
0
14-01-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Probabil aveti o urticarie pe care ati neglijat-o atunci cand a aparut si s-a cronicizat. Trebuie sa va ia un medic dermatolog in evidenta si sa va urmareasca periodic tratamentul si regimul alimentar.
0
22-07-2009, ora 08:20
adriana_elena25
Nu este medic/terapeut
adriana_elena25
aseara mi-au aparut niste pete rosii pe picior.s-au extins pe tot corpul si sunt imense.ma mananca de mor.nu stiu ce sa fac.ce ma sfatuiti sa fac?sunt insarcinata.va rog din suflet ajutati-ma
0
11-04-2010, ora 14:48
alintutsa
Nu este medic/terapeut
alintutsa
buna ziua am si eu o problema si sunt foarte disperata vara trecuta mia aparut o pata rosie pe picior mai sus de genunchi nu stiam ce este si nu mam dus la medic, pata nu a disparut dar sa facut mai pronuntata toamna cind a inceput a se lasa frigul a inceput sa simt pielea mai ales pe mini si picioare crapata si deshidratata, apoi in iarna a incepu sa ma doara un picior asa in regiunea de jos in artikulatie mai apoi ambele si durerea sa extins in articulatia genunchiului si a cotului si la umar cind doream sa ridic caopul de pe perna ameteam am fost la medicul de fam si mia dat indreptare la reumatolog, acolo mia spus ca am artrita reactiva mia prescris sa beau nimesil, sa ma ung cu declofenac, vreau sa mentionez ca aveam febra foarte mare si ma durea tot corpul.dupa vreo 3saptamini durerea a disparut in schimp pe picioare.in regiunea cotului shi pe burta spate miau aparut niste pete rosii care la frig se fac cafenii si unele ma dor, am mers la un dermatolog si acolo medicul nu era in dispozitie prea buna si mia spus ca am eruptii de reumatizm, sa vin alta data, dupa vizita asta nu am mai mers la medic deoarece nui nici un folos ce sa fac ca petele mele sa dispara, va rog mult sa imi recomandatsi ceva ce as putea primi, deoarece sunt domnisoara si mii rusine cu asa pete ce sa fac?(21ani).
0
13-04-2010, ora 17:09
sanda5
Nu este medic/terapeut
sanda5
mie imi apar pete rosii, si niste bubite marunte pe interiorul coapselor csi interiorul bratelor.imi apar mai ales in sezonul rece si ma mananca ingrozitor la cald.uneori apar mici eczeme mai ales pe brate (pielea se creapa si singereaza ca si dupa degeraturi).in general cind sunt mult in contact cu apa sau in urma actiunilor mecanice(pe interiorul coapselor, cand ma misc mult)
0
13-04-2010, ora 17:10
sanda5
Nu este medic/terapeut
sanda5
PS.Am facut teste alergologice dar au fost toate negative.
0
09-04-2013, ora 04:22
swandana
Nu este medic/terapeut
swandana
Va rog ajutati-ma cu vreo informatie daca puteti.De o luna mi-au aparut pe corp niste pete rosii de marimi diferite (uneori cat un punct mic alteori foarte, foarte mari) care ma manca cand apar iar cam la 20 de minute dispar si se muta dintr-un loc in altul pe pe piele.Forma lor nu este conturata iar daca ma scarpin petele se intind in dimensiuni uneori iau forma de dungi lungi, chiar daca nu ma scarpin tare, e suficient sa trec cu degetul si petele rosii se extind dupa forma cu care trec degetul.Cel mai rau e in zona venelor, la mana sau in spatele henunchilor petele sunt foarte rosii si mari uneori calde.Am antigen hbs cu viremie mica si trigliceride si albumine normale, echo normal.Nici un doctor nu mi-a gasit cauza acelor pete rosii care apar si dispar.Are cineva idee ce poate fi?
0
29-06-2013, ora 12:45
reigun44
Nu este medic/terapeut
reigun44
De ani de zile imi apar pe corp niste pete rosii mari care ma mananca.Am observat ca si la presiunea mecanica asupra unei parti a corpului meu, adica prin apasare ciupire inclusiv statul indelung pe scaun imediat mi se umfla zona respectiva si se inroseste.Am fost la mai multi medici, dar nu mi-au gasit nimic.Va rog sa imi spuneti daca stiti despre ce boala/alergie este vorba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •