PETE PE PIELE

22-05-2011
ADRIANACHIVU
Nu este medic/terapeut
ADRIANACHIVU
BUNA ZIUA DE APROAPE 5 ANI MIAU APARUT NISTE PETE PE PILE DE O CULARE MAI DESCHISA DECAT CULOARE PIELII DAR CAND E CALD AFARA SAU CAND TRANSPIR ELE SE INROSEC.MIAU APARUT PE SPATE PIEPT, SANII, GAT, SI BURTA. AM FOST LA MEDIC SI MIA DAT SA FAC UN TRATAMENT CU CLOTRIMAZOL CREMA DAR ACELE PETE TOT NU AU DISPARUT
2 comentarii
0
22-05-2011, ora 16:33
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Draga mea, nu trebuie sa te sperii, este vorba de o fotodermatita, o depigmentare a pielii;se intampla des la persoanele care au pigmentul deschis(de obicei, dar nu numai).Daca ele nu dor, sunt doar inestetice ca aspect, poti merge la un dermatolog bun care iti va prescrie un tratament cu melatonina.Iti spun de la inceput ca si eu le am, am facut si tratamentul, dar doar pe perioada cat il faci se amelioreaza putin situatia(de obicei pe perioada iernii, vara cu soarele va trebui sa folosesti crema de protectie 50+).
Va trebui sa te feresti si de soare, acolo unde va fi descoperita pielea, si nu va fi suficienta protectie, se va inrosi, extinde.Mai le poti ascunde folosind dupa crema solara un bun fond de ten.Imi pare rau nu are vindecare, va trebui sa le pastram.Am incercat si cu laser, dar..Daca ajungi la dermatolog, vezi sa nu fie mai degraba vorba de vitiligo;daca e, acesta se extinde.Sanatate multa, da-mi de stie ce ai rezolvat la medic.
0
26-05-2011, ora 13:22
liliana56
Nu este medic/terapeut
liliana56
Pot folosi Contractubex pentru albirea unei pete maronii aparute pe obraz si care a crescut in dimensiuni ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.