PET-CT IMUNOHISTOCHIMIE

11-09-2015
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
STIU CA NU AM POSTAT BINE DAR VA ROG UN RASPUNS :

Rezultat PET CT :

Densificare la nivelul lojei timice cu minima fisare a F18-FDG.
Fara leziuni cu fixare patologica a F18-FDG la nivelul ambelor paranechime pulmonare. Micronoduli pulmonari inactivi metabolic(sub limita de rezolutie PET situati in segmentul antero-bazal LID (6mm) respectiv postero-bazal LIS (5mm).
Cateva adenopatii axiale bilaterale cu centru grasos cu dimensiuni de pana la 25 mm in stanga, discret acive metabolic (SUV MAX 1, 51 in stanga, resoectiv SUX max 1, 83 in dreapta). Ganglion infracarinal metabolic activ cu suv max 3, 56.Ganglioni inghinali bilaterali, discret activi metabolic cu suv max pana la 1, 62 in stanga.
Fixare discret crescuta la nivel hilar pulmonar bilateral mai evidenta in stanga fara corespondent ganglionar CT nativ.
Ficat si splina de dimensiuni normale cu distributie fiziologica a radiotrasorului.
Panreas, colecist, glande suprarenale fara anomalii de fixare a F18-FDG.
Captare normala a radiotrasorului la nivelul tractului gastro-intestinal.
Excretie fiziologica a F18-FDG la nivelul rinichilor si vezicii urinare.
Activare medulara osoasa difuza. Leziune osteocondesanta la nivelul corpului sternului, in portiunea proximala fu fixare a F18-FDG (SUV max 4.92). Insule caritlaginoase clasificate la nivelul capului femural bilateral, masiv trohanterian stang si versant iliac drept.

CONCLUZII :
ACTIVITATE METABOLICA CRESCUTA LA NIVEL STERNAL SI GANGLIONAR INFRACARINAL.
ADENOPATI AXILARE SI INGIINALE BILATERALE DISCRET ACTIVE METABOLIC PROBABIL CU SUBSTRAT INFLAMATOR.
MICRONODULI PULMONARI BILATERALI INACTIVI METABOLIC.

TESTE IHC : CD3 Pozitiv in numeroase limfocite mici (limfocite T) distribuite difuz predominant paracorical
CD20 Pozitiv in numeroase limfocite (limfocite B) prodominant in foliculii limfoizi
CD10 Pozitiv in frecvente celule limfoide din centrii germinativi.
bcl-2 Pozitiv in numeroase limfocite mici de manta si interfoliculare negativ la nivel centrofolicular
CD30 Pozitiv in rare limfocite si imunoblasti paracortical
CD15 Pozitiv in rare granulocite si limfocite activate la nivel interfolicular.

CONCLUZIE : TESTELE IMUNOHISTOCHIMIE CONFIRMA DIAGNOSTICUL HISTOPATOLOGIC DE LIMFADENITA CRONICA RECREATIVA NESPECIFICA.


AM AVUT SI O INFECTIE CU EBV SI PLEVA

VA ROG DATI-MI UN RASPUNS. CE AM ESTE CANCER SAU NU ?
1 comentarii
0
04-10-2015, ora 18:19
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Primesc si eu un raspuns va rog mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.