PERITOL ?

10-04-2007
oana spataru
Nu este medic/terapeut
oana spataru
Fetita mea (de 8 luni) a fost racita (cu multi mucisori aposi, cu tuse, flegma in gat si rosu in gat). Citind prospectul medicdamentului PERITOl, am ramas putin nedumerita. Va rog tare mult explicati-mi si mie efectele acestui medicament asupra rino-faringitei (pe langa efectul sedativ).
Va multumesc,
Oana
9 comentarii
0
11-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Peritolul este un medicament antihistaminic recomandat in reactiile alergice. Teoretic el nu ar avea efect in viroze insa, probabil, medicul curant a apreciat ca la fetita dvs. ar putea fi si o componenta alergica a rinofaringitei recomandand acest medicament.
0
31-05-2007, ora 00:00
ionela021076
Nu este medic/terapeut
ionela021076
As dori daca se poate sa-mi dati un raspuns in legatura cu Peritol. Am nascut in urma cu 8 zile, si in ultimele 2-3 zile de sarcina mi-au aparut pe burtica, pe maini si pe picioare niste pete rosii, ca o alergie, care ma mancau farte rau. Medicul ginecolog mi-a spus sa dau cu alcool mentolat si sa iau seara cate o lingura de peritol. Intre timp am nascut si nu am putut sa fac acest tratament. In spital petele rosii s-au intins si au devenit mai intense, si nu am facut nici un tratament. Dupa ce am iesit din maternitate am mers la un medic dermatolog care mi-a spus ca am prurit gravidal si mi-a prescris o mixtura pe baza de hidrocortizon si Advantal, si a avut retineri in ce priveste Peritol. Dr ginecolog mi-a spus ca pot sa iau Peritol, dar am vazut ca este contraindicat in timpul sarcinii si alaptarii. Ce ar trebui sa fac?
0
01-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa ascultati sfatul dermatologului si sa faceti numai tratamentul local cu Advantan evitand administrarea pe gura a oricarui medicament deoarece el poate trece in secretia lactata afectand si copilul!
0
25-12-2009, ora 15:33
Mireillegl
Nu este medic/terapeut
Mireillegl
Buna ziua. As dori sa aflu daca Peritol este contraindicat in cazul unei rinoplastii. Poate influenta in vreun fel evolutia operatiei? Va multumesc mult pentru un eventual raspuns.
0
03-01-2010, ora 11:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Intrebati medicul care va opereaza!
0
28-04-2010, ora 21:15
rino
Nu este medic/terapeut
rino
buna ziua as vrea sa stiu dak peritolul este bun si pentru ingrasare?
0
29-04-2010, ora 20:49
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Da
0
05-05-2010, ora 20:50
rino
Nu este medic/terapeut
rino
si cam cate pastile ar trebui sa iau pe zi pt a ma ingrasa? am inteles k 3 pe zi?
0
06-05-2010, ora 09:08
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Toata lumea vrea sa slabeasca numai dvs vreti sa slabiti. 3x1 se ia dar nu stiu cat timp ca in 10 ani de activitate nimeni nu mi-a cerut ptr ingrasat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • Răceala la nou-născut - simptome, riscuri și tratament
  • Gradiniță - cât ținem copilul acasă după o viroză (când revine la gradiniță)
  •