Herpes genital - ajutor! | Forumul Medical ROmedic

Herpes genital - ajutor!

10-09-2012
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna seara!Tocmai ce am fost diagnosticata de medicul ginecolog cu herpes genital...dupa un contact cu sotul meu acum o sapt (joia trecuta) duminica trecuta mi-a apaut o senzatie de arsura jos, iar lunea trecuta a inceput sa ma usture f tare si sa am o secretie apoasa albicioasa...am crezut k e candia si am bagat un ovul lomexin, iar marti am luat fluconazol 1 pastila si intre timp m-am uns cu crema lomexin de luni pana miercuri dimineata ultima data knd m-am uns.am facut bai de sezut cu musetel, dar usturimea a continuat si mai tare, deci nu e candida, iar joi dimineata mi-au aparut niste bubite mici pe care eu le vedeam cu un lichid inauntru, aceste basicute erau intre labiile mici si mari si la intrare in vagin...usturimile sunt cumplite, ma ustura si knd urinez... vineri in sf m-a primit dr gine..a vazut leziunile chiar asa s-a exprimat si a zis k e herpes..mi-a dat crema aciclovir de 2 ori pe zi, crema vaginala Macmiror complec 1 data pe zi si pastile isoprinosine 2 cp/3 zi mentionez k eu iau si zinnat 1 cp la 12 ore ptr o amigdala umflata si plina de puroi si nurofen forte 2 cp/zi.
As dori sa stiu daca este nevoie si de pastile aciclovir nu doar de crema?astazi este a 4 zi de cand ma dau doar cu crema aciclovir si ma simt mult mai bine, dar urmele k sa zik asa de la bubite inca le mai am si inca mai am o usoara usturime..si ce tratament ar trebui sa urmeze sotul meu, ptr k el nu are nici un simptom?si ce igiena intima trebuie sa am eu ?Multumesc
9 comentarii
0
10-09-2012, ora 21:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
ai intrebat dr. (poate AR trebui)
care AR fi cauza aparitiei..fiind soti?!?
cele bune,
0
10-09-2012, ora 22:03
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
buna seara?pai tratamentul l-am primit vineri si daca mi-a dat doar creama si celelalte unguente, si tratamentul cu isoprinosine ptr imunitate nu m-am gandit ca mai trebuie si pastile aciclovir, dar am citit pe net ca tratamentul ptr mai bune rezultate se face si cu pastile si cu unguent aciclovir.iar sotul meu m-a inselat cu cineva si nu a folosit preze si de aici toata problema...
0
12-09-2012, ora 09:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna,
intrebarea mea era:"care AR fi cauza aparitiei..fiind soti?!?"
si
mi-ai raspuns tu (crezand eu ca, TU nu stii...si-ti faci griji..):
"sotul meu m-a inselat cu cineva si nu a folosit preze si de aici toata problema..."...hmmmm...
o zi buna!
0
14-09-2012, ora 09:37
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
pai si dvs care credeti ca ar fi cauza??k nu inteleg intrebarea???...
0
07-10-2012, ora 18:11
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Bine ca nu ai cumparat Isoprinosine, este un medicament foarte scump si care nu da rezultate, citeste si tu pe net despre el. Si eu l-am folosit fara rezultat.
Este suficient ce ti-a dat medicul, insa eu te sfatuiesc sa folosesti Zovirax de 2 gr ca si crema costa 28 de lei), contine tot aciclovir insa dupa o zi de aplicare nu vei mai avea niciun simptom, nu te va mai ustura absolut deloc la urinare.
Acele semne pe care le vezi acolo vor mai fi acolo ceva timp, maxim 3 saptamani de la aparitia herpesului insa vor disparea nu-ti face griji.
Eu nu am prea multa experienta cu herpesul genital, am avut o singura data si a fost sub forma unei mici taieturi de o jumatate de mm, insa am parte anual de 2 ori pe an de herpes bucal si in 5 zile dispare de tot si se vindeca si pielea 100% cu Zovirax ( aplicari o data la 3 ore in primele doua zile- exclus noaptea bineinteles- si de trei ori pe zi in zilele urmatoare pana la vindecare) si vitamina C de 500 Mg ( o pastila o data pe zi). Foarte important cu Zoviraxul este sa aplici de la primul simptom, daca faci asta se va vindeca foarte repede.
0
07-10-2012, ora 18:13
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
pentru sebesuldejos:
Poate l-au luat unul de la altul, nu mai insinuati tot felul de lucruri.
Plus ca herpesul simplex 2 poate sa apara si in zona genitala iar herpesul simplex 2 poate sa apara si in zona fetei, asa ca poate s-a contaminat singura ori a luat de la sot in timpul sexului oral.
Puneti intrebari aiurea fara a va fi documentat inainte.
0
09-10-2012, ora 17:24
mariacorina
Nu este medic/terapeut
mariacorina
Buna, sufar de multa vreme de herpes genital, am incercat diferite tratamente, de la isoprinosine cate 6 pastile /zi pana la tratamente naturiste de fel si fel. Atunci cand erupe fa bai de sezut cu galbenele si roinita si ia Aciclovir 400 mg de 4 ori /zi timp de 5 zile+silimarina pt protectia ficatului, o sa vezi cat de repede se va ameliora situatia, aciclovir crema nu prea are efect asupra hsv 2 decat a celui de tip 1 (la gura).Crede-ma ca am incercat ffff multe tratamente si am cheltuit emorm de multi bani pe aceasta boala, m-am documentat f mult in speranta ca am sa reusesc sa il tin in stare latenta cat mai mult timp, am fost la medic dermatovenerolog, ginecolog, infectionist si homeopat, ajunsesem sa am depresii din cauza asta, iar sotul tau are si el boala doar ca are imunitatea buna si nu are eruptii.Ovulele te pot ajuta oarecum pe moment dar ele nu vindeca herpesul genital pt aceasta este o infectie virala, nicidecum bacteriana, fungica sau cu paraziti.Hsv 2 de poate manifesta sub forma de cervicita(herpetica), vulvovaginita (tot herpetica) asa ca fa-ti testul papa nicolau in fiecare an.Multa sanatate !
0
12-10-2012, ora 01:58
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
herpsesul l-am luat de la sotul meu!eu nu am avut ceasta boala nici macar la gura nu mi-a aparut niciodata!!sotul mea a fost plecat in strainatate si nu ne-am mai vazut o per de timp iar apoi cand s-a intors si am avut contact l-am luat ptr k la 2 zile de la contactul respectiv mi-au aparut primele simptome!deci cum altcumva l-as putea lua daca nu asa????intre timp am fost la alt ginecolog mi-am facut si pap-ul care a iesit f bine si testele ptr chlamidia, ureoplasa, microplasa si mi-au iesit negative, iar dr respectiv mi-a recomandat pastile aciclovir 200 mg de 5 ori pe zi, 5 zile si crema aciclovir cu care m-am uns doar de 2 ori pe zi, am luat acest tratment desi nu aveam nimic si nu imi erupsese atunci herpesul.de cand am inceput tratamentul si pana acum au trecut 2 sapt si vad ca nu mi-a recidivat, acum astept daca pot zice asa sa vad knd mai am eruptii...si inca ceva eu am parca o sensibilitate jos acolo la glandele bartholini, si la labile mici ma deranjeaza si chilotii, am impresia ca ma inteapa tot timpul ceva, dr mi-a spus k e normal k zona e mai sensibila..mariacorina si tu ai patit asa????ai ramas cu sensibilitate?si cum imi dau seama k va erupe?k pe mn in fiecare zi simt k ma inteapa ceva?sau pot lua pastile aciclovir de cand mi-au aparut primele bube jos?acum ma spal doar la exterior cu bicarbonat si ma ung in fiecare zi cu crema de galbenele si propolis
0
12-10-2012, ora 09:19
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
Am 58 de ani, sunt la menopauza de la 41 de ani iar din luna aprilie m-am cuplat cu un tip de 63 de ani, divortat dar care sta in casa cu exsotzia.va rog sa imi spuneti daca pot primi un raspuns competent la urmatoarea problema: Am facut o ecografie TV(trans vaginala) deoarece la consultatie doctorita spunea ca nu e normal sa ma doara ovarele la 58 de ani. Rez ECo este: Uter AVF dim.:28, 5/20, 2mm involuat, contur regulat; miometru:ecostructura omogena; endometru 3, 8mm; cavitate uterina virtuala; col uterin: formatiune tumorala de ccs 1, 2 cm (probabil chist Naboth); Ovar drept: dimens: 25, 8mm periferic cateva mici imagini anecogene infracentimetrice; ovar stang: nu se vizualizeaza ; Frara lichid in fundul de sac Douglas Diagnostic: chist ovarian drept infracentrimetric in climax ; Recomandari: dozare CA 125. Poate cineva sa imi spuna ce ma steapta si cat e de grav? Sunt disperata ! E posibil partenerul sa fie purtator de papiloma virus? Sora mea a murit de cancer de col deoarece sotul ei i-a adus de la amanta virusul papiloma care la acea individa nu a dezvoltat cancerul.El era doar purtatorul. Mii de multumiri pt raspusul urgent
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •