Detartrajul si anticonceptionalele...

07-12-2009
siri
Nu este medic/terapeut
siri
AM SI EU O NELAMURIRE.In urma unui detartraj, dentistul mi a aplicat un tratament local la gingie...acest tratament poate contine substante care reduc efectul AC(gen antibiotice) sau altceva ce poate interactiona cu AC)?Am nevoie de protectie suplimentara?Multumesc
5 comentarii
0
08-12-2009, ora 18:28
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, numai substantele care trec prin ficat ar putea scadea efectul anticonceptionalelor. Nici o grija.
0
08-12-2009, ora 20:56
siri
Nu este medic/terapeut
siri
mULTUMESC frumos!
0
18-01-2012, ora 21:12
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
Buna ziua! Ma numesc Marymar si am 26 de ani. De vreo 2 ani am bubite albe pe gingie..bubite care nu trec...sunt pe gingie sus, jos..peste tot..ideea e ca raman constante, nu cresc, nu se micsoreaza, raman mereu acolo indiferent de ceea ce fac pentru a scapa de ele. Am fost diagnosticata cu candida (bucala, vaginala) am tot facut tratamente, de cea vaginala am mai scapat, dar de cea bucala nu stiu...nu cred.Am mai fost diagnosticata cu HPV 16, si inca 4 tulpini canceroase (high risk)..Eu i-am tot facut sex oral prietenului meu si ma gandesc nu oare cumva am dezvoltat vreo forma de cancer oral?!..Sau sa fie o candidoza recurenta care necesita un tratament mai serios? Se poate sa fie vb si despre un alt virus, microb care-si face de cap cu gingia mea?...Am tot fost la medici (ginecolog, dermatolog, internist, am tot cautat un raspuns undeva...dar nimica, toti imi gasesc cate ceva, k asa sunt medicii :) dar nimic concret iar bubitele acestea albe si tuguiate nu trec orice le-as face. Nu ma dor, nici nu le simt, doar cand folosesc Eludril -apa de gura - ma ustura de nu mai suport, dar oricum e o apa de gura f concentrata!
Credeti ca am cancer? Inceput de cancer?Sau poate fi vorba de vreo problema a organelor interne?Sau sa fie o simpla candidoza?Ori o alergie?Astept raspunsul dvs. Va multumesc mult...Daca cineva a mai patit k mine va rog mult de tot sa-mi raspundeti k sunt tare tare speriata.
0
18-01-2012, ora 23:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar putea fi vorba de candidoză bucală, deşi caracterul ţuguiat descris mă derutează, nefiind obişnuit în candidoza bucală.
Este extrem de improbabil (ca să nu spun imposibil) să fie vorba de un cancer, deoarece cancerele gurii sunt rare la această vârstă, iar ale gingiei sunt excepţionale. În plus, cancerul este o boală evolutivă, care în doi ani nu stă pe loc, ci ar fi prins măcar ganglionii.
Nici alergie nu este: alergia este fugace: vine, pleacă şi revine. În plus, aproape întotdeauna se manifestă prin simptome şi nu ar rămânea cantonată la gingie.

Prin urmare, varianta cea mai probabilă (neecluzând altele) este tot candidoza. Ce ar fi de făcut, după cele pe care le-aţi făcut deja ? Vă recomand un consult la un medic homeopat cu experienţă.
0
19-01-2012, ora 15:44
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
Nu este tuguiat, m-am exprimat eu incorect. Vroiam sa va zic ca sunt micute, punctiforme albicioase...nu se un alb contrastant... Va multumesc enorm pentru raspunsul dvs. Voi merge la ORL ca deja m-am programat si apoi la homeopat pentru ca orice alt tratament pentru candidoza a fost sortit esecului. Eu sunt si alergica la mucegaiuri si la candida albicans si e probabil sa fie o alergie cu caracter continuu?!. Eu mereu si mereu am fost diagnosticata cu candida bucala.
Eu ca simptome am o usoara senzatie de nod in gat si in rest nimik. M-am speriat mult c-ar fi vb de un cancer...Va multumesc mult k m-ati mai linistit!!
PS- Iar ganglioni eu tot am, la gat, de cand ma stiu pentru ca am probleme cu amigdalele. sunt mai tot timpul racita. CRed k un homeopat m-ar putea ajuta pentru cresterea imunitatii.(ptr ca tot ce am e pe fondul unei imunitati slabite-candidoze, HPV, alergii, raceli).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Detartrajul
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •