Pelada care se tot extinde, desi am luat numeroase tratamente

01-02-2007
DOINA MARIN
Nu este medic/terapeut
DOINA MARIN
sunt o mama disperata, care ar vrea sa isi ajute copilul.am fost la mai multi medici, si totusi pelada se extinde.am folosit dermovate, alopexyn si revalid de 3 ori pe zi.are pelada in placi, in unele goluri de la ceafa parul a crescut, insa au aparut cam 6-7 goluri in alte portiuni a capului.are o portiune cam de 6 cm care a aparut din data de 20 noiembrie 2006 si nu a crescut nici un fir de par.are toate analizele facute.este sanatos clinic cu exceptia peladei.este un copil inteligent, are numai fb la scoala(are 10ani si 6 luni)si foarte ambitios.se consuma foarte mult daca cumva greseste la teste.in speranta ca o sa primesc un raspuns va multumesc anticipat si va raman profund indatorata.cu respect doina marin-buzau.daca este cazul as veni la un consult la doamna doctor ramanand impresionata de toate diplomele dumneaiei.
6 comentarii
0
04-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu sunt doamna doctor care v-a impresionat pe dvs, insa cred ca as putea sa va dau un sfat.
Alopecia areata apare cel mai frecvent, la persoanele predispuse pentru aceasta boala, dupa o trauma psihica acuta sau la persoane care sunt supuse in mod repetat la traume psihice.
Din cele relatate de dvs. copilul se consuma foarte mult daca greseste la teste. Acest fapt se poate datora si reprosurilor care le primeste acasa sau la scoala dupa diverse greseli. Poate ca terapia pentru alopecie, recomandata de medicul dermatolog, ar trbui completata cu psihoterapia efectuata de un psiholog! Asa ca sfatul meu este sa va adresati si unui psiholog pentru a afla problemele care il framanta pe fiul dvs.
0
05-02-2007, ora 00:00
DOINA MARIN
Nu este medic/terapeut
DOINA MARIN
am uitat sa va spun ca baietelul meu nu este batut, si a facut pe fond emotional pelada, deoarece sora lui a plecat la facultate...psihologul a ajuns la aceasta concluzie...si nu are nevoie de alte consultatii psihologice sau psihiatric.
0
05-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu am spus ca baiatul a fost batut! Traumele psihice nu sunt neaparat legate de bataie! Daca psihologul a depistat cauza emotionala care a declansat aparitia alopeciei, atunci este nevoie de PSIHOTERAPIE nu de un alt consult psihologic sau psihiatric!
0
17-12-2008, ora 01:53
nicpir
Nu este medic/terapeut
nicpir
am o fetita de 3 ani si 10 luni. cam in urma cu o saptamina am observat sprinceana dreapta putin rarita sus..se poate pelada la virsta asta..ce sa fac ?
0
18-12-2008, ora 13:15
DOINA MARIN
Nu este medic/terapeut
DOINA MARIN
PENTRU INCEPUT CUMPARATI DERMOVATE, O UNGETI DIMINEATA SI SEARA, NU MAI MULT DE O LUNA, CAUTATI SI IN CAP SI MERS URGENT LA MEDIC.ACEASTA BOALA SE EXTINDE FFFFFFFF REPEDE.VA COMPATIMESC DACA DOAMNE FERESTE ARE PELADA, NU ESTE O BOALA MORTALA, INSA ESTE O NENOROCIRE.CU TOATE PERSOANELE CARE AM VB SI AU AVUT PROBLEME CU, COPII I DUMNEALOR, MAI REPEDE DE 2-3 ANI, NU AU SCAPAT.DOVADA CA NOI AM FOST PESTE TOT, INCLUSIV LA SPIT NR:9, INSA NU ARE PROBLEME DE ACEST GEN, POT APAREA SI TERENURI ATOPICE, CARE SE MOSTENESC GENETIC.SANATATE SI SA NU TRECETI PRIN ASA CEVA.
0
26-12-2014, ora 01:20
chell
Nu este medic/terapeut
chell
Eu am de 5 ani si un an am umblat pe la doctori. Daca gasiti vreun tratament minune anuntati-ma si pe mine va rog. La mine au functionat pe o perioada scurta de timp infiltratiile cu Dyprophos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: