Pastila de a 2-a zi - informatii

18-02-2009
crisu16
Nu este medic/terapeut
crisu16
Buna ziua! Am si eu o problema. as vrea sa imi incep viata sexuala si desi o sa folosim si prezervativ as vrea sa stiu despre pastila de a2a zi. Pt ca eu am aproape 17 ani as vrea sa stiu daca pot aparea diferite dereglari, la cat timp pot sa mai iau. Multe fete mi'au zis sa incep cu anticonceptionale dar nu stiu. astept un sfat. multumesc anticiat
6 comentarii
0
18-02-2009, ora 19:23
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
pastila de a doua zi nu este indicată. dacă e urgenţă maxim de 2 ori pe an ai voie. şi ai putea avea dereglări mari. mai bine protejează-te cu prezervativ pentru că te apără şi de boli
0
18-02-2009, ora 19:35
crisu16
Nu este medic/terapeut
crisu16
multumesc frumos de raspuns ! dar totusi inafara de prezervativ ce metoda as putea sa mai folosesc?
0
19-02-2009, ora 08:13
jenichiriac
Identitate neconfirmată
jenichiriac
Metoda calendarului necesita cunoasterea amanuntita a zilelor fertile de pe parcursul ciclului menstrual (studierea semnelor de fertilitate, temperatura corporala, pentru cel putin 2 luni consecutive). Este interzis contactul sexual neprotejat in zilele fertile ale ciclului menstrual. In cazul adolescentelor active sexual, nu este indicata aceasta metoda, datorita dificultatii in determinarea exacta a perioadei fertile.

Metodele de bariera : prezervativele, diafragmele, calotele (capisoanele) cervicale, buretii/foitele contraceptive si spermicidele.

Noile metode contraceptive

In ultimii 10 ani au aparut mai multe metode noi contraceptive:
- plasturele (patch-ul) hormonal cutanat, injectia hormonala contraceptiva, inelul vaginal sunt utile in cazul femeilor care uita administrarea zilnica a anticonceptionalelor orale
- seasonale, este o metoda contraceptiva noua care consta in administrarea pentru 84 de zile (in loc de 21 de zile) a anticonceptionalelor orale. Femeile care folosesc Seasonale au doar patru menstruatii pe an
- un nou dispozitiv intrauterin numit Mirena, elimina diferite doze de hormoni la nivelul uterului. Aceasta metoda nu numai ca protejeaza impotriva unei sarcini nedorite, ci atenueaza, de asemenea, simptomele neplacute din timpul menstruatiei la cateva luni dupa inceperea utilizarii
- metodele contraceptive cu doze mici hormonale, sunt utilizate in special datorita efectelor lor adverse putine (nu provoaca greata, dureri la nivelul sanilor, balonari sau cresteri excesive in greutate).

Metodele contraceptive de urgenta

Aceste metode contraceptive se folosesc dupa un contact sexual neprotejat, in cazul ruperii prezervativului sau uitarii administrarii pastilei contraceptive zilnice. Exista 2 tipuri de contraceptie de urgenta:
- administrarea unei doze hormonale mari asemanatoare celor din contraceptivele orale. Acesta metoda poarta numele de "pastila de a doua zi" si poate fi administrata pana la 5 zile dupa contactul sexual neprotejat. Totusi eficacitatea metodei este mai mare cand aceasta este utilizata in primele 72 de ore
- inserarea unui dispozitiv intrauterin cu fir de cupru pana la 5-7 zile de la contactul sexual neprotejat.

SUCCES!
Nu renunta la prezervativ!
0
19-02-2009, ora 08:17
jenichiriac
Identitate neconfirmată
jenichiriac
Conteaza ce doresti!
Imi poti raspunde la intrebarea: "de ce ai nevoie de inca o alta metoda contraceptiva?" Este suplimentara? Vreti tu si partenerul tau sa renuntati la folosirea prezervativului? Dintr-o nevoie de mai mare siguranta?
0
19-02-2009, ora 22:28
crisu16
Nu este medic/terapeut
crisu16
pai o sa fie " prima oara"! si am anumite temeri ! multumesc de raspunsuri, , ,
0
21-02-2009, ora 18:05
jenichiriac
Identitate neconfirmată
jenichiriac
cu cat esti mai relaxata, cu atat mai bine pentru tine
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  • Efectele pilulei de a doua zi ar putea fi potențate de un medicament antiinflamator
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •