PAREZA COARDA VOCALA

07-09-2008
nicuata
Nu este medic/terapeut
nicuata
Buna ziua,

As dori si eu cateva informatii legate de pareza corzilor vocale, un tratament naturist sau medicamentos. dar sa va explic:

Mama mea in varsta de 51 ani.. a suferit in trecut acum vreo 8 ani o interventie chirurgicala asupra tiroidei cu scopul de a o elimina. Dupa mai multi ani de la operatie.. pana anul acesta nu s-a simtit d.p.d.v. al sanatatii bine si a fost nevoie de inca o interventie chirurgicala pentru a elimina orice rest din glanda tiroida care ramasese de la prima operatie.
La aceasta ultima interventie, care a avut loc la Iasi, doctorul i-a " taiat" una din corzile vocale, asta stabilindu-se ulterior printr-un control minutios la un doctor ORL-ist.
Mama mea este de profesie invatator si acuma, incepand scoala, isi face probleme asupra vocii care nu mai este deloc ca inainte si anume: vorbeste incet, nu poate ridica vocea, ragusit si daca nu este atenta la schimbarile climatice isi pierde si vocea asta care o are acuma ragusita.
Credeti ca s-ar putea remedia aceasta pierdere a vocii printr-un tratament naturist sau medicaments, sau daca ati mai intalnit un asemenea caz.
Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra -
Toate bune!
Damian Nicu
2 comentarii
0
07-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara !
Din pacate, nu pot sa va ofer mlte sanse de vindecare,
problema este ca la ultima interventie... NU sau atins corzile vocale, au fost sectionate filetele nervoase care actioneaza corzile vocale...
asa gen de afectiune nu se mai remediaza decat in timp.
Deobicei este sectionat n.recurent pe o singura parte, lucru care afecteaza numai o singura coarda vocala. Cealalta cv fiind mobila, se misca si mai mult..si in timp de 2-3 luni.. compenseaza functia celeilalte..si prin mobilitate excesiva face ca vocea sa.si recapete tembrul obisnuit.
dar este imoprtanta rabdarea.
si daca este cazul, , un repaus vocal prin concedii medicale.
0
09-09-2008, ora 00:00
nicuata
Nu este medic/terapeut
nicuata
va multumesc mult ptr. raspuns si daca doriti sa-mi trimite-ti un e-mail cu datele dvs. de contact pentru a stabili ulterior o intalnire.
va multumesc inca odata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.