Ovulele pot provoca infectii daca sunt luate fara vreo afectiune precisa?

04-07-2011
mosoru
Nu este medic/terapeut
mosoru
am fost de curand la ginecolog pentru un control de rutina si mi-a spus ca am o candidoza slaba (asta din constarea secretiei nu din analize). Mi-a zis ca nu e grav ca se ia si din bai publice ca toate femeile o fac si mi-a pescris ovule viviflor 6 zile. La inceput am fost foarte sceptica in privinta ovulelor pt ca eu nu am avut niciun simtom de candidoza nici usturimi nici mancarimi nimic din ce am mai citit pe forumuri si i-am zis ca eu acea secretie albiciossa(care din cate am inteles este normala) o am de cand ma stiu dar a insistat pe faptu ca nu trebuie neaparat simtpme dar ca nu trebuie sa-mi fac griji ca nu e grav...la inceput am fost foarte hotarata sa nu le iau si dupa o luna am mai stat eu pe ganduri si am citit ca sunt si pt refacerea florei si m-am hotarat sa le iau...astazi iau al 5lea ovul si de dimineata am inceput sa am niste mancarimi usoare dar care persista...mi-e foarte frica ca acum sa nu fi facut candidoza sau altceva de la ovulele acealea si eu sa le fi luat fara sa fi avut nicio afectiune...as vrea va rog frumos un raspuns sau daca cineva a mai avut vreo experienta ca asta pt ca nu-mi dau seama daca sunt eu paranoica sau chiar e ceva mai grav.
4 comentarii
0
04-07-2011, ora 16:05
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti avea reactiile astea tocmai pentru ca ovulele au efect. Daca nu ai senzatie de arsura sau de inconfort care sa arate vreo alergie, ia-le asa cum ti s-a recomandat. Ma indoiesc ca un ginecolog poate spune o "candidoza slaba", odata ce exista candidoza exista sporii peste tot in zona, chiar daca n-ai manifestari neplacute. Poti face seara si spalaturi cu tantum rosa de la farmacie o data la 2-3 zile dar nu mai mult de cinci ori. Dupa terminarea tratamentului, dupa o pauza de 2 saptamani, refa PAP si analiza secretiei. Grija sa ai si la partener, te poti reinfecta chiar daca el n-are manifestari, trebuie sa faca si el tratament. Bine ar fi sa vorbesti si cu ginecologul, e cel mai corect.
Numai Bine!
0
04-07-2011, ora 19:37
mosoru
Nu este medic/terapeut
mosoru
multumesc pentru raspuns
0
04-07-2011, ora 19:42
mosoru
Nu este medic/terapeut
mosoru
pai da dar doctora mi-a zis ca am canditoza pentru ca i s-a parut ca as avea o secretie mai abundenta eu am vrut sa fac analize dar ea a zis sa mai astept cateva luni si sa fac tratamentu asta intre timp... oricum o sa continui tratamentul daca tot l-am inceput si daca mancarimile nu trec o sa o contactez...
0
07-07-2011, ora 09:23
mosoru
Nu este medic/terapeut
mosoru
gata s.a confirmat ovulele chiar pot provoca INFECTII daca sunt luate anapoda.eu am facut candidoza de la ovulele acelea...inainte nu avea nimik pt ca secretia aceea o au toate femeile si de la ovule pt reimprospatarea florei s-a inmultit candidoza asa ca aveti grija foarte mare ce tratamente luati si la ce medici va duceti..eu n-am avut nimik si acum am candidoza din cauza unei incompetente CARE MI-A PRESCRIS OVULE, EU FIIND PERFECT SANATOASA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: