ecografie transvaginala... ovare polichistice

20-05-2014
Micky20
Nu este medic/terapeut
Micky20
Buna seara. Astazi am fost la ginecolog pentru o ecografie transvaginala. Descrierea a fost : Ovar drept de 47/17 prezinta periferic 12 imagini foliculare intre 3 si 6 mm, iar ovarul stang de 42/16 prezinta 12 imagini foliculare intre 2 si 6 mm. Mentionez ca ecografia a fost facuta inaintea menstruatiei (cu 2 zile inainte de menstruatie). In luna aprilie, am facut o alta ecografie, numarul de imagini foliculare fiind mai mic : pentru ovarul drept - 11 si pt ovarul stang - 7 (ecografie facuta cu 6 zile inainte de menstruatie). Doctorul mi-a spus ca ma indrept spre ovare polichistice. L-am intrebat daca numarul mare de foliculi are legatura cu faptul ca trebuie sa apara menstruatia si a spus ca nu are nicio legatura. Simptome nu am in afara de o acnee usoara. As dori sa cer si o alta parere. Si ce tratament mi-ati recomanda. Va multumesc
2 comentarii
0
22-05-2014, ora 13:16
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este indicat sa va adresati unui medic ginecolog pentru o consultatie. Aceste disfunctii hormonale pot fi tratate dar prin tratament individualizat, in functie de organismul fiecarei paciente.

O zi placuta!
0
23-05-2014, ora 12:59
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
pai tocmai a zis ca a fost la ginecolog... ovarele polichistice sunt foarte comune si se trateaza cu anticonceptionale. exista si tratamente naturiste, dar eu nu am incercat, asa ca nu ma pot pronunta asupra eficacitatii lor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.