Ovare micropolichistice

17-07-2009
cameluska
Nu este medic/terapeut
cameluska
Buna ziua,

In urma unei echografii vaginale mi s-a spus ca am ovare micropolichistice fara foliculi dominanti. Am fost la 2 medici care au spus acelasi lucru. Problema mea este tratamentul diferit pe care mi l-au dat: anticonceptionale YAZ (2-3 luni) si celalalt medic a spus Duphaston (3 luni). Am 26 de ani si imi doresc sa raman insarcinata, nu am incercat pana acum, am inceput sa fac doar analize sa vad ca totul este in regula. Care din cele 2 produse e mai indicat pentru acest diagnostic? Am citit pe internet ca Duphaston nu este recomandat in acest tip de afectiune.

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
17-07-2009, ora 12:03
qwerty95
Nu este medic/terapeut
qwerty95
-
-mesaj sters deoarece nu a respectat regulamentul forumului -
1
17-07-2009, ora 12:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca vrei sa sti, anticonceptional pe baza de hormoni "sanatos" nu exista si nici nu are cum sa existe.
Dereglarea hormonilor din corp au efecte nefaste pt. organism, indeferent de cum se numesc ei si pt. ce au fost fabricati, este ca si cum ai deregla windows-ul cu virusi artificiali ai astepta sa functioneze inca bine !

Pentru o sarcina sanatoase este nevoie de o viata sanatosa, cu alimentatie sanatoasa si evitarea toxinelor chimice si mai ales a hormonilor.
ALtceva va duce la rezultate neasteptate si in general la fel de nefaste ca si dereglarea coprului cu substante si hormoni chimici.

Exista insa diferente intre preparate, unele fiind mai nocive ca altele...

Cele mai multe probleme de la femei vin tocmai de la anticonceptionale !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici