Ovare cu aspect micropolichistic

16-01-2009
LeeAna23
Nu este medic/terapeut
LeeAna23
Buna ziua!
Am si eu o problema. Am 29 ani. De doua zile am fost la ginecolog pt un control de rutina si pt un test Papanicolau la care inca nu am rezultat. Rezultatul controlului a fostaspect de ovare micropolichistic: ov stang:43/23mm, structura:micropolichistica, foliculi: prezenti si la cel drept la fel doar alta dimensiune:41/23 mm. Doctorul a zis ca nu e ceva grav si ca 5% din femei au aceasta afectiune. Mentionez:
- nu prezint nici unul din simptomele gasite pe intrenet, am cicluri regulate(27-28z), exces de par(hirutism) nu este cazul, greutate normala (1.65 m si 53kg)
- din decembrie 2007 iau diane 35 pentru o problema dermatologica (acnee vulgara) care aparuse in cursul anului si cu care nu m-am mai confruntat niciodata; am facut pauza in lunile iunie, iulie si august si din septembrie am reluat insa ca si contraceptiv, dar de aceasta data nu m-am simtit foarte bine si in decembrie le-am intrerupt(dureri de sani si uneori senzatii de greata) si acum in ianuarie nu am luat si tot acum am fost la dr
- mi s-a dat un bilet de trimitere pentru niste analize (FSH, LH), dar inca nu le-am facut deoarece trebuie sa treaca 6 sapt de la ultima administrare de contraceptive si asta o sa fie prin februarie, o sa merg dupa menstruatie

As dori daca poate sa-mi spuna cineva cat de grava este problema si daca e cazul de inferilitate. Ma ingrijoreaza faptul ca am aceasta afectiune avand in vedere ca eu am luat aproape 1 an Diane 35 care am vazut ca se cam dau pentru astfel de probleme. Sunt foarte suparata!

Va multumesc!
2 comentarii
0
17-01-2009, ora 19:40
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Buna!
de cele mai multe ori chisturile sunt eliminate o data cu venirea menstruatiei.
analizele respective sunt pt a vedea nivelul hormonilor ca sa stie ce anticonceptionale sa-ti prescrie.
important e ca acele microchisturi sa nu se mareasca de aceea e bine sa faci controale o data la 6 luni.
nu te ingrijora! Foarte multe femei au aceasta afectiune si devin mamici.
Numai bine.
0
19-01-2009, ora 09:43
LeeAna23
Nu este medic/terapeut
LeeAna23
Multumesc Amalia! astept sa-mi fac analizele.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.