Ottomastoidita cronica supurata

02-05-2011
filippine
Nu este medic/terapeut
filippine
deci, pe scurt va voi spune povestea mea...

prin anul 2003 am simtit ceva in ureche, am bagat degetul si parea o vegetatie ( polip ), am fost la spitaulul judetean de la mine din oras, un ORL-ist m-a operat si mi-a scos polipul... dupa operatie urechea continua sa imi curga, m-am dus din nou la acel medic si i-am zis ca urechea imi curge... s-a uitat mai bine si mi-a zis ca am ottomastoidita, ca a fost o greseala, ca a crezut ca e doar un polip, ca nu s-a uitat bine pe radiografii etc... parintii mei au fost foarte indignati si am hotarat sa mergem in capitala, eu sunt din alexandria... bun, am mers in capitala la Institulul de fonoaudiologie Dr Dorin Hociota de langa hotelul marriot, acolo, intreband despre recomandari in materie de medici, am ajuns pe mana domnului doctor ( nu mai imi amintesc bine numele ) cred ca era ceva de genul Radulescu Gheroghe ceva de genul... dupa o serie de radiografii la cap, mi-a spus ca am ottomastoidita cronica supurata si ca trebuie neaparat sa ma operez deoaarece este in ultima faza si poate ajunge la creier... m-am operat... mi-a polizat un pic din os, deoarece puroiul imi mancase si osul de dupa ureche... in fine, am pierdut tot, scarita nicovala etc, toate au fost macinate de puroi...acum aud cu urechea in proportie de 19%... ( nu va spun ce calvar am tras aproape 2 luni de zile prin spital cu ameteli si stari de voma, imi curgea sange non stop din ureche, credeam ca nu am sa ma mai recuperez vreodata, ( taicamio a fost alaturi de mine in spital tot timpul pentru ca nu ma uteam tine pe picioare ) pe vremea aceea aveam 15 ani...bun, toate bune si frumoase, m-am recuperat, urechea ss.a vindecat si nu a mai curs, uscata uscata, ba chiar domnul doctor a ramas mirat ce bine s-a vindecat dupa infectia care am avut-o... bun, anul trecut in 2010 am mers la piscina, iar din neatentie mi-a intrat apa in ureche, apa cu clor, dupa mai putin de 1 luna a inceput sa imi curga urechea, un lichid galbui si urat mirositor, am fost la un doctor din oras si mi-a recomandat Otix, am continuat cu Otix ( 3 picaturi pe zi ) timp de 1 luna dupa care am mers la control si mi-a zis ca-i un pic mai bine si sa continui cu Otix dar cu 1 picatura pe zi... tot continui cu Otix dar urechea tot imi curge, nu asa mult ca inainte dar e umeda si miroase urat ( intepator ), un lichid galbui cu miros intepator... la fel ca inainte de operatie... nush ce sa fac, cred ca trebuie sa ma operez iar... o sa ma duc la control saptamana asta sa vedem ce imi spune doctorul, iar daca zice ca nu e mai bine, atunci os a ma duc la doctorul la care m-am operat... dumneavoastra ce credeti Domnule Doctor ?

Multumesc, Ionut
2 comentarii
0
02-05-2011, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca pierzi timpul inzadar administrand numai picaturi in ureche
TRatamentul corect a unei urechi operate este prin aspiratii zilnice la microscop a secretiilor din ureche si tratament local+ injectabil.
trebuie sa te internezi in clinica ORL..si sa lasi pe medicul de acolo sa decida daca e de operatie sau se poate tratata.
Cat priveste debutul bolii cu siguranta nu a fost in 2003
ai avut o otita de mic copil, neglijata de parinti.. odata ce sa ajuns la polip in conductul auditiv !
Este foarte important pentru Toata lumea sa stie ca orice problema de ureche trebuie tratata la medicul ORL, nu la farmacist, pediatru sau med.de familie.. NU mia in aceste cazuri se pot evita asemenea complicatii.
si nu in ultimul rand.. trebuie de stiut ca orice ureche operata, sau cu perforatie de timpan.. TE obliga la un mod de viata departe de piscine, mare, dus..si spala urechea cu apa in interior ! consecintele se vad imediat daca gresesti !
0
02-05-2011, ora 22:20
filippine
Nu este medic/terapeut
filippine
multumesc foarte mult Domnul Doctor, asa este aveti dreptate, cand eram mic copil, in vacantele de vara ma duceam la tara la bunici si faceam baie in raul care trecea prin satul bunicilor... un rau foarte murdar... probabil ca de acolo am facut otita si nu am tratat-o... tin sa mentionez ca niciodata nu m-a suparat urechea... nu ma durea, nu imi curgea, auzeam. deci nu am stiut ca am otita, daca stiam o tratam si poate ca nu se ajungea la ottomastoidita..., asa i-am spus si eu medicului care mi-a recomandat picaturi, Domnule Doctor, dar medicul meu care m-a operat cand ma duceam sa imi curete urechea din 6 in 6 luni, ma aspira, imi punea ceva alb in ureche ( un praf ca faina ), imi facea spalaturi cu apa oxigenata... dvs imi recomandati picaturi ? a zis ca da, pentru ca sunt foarte bune... vad ca nu au fost bune deloc...

va multumesc pentru raspuns...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.