Otoscleroza bilaterala cu pierdere severa de auz

1086 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 36 37 Înainte ›
0
14-03-2011, ora 17:54
LIVIU M
Nu este medic/terapeut
LIVIU M
pt mig_ana
multumesc de urari si toate cele bune si tie.Dupa operatie a fost mai greu, ameteli, varsaturi, dar a 2a zi m-am dat singur jos din pat.in rest e bine doar ca mai persista ametelile si starea de oboseala.parerea mea ca trebuie sa nu stai foarte mult in picioare si sa faci efort prea mult..tu unde te operezi? toate cele bune si SANATATE MULTA.
0
15-03-2011, ora 08:42
LIVIU M
Nu este medic/terapeut
LIVIU M
pt mig_ana
Da m-am intors acasa a doua zi ku masina dar a condus sotia mea ca eu eream ametit si nu am vrut sa risk nimic, dar pe drum totul a fost OK.Putine ameteli si nesiguranta cand am dat de drum cu curbe.Azi ma simt mult mai bine ceea ce va doresc la toti.SANATATE.
0
15-03-2011, ora 11:40
mig_ana
Nu este medic/terapeut
mig_ana
pt liviu m
multumesc pt.detalii! eu imi fac op. (otoscleroza) tot la dr.Ciuchi, vinerea aceasta dar la Medico Clinique.Intrebam de transport, pt ca la prima op.(Panduri) am stat 2 sapt aproape in spital si dupa am mers acs..si eram curioasa cum decurg lucurile.toate cele bune!
0
17-03-2011, ora 22:55
daua
Nu este medic/terapeut
daua
buna mig_ana,
Eu m-am operat de otoscleroza pe data de 16.02 la domnul PROFESOR Ciuchi la Medico Clinique. Operatia a durat in jur de 1 ora iar a doua zi am fost externata. Dupa operatie 20 de ore trebuie sa stai cu urechea operata in sus, spre tavan, nu este o pozitie prea confortabila, insa este totul bine. Cam trei zile dupa operatie eu am avut vertij si uneori stari de voma, iar pe partea dreapta a limbii nu am avut gust sarat, insa domnul profesor mi-a explicat ca este o reactie normala. Acum mi-am recuperat gustul si AUZUL. Nu cred ca am auzit mai bine vreodata cu urechea dreapta, cea operata. Sper ca recuperarea sa fie in continuare fara probleme. Dupa ce mi-a scos pansamentul lasat dupa operatie auzeam totul foarte tare, masinile le auzeam de parca erau avioane...:)) deci sa nu te sperii. Acum e normal auzul.
Mult succes si sa imi spui cum este dupa operatie.
0
17-03-2011, ora 23:05
daua
Nu este medic/terapeut
daua
pentru Yo_2011
Daca gijiit este un zgomot in ureche Domnul profesor ciuchi mi-a explicat ca acesta tine de vascularizatia urechii interne. Eu am zgomote in ambele ureachi, otoscleroza fiind bilaterala si din pacate operatia nu nu poate rezolva aceasta problema. E adevarat ca in urechea operata sunt mai putin suparatoare dar sunt.
Multa sanatate!
Costurile operatiei de otoscleroza la medico clinique sunt 700 euro operatia 100 euro pistonul de titan si 250 lei spitalizarea. pe mine m-a costat 3730 lei.
0
17-03-2011, ora 23:34
kristina_racoasa
Nu este medic/terapeut
kristina_racoasa
Pentru "daua" : Te rog frumos daca poti sa imi dai informatii cu privire la anestezie si ce ai simtit in timpul operatiei. Iti multumesc frumos!
0
18-03-2011, ora 00:13
daua
Nu este medic/terapeut
daua
Buna Kristina_racoasa,
Anestezia a fost locala, la nivelul urechii si a durut destul de tare cand a fost facuta dar in cateva secunde urechea a amortit. In timpul operatia mi-a mai fost facuta una pentru ca incepusem sa simt putina durere. In rest nu s-a simtit durere, simti si auzi ca iti umbla in urehe dar nu doare. Domnul profesor mi-aspus ca este indicat acest tip de anestezie, pentru ca dupa ce se fixeaza pistonul se face un test de auz, si normal, trebuie sa fii constient. La mine a iesit ff bine testul, in conditiile in care nu se astepta sa aud sunetul soptit deoarece pe 2 frecvente nervul era cazut...dar eu l-am auzit. Dupa operatie m-a durut putin dar mi-au pus ceva in perfuzie si a trecut. Peste 2 luni o sa fac prima audiograma, Sa dea Domnul sa fie bine.
0
19-03-2011, ora 16:58
Adriana Sanda
Nu este medic/terapeut
Adriana Sanda
Buna Kristina_racoasa,
Si eu am fost operata de domnul profesor Ciuchi in data de 24 februarie. Sa nu iti fie frica. Nu te doare decat prima injectie de anestezie. Cateva secunde. Suportabil. In rest simti dar nu te doare. Eu am mai fost operata de otoscleroza in 1991 si 1992 si este incomparabil. Stresul operatiei este mult mai mic. Nu am avut greturi si ameteli. Mai neplacut este ca 20 de ore trebuie sa stai nemiscata pe partea opusa operatiei sau pe spate cu capul pe partea opusa operatiei. Cand te operezi?
0
19-03-2011, ora 20:03
kristina_racoasa
Nu este medic/terapeut
kristina_racoasa
Pentru Adriana Sanda : Iti multumesc pentru informatii, dar as vrea sa stiu de ce a fost nevoie de alta operatie daca ai facut in 1991 si in 1992 ( banuiesc ca la ambele urechi ).Ce s-a intamplat?
0
20-03-2011, ora 17:55
Adriana Sanda
Nu este medic/terapeut
Adriana Sanda
Buna Kristina_racoasa
In 1992 cand m-am operat prima data la Urechea S si la Urechea D erau cu totul alte tehnici fata de acum. Inca de cand m-am operat ( atunci nu exista piston de titan scarita a fost inlocuita cu un tub dintr-un material plastic - nu stiu amanunte asa scria pe biletul de iesire - tub de 6mm) mi s-a spus ca operatia nu oprste evolutia bolii care va reveni in 10 - 15 ani cand va trebui sa ma operez din nou. Boala a revenit cam peste 10 ani dar cand am fost la spitalul DR. HOCIOTA unde am fost operata in 91 si 92 de domnul doctorul Silviu Solomon ( care imi spusese ca fiecare ureche se poate opera de 3 ori ) acesta se pensionase si doamna doctor Gabriela Georgescu a spus ca nu ma mai poate opera, ca nu face operatie peste operatie si mi-a recomandat proteze auditive. Pana in prezent am utilizat 3 proteze dar nu am fost multumita.
Am mai fost la d-na doctor Georgescu dar de fiecare data mi-a sps ca nu ma poate opera. Abia acum am aflat de domnul doctor Ciuchi care dupa ce a vazut audiograma si m-a consultat a sps ca se poate opera ureche stanga si poate fi ridicat auzul pana unde permite nervul ( care s-a atrofiat in timp).
Pana acum sut f multumita de cum aud. Nu perfect dar stiu ce pot astepta de la aceasta operatie - sa aud cat sa pot purta o conversatie. Tu te-ai operat sau urmeaza?
0
20-03-2011, ora 21:24
kristina_racoasa
Nu este medic/terapeut
kristina_racoasa
Multumesc pentru raspuns! Eu m-am operat la urechea dreapta in iunie anul trecut, in Ungaria. Ma simt bine si aud cu urechea operata. Va trebui sa ma operez si la cealalta ureche si ma gandeam sa ma operez in tara ( din cauza drumului lung pana in Ungaria si poate si a anesteziei, acolo mi-a facut cu anestezie totala, nu am simtit nimic, dar mi-a cam fost rau dupa). Sa inteleg ca la primele operatii nu ti-a fost inlocuite scaritele! Ce a zis domnul dr.Ciuchi: Pe viitor va mai fi nevoie de alte operatii?
0
20-03-2011, ora 23:24
Adriana Sanda
Nu este medic/terapeut
Adriana Sanda
Buna Kristina_racoasa
a spus ca sa vedem cum va fi la controlul de 3 luni si cum evolueaza boala. Depinde foarte mult si de modul de viata, de respectarea prescriptiilor: fara zgomote puternice, fara vibratii, lovituri, sarituri, apa in urechi., fara raceli sau infectii ale cailor respiratorii superioare. Mi-a explicat si cum sa a spal pe cap fara sa existe pericolul de a patrunde apa in urechi. Este f periculos. Mai dificil pentru mine este cu vibratiile deoare fac multa munca de teren si drumurile judetene si comunale din judetul Tulcea sunt cum sunt. Si eu mai fac deplasari nu numai pe drumuri de tara ci chiar pe camp, pe tenuri agricole.
La primele operatii au fost inlocuite scaritele cu tuburi din plastic Asa erau procedurile de operatie atunci. Oricum si asa eu la ureche dreapta am fost f multumita de operatia din 1991 am auzit f bine cu ea peste 10 ani de al operatie. La stanga au fost probleme de la inceput. Eu am facut toate operatiile cu anestezie locala si niciodata nu am avut deloc greturi sau varsaturi. Ramane doar un pic de jena in portuinea care a fost anesteziata care dispare in cateva zile.Foarte putine ameteli cateva zile. la cele din anii 90 am stat 2 saptamani in spital ca asa era atunci se statea pina se scotea pansamentul.
Acum dupa operatia din februarie de la Medlife am plecat la Tulcea singura cu microbuzul a doua zi dupa operatie fara probleme. Dar in Ungaria de ce ti-a facut anestezie generala? Ce metoda au folosit?
0
21-03-2011, ora 21:13
lumi28
Nu este medic/terapeut
lumi28
Buna tuturor, din pacate eu sunt un caz mai putin fericit;m-am operat la urechea dreapta in 2007, auzul a fost super cam 8 luni de zile apoi am ramas insarcinata si in timpul sarcinii mi-a fost destul de rau(greturi si varsaturi) si am observat ca auzul scazuse din nou, am mers inapoi la d. Tatu mihaela de la spitalul militar, ea ma operase si mi-a spus ca probabil din cauza efortului s-a miscat ceva si ca o sa ma pot reopera dar am mai aflat abia pe urma ca in timpul operatiei mi-a scos scarita de tot si ca am alt fel de piston acolo, de fapt o sarmulita de otel(vreau sa spun ca auzul inainte de operatie imi era foarte putin scazut la aceasta ureche, iar acum dupa e destul de rau plus ca ma omoara acufenele), asa ca dupa ce m-am hotarat sa ma operez la cealata ureche am schimbat si medicul, am mers la dr.David, am facut operatia pe masa totul a fost ok, am respectat toate sfaturile dar la vreo 2 saptamani dupa operatie am observat ca auzul oscila in functie de cum imi miscam eu mandibula(daca va vine sa credeti), am mers inapoi la el, mi-a spus ca poate pistonul(de titan de data asta)nu face contact cum trebuie si ca ma reopereaza, m-am reoperat iarasi a fost super pe masa, dar auzul meu.dumnezeu cu mila..momentan simt ca sunt in iad si nimeni n-o sa ma mai scoata vreodata de acolo, am inceput si serviciul dar cred ca in curand voi demisiona, sunt asistenta medicala si imi e foarte greu sa aud indicatiile medicului si desi nu ar trebui mi-e foarte, foarte jena cred ca poate se gandeste deja ca sunt mai grea de cap, ;ma gandesc sa incerc o proteza pe urechea dreapta cea care nu se mai poate opera iar la stanga vreau sa mai incerc o operatie la dr. Ciuchi, daca va accepta avand in vedere ca a fost deja operata de 2 ori;imi pun in el ultima speranta si vad ca sunt aici pe forum multi "fericiti" care au rezultate bune.sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea, nu as fi asa de deprimata dar uneori nu mai pot, va rog pt. cei care pot sa-mi dea sfaturi sa o faca poate mai e vreo posibilitate si eu nu o vad, o seara buna tuturor!
0
21-03-2011, ora 22:49
kristina_racoasa
Nu este medic/terapeut
kristina_racoasa
Nu stiu daca eu sunt in masura sa iti dau un sfat, dar totusi o fac. M-am operat in Ungaria ( sincer nu fac reclama cuiva cum am fost acuzata, cu acel dr nu am comunicat prea mult ca nu ne intelegeam ). Ma batea gandul ca la cea de a doua ureche sa ma operez in tara ( pt a scapa de drumul lung), dar citind pe forum si vorbind cu mai multe persoane care au facut astfel de operatii am ajuns la concluzia ca tot acolo e mai bine. Am recomandat unei fete din tara sa mearga acolo, dupa ce avusese 2 operatii (la fiecare ureche) in tara(fara rezultate si cu sanse 0 de a se reopera )iar acum nu pot sa va zic ce multumita este. Are aproape un an de la operatie, aude bine. Si eu sunt fff multumita de rezultate.Cum se poate ca dupa operatie sa auzi mai rau decat inainte? Si pistonul nu face contact cum trebuie? Doamne, am trait sa o aud si pe asta! De curand s-a operat cineva la Ciuchi si i-a spus ca pistonul nu e prins definitiv. Nu stiu ce sa mai cred!
Bine ca stiu sa ceara bani! E groaznic ce se intampla !
0
22-03-2011, ora 17:22
mig_ana
Nu este medic/terapeut
mig_ana
Buna tuturor! am revenit cu vesti/pareri dupa operatie (18.03.2011). A fost bine in timpul operatiei, a durat aprox. o ora si 30 min., am avut doar ameteli, iar a doua zi am mers acasa.Sunt deja in a 4-a zi si ma simit din ce in ce mai bine, aud f tare cu urechea operata bine este si putin infundata, sunt curioasa cum va fi dupa ce imi va scoate pansamentul, se va intampla sambata aceasta.Eu am probleme la ambele urechi, acum stanga a fost operata pt prima data, iar la dreapta port aparat (am fost op acum 5 ani cu piston teflon), pot spune ca ma pot descurca si fara aparat, dar cred ca nu este normal sa aud cu o singura ureche f bine, incerc sa ma acomodez.Dn-ul dr.Ciuchi intr-adevar este un "maestru', sunt multumita de rezultat, dar totusi primele 3 luni sunt importante.toate cele bune!
0
23-03-2011, ora 14:40
brad
Identitate neconfirmată
brad
N-am mai intrat de mult pe forum dar ma bucur mult sa aflu ca multi dintre dvs l-ati 'descoperit' pe dl prof Ciuchi.Petre si cu mine sintem cei care acum citiva ani am initiat aceste discutii si iata ca acum sint 20 de pagini!Va doresc tuturor sanatate si mult succes in interventiile pe care le veti suporta(la dl prof Ciuchi sau la alti colegi).
0
25-03-2011, ora 22:21
Adriana Sanda
Nu este medic/terapeut
Adriana Sanda
pentru lumi 28
este foarte greu sa dam sfaturi. Dar nu dispera. Incearca si un consult la Dr Ciuchi. Nici eu nu speram sa mai accepte cineva sa ma opereze. D-ar m-a operat (24 februarie 2011 ) si pana acum este bine Cand ai reoperat urechea la Dr David ai platit iar 1600 Euro?
0
30-03-2011, ora 00:50
justi
Nu este medic/terapeut
justi
buna tuturor, am 32 de ani iar acum 8 ani, in timpul sarcinii am aflat ca am otoscleroza bilaterala. cu 5 ani in urma m-am operat la urchea dreapta prin metoda clasica dar din pacate am auzit doar 1 luna de zile, dupa care auzul a revenit la faza dinatea operatiei. nu cunosc cauzele, dar la 1 an de la operatie am aflat de spitalul militar si de asa renumitul implant din titan. in urma unui control la domnul doctor david lucian mi s-a spus ca am nicovala rupta si ca nu se mai poate opera urechea dreapta, indumandu-ma sa operez urechea stanga. nu am fost de acord deoarece mi s-a parut anormal ca prin otoscop sa vada nicovala... am renuntat si am ajuns la proteza auditiva, imi fac audiograma anual si nu a scazut auzul mai mult. vreau sa ma reoperez pentru ca imi este foarte greu sa ma trezesc dimineata dar imi este si frica in acelasi timp. Ma uitam pe forumul asta si. nu prea ma incurajeaza ceea ce citesc. E cineva care e operat de mai mult timp si aude?? dar despre Medico Clinique stie cineva ceva??
0
30-03-2011, ora 03:57
Adriana Sanda
Nu este medic/terapeut
Adriana Sanda
buna dimieata tuturor
Pentru Justi: unde ai fost operata acum 5 ani? ce care medic?
Din cate stiu eu la Medico Clinique opereaza tot d-l doctor Ciuchi.
Eu am fost operata tot de dansul la MEDLIFE in 24 februarie. Deocamdata este bine.
Dar si eu cand am fost la dansul la consultatie prima data ( in iabuarie 2011) eram foarte sceptica avand in vedere ca mai aveam 2 operatii ( am scris mai sus unde si cand le-am facut). si mai fusesem refuzata de alt medic pentru operatie si purtatm aparat auditiv la UD.
Eram tot in situatia in care esti si tu.Nu ma putem trezi dimineata pentru ca nu mai auzeam nici ceasul nici telefonul( care erau setate sa sune simultan astfel incat deranjau si vecinii din celelalte apartamente). Am facut si o depresie din cauza aceasta ( imi era frica sa adorm pentru ca nu voi auzi ceasul si voi intarzia la servicu - ceea ce a dus la insomnii cumplite).
Si dansul a decis sa opereze ( cu piston din titan) urechea stanga care avea auzul atat de slab incat nici macar nu puteam sa port proteza la ea.
Nu am facut inca adiograma dupa operatie dar dimineata suna numai ceasul si il aud foarte bine astfel incat dorm linistita( acum sunt in concediu de asta sunt treaza la ora asta), pot vorbi foarte bine la telefon cu ureche operata (lucru la care nici nu visam inainte de operatie).
De operatie nu are de ce sa iti fie frica. Se suporta mult mai usor decat cele facute prin metodele vechi.
O sa te tin la curent cu evolutia mea.
Si eu sunt curioasa. Imi poate spune cineva operat de mai mul timp cu piston din tital de catre d-l doctor Ciuchi cum se simte? Cum a evoluat auzul?
0
30-03-2011, ora 10:21
justi
Nu este medic/terapeut
justi
buna dimineata.
Pentru Adriana Sanda. M-am operat la Panduri la domul doctor Ataman. Sincera sa fiu nu contest ca Ataman nu a fost bun.Eu operatia am facut-o tot in luna februarie, iar spitalul nu era renovat pe vremea aceea si ma gandesc ca asta ar fi putut sa imi afecteze iar auzul dupa operatie. Nu stiu ce sa cred, problema e ca nu mai vreau sa ma mai operez acolo. La panduri nu pun implanturi din titan, ci doar din plastic. As vrea sa imi spui si mie te rog cat te-a costat operatia la MEDLIFE? Si cum este domnul doctor Ciuchi? Comunica cu pacientii?
0
30-03-2011, ora 10:24
justi
Nu este medic/terapeut
justi
Spitalul Panduri nu era renovat si stateam intr-un curent infernal...
0
30-03-2011, ora 10:58
mig_ana
Nu este medic/terapeut
mig_ana
Pt justi
Buna, eu m-am operat luna aceasta la Prof.Ciuchi, la Medico Clinique.Si eu am avut o op.la spitalul Panduri(2006), de care am ramas total dezamagita(mi-a scazut auzul la fel ca dinainte de operatie) de dna dr.care mi-a facut operatia cat si de personalul de acolo.In schimb aici, la clinica am fost multumita dn-ul dr.mi-a explicat detaliat..pas cu pas ce imi va face, inainte cat si dupa operatie si mi-a raspuns la fiecare intrebare.La fel si doamnele asistente, au fost dragute si tot timpul au stat pe acolo si venau sa ma intrebe daca ma simt bine si am nevoie de ceva.toate cele bune!
0
30-03-2011, ora 11:38
rodi75
Nu este medic/terapeut
rodi75
Buna. daca puteti sa-mi spuneti careva dintre cei care v-ati operat si ati manifestat si acufene inainte de operatie, mai persista dupa operatie?
0
30-03-2011, ora 12:56
daua
Nu este medic/terapeut
daua
pentru rodi 75: eu am avut acufene aproape continuu inainte de operatie, uneori erau atat de putenice ca nu puteam sa dorm. Dupa operatie au mai scazut ca intensitate si ca aparitii...am sesizat ca apar atuncisunt foarte obosita...dar, daca inainte erau tot timpul acum sunt si perioade de liniste.
0
30-03-2011, ora 17:02
Adriana Sanda
Nu este medic/terapeut
Adriana Sanda
buna ziua
pentru Justi
La Medlife in februarie am platit 4100 lei operatia si 580 lei doua zile de spitalizare ( am stat doua zile pentru ca m-am internat cu o seara inainte de operatie. ) putem sa ma internez in ziua operatiei la 7 dimineata dar nu aveam cu ce sa vin de la Tulcea asa dimineata, iar o noapte la un hotel in zona ma costa in jur de 220 lei asa ca am preferat sa dau inca 290 lei la spital. Dar am inteles ca acum s-a facut 500 lei pe zi spitalizarea in camera de doua paturi.
Am fost foarte multumita de comunicarea cu domnul doctor Ciuchi. Are foarte multa rabdare iar dimineta inainte de operatie mi-a explicat cum va decurge intreaga operatie. Asculta si raspunde la orice intrebare chiar si in sala de operatie. Si eu aveam o multime de intrebari de pus la experienta mea..
Si doamnele asistente sunt foarte atente si dragute pentru ca in noaptea de dupa operatie am avut nevoie de ajutor pentru ca nu ma putem misca din pat. de fapt nici chiar in pat.
Eu la Panduri m-am operat in 1991 si 1992 tot iarna si nu pot spune ca nu erau conditii bine.( camere de doua paturi cu baie, frigider, foarte curat si personal medical foarte bun) Dar operatia la UD a reusit si am auzit cu ea cam 15 ani iar cea de la US desi medical s-a spus ca a resit nu am auzit nici imediat dupa operatie asa bine cum am auzit cu dreapta. Si a cedat in 3-4 ani de tot.
0
30-03-2011, ora 18:05
justi
Nu este medic/terapeut
justi
Fetelor va multumesc foarte mult, o sa ma duc la MEDLIFE. Acum dupa ce am vorbit cu voi abia astept sa ma operez. M-ati incurajat foarte mult. Va pup si tinem legatura
0
30-03-2011, ora 22:16
Adriana Sanda
Nu este medic/terapeut
Adriana Sanda
buna.pentru Justi
Bafta multa la consultatie la domnul profesor Ciuchi si apoi la operatie. Astept vesti bune
0
03-04-2011, ora 12:04
lili.ana
Nu este medic/terapeut
lili.ana
sanatate multa tuturor!
copiii persoanelor cu otosleroza au probleme de auz?
0
05-04-2011, ora 10:52
nana_14
Nu este medic/terapeut
nana_14
Pentru Kristina_racoasa:Buna ! Am citit comentariile tale si-ti spun ca m-am intors acum 2 saptamani din Ungaria, unde am fost supusa unei operatii care a decurs foarte bine.Parerea mea este sa mergi tot acolo, nu conteaza distanta ci rezultatele.Am avut anestezie locala si postoperator nu au fost probleme(greata, varsaturi, dureri de cap).Ce doctor te-a operat ?Ai fost la clinica ORL?
0
05-04-2011, ora 12:10
kristina_racoasa
Nu este medic/terapeut
kristina_racoasa
Buna nana_14. Ma bucur sa aud ca si alte persoane au mers in Ungaria sa se opereze. M-am operat la clinica ORL la dr. Micklos Csanadi. Eu am facut cu anestezie generala. M-am programat pe 11 mai tot acolo. Sunt ffff multumita de rezultate.Tu la ce dr te-ai operat? Mie mi-e cam frica de anestezie locala. As dori sa discut mai multe -
Adaugă un comentariu / răspuns
1086 comentarii 1 2 ..... 192021 ..... 36 37 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunetele produse de mâncat reglează cantitatea de alimente consumate
  •