Otoscleroza bilaterala cu pierdere severa de auz

1086 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 36 37 Înainte ›
0
09-02-2010, ora 22:03
jeff123
Nu este medic/terapeut
jeff123
Oviduta, eu cred ca te referi la pistonasul de titan care se pune in urechea medie, in locul scaritei; de curiozitate: cine te-a operat la Hociota? Dl. prof.dr. Ataman este un f. bun medic si ca om, si profesional; din pacate domnia sa nu opereaza cu pistonas de titan; de fapt nici nu stiu daca mai opereaza, dupa cum deduc din ce-ai spus. Pe mine m-a operat in 2008 la dreapta, dar pentru stanga am ales varianta cu pistonas de titan care asigura stabilitatea auzului castigat, la dl. dr. David, in sistem mixt privat(Clinica Urechii)- stat (Sp. Militar); am 2 luni de la operatie si totul e OK (poti citi postarile mele anterioare); si varianta d-nei dr. Latcan e buna, dar e de cel putin 3 ori mai scumpa decat cea cu pistonas, si implica o proteza ascunsa in par, care, mie, ca barbat caruia nu-i plac pletele, nu mi se potrivea.
0
10-02-2010, ora 15:37
oviduta
Nu este medic/terapeut
oviduta
jeff123 ai dreptate la acel implant ma refer, spune-mi cat te-a costat si mai ales cat de sigur este.La Hociota m-a operat dr.Georgescu care mi-a eplicat cu lux de amanunte tot ce trebuie sa stiu despre aceasta boala si nu am ce sa ii reprosez.La trei luni de la operatie auzeam f.f.f. bine iar acum la 6 luni s-a dus si auzul pe care il aveam inainte, singurul lucru care nu il pot intelege, cum de a avansat atat de repede.Te-as ruga sa imi spui tot ce stii despre operatia pe care ai facut-o.
0
10-02-2010, ora 19:56
stefan19
Nu este medic/terapeut
stefan19
Buna ziua! Tatal meu(46 ani) a fost operat de otoscleroza la urechea stanga pt a doua oara pe data de 08.02.2010, prima operatie avand loc in anul 1996. Operatia actuala a fost facuta cu laser de catre Dl dr. David la clinica Unirea din Bucuresti. Este a treia zi dupa operatie iar tatal meu acuza ameteli severe precum si un tiuit puternic in urchea operata. Cer ajutorul medicilor si celor care s-au operat si au intalnit simptome post-operatorii asemanatoare. Sunt acestea simptome normale? Aveti idee cat pot dura? E posibil ca medicul sa recomande o a treia operatie? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
0
10-02-2010, ora 20:48
jeff123
Nu este medic/terapeut
jeff123
Nu-ti pot spune decat diferenta intre varianta clasica si cea cu pistonas de titan; de ce?- pt. ca aceasta e cea obiectiva, tine de tarife percepute pt. servicii in privat: consultatie initiala (audiograme, fotografii)-320 lei; tomografii (la Centrul Medical Unirea): 400 lei; set otoscleroza(pistonas, gel, pansament): 1000 lei; costul microfrezei speciale pe care n-o vezi, ca esti sub cearceaf la operatie: 1000 lei (in bon= alte servicii); toate astea in conditiile in care te folosesti si de calitatea de asigurat ca salariat, pentru analize si internare. Pentru mine, care am analizat mult inainte de a decide, acesta a fost cel mai bun raport pret/calitate; sper sa fi avut dreptate, au trecut totusi doar 2 luni, timpul va confirma, sper -*. Succes!


(*modificat de administrator)
0
11-02-2010, ora 12:19
brad
Identitate neconfirmată
brad
Pt Stefan E nornal, isi va reveni dar uneori se intimpla sa-si revina mai greu.Dar va fi bine.
0
17-04-2010, ora 13:47
adimar
Nu este medic/terapeut
adimar
Am fost diagnosticata cu otoscleroza la urechea dreapta.Mi sa spus ca nu exista tratament medicamentos pentru aceasta boala.Am doaua variante operatia sau aparatul auditiv.Imi puteti recomanda un medic bun care face aceasta opertaie? Cat ar costa operatia?Si daca dupa operatie o sa imi recapat auzul definitiv sau o sa aud pt. o perioada de timp si apoi o sa-mi scada din nou auzul.Mie mi-a fost recomandata doamna DR. GEORGESCU de la spitalul PANDURI.
Multumesc.
0
18-04-2010, ora 13:01
brad
Identitate neconfirmată
brad
Eu cred ca as face tot ce e posibil si as merge sa ma operez in privat.Ori prof Ciuchi in Medicoclinique ori dr David la Clinica urechii.Cit va dura efectul pozitiv al operatiei e greu de pus.De regula efectele sint de lunga durata dar e posibil ca in timp sa apara probleme si la cealalta ureche.Cert e ca e mai bine sa va operati decit sa optati din start pt aparat auricular...
0
22-04-2010, ora 21:55
Hanne S
Nu este medic/terapeut
Hanne S
Buna seara! In data de 14 aprilie am fost operata de otoscleroza la urechea stanga in Szeged.Pana-n prezent ma simt foarte bine, doctorii sunt multumiti de evolutie si asteptam sa aud mai bine...Daca doreste cineva informatii i le ofer cu draga inima fiindca stiu ce inseamna frica, sa cauti raspunsuri si sa nu le poti primi...Si voi m-ati ajutat indirect si acum vreau sa ajut si eu.
0
22-04-2010, ora 22:04
kristina_racoasa
Nu este medic/terapeut
kristina_racoasa
Buna seara! As dori si eu cateva informatii in legatura cu operatia in sine(cum a decurs de la anestezie si pana a doua zi).Va multumesc!
0
22-04-2010, ora 22:18
Hanne S
Nu este medic/terapeut
Hanne S
Eu am fost anesteziata complet, operatia a durat in jur de 2 ore.Au un personal medical foarte bine pregatit din pdv profesional...si nu vreau sa jignesc pe nimeni..sunt mult mai umani, apropiati de pacient..decat cei de la noi.M-am operat la ora 13:00 iar a doua zi la ora 07:00 am putut sa merg singura, fara niciun efort.N-am avut dureri, greata sau ameteli deloc.
0
23-04-2010, ora 16:48
adimar
Nu este medic/terapeut
adimar
Pt Hanne S
Cat a costat tot?
Multumesc.
0
23-04-2010, ora 16:55
Hanne S
Nu este medic/terapeut
Hanne S
analizele, operatia, spitalizarea a costat aproape 190.000 de forinti(cu chitanta tot)...asta vine in jur de 700-800 de euro...iar onorariul doctorului(daca vrei, nu e obligatoriu)..60.000 de forinti(200 de euro).A meritat fiecare banut, chiar m-am simtit respectata ca om si ca pacient.
0
23-04-2010, ora 17:06
adimar
Nu este medic/terapeut
adimar
Multumesc.
Trebuie sa iau o decizie.
Imi este f frica de operatie.
0
23-04-2010, ora 19:42
Hanne S
Nu este medic/terapeut
Hanne S
pt.putin:)
si mie mi-a fost ff frica de operatie...de aceea am si optat pt anestezie totala.In momentul in care n-am mai putut(acufene, vertij, etc)atunci m-am decis pentru operatie.E normal sa ne fie frica de necunoscut dar atata timp cat ni se ofera o sansa, oricat ar fi de mica trebuie sa profitam de ea.
0
23-04-2010, ora 21:09
sorin.r
Nu este medic/terapeut
sorin.r
"Buna seara! In data de 14 aprilie am fost operata de otoscleroza la urechea stanga in Szeged.Pana-n prezent ma simt foarte bine, doctorii sunt multumiti de evolutie si asteptam sa aud mai bine...Daca doreste cineva informatii i le ofer cu draga inima fiindca stiu ce inseamna frica, sa cauti raspunsuri si sa nu le poti primi...Si voi m-ati ajutat indirect si acum vreau sa ajut si eu."

Daca faceai cu anestezie locala(cum era normal) costa mult mai putin. Intradevar la Szeged esti tratat ca om si preturile sunt foarte rezonabile. Stiu straini din tarile nordice care au venit sa se opereze acolo pentru calitate la preturi rezonabile. La unele operatii, preturile sunt mai mici decat in Romania (pe factura!!!) daca va vine sa credeti..-*


(*modificat de administrator)
0
23-04-2010, ora 21:37
Hanne S
Nu este medic/terapeut
Hanne S
"normal" e cum considera fiecare, depinde si de psihicul persoanei care urmeaza sa se opereze...Eu am optat pt anestezie totala si nu cred ca as fi avut taria sa vad propria-mi operatie pe viu:)
0
26-04-2010, ora 12:42
jeff123
Nu este medic/terapeut
jeff123
Celor carora le e frica de acest gen de operatie, eu care am trecut prin 2 (in Romania!) le pot spune: m-as duce inca de 10 ori sa ma operez la ureche decat sa merg pt o lucrare la stomatolog! Sau, tinand cont ca abia acum, cand am o problema reala de sanatate si trebuie sa ma operez si la gat, realizez cat de usoare au fost operatiile la urechi (ele-s mai grele pt medic decat pt pacient, efectuindu-se sub microscop).
0
01-05-2010, ora 20:04
sorin.r
Nu este medic/terapeut
sorin.r
Solutie noua de protezare cu fixare magnetica (alternativa la proteza BAHA); dati click pe film: http://www.medel.com/int/show/index/id/89/titel/How+the+VIBRANT+SOUNDBRIDGE+Works
Este folosita mai ales in otoscleroza labirintizata -*



(*modificat de administrator)
0
01-05-2010, ora 23:47
sorin.r
Nu este medic/terapeut
sorin.r
Examenul tomografic in otoscleroza: http://www.orlonline.ro/archives/1123

Exista sanse de recuperare auditiva in otoscleroza labirintizata? -*



(*modificat de administrator)
0
02-05-2010, ora 09:56
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Fixarea chirurgicala a protezei auditive ancorate in spatele urechii (BAHA)printr-un implant de titaniu de 3-4mm, la copii de la varsta de 5 ani, continuand la adult, indiferent de varsta, se face printr-o operatie simpla, fara a patrunde in urechea medie sau interna ca la alte aparate auditive implantabile(Vibrant Soundbridge, implant cohlear), deci CU RISCURI SI COMPLICATII F.MICI.
0
02-05-2010, ora 19:28
sorin.r
Nu este medic/terapeut
sorin.r
Problema protezei BAHA e una de design: foarte putini oameni o sa accepte sa traiasca o viata intreaga cu un surub infipt in cap, accesibil din exterior.

Riscul operatiei in zona urechii medii este foarte redus, ceva de genul riscului operatiei de polipi.

Viitorul care se intrevede de acum este ca dispozitivul de receptie va ramane exterior (fixat magnetic e ok) iar dispozitivul de excitatie se va plasa in interiorul urechii medii (sau in craniu, ca la BAHA), transmisia semnalelor facandu-se cu o tehnologie wireless.

Este esential pentru succesul acestor dispozitive sa nu comunice FIZIC din interiorul organismului in exterior.
0
03-05-2010, ora 12:46
lumi28
Nu este medic/terapeut
lumi28
M-am operat si eu de curand de otoscleroza, totul a fost o. k., pe masa am auzit foarte bine, acum dupa 11 zile de la operatie aud ceva mai bine decat inainte dar nicidecum asa ca in timpul probei;credeti ca trebuie sa mai astept inainte sa-mi fac probleme?Si inca ceva, de fapt marea problema este ca nu prea s-au mai diminuat acufenele si ma deranjeaza foarte tare, imi suna in ureche asa ca o sirena de salvare de vreo 2 zile, sunt efectiv disperata, am un bebe de 1 an si 5 luni care tipa mereu, credeti ca asta ar fi putut sa-mi dauneze?In rest nu am stat in zgomot, am purtat mereu un tampon de vata in ureche, oare n-a fost de ajuns?as vrea sa stiu de la cei care s-au operat daca in primele zile dupa op.au scapat deja de acufene sau daca le-au fost si lor mai intense o perioada si apoi s-au mai diminuat.Multumesc
0
03-05-2010, ora 13:25
nicpir
Nu este medic/terapeut
nicpir
Acufenele vor disparea, cel mai probabil vei reveni la cele pe care le-ai avut...eu am scapat de cele puternice aparute dupa operatie...auzul, in schimb...Dumnezeu, cu mila lui.Eu am facut si a doua operatie minata de speranta ca voi auzi ca la testul din timpul operatiei.N-a fost sa fie, a treia operatie n-am curajul sa o fac ...nu mai cred in minuni...
Mult curaj..si noroc !
0
03-05-2010, ora 18:39
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
pentru sorin.r.- foarte oameni accepta astazi sa traiasca si cu succes chiar, cu mai multe suruburi in cap(ca cel pt.BAHA) -si peste 20, sub forma de implante dentare!Problema cu BAHA este ca, prin testare directa cu proteza(fara nici o operatie), pacientul isi da seama pe loc daca aude sau nu, pe cand intr-o operatie de otoscleroza, ii garanteaza medicul pacientului ca aude sau nu?
Vibrant Soundbridge a aparut de mult, si nu e vorba nici de o problema de estetica(nu de design)ci de riscul de meningita sau de paralizie faciala cand patrunzi in craniul omului, in urechea medie.Nu stiu daca esti medic si ce experienta ai, dar o operatie in urechea medie nu se compara cu o operatie de polipi(vegetatii adenoide)la copil(operatie care se face razand un os in gura pacientului)Pacientilor de pe acest forum-ii vezi cati sunt, majoritatea, necajiti si resemnati, nu trebuie sa le vindem gogosi-ei vor sa stie mai multe, dar FIECARE ARE BOALA SI TRATAMENTUL SAU, pe care-l accepta numai el insusi.Cu cei 30 de ani vechime pe care-i am in ORL, si pe fata-numele meu real este si va fi mereu=dr.LATCAN ELENA, (NU ANONIMII DE PE FORUM!)va spun ca in otoscleroza(si am vazut multe operatii, de la prof.HOCIOTA, ATAMAN, s.a, pana la mari profesori din Israel, Suedia, Italia, Franta, A, nglia, SUA-)singurul tratament si cel mai putin periculos pt.pacient si pt.medic(pe principiul="mi-e mila de tine, dar de mine mi se rupe sufletul")este in prezent, numai proteza BAHA.Imi fac datoria sa va informez, din respect pt.DVS. si pt.meseria de medic!PACIENTUL BINE INFORMAT ISI ALEGE METODA DE TRATAMENT si semneaza ca a inteles ce i s-a explicat=deci isi asuma el insusi riscul=DECI DACA NU MA CREDETI-o faceti pe "pielea DVS".Cu stima, dr.E.L.
0
04-05-2010, ora 09:44
lumi28
Nu este medic/terapeut
lumi28
Pt. nicpir.mersi pt. raspuns, sincer ma deranjeaza mai mult acufenele, daca scap deastea pot sa spun ca sunt o.k., nu aud ca in timpul probei dar e oricum mai bine decat inainte si cred ca o sa fie si mai bine, mi-e frica doar ca nu cumva sa nu-mi fi protejat destul urechea de zgomote, am mai iesit pe afara cu copiii prin parc si sunetul asta deranjant mi s-a declansat dupa o zi mai agitata;am deja 3 nopti nedormite din cauza lui si daca va persista nu stiu ce voi face.Credeti ca o galagie de genul celei de pe strada poate fi daunatoare?am purtat mereu un tampon in ureche dar nu mi sa spus sa pun glicerina pe el.
0
04-05-2010, ora 10:22
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Pt.acufene se face tratament cu oxigenoterapie, acupunctura elecrica, betaserc de 24 mg 2 tb/zi-toata viata, iar proteza BAHA te ajuta sa auzi si in zgomot, sa asculti muzica cu casti, TV, sa vorbesti pe mobil, filtrand sunetele de zgomot si le adapteaza la gradul de hipoacuzie al fiecaruia.Otoscleroza merge inainte si prinde si nervul auditiv( se labirintizeaza), iar rezultatele postoperatorii sunt tranzitorii si finalul este tot hipoacuzia, de data asta de tip mixt.Exista o stabilizare a otosclerozei la menopauza.Nu va bucurati, va rog, de metode ieftine si depasite de tratament, pt.ca boala se cronicizeaza si se rezolva mai greu, nu mai vorbim de complicatiile care pot apare.Nu doresc la nimeni sa se confirme ce spun eu, DAR SUNT AICI SA VA AJUT GRATUIT CU SFATURI SI TESTARI.Sanatate multa!
0
04-05-2010, ora 15:02
lumi28
Nu este medic/terapeut
lumi28
Multumesc mult pt. raspuns, acum nu pot decat sa astept sa vad ce se va intampla, daca totul e bine sper sa treaca si acufenele dar daca nu o sa am rezultate bune se mai poate folosi Baha?Mentionez ca sunt operate ambele urechi ;prima are o scadere auditiva de vreo 20 db iar cea operata acum o sa vad dupa ce se vindeca.
0
04-05-2010, ora 15:14
lumi28
Nu este medic/terapeut
lumi28
Si vreau sa va mai intrebceva;sa zicem ca o persoana foloseste proteza Baha, in acest caz boala nu mai evolueaza si nu mai prinde nervul?
0
04-05-2010, ora 16:27
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
BAHA, se poate folosi si dupa operatie(e normal ca fiecare, cine vrea, sa se si opereze si, cine stie, se mai pot obtine si minuni, dar, asa cum am spus in alte randuri, din nenorocire, auzul se pierde dupa operatie, treptat), de obicei la urechea cu care auziti mai bine, dar din pacate folosirea ei nu opreste evolutia otosclerozei si chiar prinderea nervului, dar cu ea puteti auzi toata viata, cum am spus mai sus, fiindca se foloseste si in hipoacuzia mixta severa, in hipoacuzia neurosenzoriala unilaterala sau bilaterala severa.Desigur ca exista o evolutie mai lenta dupa menopauza, si chiar la aceeasi persoana, pierderea poate fi diferita, in acelasi timp, la cele doua urechi(cat de sensibil si de rezistent este sau nu nervul auditiv)
Totul e sa nu renuntati in a spera ca va va fi bine si mai tarziu.Viata ofera surprize si in fata ei nici medicina nu este atotcunoscatoare.Totusi, in lume se fac cercetari si poate se poate descoperi si leacul pt.stoparea si tratarea otosclerozei.SANATATE tuturor!Cu stima, e.l.
0
04-05-2010, ora 19:11
lumi28
Nu este medic/terapeut
lumi28
Multumesc mult pt. faptul ca ma ajutati sa nu-mi pierd speranta, credeti-ma am o stare de rau general generata de aceasta hipoacuzie si de acufene ca abia pot sa respir, in fiecare clipa am in minte cosmarul ce il traiesc, am doi copii mici care ma si solicita destul de mult dar ma si fac sa lupt pt. ca altfel poate renuntam la tot.Ser sa-mi fie bine daca nu o sa va caut in cateva luni, o sa incerc sa fac rost si da bani, stiu ca e destul de mult, pt. mine cel putin.
Adaugă un comentariu / răspuns
1086 comentarii 1 2 ..... 131415 ..... 36 37 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunetele produse de mâncat reglează cantitatea de alimente consumate
  •