Otomicoza suprainfectata bacterian

12-05-2014
adinelle
Nu este medic/terapeut
adinelle
Buna seara,

Acum vreo 2 luni am simtit ca urechea ma mananca din ce in ce mai mult (foloseam foarte des betisoarele), si simt si o usoara durere, urechea e mereu umeda dimineata, de parca mi-ar curge un fel de apa si aveam cruste, ca niste bubite, pe care le dadeam jos, crezand ca sunt rani vindecate.
In momentul in care urechea drepta mi s-a infundat si nu am auzit aproape nimic cu ea, am mers prima data la un control ORL.
1. Diagnostic : otomicoza, mi s-a pus o vata cu rivanol in urechea dreapta, fiind mai iritata si mai afectata, mi s-au facut spalaturi la ambele urechi si mi s-a recomandat sa nu intre apa in urechi cel putin 3 luni si tot cam atata sa pun picaturi cu clotrimazol in urechi. Am intrebat cand trece...mi s-a spus ca se scapa greu si sa pun mult si bine clotrimazol.

Mi s-a parut cam ambiguu tratamentul, am pus de cateva ori clotrimazol, insa imi umezea si mai tare urechea si in momentul in care mi s-au infundat din nou urechile (cam dupa vreo 2 sapmtamani), am fost la alt medic ORL.

2. Diagnosticul acelasi, asta-mi era clar, a spus ca urechea stanga e mai afectata si mi-a facut spalaturi in ambele urechi. Tratament : Castellani colorat rosu si inca ceva (ce nu a pus pe hartie si am uitat) si ceva pastila sa iau pe gura, ca sa nu mai manance urechile. A spus sa urmez vreo 10 zile tratamentul si apoi mai vedem.

Am urmat tratamentul cu Castellani, am folosit mereu din proprie initiativa si conuri cu ceara, am mai si uscat urechea cu uscatorul...destul de des...

Ideea este, ca mi se infundau urechile destul de des si am mai incercat sa scobesc cu betigase, sau sa usuc locul cu vata sau hartie (clipoceau daca trageam de lobul urechii).

Dupa vreo 2 saptamani a inceput sa ma doara groaznic urechea stanga, durerea radia in tample si in in gat si in spate in ceafa pe stanga. Am fost la ORL, la urgenta pentru un consult la ambulator, in speranta ca dau de alt medic (nefiind convinsa de tratamentul dat de primii 2). Am dat din nou de medicul nr. 1, care lucreaza si acolo, fiind o somitate.

3. Diagnostic: otomicoza si otita externa, insa asistentei i-a dictat si otita medie. Toate cele 3 consultatii avute pana in acel moment, s-au limitat la otoscop. Tratament : Cefaron 5 zile de 3 ori/zi si Clotrimazol in urechi. Mi-a spalat urechea stanga, aceea fiind afectata. Spunea ca urechea drepta e bine (desi inainte cea dreapta fusese cea afectata). Ah, si a mai zis sa pun Otipax (cat si cum nu a zis).

Am urmat tratamentul cu Cefaron de 2 ori pe zi, aproape 6 zile ( pe gura). Nu mai luasem antibiotic de 15 ani. Clottrimazol nu am mai pus. Otipax am pus de vreo 2-3 ori si mai mult rau mi-a facut, nu a calmat nici durerea si mi-a provocat o umiditate permanenta in urechi. Am mai si uscat urechile cu uscatorul...

Durerea nu a cedat in 5 zile si dupa vreo saptamana a inceput sa ma doara si urechea dreapta si sa radieze durerea pana sus in cap. Mi s-au infundat ambele urechi, asa ca la inceputul lunii mai, abia auzeam ceva. M-am programat la medicul nr. 3, la recomandarea cuiva. In urechea stanga, durerea a mai cedat putin cate putin, pana a disparut aproape complet.

3. Diagnostic: otomicoza suprainfectata. Pentru prima data nu mi s-au spalat urechile, ci mi s-au aspirat si s-au trimis probe din ambele urechi la laborator. Pana la aflarea rezultatului (adica azi), mi s-a dat un tratament cu Ciplox -3 picaturi de 3 ori pe zi. Nu se stie daca am timpanul perforat, eu nu simt ca mi-ar veni ceva pe gat...insa timpanele imi sunt inflamate si nu se vede.

Am facut tratamentul vreo 5 zile, insa ma durea urechea stanga tot mai mult, cea dreapta mi-a trecut. Am mai pus si vata imbibata in tinctura de propolis, asta dupa ce am terminat cu Ciplox...ca nu ma prea ajuta. Mi se infundau urechile...

Au venit probele de la laborator nu stiu daca s-au facut corect, nu stiu daca trebuiau sa fie mai detaliate, insa m-am ingrozit cand am citit).

U. STG : Stafilococ aureu hemolitic prezent. U. DRT. Streptococ b hemolitic grup D prezent. Micelii prezente in ambele urechi.

Antibiograma 1 (stg) : amikacina - intermediar, ampicilina - rezistent, cefotaxim-rezistent, cloramfenicol - sensibil, gentamicina - intermediar, kanamicina - rezistent, tetraciclina - rezistent
Antibiograma 2 (drt) : amikacina - rezistent, amoxicilina - acid clavulanic - intermediar, cefotaxim - sensibil, cefuroxim - intermediar, cloramfenicol - intemediar, oxacilina - rezistent, tetraciclina - rezistent
Antiungigrama : amphotercin B rezistent, nystatine - rezistent, ketoconazole-sensibil, floconazole - rezistent, itraconazole- rezistent.

Am fost la control la medicul nr. 3 (la care deocamdata m-am stabilizat, dar nu prea am incredere) si mi s-au aspirat ambele urechi astazi, un amestec de puroi cu micoza (bucati destul de mari, ca niste dopuri) mi s-a spus ca timpanele mele nu mai sunt normale, ca sunt inflamate, nu mai au o membrana neteda, sunt intoarse...nu am prea priceput cat e de grav.

Mi s-a spus sa pun de 3 ori pe zi cate 4 picaturi de cloramfenicol si fluocinolon ( am cumparat si am pus deja o data) si pe langa asta mi s-a spus sa iau in paralel cate o tableta de Ketoconazol 150 mg, DS int, precum si perfuzii de cefotaxim flac 1 gr fl XX, in miniperfuzii cu testare / gentamicina 80 mg f X Ds i nperfuzii de 2 x 1 f / zi.

Am multe intrebari si neclaritati : nu stiu ce fel de otita am, nu stiu daca e in spatele timpanului, daca e doar externa. Precizez ca atunci cand mananc mai simt o jena la gat pe stanga, pe dreapta mai trece cate un junghi si radiaza pana in cap, dar nu am dureri mari si permanente. Ketoconazolul sau nizoralul sunt retrase de pe piata si am inteles ca distrug ficatul. Perfuziile le-am gasit la o farmacie ( cu 20 de flacoane oricum nu au), dar nu sunt convinsa de necesitatea lor, nu cunosc gravitatea problemei mele. Deocamdata folosesc picaturile cu cloramfenicol local. As repeta analizele de laborator, dar nu stiu la cat timp pot face asta. In orice caz, familia imi spune ca se poate urca puroiul la cap, ca pot face septicemie, eu nu stiu pana unde e puroi sau infectie.Vreau sa ma vindec, am un copil de crescut.

Va multumesc anticipat si va sunt recunoscatoare pentru orice recomandare.
4 comentarii
0
13-05-2014, ora 12:50
adinelle
Nu este medic/terapeut
adinelle
Nu inteleg daca sunt complete si relevante investigatiile care mi s-au facut. Deocamdata pun doar picaturi cu cloramfenicol. Trebuie sa iau antibiotice si pe gura, as putea lua si altceva in afara de perfuziile cu cefotaxim ? Stafilococul sau/si streptococul din ureche, putea sa intre si in corp, sau e doar local in urechea externa ? As putea incerca sa iau intern ceva naturist, gen Biosept, sau altceva ? Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns !
0
13-05-2014, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica solutie corecta este internarea in clinica ORL.. unde medicul de salon si medicul de garda pot sa aspire de 2-3 ori pe zi urechea si sa administrez corect tratamentul local
acasa NU o sa reusiti
0
13-05-2014, ora 22:13
adinelle
Nu este medic/terapeut
adinelle
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, credeti ca as putea sa merg de cateva ori pe zi la clinica, pentru tratament sau e absolut necesar sa stau internata? Am copil acasa si nu are cine sa stea non stop cu el.
0
14-05-2014, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca casiti medicul disponibil sa va primeasca din ambulator.. este acelas lucru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: