Otomastoidita acuta stanga la 3 ani!

11-11-2013
daniellee3203
Nu este medic/terapeut
daniellee3203
Buna seara...Fetita mea, in varsta de 3 ani, in urma unei otite tratate necorespunzator (am fost la 3 medici si fiecare a pus alt diagnostic, cu/fara antibiotic), a fost internata in sectia Orl, pentru un sindrom febril, prelungit, 39, 40 grade, otalgie stanga retroauriculara, stare generala alterata.

In spatele urechii, pielea s-a inrosit, iar urechea s-a lasat in fata! Durerile erau mari, antitermicele aproape ca nu-si mai faceau efectul!
I s-a administrat intravenos, din 8 in 8 ore, gentamicina si cefort (dimineata si seara), la pranz doar cefort, vit. C si antitermice. Dupa 3 zile de perfuzii starea nu s-a ameliorat de aceea s-a hotarat ca necesita operatie de urgenta, timpanul nu era perforat, insa in spatele acestuia se formase puroi, fiind o otomastoidita mascata, asa cum spunea medicul care a operat-o!

Examenul clinic ORL a pus in evidenta tumefactie retroauriculara stanga cu stregerea santului, tegumente retroauriculare stangi cu semne celsiene, fluctuenta la palpare in zona punctului antral.

S-a practicat antrotomie stanga, timpanotomie stanga sub controlul opticii maritoare, in anestezie generala IOT.

Operatia a decurs bine...medicul spunea ca erau fistule, puroi granulat, mucozitati, osteitati si ca se pare ca i se trage de mult timp, desi fetita nu a fost racita niciodata pana acum o luna cand a mers la gradinita!

La examenul de secretie otica rezultatul a evidentiat prezenta Stafilococului aureus, sensibil doar la Clindamicina, Linezolid si Vancomicina, in rest rezistent la toate celelalte antibiotice!

Analizele de sange au fost si ele proaste, leucocite 16000 initial, ulterior au scazut la 11000, Vsh 84, metoda Westergreen, limfocite, monocite, neutrofile...rezultate proaste, proteina C reactiva 22, valoare dubla fata de normal!

Concluzie: anemie mare si imunitate zero!

La computerul tomograf, rezultatul este urmatorul: Fara leziuni heterodense recent constituite vizibile spontan intracranian. Fara deplasari de sistem ventricular, structuri mediane. Epansament semifluid la nivelul sinusului maxilar stang. Acumulare semifluida cu bule aerice la nivelul canalului auditiv extern si portiunii mastoide a osului temporal!


Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs despre aceasta operatie, ce complicatii pot aparea, ce recomandari ati putea sa-mi dati, pentru a nu reaparea problema!...

Va multumesc si astept orice sfat/parere cu mare nerabdare!
3 comentarii
0
12-11-2013, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totul e facut corect
pe viitor...
1. mare groja la regi ul alimentar core t..de aici depinde metabolismul si imunitatea
2 mare grija la respiratia nazala si tratamente corecte /inhalatii, aerosoli, aromoterapie/
3 urechea trebuie ingrijita corect si tratata numai la med. orl
0
12-11-2013, ora 22:27
daniellee3203
Nu este medic/terapeut
daniellee3203
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului...in legatura cu regimul alimentar...exista anumite alimente interzise?
In ceea ce priveste stafilococul auriu...ar trebui sa fac un exudat in nas sau gat...este posibil ca el sa ramana in organismul fetitei, mai ales ca este rezistent la aproape toate antibioticele?

Analizele de sange ar trebui repetate?
Aerosolii, produsele speciale pentru acestia, cine sa mi-i recomande, pediatrul?
De asemenea pentru stimularea / intarirea imunitatii, recomandati anumite produse?

Multumesc si, daca nu va deranjez prea tare, mi-as dori sa va mai pot adresa pe viitor intrebari referitoare la acest caz, despre care au aflat toti medicii ORL din oras!
0
19-11-2013, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei sa alegeti un medic ORL.. caer sa aiba grija de fetita si la care sa mergeti cand sunt probleme.. de nas. gat, urechi
dar este Indicat sa mergeti is cand NU sunt probleme..
e mai bine de mers cu scop profilactiuc decat sa tratezi problema
pe FORUM la sectiunea boli ORL si la semne si simptome : Ureche-nas-gat
gasiti sfaturile necesare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul