Otita supurata

27-03-2012
simone86
Nu este medic/terapeut
simone86
Buna ziua,

Acum 2 saptamani si jumatate am ajuns la urenta cu o otita supurata, timpanul perforat. Am urmat tratament pentru cam 10 zile cu antibiotice + picaturi de nas pentru desfundare + picaturi auriculare. Simptomele au disparut, a revenit si auzul. Problema este ca am fost la piscina (stiam ca nu e recomandat, dar am zis ca am grija). Pb este ca cineva a facut o gluma proasta si m-a bagat cu capul in apa. Ce este de facut acum? Mi-e frica de o posibila infectie. Va rog sa ma sfatuiti. Multumesc.
14 comentarii
0
27-03-2012, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa inventat uscatorul de par... cu care poti sa usuci interiorul urechii cat de des e cazul
2. sau inventat si dopurile de urechi... canb faci piscina sau vata imbibata in crema... cand faci baie
3 acum ar fi bine sa mergi l orl sa vada urechea
0
27-03-2012, ora 06:57
simone86
Nu este medic/terapeut
simone86
Am uscat cu foehnul. ma gandeam care ar putea fi semnele de alarmare de care ar trebui tinut cont deoarece sunt plecata din tara si e foarte greu sa ajung la orl aici. In tara ajung peste 2 saptamani jumatate si atunci voi merge oricum la un control. Va multumesc
0
27-03-2012, ora 07:00
simone86
Nu este medic/terapeut
simone86
Sau daca ar trebui sa mai pun picaturi de ureche, daca este recomandat...
0
27-03-2012, ora 09:47
cristina filip
Nu este medic/terapeut
cristina filip
buna ziua ma numesc cristina si am rezidenta in italia, aici am nascut o fetita care acum are 3 ani, a racit si mucoasa din gat a ajuns la urechiii mi sa dat un sprray sai curat nasul, dar are dureri mereu si tuse, aeroosolul nul vrea, iar de pastile este indopata, pe langa toate astea langa tipan are o crusta de sange inchegata probabil a fost lovita, doctorii de aici au zis ca o sa treaca de la sine, prima trebuie sai curat 2 luni nasul, dupa o sa mergem la control, as vrea sa stiu si parerea dumneavoastra cum scapam de mucoasa din gat, si urechiii, multumim
0
27-03-2012, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la timpn putea sa fi e lovita.. doar cui un betisor cucare curatati urechea
NU se curata urechea cu betisoare..doar uscati interiorul urechii cu uscatorul de par..si stergeti cu un servetel ce iese din ureche
2. Mucoasa din gat s eformeaza din cauza unor produse alimentare care irita faringele
copilul NU are voie de loc. pana la vindecare.. si foarte rar mai tarziu .sucuri. fructe citrice, ciocolata, muraturi, otet..s.a produse acre
0
27-03-2012, ora 11:12
cristina filip
Nu este medic/terapeut
cristina filip
va multumesc anticipat pt un raspuns atat de rapid, mati facut sa inteleg ca nu are voie fructe, citrice, acru si ciocolata.as vrea sa stiu daca este bine sa fac ce se spune din batrani sai torn o picatura de ulei cald in urechie asta pt calmarea durerilor, pt moment folosim nurofen, cu greu reusesc sa ai curat nasul deoarece cand sufla o doare rau urechia, sunt disperata sunt o tanara mamica fara experienta deaceea va intreb, multumesc mult, multa sanatate la fam dv cai mai buna decat toate,
0
28-03-2012, ora 19:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate pune si ulei si picaturi otice calde si incalzit urechea cu saculete cu sare..
0
28-03-2012, ora 22:07
cristina filip
Nu este medic/terapeut
cristina filip
va multumesc, numai bine sanatate
0
06-06-2012, ora 08:07
adriana.f
Nu este medic/terapeut
adriana.f
-Buna ziua,
am un copil de 9 ani si a fost diagnosticat la examenul otomicroscopic cu formatiune tumorala in 1/2 ant.. timpanica, pulsatila si represabila, timpan fara repere.urechea dreaptă, este programat pentru operatie.
-Îngrijorarea mea consta in faptul că mi s-a spus de către D-l Dr.că nu a mai văzut aşa ceva, iniţial a crezut că este colesteatom, dar dupa ex. otomicr. are dubii, şi mi-a dat de înţeles că e posibil la opraţie să faca în funcţie de ce se află acolo o hemoragie interna, lucru care m-a pus pe gânduri.
-Am făcut si CT.Va rog să daţi clic pe link-ul urmator:http://dlf.transfer.ro/Tomograf_Ionut-transfer_RO-31may-74d785.zip (62Mb)
-Cu respect vă rog sa-mi spuneţi ce părere aveţi de posibilitatea ca copilul meu să fie supus riscurilor pe care vi le-am relatat.
-Copilul nu are dureri (din când în când zice care ceva înţepături de scurtă durată).
0
08-12-2012, ora 02:30
PIERSICUTAA
Nu este medic/terapeut
PIERSICUTAA
buna ziua am si eu o problema cu fetita mea de 5 ani, din vara si pana in prezent imi tot face otite supurate su perforare de timpan, noi am stat in Sibiu, acolo am fost la o clinica privata cu ea la doi doctori si fiecare mi-a dat alt tratament, dar nu mi-a dat nici unul antibiotic pt ca nu a iesit nimica la analizele de la secretia nazale si la ureche, i-am facut o perioada tratament cu aerosoli si nu a mai revenit vreo 3 luni, dupa care a revenit iarasi otita, acum locuiesc in Bacau si doctorul de aicea mi-a dat antibiotic Augmentin, zyrtec si picatori Ciplox, are o saptamana si tot ii curge urechea, si mi-a spus ca daca nu se opreste pana luni trebuie sa-i fac antibiotic injectabil.Acuma mi se pare suspect ca medici din sibiu nu mi-a dat sa-i dau nici macar antibiotic, si doctorul acesta mi-a zis ca trebuie sa-i fac injectabil, este periculos sa nu-i fac si sa-i las urechea sa se vindece de la sine?Mi-a mai spus ca poate trebuie sa-i scot polipi dar trebuie sa-i examineze mai intai.Daca ma poate ajuta cineva nu mai stiu pe cine sa cred si unde sa o apuc, la ce doctorul mai bun as putea merge, ca trebuie sa rezolv problema, imi este frica sa nu-i afecteze auzul.Nici nu vreau sa-i distrug imunitatea cu zeci de pastile ca oricum v-a reveni iarasi otita
0
08-12-2012, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otitele supurate este o problema complicata orl... fiindca procesul se poate extinde si la osul mastoidian si uneori se ajunge la trarament chirurgical pentru a curata focarul de infectie din os.
intradevar... nasul este cel mai des cauza otitelor
va recomand sa metgeti la Iasi la spit de recuperare.
prof dr Martu Dan.. este persoana care dupa un consult la microscop... o sa va spuna cat de grava este situatia..
0
08-12-2012, ora 18:06
PIERSICUTAA
Nu este medic/terapeut
PIERSICUTAA
Multumesc pt raspuns, as avea posibilitatea sa merg la Bucuresti, la spitalul militar as gasi doctori ca sa examineze urechea cu otoscop, sau altundeva in Bucuresti?ar trebui pt otita asta care are acuma sa-i fac injectabil cum a spus doctorul din Bacau?Sau ce imi recomandati sa fac?
0
10-12-2012, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice clinica orl.. din oras universitar are microscop si aspiratir pentru examinarea urechii medii.
0
17-12-2012, ora 17:13
oanarrs
Nu este medic/terapeut
oanarrs
Buna ziua d-nule doctor Flueraru Valeriu

Am un baietel de 2 ani si de 4 luni am inceput cresa.O data cu intrarea in colectivitate a inceput sa imi raceasca foarte des.A inceput cu mucisori, apoi rosu in gat, febra mare 39, 6 si s-a terminat cu otite repetate.Intervalul de timp intre raceli era de 2 saptamani. In tot acest timp am fost cu el la ORL, si mi s-a spus sa ii dau antibiotic si sa ii fac aerosoli cu dexametazona, acc sau fluimucil, picaturi de nas DNF, ca antialergic mi s-a dat Ketof timp de o luna de zile, si ca antiinflamator Sinupretul.
Ca antibiotic am inceput cu augumentin apoi la urmatoarea raceala i-am facut intravenos cu gentamicina si axetinne si am terminat cu cedax.Ultimul antibiotic "cedax" i l-am dat pentru ca mi a facut o otita supurata acuta.

Am inceput iar cresa de 2 saptamani si am revenit la mucisori si o tuse seaca.Pana sa ajung la doctor, preventiv, i-am dat colargol 2 pic in fiecare nara de 3 ori pe zi, antitermice panadol (5 ml )si ibalgin (6 ml) alternativ la 8 ore si eurespal pentru tuse.
Ieri am fost la ORL si i-a gasit un pic de lichid in urechea stanga. Ca tratament mi s-a dat Sinupret 10 zile (10 picaturi de 3 ori pe zi), pentru nas DNF si sa renunt la colargol, sa continui cu eurespal pana la 7zile, si ca antialergic zyrtecul 5 pic seara.
In concluzie nu stiu ce sa fac ca sa ii cresc un pic imunitatea ca i-am distrus-o de tot.Mentionez ca in 4 luni de zile i-am dat 3 antibiotice la interval de 3 saptamani intre ele.Mi-e si frica sa il mai duc la cresa ca imi raceste din nou.Si mai am o rugaminte lichidul care exista in urechiusa va disparea fara sa ii mai dau antibiotic, nu?Va rog din suflet ajutati -ma !!!!
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •