Otita seroasa cu tiuit in ureche si pierderi de echilibru

13-10-2009
niceNslow
Nu este medic/terapeut
niceNslow
Buna ziua

Astazi am fost diagnosticat cu otita seroasa, cauzata de o deviatie de sept. Am timpan opac si asiprat.

Intrebarea mea e legata de altceva. De vreo 2 sapt, dup ao raceala, am ramas cu un tiuit in ureche si pierderi de echilibru. ba mai mult, ma mai sageata din can din cand urechea.

E posibil ca tiuitul si pierderea de echilibru sa fie de la otita seroasa?

Ionut
11 comentarii
0
14-10-2009, ora 11:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
si este foarte grav.
trebue sa mergeti sa va internati in clinica ORL
lichidul din spatele timpanului.. preseaza pe labirint ( organul echilibrului) si riscul de infectare este mare.
se poate surzi brusc intro singura noapte... irecuperabil!
0
14-10-2009, ora 16:38
niceNslow
Nu este medic/terapeut
niceNslow
Buna ziua

Va multumesc domnule doctor. Voi merge imediat la ORL - Spiridon

O zi buna!
Ionut
0
15-10-2009, ora 12:52
DonaD
Nu este medic/terapeut
DonaD
Sotul meu a fost diagnosticat cu otita medie seroasa. Desi a fost operat, se plange in continuare de faptul ca simte urehea infundata si, mai mult, de aseara a inceput sa-i curga un lichid galben din ureche. Dumneavoastra ce credeti?
0
15-10-2009, ora 13:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca. nu e bine.. si trebue sa mearga la ORL.. pentru aspiratii si tratament local!
0
15-10-2009, ora 17:57
DonaD
Nu este medic/terapeut
DonaD
Multumesc. Mergem acum la medic.
0
18-10-2009, ora 17:22
ionel D
Nu este medic/terapeut
ionel D
BUNA ZIUA

am fost diagnosticat cu otita, iar in urma tratamentului si a numeroaselor controale la medic , medicul i-mi spune ca totul este ok dar eu am ramas cu un tiuit in ureche si asta se intimpla de aproximativ doi ani.

a doua problema si pentru mine cea mai serioasa este ca de aproximativ un an si ceva simt un nod in git care a devenit tot mai suparator si persista tot timpul. cu ocazia numeroaselor controale la medic din cauza urechii cu otita am cerut sa-mi fac control si pentru git dar raspunsul era cam acelasi ( nu prezinta iritatii sau altceva care sa dea ceva de banuit ) dar cu toate acestea nodul din git persista.
0
19-10-2009, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatiea de nod.poate fi foarte subiectiva( simtita numai de Dvs..si imposibil de depistat cu ochiul liber) este vorba despre despre contractiea muschilor faringieni si esofagieni.
ca motiv poate fi o problema a tiroidei, a coloanei cervicale..sau o problema legata de stres.
CU tiuitul in urechi.. e si mai complicat.. ( coloana cervicala, ateroscleroza, colesterolul, tensiunea arteriala) influenteaza activitatea normala a nervului auditiv).
de unde sunteti?
0
21-10-2009, ora 13:22
ionel D
Nu este medic/terapeut
ionel D
sunt din jud Arad si asa cum am descris am fost la mai multe controale la un medic care este foarte apreciat dar parca nu sunt pe deplin multumit datorita faptului ca acele simtome nu au disparut. despre ureche (dreapta) ce sa zic pentru ca rezultatul care mi-l da acel medic esta ca totul este in regula. m-am hotarit sa merg la cluj pentru un control mai amanuntit.. daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi despre cele aratate s-au ce ar trebui sa fac pe viitor. Va multumesc mult.
0
25-10-2009, ora 11:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vorbim dupa ce te intorci de la Cluj!
0
25-10-2009, ora 18:18
niceNslow
Nu este medic/terapeut
niceNslow
Buna seara

am rezolvat problema cu aerosoli, celebrex si olinth ha.

Problema e ca permanent mi se infunda nasul, si de aici restul problemelor. Rinita alergica?

Ionut
0
28-05-2011, ora 11:23
ovi1991
Nu este medic/terapeut
ovi1991
Buna ziua!
Am o problema cu urechile...totul a plecat de la o simpla raceala si de la asta mi s-au infundat si au inceput sa tiuie.Am scapat de infundarea lor prin tratamente dar tiuitul mi-a ramas.La doctor am fost si a zis ca am o otita seroasa bilaterala care se trage de la deviatie de sept...am facut operatia acum o sapt dar tiuitul mi-a ramas...nu este foarte puternic dar cand stau in liniste se aude, este deranjant.

Ce fac???

va multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.