Otita seroasa bilaterala

04-05-2015
malina2015
Nu este medic/terapeut
malina2015
Stimate domnule dr. Flueraru,

Baietelul de 7 ani se confrunta de cand avea 3 ani cu raceli repetate, nas infundat.Nu a fost necesar admin. de antibiotic.
Consultul anual ORL : rionoadenoidita cr. nedestruanta. tipmanogr. tip A.
In urma cu 2 spatamani s-a plans pt. prima oara de de dureri de ureche, repectiv auzea un poc-poc in ureche.Febra moderata in prima zi.
Il durea cand apasa sub lobul urechii.
In urma consult ORL -doar examinare ureche : Otita seroasa bil., tratament : Biorinil 3x/zi - 5 zile; Sinupret ; Quixx ; Propogol spray gat.
Dupa 7 zile am fost la control + endoscopie nazala, - otita seroasa la ambele urechi, operatie de polipi/amigd. Luschka necesara.
Baietelul respira intr-adevar meru pe gura, cu toate ca il atentionez sa foloseasca nasul. Noaptea repira numai pe gura.
Facem in mod repetat, mai ales in perioadele cu raceli, baie de aburi cu ceai de musetel si ulei eucalypt/Pin, folosim ser fiz. //apa de mare hipertonica//

Ce tratament ne-ati recomanda sa mai urmam, in primul rand sa drenam nasul sau ce analize trebuiesc efectuate pentru a stabili daca operatia de inlaturarea a polipilor poate rezolva cauza.

Daca este necesar va transmit si endoscopia nazala.

Va multumesc foarte mult.
5 comentarii
0
04-05-2015, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la acesta varsta polipii NU se mai micosreaza in volum
ati ratat momentul tratamentului corect local
acum este obligatoriu operatia
daca nu faceti interventia se risca
1 pe termen scurt... sa faca des sinuzite si otite care in timp afecteaza auzul
2 pe termen lung.. sa nu respire pe nas, sa sforaie, sa aiba opriri de respiratie in somn care duc la oxigenare proasta cerebrala, oboseala, risc sa adoarma la volan..s.m. a
0
06-05-2015, ora 10:09
malina2015
Nu este medic/terapeut
malina2015
Va multumesc foarte mult.

Dupa operatie, sunt sanse ca polipii sa se formeze la loc, in conditiile in care copilul are caile respiratorii superioare inflamate in urma unor raceli repetate ?
0
06-05-2015, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipii se refac numai daca operati aeste facuta la 3-5 ani
dupa 7 ani polipii ca atare nu mai cresc
0
11-08-2015, ora 14:28
malina2015
Nu este medic/terapeut
malina2015
Stimate domnule doctor,

am reusit cu operatia, sunt foarte incantata de rezultate. Baiatul respira in sfarsit pe nas !!! La controlul de 1 saptamana, lichidul din ureche arata ca s-a retras partial.
Mai inspaimantatoare a fost ideea cu anestezia generala, dar ne-am decurcat foarte bine. Mi-am facut prea multe griji.

Imi puteti recomada un remediu pentru raguseala, mai ales imediat dupa somnul de seara si amiaza se trezeste ragusit. De cateva zile are o tuse puternica, seaca, in partea superioara a pieptului, tuseste de 3-4 ori pe zi. ( mai multe persoane din jurul lui tusesc).

Sunt putin ingrijorata din aceasta cauza.

Va multumesc foarte mult.
0
11-08-2015, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza rzguselii dupa somn este REFLUXUL GATRO ESOFAGIAN
daca copilul nu mia consuma NICIODATA
bauturi cu acid, fructe citrice, mancare acra cu otet si lamaie
nu se mananca fructe dupa cina si nimic mai tarziu de 19.00
n.o sa mai fie nevoie de tratament
daca nu se poate cu regimul faceti consult la gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.