Otita seroasa la fetitra de 3 ani si 10 luni

28-12-2014
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Buna seara!Am o fetita de 3 ani si 10 luni si am observat acasa ca nu prea aude.M-am dus cu ea la ORL la G.Alexandrescu si mi-a zis ca are otita serica, mi-a dat tratament 15 pic de Sinupret de 2 ori pe zi, Rinonef 5 zile de 3 ori/zi si aeorosoli 2ml ser, 1 ml dexa si 1 ml Acc, si a zis sa ii fac exudat nazal.
La 5 zile dupa tratament m-am dus sa iau rezultatul la exudat si m-am dus si la un control ca tot eram la spital, cand am intrat in cabinet la doctor s-a uitat pe rezultat(era alt doctor) si a zis sa nu ii mai dau Sinupret ca are un stafilococ si sa ii pun 5 zile in nas Tobradex cate 3 pic de 2 ori/zi.M-a refuzat oribil doctorul acela si nici macar nu a vrut sa o consulte sa vada daca a dat roade tratamentul pe care o parte il terminasem (aerosolii si Rinonef-ul).Ce sa fac?Copilul meu tot nu aude cum trebuie si sunt foarte ingrijorata!
21 comentarii
0
28-12-2014, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pe forum gasiti multe mesaje cu sfaturi la acest subiect
2 cauza este nasul..si problemele din nas.. acolo trebuie sa actionati intens
3 trtamentul se face la acelas medic ORL.. cu control si timpanograma
0
28-12-2014, ora 20:27
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Va multumesc pt rasp dvs atat de repede.La exudat a iesit ca are stafilococ auriu si haemophilus influenzae si in baza acestui rezultat mi-a dat tobradex.Doctora vine dupa 1 ian, e prea tarziu sa mai stau o sapt pna se intoarce din concediu sau trebuie sa ma duc urgent la ORL?
0
28-12-2014, ora 21:29
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Credeti ca ati putea sa imi dati adresa de dvs de e-mail ca sa va trimit o poza cu rez exudatului sa mi-l interpretati si dvs ca nu am mare incredere in doctorul acela dupa cum mi-a vorbit si mai ales ca nu a vrut sa o consulte?
Va multumesc anticipat!
0
29-12-2014, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dati clic pe fvaleriu
si gasiti toata informatia despre cabinet.. inclusiv si adresa de mail
0
29-12-2014, ora 19:42
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Buna seara,
V-am trimis un e-mail cu pozele exudatului nazal.
Am fost la medicul de familie si s-a uitat pe analize si a zis sa ii dau Augumentin si Sumetrolin 5-7 zile.Dvs ce parere aveti?Dumnealui este medic pediatru dar dvs sunteti de specialitate.chiar nu stiu ce sa fac.Va multumesc si astept un raspuns cat de repede puteti.
0
29-12-2014, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este bun tratamentul
se face 10 zile
si in paralel faceti tot ce ati mai citit pe forum pentru otita seroasa
0
29-12-2014, ora 21:22
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
V-am mai trimis un e-mail cu alte poze care se vad mai bine.Cu acest tratament dispare stafilococul acela si otita seroasa?
Fetita inca nu aude cum trebuie, sper sa ii treaca cu acest tratament.
0
05-01-2015, ora 18:18
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Buna seara,
Am fost cu fetita la control la ORL si mi-a recomandat sa fac o timpanograma si daca iese modificata sa o operez de polipi.Sincer nu as vrea sa trec direct la operatie.Lichidul acela nu se elibereaza si cu tratament medicamentos?Dvs ce parere aveti?
0
05-01-2015, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 operatia la acesta varsta.. trebuei facuta doar dupa ce s-au facut toate
toate tratamentele posibilile altfel operata acum.. polipiii recidiveaza inca odata pana la 5 ani
2 numai in cazul cand sa facut cel putin 3 cure cu colargol( cum am mai scris pe forum), plus aerosoli, aspiratii secretii nazale, aplicatii de cald la urechi.s.a tratamente locale..
si dupa aceste 3 cure de tratament, nasul NU respira bine si timpanograma arata ca ai este lichid in spatele timpanului..atunci DA.. trebuei scosi polipii
0
05-01-2015, ora 20:15
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Va multumesc mult pt raspuns.Stiu ca sunt multe discutii despre acest subiect pe forum, dar imi puteti prescrie un tratament despre cum sa dau colargol si ce alte picaturi sau cum sa aplic si alte tratamente locale ca sa fie strict pt problema noastra?Va rog mult si va multumesc inca o data.
0
06-01-2015, ora 17:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai sfaturie se acorda gratut
daca nu avet timp sa cititi.. si doriti tratament personalizat
consulatia online si tratamentul personalizat se face contracost
dati clic pe fvaleriu
si cititi conditiile
0
10-01-2015, ora 15:55
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Buna ziua.I-am facut fetitei o timpanograma si a iesit de tip B.tot mai are lichid in spatele timpanului.Ce as mai putea face, este grav rezultatul?Multumesc.
0
10-01-2015, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati pus copilul sa umfle baloane?
ati incalzit urechile?
ati facut presiune cu degetul in ureche cum am mai scris pe forum?
ati rezolvat problema cu nasul..respira perfect pe nas?
0
10-01-2015, ora 19:07
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
I-am pus colargol in nas si tot ies secretii cand o aspir.Mie personal mi se pare ca aude mai bine ca am tot testat-o si vada diferenta fata de atunci cand observm ca nu aude.Inainte era si cam dezorientata si lipsita de atentie, acum in schimb este altfel, cum era ea de obicei.As vrea totusi sa facem si o consultatie online dar nu stiu cum trebuie sa procedez.Puteti sa ma indrumati, va rog?
Va multumesc!
0
10-01-2015, ora 19:33
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
V-am trimis si pe mail o poza cu timpanograma daca ma puteti ajuta cu un sfat.Va multumesc
0
10-01-2015, ora 20:51
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Va multumesc pt raspuns.Doctora de la ORL a zis ca daca iese timpanograma modificata sa o operam de polipi.Ma duc miercuri sa vada si dansa timpanograma si sunt convinsa ca o sa sustina tot operatia de polipi.O sa urmez cu strictete si sfaturile dvs.Cum as putea sa incalzesc urechile, comprese calde sau e alta metoda?Eu nu as vrea operatie, dar nu se agraveaza daca mai stam asa 3 luni?La gradinita pot sa o mai duc?Multumesc mult inca o data.
0
11-01-2015, ora 17:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul trebuei tinut acasa
de facut toate tratamenetele corecte pentru nas
incalzit urechile cu saculete cu sare, perna electrica, bioptron, uscator de par..orice sursa de cald uscat
umflat baloane, mestecat guma, apasat cu degetul in ureche spre timpan..des si repede..ca un masaj indirect a timpanului
0
14-01-2015, ora 19:47
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Buna seara.Am fost astazi la medic cu timpanograma, s-a uitat si a zis ca trebuie operata de polipi si masaj tubar.Mi-a dat un set de analize si cand am analizele sa o sun sa programam operatia.Am intrebat daca ii mai da un tratament sa mai incercam poate trece asa, dar a zis ca nu are rost ca nu pot sa las copilul asa.Dvs ce parere aveti in urma timpanogramei pe care v-am trimis-o?Nu stiu ce sa fac, sa mai cer si alta parere?Sunt foarte speriata.Va multumesc
0
15-01-2015, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este necesara interventia chirurgicala
dupa operatie se continua cu tratamentele locale si cu regim corect alimentar
fiindca polipii pot sa recidiveze de la abuzul de dulciuri, ciocolata..s.a alimente alergene
0
15-01-2015, ora 19:11
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Va multumesc mult pentru toate sfaturile dvs.O sa o operam.Sper sa fie bine si sa nu apara complicatii dupa.Multa sanatate !
0
23-01-2015, ora 11:28
Maria-Antoaneta
Nu este medic/terapeut
Maria-Antoaneta
Buna ziua.Am operat fetita de polipi acum 2 zile.Si mi-a prescris doctora Lantigen B.Este eficient in vindecarea stafilococului auriu?Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: