Otita repetata

10-12-2014
Nico91
Nu este medic/terapeut
Nico91
Buna seara!
Am si eu o problema. Acum aproximativ un an am facut otita, medicul mi- a pus o mesa si am urmat in tratament cu ketonal si picaturi de betadina in ureche.
Mentionez ca pe data de 23.10.2014 am ajuns la urgenta cu o umflatura dupa ureche si dureri mari. Diagnosticul medicului a fost otita micotica suprainfectata, urmand tratament 1saptamana cu:
- cuminol500( 1cp/12h)
-brufen 400(1cp/12h)
-clotimazol sol 5 pic/ 3zi
- exoderil sol (5pic/3zi)
- omez(1cp/zi)
Dupa 1 saptamana am fost la control si mi sa recomandat tratament inca 2 saptamani cu clotimszol si exoderil.
Pe data de 12.11.2014 am terminat acest tratament.
Problema este ca pe data de 10.12.2014 am sjuns iar la orl si diagnosticul a fost de otita medie. Cu tratament de o saptamana cu:
-cuminol 500(1cp/12h)
- brufen 400(1cp/12h)
-biorinil spray(1puf/3*zi)
-maxitrol(5pic/2*zi)
Este normal ca la nici macar o luna sa reapara otita? Memtionez ca nu am fost racit, nu am fost la piscina.
Mentionez ca de 6 luni folosesc picaturi de ochi, optive, datorita unei interventii chiturgicale.
Ce sfat imi dati si unde sa ma mai duc?(controlul l- am facut numai la spitalul Coltea Bucuresti)
Va multumesc!
1 comentarii
0
11-12-2014, ora 08:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in clinica ORL, unde medicul poate sa faca aspiratii a secretiilor sub constrolul microscopului.
acolo se vede cat de tare este afectat timanul..si daca este afectata si mastoida
O otia medic supurativa cu timan spart.. trebuie trata intens local.. poate chear cuinternare in clkinica ORL
altfel se ajunge in timp la operatie pe mastoida
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: