Otita purulenta fetita 1 an jumatate

21-07-2015
luhana
Nu este medic/terapeut
luhana
Buna ziua. In februarie, fetitei mele I a curs un lichid galbui vascos din urechea dreapta. Din acel moment am stat pe m multe tipuri de antibiotic si ne am prezentat la consultatii. Unii au recomandat eliminarea polipilor, altii punctie transtimpanica, iar altii sa nu intervenim, fetitia fiind de doar 1 an si cateva luni. Bulversata, timpanul fiind tot timpul rosu si ea deja intoxicata de antibiotic am ales punctia transtimpanica, in aprilie. Chiar si dupa, au fost pauze scurte de insanatosire cu reveniri saptamanale spre un timpan inflamat. Acum suntem la mare si abia acum, de 10 zile, pare a fi ok, nasucul fiind uscat. Dar vine sezonul rece. La ce sa ma astept? Si daca revenim la aceeasi problema, ce decizie sa m iau? Multumesc
4 comentarii
0
21-07-2015, ora 23:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cautati un medic ORL.. in clinica ORL..pediatrie si mergeti numai la el cu toate problemele de raceala nas, gat, urechi
trebuei sa tineti cont ca Aimentatia este foarte importanta in dezvoltarea copilului si sistemului imunitar
este posibil ca copilul sa aiba intoleranta la lactoza sau gluten si asat sa fie cauza otitelor...
0
22-07-2015, ora 00:28
luhana
Nu este medic/terapeut
luhana
Multumesc. Fetita are o alimentatie sanatoasa si diversificata. Ia si vitamine in special D-ul si Calciu si pt imynitate. M precizez nù a fost vaçcinata la 1 an fiind m tot timpul racita. Sa iau in calcul si operatia de polipi, fiind si sezonul cald?
0
22-07-2015, ora 00:31
luhana
Nu este medic/terapeut
luhana
Scuzati, ceva ce mi a atras atentia...la mare incerca sa roada scoici si mananca sare si chisr lamai.
0
22-07-2015, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu.. nu se recomanda de scos polipii la acesta varsta.. sigur mai recidiveaza
2 faorte difersificata mancarea NU cred ca este corect la acesta varsta
deoarece personal consider ca citricele, lamaiea sosurile acre NUsuntrecomandate fiindca intretin o iritatie pe faringe, provoaca gastrita cu reflux care iarasi itretine inflamatia faringe
de aici si rosu in gat si raceli dese
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: