Otita obstructiva acuta

19-03-2011
kristine1441
Nu este medic/terapeut
kristine1441
Acum doua saptamani m-am trezit cu durere de urechi si cu urechile infundate in urma unei raceli.. Mi-am pus sare calda si mi-a trecut durerea dar am ramas infundata.. Apoi am mers la Orl.. Doctorul mi-a zis ca sunt racita si mi-a dat parasinus, nurofen, faringosept si rhinoil pentru nas.. Asta s-a intamplat luni. Vineri m-am dus inapoi deoarece mi se parea ca sunt mai rau si ma ingrijora faptul ca nu ma desfundam deloc si nu auzeam bine. Atunci mi-a zis ca am facut otita obstructiva parca nu mai stiu sigur si mi-a dat unasyn si flamexin si sa continui cu picaturile. Am continuat 6 zile si am inceput sa ma desfund in urechi si sa aud un pic mai bine.. Apoi am terminat, nu am mai luat nimic insa am observat o ameteala usoara(ma gandesc ca e de la astenie) iar urechile nu sunt desfundate de tot.. Ma linisteste faptul ca atunci cand imi patrunde aer in urechi(inghit, casc, suflu nasul) aud un fel de pocnituri ca si cum urechile ar incerca sa se desunde si de multe ori se desfunda aproape de tot infundandu-se apoi iar putin. Mai pot aparea complicatii avand in vedere ca boala e "aproape trecuta"? Trebuie sa merg iar la medic? E vreo problema cu pocniturile acelea sau inseamna ca se vor desfunda? Mai trebuie sa mai iau tratament sau se vor vindeca? Va rog frumos sa imi raspundeti pentru ca sunt ingrijorata. Multumesc!
1 comentarii
0
30-03-2011, ora 11:20
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Da, trebuie sa ajungeti iarasi la medic, poate chiar la altul. Otita prost tratata, revine in stari mult mai grave. Ar fi bine sa vi se examineze bine urechile, cu aparat de specialitate. Nu lasati timpul sa treaca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.