Otita medie acuta-e bun tratamentul?

26-06-2014
cristina grigore
Nu este medic/terapeut
cristina grigore
Buna ziua. Astazi am fost la ORL pentru ca in urma unei raceli mi s-a infundat urechea stanga si am fost diagnosticata cu Otita medie acuta. Mi-a dat tratament pentru 10 zile cu Augmentin, Nurofen si picaturi de Tobradex(atat in nas cat si in ureche)si m-a chemat peste 10 zile la control. Din cunostintele mele, stiu ca Tobradex sunt picaturi pentru ochi si nicidecum pentru nas sau urechi si imi este frica sa le folosesc ca sa nu dau in altele.Va rog sa-mi spuneti daca este bun tratamentul si in cat timp de la inceperea tratamentului se desfunda urechea. Multumesc
5 comentarii
0
29-06-2014, ora 01:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut tot ce se pune in Ochi... poate fi pus si in nas ( lacrimile din ochi..tot in nas ajung) si in urechi
NIMIC din ce s epune in nas si in urechi.. NU poate fi pus in ochi
0
29-06-2014, ora 16:30
cristina grigore
Nu este medic/terapeut
cristina grigore
Multumesc frumos pentru raspuns.
0
04-07-2014, ora 10:58
RamoDns
Nu este medic/terapeut
RamoDns
Buna ziua Domnule Doctor!As dori sa ma lamuriti cu ceva!Acum 2 ani ani am fost diagnosticata cu otita si mi-a recomandat tratament cu antibiotice, Levoxacin 500mg si cortizon25mg.Acum cateva zile(10), am avut aceleasi simptome si am inceput acelasi tratament numai ca de data asta am avut secretii purulente...de culoare verzuie, dar mi-au trecut, insa am ramas cu urechea stanga infundata!mi-am facut acasa o spalatura in ureche cu o seringa de 100 ml cu apa calda...dar nu mi-a iesit nimic din ureche, inca o am infundata!Si mai am inca o problema.Cand eram mai mica, ma trezeam pe timpul noptii pentru ca ramaneam fara aer!Acum in schimb nu reusesc sa respir pe nas, nu il am infundat, dar nu pot respira pe nas...numai pe gura reusesc sa respir!va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
0
04-07-2014, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de consult al ORL si tratament corect
urechea este infundata din cauza nasului...
0
04-07-2014, ora 12:18
RamoDns
Nu este medic/terapeut
RamoDns
Va multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: